Právě je 19.04.2024 - 16:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.11.2010 - 21:39 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
Věřící nemusí nutně věřit v jednoho boha. Ale u nás křesťanů to tak už holt je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: polyteizmus
PříspěvekNapsal: 25.11.2010 - 23:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Tom píše:
Věřící nemusí nutně věřit v jednoho boha ...
Ano.
Jsou tací, kteří i v současnosti uctívají slovanské bohy, v něž věří, nebo dokonce vyznávají keltské božstvo ap. ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: polyteizmus
PříspěvekNapsal: 27.11.2010 - 12:18 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Jsou tací, kteří i v současnosti uctívají slovanské bohy, v něž věří, nebo dokonce vyznávají keltské božstvo ap. ...
Otázkou je, nakolik je ta víra opravdová a nakolik je to jen sympatie k jejich myšlenkách, navíc s vlivem romantiky optikou dnešního pohledu...? Řekl bych, je to spíš jen víra převzatá a pak je nutno je ptát, nakolik má taková víra hloubku?
Rozhodně i mě je bližší polyteismus - takový přirozenější, byť i polyteistická náboženství měla jednoho z bohů Boha, tj. toho nejvyššího.
Křesťanství tento handicap různorodosti bohů řeší svatými a v negativním směru démony. Ale pochybuju, že běžný věřící dokáže rozlišit démona od "nižšího" boha.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: polyteizmus
PříspěvekNapsal: 27.11.2010 - 12:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Křesťanství tento handicap různorodosti bohů řeší svatými ...
Nelze obecně hovořit o nějakém handicapu.
A je třeba si s plnou vážností uvědomit, že většina protestantských církví svaté vůbec neuznává a jako handicap to nepociťují ani v náznaku. Ba právě naopak nebo leda jako pozitivní handicap.
Zase byly křesťanské církve hozeny do jednoho pytlle, z čehož vyplývají mnohá nedorozumění, eufemicky řečeno.

Kolssteyn píše:
... Ale pochybuju, že běžný věřící dokáže rozlišit démona od "nižšího" boha ...
Je otázkou, který věřící a v co věřící člověk tohle potřebuje rozlišovat ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: polyteizmus
PříspěvekNapsal: 27.11.2010 - 12:56 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
většina protestantských církví svaté vůbec neuznává a jako handicap to nepociťují ani v náznaku.
Já osobně s jistými výhradami "svaté" beru jako positivní prvek. U dnešního katolicismu je nasnadě, proč svaté má, toto náboženství v minulosti muselo překrýt hodně pohanských prvků protože je nešlo jen tak "zrušit" či zakázat.
Ano, hodil jsem do jednoho pytle všechno křesťanství vč. protestantů. Tam jisté odlišnosti jsou, strohost... za další staletí bude místo jediného Boha opět jen slovo... :wink:
Jiří Motyčka píše:
Je otázkou, který věřící a v co věřící člověk tohle potřebuje rozlišovat ... :wink:
Já si myslím, že zakrytí jedné části celku způsobuje teoretické rozšíření jiným směrem a nutnost nové terminologie, tedy že to, co zapřem nezmizí, jen my budem nuceni hledat jiná pojmenování abychom se domluvili. :)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: protestantizmus vs. katolicizmus
PříspěvekNapsal: 27.11.2010 - 15:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Ano, hodil jsem do jednoho pytle všechno křesťanství vč. protestantů. Tam jisté odlišnosti jsou ...
Jisté? ... :shock:
Je jich docela dost a některé zcela zásadní. Ale nechci se k tomu vracet, bylo by to nošením sov do Atén. Myslím, že se o tom psalo i tady na fóru v jiném tématu a na Středověku taky. :wink: Pochopitelně ten nejzákladnější fundament křesťanského náboženství zůstává neměnný napříč stoletími.
Ne vinnou protestantizmu došlo k "rozštěpení" křesťanské církve. Nelze také zapomenout na to, že dávno před vítěznou světovou reformací tu vznikla církev východní. Na to taky nezapomínejme!

Nekteré tendence v současném křesťanství opět směřují ke sjednocení. Bohužel ještě k tomu nenazrál čas, pokud vůbec někdy uzraje. Některé tyto sjednocovací touhy nejsou motivovány upřímně a nezištně, a proto vzbuzují velkou skepsi. Těmto neblahým jevům nahrávají i mnozí povrchně informovaní či (ne)poučení ateisti.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: protestantizmus vs. katolicizmus
PříspěvekNapsal: 28.11.2010 - 18:19 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...Těmto neblahým jevům nahrávají i mnozí povrchně informovaní či (ne)poučení ateisti.
Ano, právě ateisti mohou za neshody v církvi a za nezdárné snahy ekumeny. ...Přátelé, nebuďte tak zarputilí, mějte rozum a neztěžujte to těm křesťanům... vždyť si to velké sloučení snad už konečně po staletích zaslouží... :twisted:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: protestantizmus vs. katolicizmus
PříspěvekNapsal: 28.11.2010 - 19:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
JM píše:
...Těmto neblahým jevům nahrávají i mnozí povrchně informovaní či (ne)poučení ateisti.
Ano, právě ateisti mohou za neshody v církvi a za nezdárné snahy ekumeny ...
Jsem přesvědčen, že takto ta moje replika nebyla míněna.
Úmyslně jsem použil velice mírné formulace, jejímž základem bylo ono slůvku "nahrávají". A tady jsem měl mj. na mysli především ono vícekrát zmiňované a pro hodnocení církví velice kontraproduktivní házení do jednoho pytle.
Věřící, příslušníci jednotlivých církví, tohle důsledně rozlišují, i když to taky někdy není motivováno úplně bohulibými záměry ... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pokles ...
PříspěvekNapsal: 22.12.2010 - 21:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Lehce klesající tendence víry v Boha v Česku. V jedné z nejateističtějších zemí světa nic nového pod sluncem. Viz tento článek, u něhož by jakýkoli komentář byl zcela zbytečný ... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Česko-duchovní centrum Evropy
PříspěvekNapsal: 30.04.2011 - 18:06 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Tohle je moc povedený článek:
http://www.uspesne.eu/clanek-cesko-duch ... evropy/29/

Také jste se tam poznali, když jste četli, že "v každém z nás je v podstatě takový malý husita, který neposlouchá vnější autority a věří si v to, co chce?" ... :wink:

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česko-duchovní centrum Evropy
PříspěvekNapsal: 30.04.2011 - 18:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Tohle je moc povedený článek:
http://www.uspesne.eu/clanek-cesko-duch ... evropy/29/

Také jste se tam poznali? ...
No, já jsem se v něm spíš kamsi ztratil. :cry: :D

Nechci páně Trpišovy názory na duchovno, víru a český ateizmus jakkoli bagatelizovat a brát mu jeho mladický entuziazmus - toho jsem opravdu dalek -, ale ono je to všechno přece jenom poněkud složitější, když nechci rovnou napsat poněkud jinak.
Každý má nezadatelné právo na svůj názor, takže i tento je třeba respektovat a ocenit to, že ho dal takto veřejně "do placu". Nemohu se však se vším zcela ztotožnit a to je zase moje nezadatelné právo. :|

Přestože se považuji za vlastence, nejsem si zcela jist, zda pan Jakub Trpiš nemá přehnaně pozitivní náhled na duchovno tohohle ateistického národa. Ale nerad bych mu bral iluze, a to ani ty, které se týkají "něcistů". Já jsem v tomto ohledu přece jenom poněkud větší skeptik nebo chcete-li pesimista.

pan Trpiš v odkazovaném textu píše:
... Často říkají, že věří v Boha, ale ne v toho křesťanského. Věříme prostě ve svého Boha. Nemusí to nutně být Bůh, může to být čistě pragmaticky založená víra. Například v to, že jak se chováš ty k ostatním, chovají se ostatní k tobě. Nebo, že není produktivní oplácet zlo zlem ...
Tady cítím jakýsi protimluv, neboť to mnou zvýrazněné v citaci jsou právě ony křesťanské zásady, které z "pragmatických" Čechů v týhle "pragmatický" době málokdo vyznává. A "čistě pragmaticky založená víra" u mě evokuje cosik sobeckého. Např. právě křesťanská víra je i synonymem vztahu k bližnímu, není zdaleka jen o niterném vztahu k Bohu. I to jsem měl na mysli, když se zmiňuji o protimluvu.

dále pan Trpiš píše:
... V každém z nás je v podstatě takový malý husita, který neposlouchá vnější autority a věří si v to, co chce ...
... ale husiti nevěřili v co chtěli, protože věřili přesně v to samé, v co věřily ty autority, které neposlechli. Ten rozdíl spočívá v něčem úplně jiném - je toho tady plné fórum!
Dále pak se obávám, že po listopadu '89 zůstal husita v málokterém z Čechů, ba dokonce ani ten malý ... :wink: :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.05.2011 - 20:51 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Líbí se mi, že se nejlepší hokejista z nejateističtější země pečlivě křižuje dvojitým pravoslavným křížem na právě probíhajícím MS.

Jaromír Jágr se v září 2001 nechal tajně pokřtít a pravoslavná víra mu prý dodává sílu. Píší o tom i na dnešních sportovních stránkách:
'' ...Ale pro útočníka znamená pobyt v sibiřském Omsku něco víc. Má tam totiž blíž k Bohu než kdekoliv jinde. 'Jsem silně věřící člověk a tam je kolem mě takových lidí spousta. Věřit je dar, který nemají všichni lidi. A ten, kdo ho má, musí být vděčný. Jakákoliv víra pomůže,' řekl před časem.
Jak vypadá Jágrova předzápasová promluva k Bohu, jsme viděli ve středu. V pantoflích přišel na střídačku, četl si z Bible, pomodlil se, políbil Svatou knihu. A pak zahrál jako Bůh.
''

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: polyteizmus
PříspěvekNapsal: 11.11.2014 - 11:41 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 11.11.2014 - 11:30
Příspěvky: 3
Bydliště: Bydlím v západočeské metropoli Plzeň.
Jiří Motyčka píše:
Jsou tací, kteří i v současnosti uctívají slovanské bohy, v něž věří, nebo dokonce vyznávají keltské božstvo ap. ...
Ano, každý si najte toho svého :wink: :thumbup:

_________________
Můj favorit je nefritový císař.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ateismus v české kotlině
PříspěvekNapsal: 10.12.2015 - 21:55 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Nečetl jsem celou diskusi, ale pokusím se zjednodušeně odpovědět na otázku, proč je Polsko tolik katolické a Čechy tak málo. Částečně za to může historický vývoj. Po husitských válkách a reformaci zde bylo obyvatelstvo z převážné většiny protestantské (bez násilné reformace!). Po Bílé Hoře zasáhla silou moci cizí dynastie (byť v té době již 100 let na trůně) a donutila většinu obyvatel (často i násilně) změnit své náboženské cítění (nebo k exilu). Katolická církev byla následně často vnímána jako nástroj státní moci v době, kdy původně samostatný a mocný stát se stal jednou z mnoha zemí v soustátí (s vyšším daňovým zatížením apod.). Proto po uvolnění (toleranční patent, vznik ČSR apod.) nastal odliv, často i z trucu.
Katolické Polsko se pohybovalo mezi pravoslavím, islámem, protestantismem, po rozdělení mezi katolické Rakousko, protestantské Prusko a pravoslavné Rusko (se značným procentem židovského obyvatelstva, které mělo v určitých oblastech pronájem výběru daní, což na oblíbenosti také nepřidá) byla katolická víra tím, co Poláky sjednocovalo.
Tož asi tak.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ateismus v české kotlině
PříspěvekNapsal: 11.12.2015 - 02:07 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jsem rád, žes neodpověděl, že za to může bolševik. :D Tento důvod tady totiž převažuje. :roll:
V zásadě s tvým názorem souhlasím, kořeny toho jsou daleko před únorem '48. Dovolil bych si pouze jednu poznámku:
trenér píše:
... Po Bílé Hoře zasáhla silou moci cizí dynastie (byť v té době již 100 let na trůně) a donutila většinu obyvatel (často i násilně) změnit své náboženské cítění (nebo k exilu). Katolická církev byla následně často vnímána jako nástroj státní moci ...
Do Bílé hory tady byla náboženská svoboda, vrcholící r. 1609 Rudolfovým majestátem (= pozn. k tomu prvnímu století vlády Habsburka).
Po Bílé hoře nejenže byla katolická církev "často vnímána jako nástroj státní moci", ona jím prostě byla, dokonce nástrojem moci totalitní v tom nejhorším smyslu tohoto slova. Katolicizmus se stal státním náboženstvím v monarchii, v níž se zasnoubil trůn s oltářem toho jediného správného náboženství. Odborně se tomu v historiografii říká "austrokatolicizmus".
Ano, husitství, reformace česká, pobělohorský evangelický exil a násilná rekatolizace, úplná náboženská svoboda po vzniku republiky a následné protikatolické nálady, iniciované Hradem, to vše dohromady jsou kořeny českého ateizmu.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz