Právě je 19.04.2024 - 07:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Husitství a otázky kolem víry
PříspěvekNapsal: 16.04.2004 - 23:12 
dobrý večer vážení,
trochu dost mi tu chybí bližší "popis" toho o co těm tzv. husitům zřejmě šlo, tj. věc víry..., inu škoda, že to sklouzlo (+-) do masáže českého nacionalizmu, inu před pár lety "jsme" si vysvětlovali jak byly bratři napřed ohledně sociálních oázek- co jiného čekat...snad za pár let... jináče je tato stránka moc pěkná, díq!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: 23.04.2004 - 15:39 
Offline
vrchní hejtman
vrchní hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2004 - 20:52
Příspěvky: 173
Ahoj Stalkere,

k víře se určitě dostaneme (respektive nejspíše Sabin, jelikož já vyzdvihuji jiné aspekty husitského hnutí)...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: víra
PříspěvekNapsal: 19.07.2004 - 11:48 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Nazdar Stalkere!
Konečně jsem dodělal informační článkem k otázkám víry. Votan jej přes víkend dá na naše stránky, tak si ho můžeš přečíst. Pokud by jsi měl ještě nějaké otázky, klidně se ptej.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otázka a problematika víry
PříspěvekNapsal: 26.06.2007 - 11:33 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Čas na našem serveru o husitství již poněkud od té doby pokročil a toto téma každý zájemce najde v sekci Husitská víra a související text v sekci Husovo učení ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: víra
PříspěvekNapsal: 03.04.2008 - 22:45 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 02.04.2008 - 22:24
Příspěvky: 3
Bydliště: Nové Město nad Metují
Já si myslim, že človek může věřit v co chce a uznávat bohy své víry. A je nemožné násilím upřít někomu jeho víru a nepovedlo se to na dlouho ani křižákům ve svaté zemi. Nezáleží na tom, jak člověk vypadá a v co věří, ale jaké má srdce a rozum. A na husitech obdivuji jejich odhodlání bránit svou vlast a pravdu, která tu vyrostla ze sedláků a pastýřů. Jsem nevěřící, takže toto téma nebude moji silnou stránkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: víra
PříspěvekNapsal: 03.10.2008 - 12:14 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
petrcech.nm píše:
... Jsem nevěřící, takže toto téma nebude moji silnou stránkou.
Tuším, že jsem již o tom psal tady na tomto fóru, ale dovolte mi, abych to v této souvislosti opět připomněl.

Pochopit do hloubky podstatu i étos husitství bez znalosti Bible, bez znalosti Viklefova a Husova učení a dalších doprovodných znalostí je opravdu velice obtížené. Pro ateistu je to jistě obtížnější než pro věřícího, ale můžu tě ujistit, že některé věroučné souvislosti nechápou ani současní věřící. Tím ani v náznaku nechci říci, že pro ateistu je to, za co vlastně Boží bojovníci především v první fázi revoluce bojovali úplně nepochopitelné. Je však důležité nepodlehnout extrémním názorům na husitství, které se tady objevily po listopadu '89, a to jak ze strany některých katolíků, tak i "znalců" husitství z řad nevěřících. Naštěstí tato nesourodá názorová směsice se věroučných zázežitostí dotýká zcela vyjímečně, pokud vůbec.

Pokud kdokoli, ať věřící nebo ateista přistoupí poctivě k tomu, aby lépe husitství poznal, je to první předpoklad pro to, aby jinak chápal nejen husitské obrazoborectví nebo excesy táborského radikalizmu ap., ale i husitský program zastřešený 4 pražskými artikuly. A pokud píšu chápat, nemám na mysli hned a rovnou schvalovat. Mezi tato dvě slůvka totiž nelze vložit rovnítko. Když ale něco pochopím, jsem pak obezřetnější před tím, abych to primitivně a bezdůvodně odsuzoval jenom proto, abych se vezl na módní vlně "antibolševického" a "pekařovského" chápaní husitství a byl "IN". Z hlediska netendenčního, řekněme moderně historického náhledu na husitství jsem pak zcela "OUT", jinými slovy mimo mísu ... :|

K tomu také viz zde.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 05.09.2012 - 17:00, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.05.2010 - 08:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jak ten čas pádí ... :wink: :cry: :)

JM píše:
Čas na našem serveru o husitství již poněkud od té doby pokročil a toto téma každý zájemce najde v sekci Husitská víra a související text v sekci Husovo učení ...
... a čas opět pokročil, či spíše poskočil a obsah tohoto serveru i jeho diskusního fóra se dynamicky vyvíjí nezadržitelným tempem kupředu ...
Naznačené problematiky, kterou se toto téma snaží řešit, se vlastně dotýká i další "nové" a stále živé téma Kde Boží bojovníci hledali inspiraci ..., jež bylo založeno na počátku loňského roku.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nadějné a historicky vyzkoušené
PříspěvekNapsal: 17.01.2022 - 12:13 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
"Tok dějin nikdy neměnila většina. Vždy to byla aktivní odhodlaná menšina v nějaké populaci, která obrátila ono kormidlo dějin – ať už jakýmkoliv směrem. V roce 1969 dokázal nejslavnější rumunský psycholog Serge Moscovici jasně a stručně formulovat, za jakých podmínek to je možné."
Jan Betko v článku uvádí jako příklad chorál „Ktož sú boží bojovníci“.
https://www.ceske-zeme.cz/drtiva-mensin ... -LFDuyqUR4

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz