Právě je 19.04.2024 - 22:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 27.04.2013 - 12:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Theodor píše:
Karel Konečný píše:
...pochopit tu dobu s naší úrovní poznání je velmi těžké a myslím, že to plně ani nejde. Stejně tak je problematické odvozovat jaké byly pohnutky Jana Žižky k jednání v jeho životě.
Já bych rozhodně tak pesimistický nebyl. Popíralo by to totiž přesně to, v čem udělala historiografie po 2. světové válce největší pokrok. Mám na mysli zkoumání (1) každodennosti a (2) mentalit, čili dobového smýšlení, jednání a chování, prosazené školou Annales ...
Nepřeceňoval bych - při vší úctě - význam školy Annales. Proč?
Protože jedním dechem dodávám, že nepodceňuji význam politických dějin pro pochopení historických souvislostí a historie vůbec. Historie, resp. výsledky historiografického bádání nejsou určeny pouze pro akademickou obec, ale (kupodivu :wink: ) i pro laiky. Proto IMHO je historiografie i o vyprávění příběhu a to dokonce velice čtivým způsobem (to ve velké míře platí právě pro husitologii, ale nejenom pro ni). Zároveň však připouštím, že neméně důležité jsou i kulturní dějiny, dějiny umění, historická klimatologie, antropologie, sociologie ad. vědní discilíny i to, co uvádí Theodor [(1) a (2)].

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2013 - 10:57 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Jiří Motyčka píše:
Zároveň však připouštím, že neméně důležité jsou i ... historická klimatologie ...

Já už když poprvé psal Kroniku, tak jsem si povšimnul, že se některé civilizační změny nápadně pojí s výraznějšími klimatickými změnami. V době Karla IV. bylo klima příznivé, což přispělo k hospodářskému rozvoji českých zemí, naopak na přelomu 20. a 30. let 15. století bylo neobvykle neklidné a nevyrovnané, což uspíšilo rozklad polních vojsk. V dob správcovství Jiříka z Poděbrad bylo opět příznivé, takže nastal hospodářský rozkvět, který dokonce vyústil v nadbytek a mírný blahobyt, což bylo po minulém půl století takřka zjevením, i když i J. Čechura (Lucemburkové na českém trůně, II. díl, Praha 2000) upozorňuje, že po roce 1434 se z českých zemí vyváželo jak obilí, tak i pivo, takže zase tak zle, že by lidé museli jíst hlínu nebo kůru stromů, nebylo. To jen pro stálé vojsko živobití nebylo, o to více, že okolní země tehdy postihla drahota a rejsy nepřinášely požadovanou píci pro koně a potraviny pro vojáky, z nichž někteří už měli válčení až po krk.

A to nemluvě o tom, jak klima poznamenalo novověké dějiny. Četl jsem zajímavou teorii, že Švédské království ve třicetilé válce vedla k výbojům a kořistění také snaha odlehčit království, na které dopadl klimatický výkyv, který přinesl výrazné ochlazení, které zemědělství nepřálo. A co teprve rok 1812, kdy Napoleon táhl do Ruska a nechal zde umrznout nejméně 400 000 vojáků. Natož ruská zima let 1941/1942, která Hitlerovi - naštěstí - zabránila dotáhnout bleskovou válku do konce (zřejmě stejně neúspěšnou, ale kdo ví, já bych to neriskoval). :wave:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jacques le Goff zemřel
PříspěvekNapsal: 04.04.2014 - 16:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
1. dubna t.r. zemřel ve věku 90 let francouzský historik Jacques le Goff. Níže odkazovaný článek popisuje jeho vztah k ČR a souvislosti se školou Annales, o níž jsme se v tomto tématu rovněž zmiňovali, takže tento příspěvek snad nebude úplně OT:
http://magazin.aktualne.cz/kultura/lite ... 590604f2e/ ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz