Právě je 19.04.2024 - 16:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06.04.2020 - 21:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Děkuji za vysvětlení ...
NZ!

Karel Konečný píše:
... U té pýchy věřících jsem měl na mysli to, že jsou lidmi se spojením s Bohem, tedy jiní, jaksi výše než lidé obyčejní bez spojení s Bohem, jako já. Nemohou být přeci níže než obyčejní lidé, protože Bůh je nade vším.
To je ale sofistika, Karle, to teda ... :D
Něco ti povím. Před Bohem si jsou všichni lidé rovni, to je základní teze. Bez rozdílu, zda věřící, či ateista. :wink:
I když s touto tezí narazili nejen husiti.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.04.2020 - 06:54 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Když znáš Bibli a teologii, tak víš, že není pravda, že před Bohem jsou si všichni lidé rovni. Pak když tedy popíráš, nebo lidé popírají, že lidé ve spojení s Bohem jsou jiní, tedy jaksi vyšší úrovně, pak to znamená, že ti lidé té nauce vůbec nevěří od samého počátku , a jsou falešní a pokrytečtí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.04.2020 - 11:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Když znáš Bibli a teologii, tak víš, že není pravda, že před Bohem jsou si všichni lidé rovni ...
Na tohle ti odpovím zdánlivě oklikou.
Křesťanskou Bibli tvoří - jak je všeobecně známo - i Nový zákon a tam to najdeš na mnoha místech. :wink:

Karel Konečný píše:
... Pak když tedy popíráš, nebo lidé popírají, že lidé ve spojení s Bohem jsou jiní, tedy jaksi vyšší úrovně, pak to znamená, že ti lidé té nauce vůbec nevěří od samého počátku, a jsou falešní a pokrytečtí.
To je tvůj názor, který respektuju, ale souhlasit s ním prostě nemohu. Či přesněji řečeno, já tomu asi zase nerozumím. :cry:
Víš, Karle já mám problém, velký problém se souslovím "lidé ve spojení s Bohem". :roll: Co to je?! To jsou lidé, kteří mají přímou telefonní linku na Pána Boha? Jen se ptám.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.04.2020 - 11:40 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Já myslím, že to znáš: Lidé předurčení, předzvědění, hříšníci, lidé pod milostí, na každého má Bůh jiný metr, Bůh se plete, v ráji potrestá Adama a Evu za to, že nevědí co je dobré a zlé. :)

Určitě znáš , že věřící lidé často říkají: Mě to Bůh sdělil, on mě vede atd.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.04.2020 - 13:54 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... Lidé předurčení, předzvědění, hříšníci, lidé pod milostí, na každého má Bůh jiný metr ...
Ano, to lidé řešili za Viklefa, Husa, Luthera a Kalvína, a ještě k tomu teologové, prostí lidé tomu stejně nerozuměli. A dnes jim je to zcela šumák, věřící nebo ateista. V současnosti se tímhle zabývají pouze historici a církevní historici.

Karel Konečný píše:
... Určitě znáš , že věřící lidé často říkají: Mě to Bůh sdělil, on mě vede atd.
Já takové neznám.
To možná říkají ti, co se domnívají, že mají tu přímou linku a denně si s Ním povídají. My evangelící si říkáme, že nás má Bůh rád, víc nepotřebujeme. 8)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.04.2020 - 15:56 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Vím, že problém v komunikaci je když si lidé pod stejnými pojmy představují jiný smysl nebo věc. Tak třeba pojem láska, a Boží láska. Jinak někteří lidé běžně říkají ve mě je Kristus, nebo mám Ducha Svatého, to je ten svět pýchy, prostě jiní lidé, Boholidé. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.04.2020 - 21:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... Jinak někteří lidé běžně říkají ve mě je Kristus, nebo mám Ducha Svatého, to je ten svět pýchy, prostě jiní lidé, Boholidé. ...
... ty nějaké takové, Karle, potkáváš? ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.04.2020 - 07:31 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
... ty nějaké takové, Karle, potkáváš? ...
Takové lidi potkávám.

Jiří Motyčka píše:
... A jinak se začínáme točit v kruhu a mlátíme prázdnou slámu. Obávám se, že tahle debata už nic nového nepřinese.
Máš,ale pravdu, ta debata dál k ničenu nevede, a nevidím dál její smysl.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.04.2020 - 21:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
JM píše:
... ty nějaké takové, Karle, potkáváš? ...
Takové lidi potkávám.
... tak to Ti nezávidím, Karle ... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.04.2020 - 15:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... Ten postoj pýchy má pak nyní většina věřících, protože jsou spojeni s Bohem, tedy Boholidi, kdežto ostatní jsou jen obyčejní lidé. ...
:shock: Ale! To je závažné obvinění. :roll:
Mé zkušenosti praktikujícího evangelíka jsou poněkud jiné. U nekatolíků jsem se tímto nesetkal, u některých starších bratří evangelíků jsem se setkal "pouze" s protestantským fundamentalizmem, to ano. To, o čem píšeš, jsem vypozoroval pouze u některých konzervativních katolíků. Ale rozhodně se nedá konstatovat, že tak to má nastavena "většina věřících", s tím souhlasit nemohu. Ani ve snu mě nikdy nenapadlo, že bych se měl jakkoli povyšovat nad ateistu, vždyť to by přece bylo v příkrém rozporu s evangeliem. Zároveň se však za svoji víru nestydím. Jsem přesvědčen, že tak to má většina současných věřících, byť žijí na počátku 3. milénia.

Karel Konečný píše:
... K tomu poslednímu mému vyjádření se nechci příliš rozepisovat, to totiž člověka napadá když se zabývá historií společnosti.
Škoda. :!:
Tuším, cos měl asi na mysli, bohužel nemohu si to ověřit. :cry:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.04.2020 - 16:22 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Když si uvědomuji jaký může být dosah, a následky nynější virové pandemie, tak ta změna ve společnosti může také být počátkem odstoupení od nauky křesťanství.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: církev
PříspěvekNapsal: 28.04.2020 - 21:24 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Děkuji za upozornění. Mě selhává internet explorer, a tím se to stalo, a pak jsem to nekontroloval.
Tak tedy již bez citace . Pokud si vzpomínám, tak jsem napsal, že se v současnosti nic moc nezměnilo, akorát se vše více zakrývá, a tak to bude i v budoucnu, aby byl zachován lidský rod. 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: církev
PříspěvekNapsal: 28.04.2020 - 23:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... se v současnosti nic moc nezměnilo, akorát se vše více zakrývá, a tak to bude i v budoucnu, aby byl zachován lidský rod.
... zase v těch hádankách, Karle.
Tentokrát se to však pokusím dekódovat. Máš patrně na mysli, že i současní katoličtí kněží mají nemanželské děti. Ale, Karle, to je to nejmenší! :)
Daleko horší však jsou pedofilní skandály kněží i mnichů, kterým nadřízení biskupové poskytují krytí. :evil: V předchozích příspěvcích v tomto vláknu se o tom hodně psalo. Pro tyto zločiny bych slůvko "zakrývat" považoval za nemístný eufemizmus. Takže předpokládám, že katolická církev v čele s papežem - má-li kouska cti ve svém korpusu - bude postupně tyto zločiny eliminovat, jinak si nezaslouží, aby se nazývala církví 3. tisíciletí.
Zatím je postup v této věci na můj vkus velice liknavý a zdlouhavý. V tomto případě by se katolická církev měla okamžitě zbavit své rigidity. :idea: :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.04.2020 - 07:16 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Já jsem myslel na to, že je zřejmě iluze se domnívat, a věřit v nějaké zlepšení. Lidská přirozenost někdy s lidmi hodně cloumá, a to je vidět i dnes. Vzdělání pomůže v tom s myslu, že to člověk chápe, a uvědomuje si to, že ta přirozenost k němu patří. Domnívat se, že společnost se dostane na vyšší úroveň jako celek, je iluze, protože zde vždy bude většina, která je jaksi níže.
Když píši o vzdělání, tak myslím na to, že při hodnocení vzdělání používají lidé běžně absolutoria z různých univerzit. To je ten žebříček podle výsledků jejich činnosti.
Pak je, ale žebříček, kde měřítkem je pýcha, a tam si myslím, že špičková univerzita, nebo lépe řečeno její učitelé jsou hodně nízko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: církev vs. společnost
PříspěvekNapsal: 29.04.2020 - 12:05 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dejme tomu!
Ale tohle je, Karle, téma o náboženství, křesťanství, víře, církvích ..., nikoli o společensko-filosofických otázkách. Na to by se snad tady na DF taky našlo téma, když ne žádné jiné, tak aspoň "pokecové". :wink:
To by mě ani ve snu nenapadlo, že když jsi reagoval na poklesky katolické církve v době kronikáře Ondřeje z Řezna, tak že máš na mysli právě tohle. :?

Pozn. moderátora:
Víš, Karle, ty se dost často odchyluješ od tématu (když píšeš příspěvek, stačí se podívat do hlavičky editačního okna na název tématu :wink: ), pak to moderátor DF musí přesouvat a ještě se nemusí trefit. :cry: Píšeš v pouhých náznacích, které jsou tobě jasné a naprosto zřejmé, ale pro mne obtížně pochopitelné, natož pro ostatní návštěvníky DF. Neboj se to rozvádět, piš klidně delší příspěvky, nikoli heslovité.
Často do středověké problematiky zamontuješ současnost. To vůbec nevadí, pokud se to blíže vysvětlí a dá do náležitých souvislostí, které se však taky musí podrobněji objasnit, že. Zkus se nad tím, Karle, zamyslet, prosím.
8) Díky!

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 67 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz