Právě je 19.04.2024 - 20:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: "ahistorično" ...
PříspěvekNapsal: 11.05.2010 - 23:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
JM píše:
Ahistorický názor je takový...
Ahistorický názor ...
... Ale angažovat se v takovýchto rozhovorech je spíš odsouzeno do nějaké příjemné krčmy či sklípku s vínem... :)
Souhlasím.
Moje zamyšlení v Jenštejnovi bylo spíše obecné povahy, nechtěl jsem zabíhat do konkrétních příkladů.
Např. velká množina ahistorických názorů a náhledů na celou husitskou éru se u nás objevila po listopadu '89, a to bohužel nejenom ze strany katolíků - u nich je to svým způsobem pochopitelné - ale i ateistů.

Avšak jinak má asi každý člověk nárok na ahistoriký názor, z nichž některý si zaslouží dokonce i jistou dávku respektu. Z pohledu svobody slova bohudík, z pohledu historie bohužel ... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.05.2010 - 17:56 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Nevinný byl jenom Ježíš! Jeho odsouzení byl boj Světla s temnem. Neexistuje nespravedlnost, to se jen každému vrací co dříve dělal v nějakém minulém životě, teď jen přišla doba, kdy už si to musí odžít.
Bůh do ničeho nezasahuje, on dal zákony. Ale my podle toho jak cítíme, myslíme a jednáme, tak s tím se zase setkáme.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: je to trága
PříspěvekNapsal: 25.05.2010 - 21:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Hlasovala jsem, že u Lipan se odehrála národní tragedie ...
Ty jsi zkrátka takovej náš národní obrozenec ... :wink:
Tímto konstatováním nechci vůbec nic zlehčovat, protože tento národ by si možná měl opět dopřát nějaké národního obrození, které by se tentokrát pustilo do naší politické scény, jejíž protagonisté jsou v lecčems horší než ten pověstný Habsburk ... :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Síla Husova odvolání
PříspěvekNapsal: 26.05.2010 - 22:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... Jan Hus ... Tím zakotvil úsilí o poznání pravdy v naší zemi jako magickou vibraci a ani staleté úsilí katolické církve ji zničit ji neovlivnilo ...

No, tuhle "magickou vibraci" možná nezničilo "staleté úsilí katolické církve" ale "pouhé" dvacetileté působení téhle politické garnitury zcela nepochybně. A pravda (pochopitelně ta relativní) zmizela kamsi do nenávratna ... :cry:
A proto vzhůru k volbám. :twisted:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 2 smutná výročí ...
PříspěvekNapsal: 30.05.2010 - 11:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Na dněšní den připadají nejen pro příznivce husitství dvě smutná výročí.

Před 594 lety byl v Kostnici upálen Husův věrný přítel a trojnásobný mistr svobodných umění Jeroným Pražský.
A před 576 lety - mimochodem taky v neděli - v bitvě u Lipan zvítězila "panská" jednota nad radikálními husitskými svazy. Lze říci, že po této bitvě začíná v Čechách i na Moravě dlouhé období konsolidace doprovázené postupným nástupem umírněného utrakvizmu, které vyvrcholilo vznikem Jednoty bratrské (1457), první vpravdě protestantské církvě v Evropě a vyhlášením Kutnohorského náboženského míru (1485).

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film Monoculus
PříspěvekNapsal: 02.06.2010 - 17:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... http://www.alfedus.cz/view.php?cislocla ... =monoculus
Na tohle určitě půjdu do kina!

No, jestli na to vůbec seženou prachy a někdy to natočej, tak se na to půjdu taky podívat ... :?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvržený dopis?
PříspěvekNapsal: 03.06.2010 - 07:10 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Já to řikám pořád, že Zapova Česko-moravská kronika by neměla chybět v žádné knihovničce pořádného zájemce o české dějiny a husitství. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvržený dopis?
PříspěvekNapsal: 03.06.2010 - 09:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
Já to řikám pořád, že Zapova Česko-moravská kronika by neměla chybět v žádné knihovničce pořádného zájemce o české dějiny a husitství ...

... neměla.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.06.2010 - 16:34 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
David píše:
Martina Picka jsem viděl, že v Českém Brodě vítal na slavnostech Zikmunda, tak je myslím jasné, komu se kde fandí.

Tak jsem po velmi dlouhé době, zavítal na tento server. V poslední Střelecké revui je totiž rozhovor s L. Křížkem o knize Husité a tak jsem hledal nějakou recenzi a dostal jsem se až sem. Dovolím si reagovat na Davidův příspěvek ohledně slavnosti Brodění, protože skutečnost je samozřejmě jiná, než se domnívá. Jelikož císař Zikmund povýšil r. 1437 Český Brod na královské město, tak si nemohu vybírat, zda-li ho budu "vítat" či ne. Jako člen městské hotovosti před ním musím dokonce pokleknout a přísahat mu věrnost. Jelikož je naše městská garda situovaná až do doby jagellonské, jedná se vlastně pouze o "rekonstrukci" vzpomínkového ceremoniálu, jakousi tradici, kterou my měšťané, cca 50 let po Zikmundově smrti udržujeme. Letos jsem se Brodění neúčastnil kvůli zápalu plic, ale příští rok snad zase vyrazím přísahat věrnost Zikmundovi :twisted: .
Musím přiznat, že se po několika letech, která jsem věnoval závěru 15. stol., znovu hodlám vrátit do doby první husitské války. Ale jen na část "úvazku", neboť část svých aktivit věnuji německým landsknechtům.
A jestli tě zajímá moje skutečné přesvědčení? V terminologii husitských válek budu asi spíše utrakvista, než radikál.
Hodně se toho v posledních letech změnilo a tak se změnily i moje priority. Určitě už k nim nepatří flame war v internetových diskusích. Zdraví Martin.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vše zapomenuto(?) ...
PříspěvekNapsal: 03.06.2010 - 16:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Hodně se toho v posledních letech změnilo a tak se změnily i moje priority. ... Zdraví Martin.
Ano, změnilo. :!:
Vítej, Martine! ... po více jak 3 letech. :!: :shock:

Martin Picek píše:
... Určitě už k nim nepatří flame war v internetových diskusích ...
No, uvidíme ... :wink:

Martin Picek píše:
... Musím přiznat, že se po několika letech, která jsem věnoval závěru 15. stol., znovu hodlám vrátit do doby první husitské války Ale jen na část "úvazku", ...
I tady - budeš-li chtít - se můžeš znovu angažovat. Viz kapitola "Husitské vojenství", kde pravděpodobně najdeš něco, co se ti nebude pozdávat ... :|

P.S. Mohl jsi ale něco rovnou napsat i k naší recenzi knihy, které se toto téma
týká. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: malá pozn. k letošním volbám
PříspěvekNapsal: 03.06.2010 - 20:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Všude ještě visí plakáty z předvolební kampaně. Jako pravda mezi lži by se tam hodil tento úryvek z Husova kázání:
"Tak jako hejno krkavců snesli se na tuto zemi, aby vyklovali každé zrnko zlata a stříbra.
Nemají slitování. Jejich srdce zjedovatěla touhou po bohatství. Se vším kupčí, všechno prodávají.
Chceš pokřtít dítě? Zaplať! Chceš loupit a vraždit? Zaplať a bude ti odpuštěno.
ALE PAK, KDYBY SÁM ĎÁBEL ZAPLATIL, VSTOUPIL BY NA NEBESA?
A za peníze takto vydřené z chudého lidu koně krásné chovají, čeleď nepotřebnou drží, v kostky hrají a na své kuběny kožichy drahé věší, zatímco Kristus chodil bos a neměl, kde by hlavu složil.
Však poznejte se, vy zloději chudého lidu, neboť Bůh i lidé vás vidí."
Jak nadčasová jsou ve své podstatě tato slova Betlémského kazatele ... :!:

Nemohu si v této souvislosti odpustit malou poznámku k letošním přelomovým(???) parlamentním vobám.
Boží mlýny melou sice pomalu, ale spravedlivě. Tak letos např. semlely - světe div se - zrovna jednu "křesťanskou" stranu, která si říká KDU - ČSL. Některé exčleny této strany nezachránilo ani zištné přeběhnutí do TOP09.
V této mlýnici skončily i další partaje a taky politici, kteří škodili svým stranám, znevažovali českou politiku, ze svých funkcí si udělali dojnou krávu a sem tam v zahraničí vygenerovali ostudu celé ČR. Bohužel někteří takoví na politické scéně ještě zvostali, aby dál hráli ve frašce pro jednoho herce, v níž pokrytecky předstírají, že se jedná o vážný kus. Budeme doufat, že na ně čeká příští výmlat a mletí. Třeba hned na podzim ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vše zapomenuto(?) ...
PříspěvekNapsal: 04.06.2010 - 21:25 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
Vítej, Martine! ... po více jak 3 letech. :!: :shock:

I tady - budeš-li chtít - se můžeš znovu angažovat. Viz kapitola "Husitské vojenství", kde pravděpodobně najdeš něco, co se ti nebude pozdávat ... :|

Ano, po tak dlouhé době. ... a nebylo to zas tak lehké období. Určitou dobu jsem hodně kopal kolem sebe, však víš. Nicméně vše se tak nějak vyřešilo (nová rodina nahradila rozpadlý vztah) a flamy na internetu mne už delší dobu netáhnou. Na diskuze taky už nemám tolik energie a času jako dřív, takže spíš budu číst, než přispívat. I když v případě vojenství uvidím. Moc jsem to tady nečetl a doufám, že to nebude velký šok. :twisted:

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vše zapomenuto(?) ...
PříspěvekNapsal: 04.06.2010 - 21:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Nicméně vše se tak nějak vyřešilo (nová rodina nahradila rozpadlý vztah) ...
... přejeme vše dobré.

Martin Picek píše:
... I když v případě vojenství uvidím. Moc jsem to tady nečetl a doufám, že to nebude velký šok ...
Někdy třeba i ten šok bude, co já vím...
Ale na tohle by ses mohl vobčas číhnout a něco písnout, aniž bych chtěl škemrat. Je to jen a jen na tobě.
A znáš to - vodříkanýho chleba největší krajíc ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zemřel Járy táta
PříspěvekNapsal: 06.06.2010 - 11:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dnes v noci ve věku 78 let zemřel jeden z duchovních otců velkého českého génia Járy Cimrmana a v poslední době též "husitolog" Ladislav Smoljak.

Čest jeho památce! ...

Podrobněji k této smutné události viz tady.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bořek stavitel ...
PříspěvekNapsal: 14.06.2010 - 19:14 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Kolssteyn píše:
... to platí i pro Kunětickou horu. ... Za zajímavou stavbu se však považuje, mimo pernštejnské přestavby, především hrad zbudovaný přímo Divišem Bořkem. Jistě v tom svou roli hraje i to, že hradní stavba, na jejíž destrukcích Diviš svůj hrad postavil, je po všech stránkách téměř neznámá a dosud se o ní jen spekuluje.
Obrázek
Ilustrační foto :lol:

Dovoluji si poznamenat, že Mikoláš Aleš vidí Bořka z Miletínka úplně jinak! :lol:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 388 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz