www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Pogius: Výslech, odsouzení i upálení Mistra Jana Husa
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=971
Stránka 1 z 1

Autor:  Jiří Motyčka [ 08.01.2009 - 22:36 ]
Předmět příspěvku:  Pogius: Výslech, odsouzení i upálení Mistra Jana Husa

Jedná se o spis, jehož autor o sobě sděluje: „Já, Pogius, převor od sv. Mikuláše v Badenu v Argovsku ...“ a pasuje se do role očitého svědka Kostnického koncilu.

V uvedeném spisu je tolik zjevných chyb a nepřesností, že znalému čtenáři našeho věku je na první pohled zřejmé, že to s tím očitým svědkem nebude takové, jak se nám snaží sugerovat autor tohoto dílka.
Jedná se tedy o plagiát z hodně pozdější doby, tj. přibližně z první poloviny 19. století pocházející z německých protestantských kruhů, a to dokonce horší kvality než např. Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský. S lehkou nadsázkou by se dalo také říci, že spis takřečeného Pogia je apokryf o Husově pašiji.
Jméno si anonymní plagiátor vybral patrně podle slavného florentského humanisty Giovanni Francesca Poggia Braccioliniho, který se zúčastnil Kostnického koncilu, a zanechal nám zprávu o procesu s mistrem Jeronýmem Pražským.

Autor:  Jiří Motyčka [ 08.01.2009 - 22:40 ]
Předmět příspěvku:  podvrh...

Na našem diskusním fóru se rozproudila diskuse týkající se uvedeného spisku anonymního autora, který se uvádí pod pseudonymem Pogius, v tématech o Husově procesu (= počátek diskuse) v Kostnici a Jeronýmovi Pražském (= počátek diskuse). V této debatě jsou uvedeny i obsáhlé citace z Pogiova spisu.

Z této diskuse vyjmu pár citací, které jsou echem základních skutečností uvedených v úvodním příspěvku tohoto tématu:
Citace:
...V této Pogiově interpretaci je naprosto evidentní, že Hus by těmito slovy hájil nejradikálnější remanenční stanovisko, tj. transsignifikaci. Víc by už nemusel dodávat a jeho osud by byl těmito slovy prakticky zpečetěn ...
... k Husovu obvinění z učení o remanenci.

Citace:
... Navíc přesně takto dodnes argumentují protestanti (jakoby Pogio jejich stanovisko znal) ...
... k obvinění, které se v Kostnici vůbec neprojednávalo, totiž že Hus odsuzoval a byl proti celibátu.

Citace:
... Pogius jakoby nám chtěl uchovat svědectví o tom, že Hus byl odsouzen oprávněně, nebo jakoby Pogiova stanoviska byla už "tenkráte" protestantská ...
Citace:
... Ano, s tím by se dalo v zásadě souhlasit, pokud by tomu tak doopravdy bylo ...

Citace:
... Z tohoto mého příspěvku již musí být patrné zásadní rozpory mezi "svědectvím", které nám "odkázal" (takřečený) Pogius, svědectvím očitého, byť třeba poněkud zaujatého pozorovatele a historickými fakty ...
... v příspěvku o Jeronýmovi Pražském.

atd. ...

mirrro píše:
... Je to jistě zajímavá a velmi příkrá diskrepance mezi oběma prameny ...
Důvod tohoto podstatného rozdílu mezi těmito dvěma prameny je nasnadě - jeden je od očitého svědka a ten druhý od "očitého".

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/