| www.husitstvi.cz http://www.husitstvi.cz/forum/ |
|
| Landštejn http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=514 |
Stránka 1 z 1 |
| Autor: | Jiří Motyčka [ 24.07.2007 - 11:54 ] |
| Předmět příspěvku: | Landštejn |
Zachovalá zřícenina hradu nacházejícího se téměř v centru České Kanady nedaleko Slavonic na Jindřichohradecku. V r. 1381 získal hrad od Václava IV. rod Kajířů z Krajku. Prvním majitelem z tohoto rodu byl Konrád Krajíř. Jeho syn Lipolt, českobudějovický hejtman se stal nesmiřitelným nepřítelem Tábora. V r. 1420 s vévodou Albrechtem Habsburským obléhal Tábor. Za to mu Jan Žižka vypálil Landštejn a město Bystřici, kde zajal jeho manželku Annu i s dětmi. Po Lipoltově smrti v r. 1446 zdědil hrad Landštejn i bystřické panství syn Volfgang, jehož manželkou byla Eliška z Boskovic. Během domácí války v 60. letech 15. st. stál Volfgang Krajíř na straně utrakvistů. Landštejn je jednou z nejzachovalejších takřka kabinetních ukázek středověkého fortifikačního systému. Románská část hradu s palácem mezi 2 obrannými věžemi je u nás opravdu velice ojedinělá. Dostavbou gotického opevnění s donjonem byl hrad rozšířen o další nádvoří. Čtyřpatrový krajířovský palác s renesančním opevněním je ukázkou těchto stavebních stylů. (Za Lipolta bylo opevnění Landštejna posíleno vybudováním brány v severozápadním nároží hradby.) Spolu s barokními dělostřeleckými baštami jsou zde názorně dokladovány 4 vývojové etapy tohoto hradu. Prohlídka je bez průvodce, je tedy možné se volně procházet a z donjonu lze pohodlně studovat stavební fáze a architektonické styly tohoto úchvatného hradu (další foto viz http://husitstvi.cz/galerie/pamatky-a-mista/landstejn-hrad). Příloha: Landstejn.JPG [ 134.82 KiB | Zobrazeno 12173 krát ] |
|
| Autor: | Kolssteyn [ 24.07.2007 - 15:13 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Landštejn |
Jiří Motyčka píše: Landštejn je jednou z nejzachovalejších takřka kabinetních ukázek středověkého fortifikačního systému... No já si nejsem jist. Proto bych si dovolil tvrdit, že s ukázkou středověkého opevňování už tolik společné mít nebude... (A co takhle fotku z vejletu...?) |
|
| Autor: | Jiří Motyčka [ 24.07.2007 - 15:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Landštejn |
Kolssteyn píše: ... Proto bych si dovolil tvrdit, že s ukázkou středověkého opevňování už tolik společné mít nebude... ... Ano, vážený pane kastelologu, proto jsem také...... píše: ...že, jsou zde názorně dokladovány 4 vývojové etapy tohoto hradu... |
|
| Autor: | Sabin [ 26.07.2007 - 09:31 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Landštejn je opravdu pozoruhodný. Vřele doporučuji jeho návštěvu. Pouze co mě nakrklo byla ta věc, že když jsem vylezl z auta, přilétla mi do mobilu SMS "Vítejte v Rakousku". No a mobil málem letěl proti zdi. |
|
| Autor: | Jiří Motyčka [ 26.07.2007 - 22:07 ] |
| Předmět příspěvku: | pomezí |
Sabin píše: ...Pouze co mě nakrklo byla ta věc, že když jsem vylezl z auta, přilétla mi do mobilu SMS "Vítejte v Rakousku". No a mobil málem letěl proti zdi. Jj, pomezí s Rakouskem. Hele Sabine, to bych klidně skousnul. Ale za mého mládí kousek jižněji od Landštejna byl už vojenský prostor, kam se nesmělo. |
|
| Autor: | Sabin [ 30.07.2007 - 14:53 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: pomezí |
Jiří Motyčka píše: Jj, pomezí s Rakouskem. Hele Sabine, to bych klidně skousnul. Ale za mého mládí kousek jižněji od Landštejna byl už vojenský prostor, kam se nesmělo.
Jako Krumlovák to samé znám kolem Lipna. Tam byl taky prostor kam se nesmělo a teď se tam dá krásně kochat krajinou. |
|
| Autor: | Kolssteyn [ 31.07.2007 - 07:57 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: pomezí |
Sabin píše: Tam byl taky prostor kam se nesmělo a teď se tam dá krásně kochat krajinou. A že se tam dá teď kochat, je jistě zásluhout právě toho, že to bylo civilnímu stavitelství a hromadným návštěvám zapovězeno. |
|
| Autor: | Sabin [ 31.07.2007 - 08:25 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: pomezí |
Kolssteyn píše: A že se tam dá teď kochat, je jistě zásluhout právě toho, že to bylo civilnímu stavitelství a hromadným návštěvám zapovězeno.
Je to paradox, ale je to tak. To už jsme ale opět trošku odbočili. |
|
| Stránka 1 z 1 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|