Právě je 19.04.2024 - 14:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 125 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Jak vnímat Zikmunda ve vztahu k husitské revoluci?
Proradný, vychytralý pragmatik, „liška ryšavá“. 62%  62%  [ 18 ]
Důstojnější nástupce svého otce, než bratr Václav. 38%  38%  [ 11 ]
Nevím, neutrální postoj. 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 29
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: nevlastní bráchové
PříspěvekNapsal: 27.09.2011 - 10:25 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Situace se však změnila, když mu Václav všechno poslušně odkýval, ale jak bylo jeho zvykem, žádný ze svých slibů nikdy nedodržoval ...
V tomhle si oba bráchové neměli vůbec co vyčítat. :!:
Jeden rozdíl tu však přece jenom byl. Václav nebyl schopen dodržovat své sliby většinou proto, že to byl slabošský panovník. A Zikmund? Dělal to vědomě a z pragmatických důvodů. Čeština má pro tohle Zikmundovo chování velice jadrný výraz, ale tady se nacházíme na slušném fóru ...

Napo_Leon píše:
... Zikmund byl velmi flexibilní politik, dokázal se snadno a rychle přizpůsobovat měnící se politické situaci. To zdědil po otci, ale Zikmund sám dovedl tuto vlastnost k dokonalosti. Pokud něco slíbil a věděl za pár dnů, že to není možné, rychle obrátil ...
..., ale nejenom to!
Jak už jsem naznačil výše, on klidně něco úmyslně slíbil, přestože už dopředu věděl, že to nesplní a nějak si s tím poradí až ...

Jak již bratr Kolssteyn naznačil, nepochybně Zikmunda muselo štvát, jak si jeho starší nevlastní bratr počíná při správě zemí Koruny. Sám byl nepochybně bytostně přesvědčen, že by si počínal lépe. A to pro něj muselo být velice frustrující, traumatizující a v neposlední řadě i deprimující. Taková situace v mysli nejednoho jedince může pak vésti k neuváženým činům. Dokonce ke kralovraždám! Tak daleko však Zikmund nezašel a domnívám se, že o tom ani vážně neuvažoval ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 02.10.2011 - 12:55, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zikmundovo království
PříspěvekNapsal: 27.09.2011 - 23:59 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Napo_Leon píše:
...Vše bylo Zikmundem dopředu naplánováno. Chtěl dostat Václava i Prokopa z království a využít vhodné chvíle, aby po dohodě s Joštem a českými pány převzal vládu v Čechách a odstranil neschopného Václava.
Mě osobně by zajímalo, jestli to je hypotéza historiků nebo existují listiny, z nichž to jednoznačně vyplývá?
Vím, že se tím obecně velice často operuje a bere se to jako samozřejmost, ale na mě to působí dojmem, že jde jen o současný pohled historiografie v duchu náhledu na oba protagonisty.
Zikmund byl nekompromisním politikem jemuž nebylo radno stát v cestě, ale jeho diplomatické přizpůsobování politické situaci dopředu nic nečinilo neměnným. O Joštovi nemám příliš objektivní mínění, protože vždy bude v jeho prospěch - přesto si nemyslím, že by mu šlo o úplné odstranění vlastního bratránka. Jeho ambice byly vyšší než jen zastoupit Václava. Často se taky choval jako nejstarší zodpovědný sourozenec (nepochybně proto, že z lucemburské vládnoucí dynastie byl). I on připouštěl, že by se mohl stát Václavovým nástupcem, ale ne za cenu takové potupy legitimního držitele trůnu, na to byl příliš učený a inteligentní, přestože měl blíže k Zikmundovi. A také by už od počátku finančně nepodporoval Václavovo království.
Proto mi připadá, že i přes všechno zajímání Václava a občasnou opozici vůči němu, je teorie o Zikmundově a Joštově lačnosti po českému trůnu jen konstrukcí historiků...
JM píše:
...jeho starší nevlastní bratr...
V minulých příspěvcích N-Leon zmínil tuto vazbu a Jirka jí dokonce nadepsal i svůj příspěvek, tak se k tomu jen krátce, mimo téma, vyjádřím.
Já se úmyslně vyhnul tomuto bližšímu specifikování rodinných vztahů, protože popravdě nevím jak se s tím vypořádat.

Václav IV. se Zikmundem samozřejmě nebyli vlastní bratři v tehdy zažitém smyslu fratri germanorum, ale zároveň byli opakem fratri uterinorum - tedy bratří po matce. Nevlastního bratra si spíš představím kupř. vyženěného, tedy bratra víceméně formálního než pokrevního. Ale je možné, že to vidím současným pohledem a to ještě nepřesným... :?
Oba byli synové Karla IV. Že každý měl jinou matku, to bych řešil teprve v otázkách širších pokrevních vazeb a příbuznosti třeba v majetkových nesrovnalostech. Na podstatnou, v této situaci, primogenituru to nemá žádný vliv a navíc když tyto role byly jasně dány jak Karlem IV. tak jeho bratrem Janem Jindřichem v případě vlastních potomků.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: poznámka
PříspěvekNapsal: 28.09.2011 - 00:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Když uvádím, že Václav a Zikmund Lucemburští byli nevlastními bratry, nemám v úmyslu tím cokoli akcentovat. Snad jen jejich diametrálně odlišné povahovavé vlastnosti.
To ale neznamená, že vlastní bratři se nemohou od sebe lišit. Dokonce ještě víc, než Václav a Zikmund.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: poznámka
PříspěvekNapsal: 28.09.2011 - 01:53 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Když uvádím, že Václav a Zikmund Lucemburští byli nevlastními bratry, nemám v úmyslu tím cokoli akcentovat....
Z mé strany to bylo jen uvedení na pravou míru mé nerozlišování obou bratrů dalším adjektivem. Prostě nevím jakým a toto mi příjde příliš hrubé na to, aby se nestalo zavádějícím.
Ale souhlasím, že ty jejich vlastnosti byly naprosto odlišné - otec neotec. :) Stejně bylo vidět, že k sobě měli blíž když už - Zikmund k Joštovi a Prokop k Václavovi. Kdyby to řešili více ve stylu habsburské rodové politiky, tak mohli být postrachem Evropy, ale spíš to povahově působilo, že kdoví, s kým je ty manželky vůbec měly... :shock:
(To už jsem se vrhnul na úvahy hodné časopisů Epochy a Živé historie). :lol:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: poznámka
PříspěvekNapsal: 28.09.2011 - 07:21 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Jiří Motyčka píše:
Když uvádím, že Václav a Zikmund Lucemburští byli nevlastními bratry, nemám v úmyslu tím cokoli akcentovat. Snad jen jejich diametrálně odlišné povahovavé vlastnosti.
To ale neznamená, že vlastní bratři se nemohou od sebe lišit. Dokonce ještě víc, než Václav a Zikmund.
Čeští historikové už od dob Dobnera používají terminus technicus "nevlastní bratr" pro jakékoli příbuzenství vládnoucí dynastie, kde je stejný pouze otec. Příklad třeba synů knížete Boleslava II. I dnešním historikům to nedělá problém. Není třeba z toho zase střílet. Když už se člověk zabývá historií, tak stejně většinou ví, co se skrývá pod termínem "nevlastní bratr". :wink:

Kolssteyn píše:
Napo_Leon píše:
...Vše bylo Zikmundem dopředu naplánováno. Chtěl dostat Václava i Prokopa z království a využít vhodné chvíle, aby po dohodě s Joštem a českými pány převzal vládu v Čechách a odstranil neschopného Václava.
Mě osobně by zajímalo, jestli to je hypotéza historiků nebo existují listiny, z nichž to jednoznačně vyplývá?
Vím, že se tím obecně velice často operuje a bere se to jako samozřejmost, ale na mě to působí dojmem, že jde jen o současný pohled historiografie v duchu náhledu na oba protagonisty.
Ale ovšemže! Historiografie bude vždy poplatná době a nikdy nebude a ani nemůže být objektivní. Co historikové míní v obecné shodě o lucemburské krizi na přelomu 14. a 15. století je výsledkem hypotéz vyplývajících z toho co předcházelo a následovalo. Je to základní pravidlo historika proto, aby měly konkrétní děje nějaký význam, který jim historik musí dát, aby to byly smysluplné historické rovnice a ne rovnice o jedné, či o dvou neznámých.

Zikmund, kterému já narozdíl od hejtmana J. M. neupírám jeho státnické nadání a dějinný význam pro husitskou revoluci i evropské dějiny pozdního středověku, byl ohromný cynik a bezohledný až chladný člověk - což o něm zaznamenávají i jeho současníci. Po celý svůj život se řídil heslem "účel světí prostředky" a i jeho nevyzpytatelný temperament k tomu přispěl. Viděl pouze konkrétní cíle a bylo mu lhostejné, jakou cestou k němu dojde. Narozdíl od Karla IV. si nepěstoval žádný svůj kult spravedlivého a moudrého panovníka. Bylo mu jedno, co si o něm a jeho činech pomyslí budoucí generace. Že usiloval Zikmund svrhnout bratra roku 1402 na tom si pevně stojím, a není to tím, že bych jen tupě papouškoval naše přední historiky od Palackého, přes Urbánka, až po Čorneje a Šmahela, ale i tím, že jsem studiu této doby věnoval hodně času i u můj vlastní úsudek na základě poznaných skutečností (tedy ne na základě závěrů historiků) mně vede k tomuto názoru. :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: poznámka
PříspěvekNapsal: 28.09.2011 - 11:05 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
... Zikmund, kterému já narozdíl od hejtmana J. M. neupírám jeho státnické nadání a dějinný význam pro ... evropské dějiny pozdního středověku ...
Tak Zikmundovi upírám a připisuju ledasco, to připouštím, ale že bych snad něco podobného z citovaného někde napsal? ... :?: :shock: :roll:
To bych musel mít leda tak naváto a být tím pádem v podroušeným stavu ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: poznámka
PříspěvekNapsal: 28.09.2011 - 11:33 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Jiří Motyčka píše:
Napo_Leon píše:
... Zikmund, kterému já narozdíl od hejtmana J. M. neupírám jeho státnické nadání a dějinný význam pro ... evropské dějiny pozdního středověku ...
Tak Zikmundovi upírám a připisuju ledasco, to připouštím, ale že bych snad něco podobného z citovaného někde napsal? ... :?: :shock: :roll:
To bych musel mít leda tak naváto a být tím pádem v podroušeným stavu ...

Naváto :D Já nepsal, že si to psal. Chtěl jsem naopak naznačit že právě nic z toho si nepsal. Stále že byl Zikmund prohnaný politik a přivedl do Čech mongoloidní Kumány co řádili jako zvířata. Ale nikde zmínka o Zikmundově podílu na vyřešení papežského rozkolu a dějinném kompromisu uzavřeném roku 1436 v Jihlavě. Proč Zikmundovi upírat tyto zásluhy, když jsou zřejmé? Například příspěvek zabývající se Zikmundovým významem pro české a evropské dějiny mi tu od tebe stále schází. Kumáni jsou nám celkem fuk, z Uher nikdy nic dobrého stejně nevzešlo :P

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: poznámka
PříspěvekNapsal: 28.09.2011 - 11:53 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
... Já nepsal, že si to psal. Chtěl jsem naopak naznačit že právě nic z toho si nepsal ...
Když myslíš.
Ať to zkusí posoudit jiní, já už se k tomu nehodlám vracet. :|

Napo_Leon píše:
... Stále že byl Zikmund prohnaný politik a přivedl do Čech mongoloidní Kumány co řádili jako zvířata. Ale nikde zmínka o Zikmundově podílu na vyřešení papežského rozkolu a dějinném kompromisu uzavřeném roku 1436 v Jihlavě. Proč Zikmundovi upírat tyto zásluhy, když jsou zřejmé? ...
Jsem přesvědčen, že Zikmundovi jeho zásluhy neupírám. Opak by totiž vedl k ahistorickému náhledu na tuto persónu našich dějin ... :wink:
Pouze(!) kladu akcenty na poněkud něco jiného právě v souvislosti s jeho postojem k českým kacířům. I když zde mluvíme o době krutého (pozdního) středověku, kumány budu příležitostně připomínat i nadále. Třeba jako protiklad k "Bin Ládinovi středověku". Ale zdaleka ne jenom proto ...

Napo_Leon píše:
... Kumáni jsou nám celkem fuk ...
Ano.
Bohužel tohoto přezíravého postoje jsem si všiml i u Kavky ... :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: poznámka
PříspěvekNapsal: 28.09.2011 - 12:48 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Jiří Motyčka píše:
Napo_Leon píše:
... Já nepsal, že si to psal. Chtěl jsem naopak naznačit že právě nic z toho si nepsal ...
Když myslíš.
Ať to zkusí posoudit jiní, já už se k tomu nehodlám vracet. :|
A jsme obloukem tam kde jsme byli a co jsme řešili nedávno přes SZ. Jakmile se objevují trocha kritiky už se to mete pod koberec a stočí se to k "nehodlám se k tomu vracet". To je dost pštrosí řešení řekl bych...

Jiří Motyčka píše:
Opak by totiž vedl k ahistorickému náhledu na tuto persónu našich dějin ... :wink:
Vedl by naopak k neobjektivnímu náhledu...

Jiří Motyčka píše:
Pouze(!) kladu akcenty na poněkud něco jiného právě v souvislosti s jeho postojem k českým kacířům.
Ale kdeže!
To by platilo pouze v případě, kdyby jsi už někdy zdůrazňoval klady Zikmunda, ale ty já tu nenacházím. V tomto případě to jsou kladené akcenty na poněkud jiné souvislosti neobjektivním způsobem ve snaze očernit památku na Zikmunda, jelikož je tu stále ten jeden a ten samý pohled.

Jiří Motyčka píše:
Napo_Leon píše:
... Kumáni jsou nám celkem fuk ...
Ano.
Bohužel tohoto přezíravého postoje jsem si všiml i u Kavky ... :(
U Kavky netuším proč to nezmiňuje, zřejmě z toho důvodu, že je jeho práce limitována prostorem. Nepovažoval to za nutné, protože to nemá vliv na politické dějiny, které ve své knize zmiňuje především. U ostatních je to pochopitelné: nevědí to. Já jsem o řádění Kumánů psal například vždy, když tato krvežíznivá horda vpadla ve středověku do Čech a na Moravu. Není ale nutné to cpát do každého druhého příspěvku k Zikmundovi, obzvláště když Zikmund neměl vliv na skladbu křižáckého vojska a rozhodující slovo měli ve vojsku jeho velitelé, kteří nemohli ovlivňovat chování svých mužů v bitvě a při taženích. V případě horkorevných Maďarů a jejich "příbuzných" to bylo ještě mnohem těžší. Přičítat Zikmundovi vinu za řádění Kumánů je stejné, jako přičítat Žižkovi masakr v Chomutově nebo v Německém Brodu. Jen konečný výsledek masakrů byl zřejmé jiný, u Žižky vidíme lítost, kdežto Zikmunda to nejspíše ani nezajímalo.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: poznámka
PříspěvekNapsal: 28.09.2011 - 19:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
JM píše:
Napo_Leon píše:
... Chtěl jsem naopak naznačit že právě nic z toho si nepsal ...
Když myslíš.
Ať to zkusí posoudit jiní, já už se k tomu nehodlám vracet. :|
A jsme obloukem tam kde jsme byli a co jsme řešili nedávno přes SZ. Jakmile se objevují trocha kritiky už se to mete pod koberec a stočí se to k "nehodlám se k tomu vracet". To je dost pštrosí řešení řekl bych ...
Tady si asi ňák nerozumíme, nebo neumím číst.
Ty jsi snad nenapsal, že Zikmundovi upírám "jeho státnické nadání a dějinný význam pro ... evropské dějiny pozdního středověku"? ... :?
A proti tomu jsem se pouze ohradil, takže jaképak pštrosí řešení. :roll: Takovým řešením by bylo, kdybych to ponechal bez povšimnutí ... :wink:

Napo_Leon píše:
JM píše:
Opak by totiž vedl k ahistorickému náhledu na tuto persónu našich dějin ... :wink:
Vedl by naopak k neobjektivnímu náhledu ...
To je jen hra se slovíčky, protože pro některé historiky je neobjektivnost synonymem ahistoričnosti. Oba víme, o kom je řeč ...

Napo_Leon píše:
... Já jsem o řádění Kumánů psal například vždy, když tato krvežíznivá horda vpadla ve středověku do Čech a na Moravu. Není ale nutné to cpát do každého druhého příspěvku k Zikmundovi ...
Dejme tomu.
Ale i téhle "špinavé" práce se někdo musí chopit, když se do toho nikomu jinému vědomě nechce. Ale nerad bych komukoli křivdil, protože o řádění kumánů tady na fóru nepíšu zdaleka jen já. Bohudíky.

Napo_Leon píše:
... Přičítat Zikmundovi vinu za řádění Kumánů je stejné, jako přičítat Žižkovi masakr v Chomutově nebo v Německém Brodu ...
Německý Brod je špatný příklad, protože oba víme, že se to událo opravdu bez Žižkova vědomí. Chomutov, Prachatice a Říčany jsou poněkud jiné "kauzy".
Nikdo mě ale nepřesvědčí, že o řádění kumánů Zikmund nevěděl. A při tažení ke Kutné Hoře na konci r. 1421 Zikmund fatálně porušil slib daný pánům podjednou, byla to jeho zodpovědnost, kterou nemůže hodit třeba na Pipo Spana z Ozory. Ano, opět se opakuji, a je mi to úplně jedno.
P.S. Nerad bych však sklouzával k dohadům, kdo si počínal krutěji, zda husiti nebo křižáci. Byla by to dětinská, nikam nevedoucí hádka, nikoli odborná debata.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 29.09.2011 - 16:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: poznámka
PříspěvekNapsal: 29.09.2011 - 00:47 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Napo_Leon píše:
Kolssteyn píše:
Mě osobně by zajímalo, jestli to je hypotéza historiků nebo existují listiny, z nichž to jednoznačně vyplývá?
Co historikové míní v obecné shodě o lucemburské krizi na přelomu 14. a 15. století je výsledkem hypotéz...
Myslel jsem si, že to je jen teorie v duchu současného "moderního" trendu.
Vlastně ten trend trvá od počátků naší historiografie a ani se tomu nedivím. Třeba za dalších padesát let se to bude přehodnocovat jako se na mnoha dalších úsecích středověké historie dnes konečně děje. Ale u zažitostí to jde kolikrát dost ztuha.

Napo_Leon píše:
Například příspěvek zabývající se Zikmundovým významem pro české a evropské dějiny mi tu od tebe stále schází...
On Zikmund není zas tak ústředním předmětem v těchto husitských diskusích, přestože v nich má svoje vysoké místo, ale Jirka tvoří a odpovídá v tolika široce pojatých otázkách, že tato postava logicky tvoří jen zlomek záběru. Ale máme tu další uživatele jako např. "odpůrce pálení v sudech", kteří na Zikmunda nedají dopustit.

Že by však toto forum nějak výrazně Zikmundovi křivdilo, to se mi nezdá, pokud tedy přehlédnu, že já osobně jako křivdu Zikmundovi spatřuju spíše ono neustálé podstrkování mu permanentní snahy uchvácení Českého království. 8)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.08.2013 - 16:49 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Puotha píše:
... na výtky členů českého panstva, že nedodržuje své závazky, odpověděl: "Vám jsem slíbil, jim (tj. legátům) jsem přísahal." Výrok hodný pragmatického (a lišáckého) politika!

Výroky tohohle typu nejvíce vystihují osobní charakteristiku velkého Lucemburka, který i přesto patří k velkým panovníkům pozdního středověku.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.08.2013 - 16:55 
Offline
práče
práče

Registrován: 11.09.2012 - 10:28
Příspěvky: 19
...já souhlasím. Syn, který toho po svém otci zdědil nejvíce.

_________________
Věrný milý...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jaký byl ZL
PříspěvekNapsal: 02.08.2013 - 17:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
Výroky tohohle typu nejvíce vystihují osobní charakteristiku velkého Lucemburka ...
Domnívám se, že možná ještě lépe a komplexněji vystihuje ryšavého Lucemburka tohle bez ohledu na historickou věrohodnost onoho výroku ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.08.2013 - 16:56 
Offline
práče
práče

Registrován: 11.09.2012 - 10:28
Příspěvky: 19
Zajímavé, početl jsem si. :-) Tu repliku si skutečně vypůjčili i ve filmu Jan Roháč z Dubé, kde je mimochodem Zikmund (tendenčně) ztvárněn jako čím dál zlovolnější a dekadentnější stařík-cizák. Ale po herecké stránce je to dobrá práce.

Jinak jenom detail - z dobových vyobrazení i prací jiných autorů jsem nabyl dojmu, že Zikmund nebyl ryšavý, ale vlasy i plnovous česaný do dvou dílů měl spíše světlehnědé. Tu ryšavost mu tuším přisoudil až radikál J. Želivský v období I. křížové výpravy, aby jej ztotožnil s ryšavým drakem z Apokalypsy...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 125 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 61 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz