Právě je 03.07.2022 - 09:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Hodnocení knihy (1 až 5 jako ve škole)
1 27%  27%  [ 3 ]
2 9%  9%  [ 1 ]
3 27%  27%  [ 3 ]
4 9%  9%  [ 1 ]
5 27%  27%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 11
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 25.11.2009 - 11:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8450
Bydliště: Athény východních Čech
Název: Husité-vrchol válečného umění v Čechách
Autoři: PhDr. Josef Dolejší, Leonid Křížek
Vydalo: nakladatelství Elka Press, Praha 2009, 30. svazek edice Militaria
Obal:
Obrázek

autoři:
Dr. Josef Dolejší je autorem knih, článků a statí z oblasti vojenské historie a regionálních dějin. V této knize sepsal první část týkající se historických událostí, osobností a lokalit, kde probíhaly líté boje husitských válek.
Leonid Křížek je zakládajícím členem Klubu vojenské Historie při Vojenském historickém ústavu. Napsal též několik knih, článků a studií z oboru vojenské historie a šermu. Je autorem druhé části této knihy, která pojednává o husitském válečném umění.
V první části pro poučené znalce husitství není celkem nic objevného, navíc se v ní objevují chyby a nepřesnosti, po jejichž původu nemá smysl pátrat, ale v takto nákladné publikaci by se neměly v takové míře vůbec objevit (viz níže). Druhá část na tom z pohledu nových poznatků není bohužel o nic lépe.

První část knihy obsahuje základní informace o Husovi a Žižkovi a pokračuje zdánlivě méně či více významnými i rozhodujícími bitvami husitských válek. Tento oddíl končí Roháčovým odbojem na Sionu. Následuje krátká zmínka o významu husitství a husitské tradici v našich ozbrojených silách.
Zajímavou část této recenzované knihy tvoří bezesporu kapitoly o husitských městech, hradech a tvrzích v Čechách a na Moravě.
Kapitola "Medailonky významných osobností" obsahuje mj. i stručný životopis Prokopa Holého, který dle názoru autora recenze měl být spíše součástí úvodní kapitoly, ale to není až tak podstatné. Zde se dočítáme, že "... Žižka vynikal v obratném manévrování a ve vítězstvích s malým počtem sil, v neuvěřitelných únicích z obklíčení a v rychlých přepadech. Prokop byl velkorysým stratégem velkých polních bitev a spanilých rejs, které ohromily Evropu." Přestože toto velice strohé porovnávající hodnocení se týká pouze vojenských aspektů, nepostihuje rozhodující a podstatné rozdíly mezi těmito dvěma osobnostmi husitství. A navíc to, že oba protagonisté působili v poněkud jiných geopolitických situacích i výchozích podmínkách, toto zkratkovité porovnání – jak je na první pohled patrné – zcela ignoruje.
Závěrečná a pro mnohé čtenáře velice důležitá kapitola nazvaná "Reálie" obsahuje výklady některých pojmů souvisejících s husitstvím a ukázky z dobových dokumentů, např. Husových dopisů, Žižkova voj. řádu ap.
Je třeba s velkým uznáním ocenit, že autoři procestovali "za husity" takřka celé Čechy i Moravu, aby při svých cestách navštívili lokality, muzea i památníky spojené s husitskou érou. Z těchto navštívených míst pořídili fotografie, které patří bezesporu k tomu nejcennějšímu, co kniha může nabídnout. Pro toho, kdo se teprve chystá tyto lokality navštívit, jsou uvedené fotografie doplněné textem neocenitelným vodítkem.

Nemohu však zároveň neuvést některé chyby, které se v této časti objevují. Tento seznam si nečiní nárok býti zcela úplným.
Tak např. na str. 24 se dovídáme, že Žižka u Grunwaldu bojoval s Janem Sokolem z Vamberka (Lamberka), který se objevuje i ve jmenném rejstříku(!), na str. 45 zase "... husitští bojovníci definitivně vymlátili cepy až v bitvě u Domažlic roku 1427 ..." (1431). Na str. 69 hájí Karlštejn Zdeslav Tluka z Bubenic (Tluksa z Buřenic) a na str. 98 je zase uveden "jakýsi" Jan z Bukoviny (Jaroslav). Oba jsou rovněž chybně vloženi i do jmenného rejstříku.
Pozn.: To, že automatická kontrola textu ve WORDu opraví Lamberk na "Vamberk" a Buřenice na "Bubenice", nelze v žádném případě považovat za omluvu, ba dokonce ani za výmluvu. (Jinak si totiž tyto diskreditující "překlepy" nedovedu vysvětlit.)
Kapitola na str. 68 se týká třetí křížové výpravy v r. 1422 na pomoc Karlštejnu ("Čornejovo" číslování) a na str. 140 je jako třetí křížová výprava označen Tachov r. 1427 (číslování "Šmahelovo"). Je to evidentní nedůslednost, která by se však v takovéto publikaci objevovat neměla, autoři by se měli domluvit a vybrat si pouze jeden způsob číslování a není až tak fatálně důležité který. (K problematice číslování kruciát tady na fóru viz toto téma.)
V publikaci uvedené některé počty bojujících armád a vojenských oddílů nejsou rovněž zcela v souladu s posledními čísly uváděnými pány Čornejem a Šmahelem. A takové "detaily" jako chybějící tečky v datu nebo malé písmeno na počátku věty autor recenze shovívavě přehlíží jako svérázné "překlepy".

Druhá část této publikace se týká válečného umění husitů a názvy kapitol docela zřetelně udávají to, čemu se příslušná kapitola bude věnovat. Proto je zde uveden pouze jejich seznam:
Válečnictví 14. a 15. věku
Složení a organizace husitských vojsk
Výzbroj a výstroj husitských vojsk
Válečné umění husitů
Válečné umění rytířů a panstva
Slovníček zbraní, zbroje a pevnostních reálií


Z tohoto seznamu kapitol je patrné, že se jedná o celkem široký tématický záběr, leč odpovědi např. na otázky nastolené v tomto příspěvku byste v této knize očekávali marně (k tomu ještě také tady). Zřejmě to podle pana Křížka – při vší úctě – znamená, že žádné nejasnosti kolem uspořádání pochodových husitských formací, o podobě husitských táborů vně i uvnitř vozové hradby ap. (k tomu něco viz také zde) zřejmě neexistují. O nějakém novém a neotřelém pohledu na průběh bitvy u Lipan si můžeme nechat pouze zdát. V této knize absentuje jakýsi "shrnující" závěr, který by aspoň připomenul, že v uvedených a nezodpovězených otázkách nebylo vyřčeno poslední slovo a nenajdeme zde ani žádný náznak skepse k dosavadním výsledkům bádání v oblasti husitského vojenství. Pan Křížek tyto záležitosti považuje zřejmě za uzavřené.
Poznatky, které jsou v recenzované knize publikovány, nejsou ničím převratným, jsou odvozeny pouze z více či méně známé literatury o husitském válečném umění, i když jsou v některých detailech poněkud rozvedeny. Autor recenze se obává, že na takto koncipovanou publikaci a v této cenové relaci je to však zoufale málo. Dále si není vůbec jistý, zda byly naplněny ambice, jež autoři bezpochyby měli před sepsáním této knihy a které vlastně vyjádřili i názvem knihy.

Součástí publikace je také přehledná a docela podrobná chronologie událostí, obsáhlý seznam použité literatury a jmenný rejstřík. Rejstřík míst bohužel chybí.

Ve slově závěrem autoři píší: "Společnost pak buď má odvahu, sebevědomí, morální sílu a zodpovědnost těchto ideálů a zkušeností aktivně využít, proměnit je v naději, anebo na ně pod zdrcujícím vlivem konzumu a kulturního balastu rezignovat a zapomenout." Ano, přesně to druhé se přihodilo mnoha lidem z české kotliny, i když těch důvodů rezignace a zapomnění je pochopitelně daleko více, než které se snaží v uvedené citaci autoři postihnout.
Na samý závěr pak píší: "S vírou a nadějí, že nezdolná husitská tradice má stálý a nezastupitelný význam v našich národních dějinách, předkládáme tuto práci laskavé veřejnosti."
Jak a zda vůbec byla tato víra a naděje autorů naplněna, už musí posoudit čtenář, proto je uvedená citace záměrně ponechána bez komentáře. Tato stručná recenze může být potenciálnímu čtenáři pouze vodítkem.


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 16.06.2011 - 01:11, celkově upraveno 8

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 14:26 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Bratře Jiří mám na tě dvě otázky:
1) Upřímě mi řekni, stojí ta kniha za to abych do ní zainvestoval cca 1.000,-Kč?
2) Přikláníš se k Šmahelovo počítaní kruciát nebo Čornejovo?

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rozhodování
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 16:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8450
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
1) Upřímě mi řekni, stojí ta kniha za to abych do ní zainvestoval cca 1.000,-Kč? ...
Upřímně?
Protože ty nejsi až "tak moc akurátní" jako já, věřím, že tobě se bude líbit. Přestože má svoje kvality i "kvality" (viz recenze), doporučil bych potenciálním zájemcům mrknout se na ni v kamenném obchodě, v klidu si ji prolistovat a pak třeba zakoupit v některém z internetových knihkupectví. Tohle jsem já neudělal (hned jsem objednával), ale pocitově mám takový dojem, že i kdybych ji nejprve viděl ve skutečnosti, tak bych si ji nakonec stejně koupil. :oops:
Ale rozhodnout se stejně musí každý sám. :wink:

Sabin píše:
2) Přikláníš se k Šmahelovo počítaní kruciát nebo Čornejovo?
Když se podíváš do už výše odkazovaného tématu, tak tam jsme to "dořešili" a uzavřeli.
My tady na fóru počítáme 4 a k tomu se přiklání pochopitelně i moje nepatrnost, přestože považuji to "Čornejovo" číslování přece jenom za poněkud přesnější. Takže tady jsem jaksi v rozporu se svojí "akurátností" ... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 29.01.2010 - 18:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 17:13 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
1) Tak až naškudlím nějaké penízky, tak si jí koupím a nebo napíši Ježiškovi. :lol:
2) Já zastávám počet 4, protože Ústí nebyla vyhlášená kruciáta.

Děkuji ti. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ústí
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 18:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8450
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Já zastávám počet 4, protože Ústí nebyla vyhlášená kruciáta ...
Tak tady pozor!
Ústí nezapočítává nikdo, dokonce ani pánové Dolejší a Křížek. O Ústí tedy vůbec nejde. Tou "spornou" je kruciáta vypravená na pomoc obleženému Karlštejnu v r. 1422.
Zápočet Ústí do křížových výprav by totiž byl ve své podstatě historický nonsens.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 03.06.2010 - 17:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 18:46 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 10.07.2008 - 21:23
Příspěvky: 103
Bydliště: Police nad Metují
tak já ti Sabine poradím, já jsem si zašel do knihovny a tam mě ji objednali a na měsíc jsem ji měl pujčenou. A musím říci,že ač jsem si myslel na 100% že ji koupím tak o tom ted pochybuji. Není uplně špatná, ale já od ní čekal víc a trošku jiné věci.

_________________
Dějiny píší vítězové


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.11.2009 - 21:24 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Protestant píše:
tak já ti Sabine poradím, já jsem si zašel do knihovny a tam mě ji objednali a na měsíc jsem ji měl pujčenou. A musím říci,že ač jsem si myslel na 100% že ji koupím tak o tom ted pochybuji. Není uplně špatná, ale já od ní čekal víc a trošku jiné věci.
Dobrý nápad. Děkuji za tip. :wink: Do knihovny nechodím, tak mě to nenapadlo.

Jiří Motyčka píše:
Tou "spornou" je kruciáta vypravená na pomoc obleženému Karlštejnu v r. 1422.
Tak to mě vůbec nenapadlo, že by toto mělo být počítáno jako kruciáta. :shock:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: "náš" počet
PříspěvekNapsal: 01.12.2009 - 00:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8450
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
JM píše:
Tou "spornou" je kruciáta vypravená na pomoc obleženému Karlštejnu v r. 1422.
Tak to mě vůbec nenapadlo, že by toto mělo být počítáno jako kruciáta. :shock:

Proto ji přece taky na našem serveru o husitství nepočítáme a přidržujeme se tak "Šmahelova" počtu ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.12.2009 - 16:01 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 18:29, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.12.2009 - 16:09 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
David píše:
Dobře,že vychází nějaké knihy o husitech, ale asi jsme nároční.
S tímto by se dalo souhlasit.
Pokud by jsme to uzavřeli, tak mylné informace v této knize více méně vznikly nedopatřením.
Těchto pár výše uvedených překlepů je pohodových. Buďme rádi za každý tento knižní šafrán. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: další hrubice ...
PříspěvekNapsal: 11.12.2009 - 21:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8450
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Pokud by jsme to uzavřeli, tak mylné informace v této knize více méně vznikly nedopatřením.
Těchto pár výše uvedených překlepů je pohodových ...
Tak u níže uvedeného "nedopatření", které už není překlepem, se v žádném případě o pohodovou záležitost nemůže jednat. :|

JM píše:
... Nemohu však zároveň neuvést některé chyby, které se v této časti objevují. Tento seznam si nečiní nárok býti zcela úplným ...
Tuto chybu, na kterou bych málem zapomněl, si však opravdu nemohu dovolit neuvést, protože ta je opravdu unikátní. :cry:
V kapitole o Čáslavi na str. 155 je umístěna obdobná fotografie pomníku Matouše Ulického († 11. 9. 1627), kde pan Dr. Dolejší v komentáři zcela vážně uvádí:
"Památník husitského kněze Matouše Ulického, který byl roku 1423 zajat panskou jednotou, mučen, stažen z kůže, čtvrcen a posléze upálen na hranici ..."

BTV & OT: Podrobněji o Ulického popravě a jejím způsobu provedení viz např. tady.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 16.06.2011 - 01:21, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.12.2009 - 00:13 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
No jsem na tuhle knihu velmi zvědav. Jen se obávám, že se bude jednat o ony Cimrmanovské motivy: očekávání a zklamání :lol:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: v jaké fázi? ...
PříspěvekNapsal: 16.12.2009 - 12:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8450
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
No jsem na tuhle knihu velmi zvědav. Jen se obávám, že se bude jednat o ony Cimrmanovské motivy: očekávání a zklamání :lol:
Ty sis tuto knihu už zakoupil, nebo se teprve chystáš?
Nemáš nějaké odezvy na ni od hochů z LH nebo historického šermu? ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.12.2009 - 20:06 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Nezakoupil a asi ani nechystám. Počkám, jestli jsem byl letos hodný a když Ježíšek nenaježí, půjčím si ji. Zatím nevím o ohlasech Broďana, Siegfrieda a dalších, ale podle toho, jak to popisuješ si zřejmě budete notovat.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: shoda(?) ...
PříspěvekNapsal: 16.12.2009 - 20:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8450
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
... Zatím nevím o ohlasech Broďana, Siegfrieda a dalších, ale podle toho, jak to popisuješ si zřejmě budete notovat.
Že by zase po dlouhé době aspoň v něčem shoda? ... :wink: :)
Tentokrát bych se tomu nedivil. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz