Právě je 25.04.2024 - 21:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 187 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jeník z Mečkova
PříspěvekNapsal: 02.02.2016 - 23:33 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 373
Bydliště: Litoměřice
dík za vložení Jiří, vůbec se mi to nechtělo chytit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jeník z Mečkova
PříspěvekNapsal: 03.02.2016 - 00:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8714
Bydliště: Athény východních Čech
Rubáš z Hrádku píše:
dík za vložení Jiří, vůbec se mi to nechtělo chytit.
rádo se stalo! 8)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 09.02.2016 - 19:56 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Ještě bych se vrátil k debatě o beletrii. Taky se řadím k jejím zastáncům. A troufám si říct, že i odborník tam může leccos najít (nejen v historii). Namátkou některá díla Umberta Eca, ve kterých se člověk pohybuje na půdě krásné literatury za součinnosti dějepisu, teologie, dějin umění atd., a přitom se mu dostává i reflexe současnosti ("Pražský hřbitov" a bohužel věčné živé konspirační teorie). A i u "prostého" rozptýlení se může člověk něco dozvědět - třeba morytáty Miloše Urbana fungují i jako zábavný průvodce po novoměstských kostelech, asanované Praze, Santiniho stavbách...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 10.02.2016 - 22:06 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 373
Bydliště: Litoměřice
k tomu jediné. pokud dokážeš v té beletrii ty historické poznámky rozlišit na pravdivé a nepravdivé, tak klidně. Dokážeš to?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 11.02.2016 - 11:44 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Myslím, že v beletrii/filmu nejde jen o rozlišení (ne)pravdivosti. Marketa Lazarová je vyfabulovaná, přesto v evokaci středověku tohle dílo těžko hledá soupeře. Napadá mě třeba Anatole France ("Bohové žízní") a vykreslení neblahých důsledků fanatismu...
Když se vrátím k přímým historickým poznámkám - ne, nedokážu je vždy rozlišit. Ale dokážu si o nich později najít informace. Např. Matthew Kneale ("Angličtí pasažéři") vylíčil čtivým způsobem historii Tasmánie v 19. století, takže mě přiměl k tomu, abych si o tom něco přečetl; podobně např. David Mitchell ("Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta") vykresluje nizozemskou faktorii na Dedžimě - opět látka, o níž vím celkem pendrek, ale zas to byl popud k hledání "tvrdých" faktů...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 11.02.2016 - 15:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8714
Bydliště: Athény východních Čech
Milan píše:
... Marketa Lazarová je vyfabulovaná, přesto v evokaci středověku tohle dílo těžko hledá soupeře ...
Ano. Markéta Lazarová je úplně jiná liga.
Např. 3dílný tv film o Janu Husovi je také částečně vyfabulovaný a částečně historický, ale do Markéty má taky hodně daleko. A kdy se natočila Markéta a kdy Hus, že. Podobné je tomu při srovnání s Vávrovým Husem, ale o tom více tady ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 11.02.2016 - 21:29 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
No při vší úctě k Markétě Lazarove, tohle dílo má s aktuálně poznanou realitou středověku velmi málo společného. Ono si stačí přečíst vzpomínky tvůrců a srovnat s přístupem k husitské trilogii let padesátých- parafrázuji: Otakar Vávra: "Sehnal jsem si ty nejlepší odborníky na dobové reálie, nechali jsme si utkat látky podle nálezů..." Theodor Pištěk: "Přivezli nám valník kostí a kůží a tvořil jsem kostýmy a zbraně..." :crazy:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 11.02.2016 - 21:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8714
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
No při vší úctě k Markétě Lazarove, tohle dílo má s aktuálně poznanou realitou středověku velmi málo společného ...
... no, to je ale velice obecné konstatování!
Měl bys být konkrétnější ...

trener píše:
... Ono si stačí přečíst vzpomínky tvůrců ...
No, já si jen matně pamatuju, že kostýmy pro Markétu byly tak drahé, že Vláčil musel ještě "přitočit" Údolí včel, kde měl zužitkovat i kostýmy z Markéty. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 11.02.2016 - 23:02 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Dobrá, tedy konkrétněji: Tam, kde je trilogie Otakara Vávry kostýmově a zbrojově přesná (vzhledem k aktuálnímu poznání), tam je Markéta rozevlátá a v podobě fantasy. Já mám rád oba čtyři filmy a uznávám jejich kvality, ale oděvy, zbroje a zbraně z Markéty se roku 1249 prostě nepodobají. Kdežto husitská trilogie nastavila laťku tak vysoko, že ani po šedesáti letech nebyla v reáliích na poli filmu překonána! A i z dnešního pohledu je těch chyb relativně málo (jiné vozy, kalhoty na místě oddělených nohavic, "vesty" chudiny a příliš řasnaté kápě). Otakar Vávra byl prostě perfekcionalistický detailista, kdežto František Vláčil rozevlátý básník. Tedy pokud chcete vidět, jak vypadaly oděvy a zbroje ve třináctém století, nedívejte se na Markétu Lazarovou. Pokud si chcete užít nádherný syrový atmosférický film, podívejte se na ni. Pokud chcete vidět, jak vypadaly oděvy, zbraně, zbroje, stavby, interiéry apod. v první polovině patnáctého století (s drobnými výhradami), podívejte se na husitskou trilogii. Pokud chcete fantasy, podívejte se na Husa model Three brothers production :crazy:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 12.02.2016 - 08:35 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Reálie jsou jistě u Vávrovy trilogie věrné, ale co je to platné, když zpracování (aspoň pro mě) dopadlo tak, že v dobově odpovídajících kostýmech vidím lidi 20. století...A tak to je u drtivě většiny historických filmů (i zahraniční produkce) - i když jsou reálie co nejpřesnější, stále má člověk dojem, že se jedná jen o "převlečenou" současnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 12.02.2016 - 10:45 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ad Milan: To je ovšem Tvůj problém. Já to vnímám jinak. Kdyby měli herci například hovořit staročeštinou, latinou a středohornoněmčinou, musel by být film s titulky :D A tohle jsou filmy jako druh umění a nikoliv dokumentární rekonstrukce. Jenže výsledek Vávrovy práce je právě na hraně dokumentu a tím (alespoň pro mne) pronikavě stoupá jeho uvěřitelnost.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 12.02.2016 - 14:19 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Jen můj problém to není. Podobný názor má mnoho diváků a kritiků. A nejen českých. Peter Hames v "Československé nové vlně" o Marketě Lazarové mj. píše: "Kombinace eliptického vyprávění a vizuálně bohatého a evokativního stylu vytváří silný a fascinující film, který v historii československé kinematografie nemá obdoby" Dílo přirovnává k pracem takových velikánů jako byli Kurosawa nebo Bergman, ovšem podotýká, že "...bychom však neměli dovolit, aby zmíněné vlivy ztenčily dojem z Vláčilových a Vančurových obrazů".

Postavy ve většině historických filmů jsou podle mě moc učesané, čisté, mají bezvadnou dikci - srovnej to třeba s Kozlíkem v podání Josefa Kemra...Já zkrátka Kemrovi ten středověk věřím víc (i když může mít kostým z jiné doby) než neživotným patetickým figurám v historicky dokonalých rekvizitách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 12.02.2016 - 17:31 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Přečti si prosím můj příspěvek pořádně. Nepsal jsem, že je to JEN Tvůj problém. A také nezpochybňuji filmové kvality Vláčilova díla jak pro diváky, tak pro kritiky. Na druhou stranu pro mne (a nejen pro mne) kvalitu a věrohodnost historického filmu sníží špatné reálie. Mám holt tu smůlu, že se trošičku orientuji v tom, co se kdy nosilo, používalo a čím se bojovalo v různých obdobích. Pokud má na sobě Zdeněk Kryzánek kyrys z cca poloviny 15. století, působí to na mne asi podobně, jako útok tanků ve filmu Waterloo, vždyť je to také jenom 100 let... :wink:

_________________
trener


Naposledy upravil trener dne 13.02.2016 - 21:39, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 9 z 10
PříspěvekNapsal: 12.02.2016 - 18:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8714
Bydliště: Athény východních Čech
Obávám se, že v historických filmech jde 9 lidem z 10 spíš o obsah a nikoli o formu; tomu desátému jde i o formu. Ergo - k čemu jim (těm devíti) jsou historicky věrohodné "detaily", které stejně nejsou s to odhalit, když obsah je obtížně uvěřitelný. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povídání o čemkoli
PříspěvekNapsal: 12.02.2016 - 18:32 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Jasně, chápu. Jenže nezapomeň, že nejde o dokument nebo hraný film o skutečné osobnosti/historické události. Vláčil přece netočil konkrétní dějepis, ale uměleckou výpověď (jak říkal sám Vláčil) "o lidech před šesti, sedmi sty lety, jako by šlo o naše současníky", šlo mu o psychologii postav, nějakou hlubší podstatu lidské povahy. Tím se vlastně obloukem vracím k tomu, že beletrie/film může mít tenhle přesah - a v tom případě mi ani nevadí nějaká nepřesnost či básnická licence. Když je v knize/filmu anoncováno věrohodné vylíčení událostí, tam s tebou souhlasím.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 187 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 115 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz