LIPANY
Úvod (krátký) – dobové souvislosti:
Něco z toho by mohlo být případně součástí mluveného krátkého komentáře.
Římská kurie nakonec se sebezapřením poznala, že české kacíře nelze porazit zahraničními intervenčními armádami, byť sebepočetnějšími. Výsledkem pletich, rozkladné politiky a štědrých úplatků ze strany vyslanců koncilu z Basileje je ustanovení panské jednoty kališnické šlechty a katolických pánů. Radikálové končí neúspěšné obléhání Plzně a ve své nejednotě vycházejí rozpačitě vstříc svému neodvratnému osudu. Zaposlouchejme se tedy pozorně do dialogů 2. obrazu scénky, a odhalíme jedny z hlavních příčin fatální bratrovražedné bitvy u Lipan, která jasně prokázala, že českého husitu může porazit zase jen a pouze Čech...
osoby:
6 historických, komparsisté
panská jednota:
Diviš Bořek z Miletínka......vrchní hejtman
Jan Černín..........................hejtman nad vozy
Mikuláš Krchlebec..............velitel rožmberské hotovosti
radikálové:
Prokop Holý.......................duchovní správce táborské polní obce
Jan Čapek ze Sán..............sirotčí hejtman
Zikmund z Vranova............táborský hejtman
osnova scénky (3 obrazy):
1) stavění vozové hradby radikálů (2 až 4 vozy), Prokopův polní stan na velitelském stanovišti (kratičký příběh, monolog)
2) jednání mezi nesmiřitelnými (tento obraz se vejde do 4 minut, dialogy, příběh, ...)
3) úvod bitvy (bez dialogu)
Pozn.: celým úryvkem filmu (kromě bojové scény) by měla prostupovat atmosféra osudovosti a jakéhosi latentního napětí předcházející této dějinné události a měla by být podbarvena "ponurou" hudbou Smetanovy symfonické básně Tábor.
Stručný námět scénky:
1) Jsme svědky sestavování vozové hradby, vypřahání koní, odstraňování ojí, sražení kola na kolo, spoutání řetězy, zesílení bočnic směrem k nepříteli, připevnění fošny mezi koly s trojúhelníkovými otvory, ...
Vše se děje se strojovou profesionální přesností, svižně, nikoli však v nervózním chvatu (je čas), vše je doprovázeno značným hlukem z nárazů, chrastění řetězů a bouchání těžkých dřevěných fošen, jsou slyšet nesrozumitelné výkřiky vojáků, ržání a odfrkávání koní...
STŘIH
„Letecký snímek“ z velké výšky na celou vozovou hradbu. Ještě větší výška, aby byla vidět armáda koalice. Krátký záběr na orientační bod – věž kostela ve Viticích.
STŘIH.
Další scénka zobrazuje polní stan Prokopa Holého. Je zde sám, jeho tvář je pečlivě oholena. Na stolku stojí 4 schránky s posvěcenými hostiemi a zpola dopsaný list. Prokop levou rukou sahá pro pečetní vosk a neopatrným pohybem ruky shazuje se stolu všechny 4 schránky. „Proboha!“, vzkřikne Prokop a pokřižuje se. „To se nemělo stát, to je zlé znamení, moc zlé“, mumlá táborský duchovní vůdce a opatrně a s posvátnou úctou sbírá schránky. Zvenku někdo volá, že nastal čas odebrat se na domluvené jednání. Prokop odchází v doprovodu Jana Čapka ze Sán a Zikmunda z Vranova.
2) Na volném prostranství, na travnaté ploše, uprostřed mezi leženími je zahajováno jednání znepřátelených stran. Proti sobě jsou umístěna hrubá polní sedátka. Je jich 6, 3 vpravo (pro příslušníky panské jednoty a 3 vlevo pro radikály, příslušníky polní obce). Na pravé straně se vesele třepotá korouhev s českým lvem, na levé schlíple visí černá korouhev s krvavě rudým kalichem. Hlavním důvodem jednání je pokus na poslední chvíli ještě zažehnat bratrovražedné krveprolití. Z této scény by měla být nejvíce patrná osudovost okamžiku, napětí...
Zprava přicházejí Černín a Krchlebec, usedají na krajní sedátka, po krátké chvíli zleva Čapek se Zikmundem a rovněž usedají na krajní sedátka.
Pak zprava rázným krokem vojáka přichází Diviš Bořek a usedá uprostřed, nakonec zvolna a důstojně přichází zleva Prokop Holý a sedá si na prostřední sedátko na levé straně mezi své.
Rozhostí se mrtvolné ticho. Nesmiřitelní soupeři se pozorují, jakoby chtěli proniknout do nitra svých protivníků a odhalit jejich slabiny ještě před bojem. Všichni se mračí, Miletínek méně, z Čapkovy tváře vyzařuje sebevědomí profesionálního válečníka (sedí s koleny daleko od sebe, podpírá si levou dlaní bradu, loket opřený o stehno, pravá ruka na pravém koleni), Prokop sedí klidně, vzpřímeně, vyrovnán se situací, je na něm patrná intelektuální převaha nad všemi zúčastněnými.
Prokop se ujímá řeči. Mluví klidně, ale s důrazem na každé slovo. Není to řeč předem poraženého, ale vítěze z mnoha válečných klání, řeč diplomata, který české země reprezentoval až v daleké Basileji: „Bratří, obě strany by měly najít řešení, které zabrání bratrovražednému střetu, z jehož výsledku, ať je jakýkoliv, se budou radovat nepřátelé našeho jazyka, tedy cizáci“. Na chvilku se odmlčí a pak pokračuje: „Požadavkem naší strany je proto pouze navrácení pražského Nového Města a znovu obležení Plzně. Toť vše!“...
Miletínek prudce vyskočí ze židle, která se celá překotí, nachýlí se dopředu jakoby až k Prokopově tváři a prudce a živě gestikuluje oběma rukama: „Kněže Prokope, uvědomuješ si vůbec, čeho žádáš, chceš nás snad provokovat?! Zatím vítězí naše strana! Teď slyš naše požadavky! Obce polem pracující i domácí by musely vrátit vše, čeho za čtrnácte let nabyly!“ Miletínek se otočí, postaví sedátko, opět se posadí, potutelně se usmívá vědom si své strategické převahy a mne si pravou rukou špičku brady.
Čapek se hlasitě rozchechtá až se zakucká. Když pomine kašel, takto praví sžíravým sarkasmem a s úšklebkem k Miletínkovi: „Ty ses snad zbláznil, Diviši. Zajdi si za ranhojičem, ať ti raději pustí žilou…“
Po první Čapkově větě vstanou Černín s Krchlebcem a povytáhnou meče z pochev. To samé učiní na druhé straně Zikmund z Vranova.
Miletínek, Čapek, který se stále ušklebuje, a Prokop zůstanou sedět. Krchlebec směrem k Čapkovi: „Važ slova, Čapku, než je vypustíš z úst! Vím, že ti jde o peníze ze sirotčí pokladny, kterou jsme zabavili!“
Čapek se konečně přestane šklíbit, zamračí se a polohlasně prohodí: „Však zanedlouho bude zase naše!...“ a zatne obě pěsti.
Prokop mávne rukou, jakoby odháněl dotěrný hmyz, poté si všichni sednou. Takto promlouvá s hlavou malinko pootočenou ke kameře. Nedívá se tedy přímo do očí protivníkům: „Snad byste nechtěli vrátit i zboží církve, té církve, která upálila našeho mistra Jana v Konstanzi? To proto ses, Diviši, spojil i s papeženci a jednuškami proti nám, nestydíš se mi podívat do očí?!“, prudce a přímo se zahledí do tváře Miletínkovy.
Miletínek jenom lhostejně pokrčí rameny, klidně se dívá na Prokopa a bez zášti mu odpoví: „A co sis asi tak představoval?...“
Prokop smutně a tiše: „Co by! Že vojska, jež hájí 4 spasitelné kusy, nestanou nikdy proti sobě.“
Zikmund z Vranova ztěžka povstane, pravou nohou malinko nakročí dopředu a unaveným hlasem poprvé promluví: „Bratří, vězte, že nastávající bitva nemůže mít vítěze, když nedej Bože zvítězí vaše strana, na trůn dosedne ta liška ryšavá, a to bude zároveň i vaše prohra. A to vám nebude vadit? Co si od toho slibujete?“...
Černín mu skočí zprudka do řeči: „Co si od toho slibujeme? Že konečně skončí ta vaše anarchie, proti které se už bouří i lid na vsích a ve městech, protože už nemá nic, čím by zahnal hlad. Vše jste mu už pobrali!“...
Nastane zase na chvíli hrobové ticho. Prokop po chvíli klidně odpoví: „Když stojí nepřítel za hranicemi, musí přece každý něco obětovat.“
Krchlebec zahrozí pravým ukazováčkem a podrážděně vzkřikne: "Ale vy jste brali plnýma hrstma, i když jste leželi před Plzní, tou naší baštou pravé víry. A kde byl nepřítel?"
Čapek zprudka: „No přece za hradbami toho pyšného Babylónu!“...
Miletínek netrpělivě s pohledem upřeným do země: „Vidím, že dohoda není možná.“...
Zikmund z Vranova přesvědčivě, jakoby z něho únava spadla: „Ať tedy rozhodnou pěsti!“
Všichni se zvedají a rychle odcházejí ze scény. Radikálové doleva, příslušníci panské jednoty doprava. Jen Prokop s nachýlenou hlavou ještě chvíli zůstane sedět. Pak pomalu vstane, zeširoka se rozhlédne a pohlédne k nebi. Potom se upřeně zahledí v dál a začne tiše mluvit, s každým slovem zvyšuje hlas, poslední větu vykřikne:
„Jinak nelze, Bůh mi odpusť. Proti našim, proti příznivcům kalicha... Po letech zase archa proti arše. Co já sám zmohu?"
Naposledy se odmlčí a poté skoro sám pro sebe: „Ano, to chtěli naši nepřátelé i vyslanci koncilu!“ Prokop zakroutí nechápavě hlavou, sklopí zrak a nakonec pokývne hlavou, jakoby na znamení souhlasu.
STŘIH
Prokopovou myslí proběhne čerstvá vzpomínka na shozené schránky s hostiemi. Scénka se shozenými schránkami z prvního obrazu je opět kratičce zobrazena.
3) Vidíme krátký úvod bitvy a chybné vyhodnocení situace ve vozové hradbě radikálů. Nejprve slyšíme, ale nevidíme salvu z houfnic. Scénu zahalí oblaka prachu a dýmu.
Prudký deštík rozptýlí prach a na vozovou hradbu radikálů zaútočí oddíl koaliční pěchoty podporovaný jízdními. Dochází ke krátkému krvavému střetu, pod vozovou hradbou zůstávají ležet první mrtví. Koaliční jednotky se obracejí a ustupují, z nitra vozové hradby radikálů zazní povel k pronásledování ustupujících. Ozve se hromové a sborové: "Běží, bratří, běží! Hrrr na ně!" Jakoby z dáli, ale dostatečně silně: „Táborrr, Hrrradec!“ Dva bojové vozy se rozestupují, nastupuje útok radikálů k pronásledování ustupujících oddílů koalice...
Vše zaniká v prachu a hluku bitevní vřavy, po chvilce, opět jakoby z dáli se ozve sborové tentokrát: „Prrraha, Budějovice!“
Doznívají smutné velebné tóny Smetanova Tábora.
_________________ Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12) Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)
Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 06.12.2011 - 14:00, celkově upraveno 1
|