Právě je 21.07.2024 - 16:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: První česká tiskárna
PříspěvekNapsal: 30.07.2018 - 00:54 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.09.2017 - 21:26
Příspěvky: 14
Jiří Motyčka píše:
Dáša Nová píše:
JM píše:
S největší pravděpodobností nejstarší vytištěnou knihou v Čechách jsou Synodální statuta Arnošta z Pardubic (Statuta synodalia Arnesti), která byla v tištěné podobě vydána v r. 1476 v Plzni.
Nevěděla jsem, že první česky tištěná kniha je zahalena tajemstvím, myslela jsem, že je to Kronika trojanská, jak jsme se učili ve škole. :roll: ...
U těch synodálních statut je to bezpečně doložené, kdežto u té Trojánské kroniky je to sporné. Proč?
Rok 1468, který je uveden u staročeského zpracování, přejal dle Mileny Bartlové sazeč z rukopisné předlohy. Je to velice pravděpodobné, i když naprostou jistotu nemáme. Jedná se o dlouholetý vědecký spor, který snad může být vyřešen až trpělivým výzkumem filigránů (průsvitek, vodoznaků) na papíru nejstarších českých tisků. A minimálně do té doby budou mít "prvenství" ta Arnoštova synodální statuta ...

Názor, že letopočet 1468 byl sazečem Trojánské kroniky mechanicky převzat z rukopisné předlohy, zastával už Josef Dobrovský. Mladší obrozenci, jako byl Josef Jungmann či Václav Hanka, ale zmíněnou dataci začali prezentovat jako fakt, o kterém se nemělo pochybovat. Poznatek o raném uvedení knihtisku do Čech totiž podle nich měl zvýšit národní prestiž. Po polovině 20. století vnesla do tohoto sporu nové a zásadní argumenty Emma Urbánková, dcera Rudolfa Urbánka. Nevyvratitelně prokázala závislost tisku Trojánské kroniky na rukopisu z r. 1468 (např. si všimla, že sazečem vynechaný text přesně odpovídá jednomu řádku v rukopise). Pečlivou analýzou tiskových typů pak doložila, že v sazbě Trojánské kroniky byly použity litery zhotovené pro latinskou Agendu Pragensis nedlouho před r. 1479, a že tedy může pocházet nejdříve z konce 70. let 15. století. Závěr Urbánkové zněl jednoznačně: „Musíme se však rozloučit i s velmi časným uvedením knihtisku do Čech, roku 1468, a posunout toto datum o osm let později.“ Někteří badatelé, např. Pravoslav Kneidl nebo Milan Kopecký, ale i nadále hájili neobhajitelné. S definitivní platností posléze tento problém vyřešil Kamil Boldan. Filigranologickou analýzou zjistil, že Trojánská kronika není tištěna na papírech z konce šedesátých let (...), ba ani ze sedmdesátých let, ale na papírech užívaných v letech 1485 a 1486.“ Nejstarší knihou vytištěnou v Čechách jsou tedy bez jakýchkoli pochyb latinská provinciální Statua Arnošta z Pardubic, jejichž tisk byl dokončen 26. dubna 1476.

K tématu můžu doporučit útlou a populárně pojatou, ale nesmírně zajímavou knížku Kamila BOLDANA, Záhada Kroniky trojánské. Počátek českého knihtisku, Praha 2010, z níž zde vycházím (citáty na s. 44 a 52). Pro úplnost dodávám, že stejnému tématu se věnuje také bakalářská práce Martiny Lohrové, která sice v partiích o dataci tisku víceméně jen rekapituluje Boldanův výklad, ale na rozdíl od jeho publikace obsahuje poznámkový aparát. Pro lepší představu o využití filigranologie pro datování nejstarších českých inkunábulí připojuji ještě odkaz na jeden neméně zajímavý text.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Počátek českého knihtisku
PříspěvekNapsal: 04.01.2019 - 17:37 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.09.2017 - 21:26
Příspěvky: 14
Dovoluji si upozornit na novou knihu Kamila BOLDANA, Počátek českého knihtisku, Praha 2018, ve které je znovu podrobně objasněna posloupnost a datace nejstarších českých tisků: https://www.obalkyknih.cz/view?isbn=9788088013693. Tentokrát jde o odbornou literaturu se vším všudy, tj. i s poznámkovým aparátem a s rejstříky. Publikace by – slovy autora (s. 7) – „ráda přispěla k vymazání letopočtu 1468 z moderních dějin českého knihtisku“.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Třebenický kancionál
PříspěvekNapsal: 13.02.2019 - 11:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8754
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
... Nejvíce do popředí vystoupily v husitství zpěv a píseň jako útvary nejbližší lidovým vrstvám (...) Nemenší kulturní i společenský dosah měly české bohoslužebné i mešní zpěvy ... Třebaže po hudební stránce byly husitské mešní nápěvy odvozeny z tradičního chorálu, bylo radikální počeštění bohoslužebných textů odrazem mohutného impulzu, které husitství dalo laicizaci a demokratizaci vzdělání i bohoslužby ...

"Jednou z nejvzácnějších památek našeho města (Třebenic - pozn. JM) je významné umělecké dílo, kancionál či graduál českého literátského třebenického kůru. Byl pořízen v letech 1574 až 1578 pro potřeby sdružení kostelních zpěváků - literátů. Literátské, pěvecké kůry byly založeny v době Karla IV.
Autorem kancionálu byl Matouš Ornys z Lindperka, jehož heslo
'Tvrdé trpělivostí lámu' a znak se v knize nalézají. Tento zemský měřič a geometr spolupracoval i na dalších podobných rukopisech jako jsou např. kancionály litoměřický, staroměstský, malostranský nebo mladoboleslavský. Třebenický kancionál je 66 cm dlouhý, 46 cm široký, 22 cm silný a váží úctyhodných 37 kg. Desky jsou potaženy kůží, která je zdobena reliéfy svatých a arabeskami. Kování a spony jsou skvostně tepaná práce z mosazi. Pergamenových listů je 490, obrazů 29. Textovou část tvoří písně a žalmy na všechny svátky a církevní slavnosti v roce. Vzácnost tohoto rukopisu nespočívá jen v tom, že je kališnický, ale především, že je celý psán česky, což nebylo v té době obvyklé.
Písmo je obvyklá fraktura (novogotické kreslené písmo) s krásnými iniciálkami. Noty jsou některé černé, jiné modré, velká část not je podkládána zlatými plíšky. Ty osoby, které přispěly většími částkami na pořízení graduálu, jsou vyobrazeny v dobovém oblečení i s odznaky svého stavu. Zvláštností v této souvislosti jsou nedokreslené větší či menší detaily a některých stránkách. Když došly finance od dárce, prostě se na jeho ilustraci přestalo pracovat.
Na prvním listu je erb města - svatý Jiří bojující s drakem, na ostatních listech jsou výjevy ze života Páně. Nejznámějším ze všech obrazů je vyobrazení zasedání třebenické městské rady.
Celkové náklady na pořízení kancionálu činily 623 kop míšeňských, což tehdy představovalo cenu asi pěti selských usedlostí.

(...)
V současné době je kancionál, který je majetkem města Třebenice, uložen a chráněn ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích ..."
Příloha:
Třebenický kancionál.jpg
Třebenický kancionál.jpg [ 44.43 KiB | Zobrazeno 2955 krát ]
zdoj: http://www.mesto-trebenice.cz/trebenicky-kancional/ds-5537

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hynek z Poděbrad
PříspěvekNapsal: 18.02.2019 - 18:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8754
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
Hynek z Poděbrad (1452 – 1492) byl synem českého krále Jiřího z Poděbrad. Hynek, spíše vlažný utrakvista a nakonec i konvertita je znám mj. jako lehkomyslný frejíř, diplomat, spisovatel a překladatel. Hynek se stal příznivcem Matyáše Korvína, kterému prodal kolínské panství. Po r. 1478 se však Hynek definitivně přiklonil ke králi Vladislavovi Jagellonskému.
(...)
Parodií kurtoazní tradice se vyznačuje básnická skladba Májový sen, sepsaná v žánru minnerede (rozhovor o lásce). Mezi díla z oblasti poezie oplývající převážně bezrozměrným veršem patří ještě další 4 skladby O ženitbě, Boj Štěstí s Neštěstím, Veršové o milovníku a Stesk na ženitbu. ...
... 19. 2. 2019 se uskuteční odborná přednáška k posledně jmenované básni.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: UPROSTŘED Koruny české
PříspěvekNapsal: 09.06.2024 - 16:07 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8754
Bydliště: Athény východních Čech
Muzeum východních Čech v Hradci Králové chtělo uspořádat výstavu východočeského gotického umění "Uprostřed Koruny české (1250-1550)", tj. vč. umění doby husitské. Výstava se měla konat od 7. února do 28. června 2020, ale kvůli COVIDu byla zrušena. Náhradní termín už zřejmě nebyl určen, já o něm tedy nevím.

Tady nalezete aspoň katalog této výstavy:
https://www.muzeumhk.cz/images/publikace-zdarma/uprostred-koruny-ceske-pruvodce.pdf
Příloha:
Uprostřed Koruny české-katalog.jpg
Uprostřed Koruny české-katalog.jpg [ 170.92 KiB | Zobrazeno 332 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz