Právě je 19.04.2024 - 06:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Československo
PříspěvekNapsal: 05.08.2021 - 02:43 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 18.07.2012 - 04:41
Příspěvky: 180
Bydliště: Strakonice
Nevím, kam to přesně zařadit, tak to dám sem
https://www.youtube.com/watch?v=gfsFsrxOjBY
Myslím, že historik Stehlík dělá svými přednáškami strašně moc pro chápání našich dějin. Ani jsem nevěděl, že kandidoval do Senátu a musím poděkovat Jiřímu, který mě na něj navedl. Bez něj bych ho nepoznal.


Naposledy upravil Kata-he-kasa dne 05.08.2021 - 22:37, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Československo
PříspěvekNapsal: 05.08.2021 - 22:33 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kata-he-kasa píše:
Nevím, kam to přesně zařadit ...
... nebylo by lepší to dát sem? Jen se ptám!

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Československo
PříspěvekNapsal: 05.08.2021 - 22:37 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 18.07.2012 - 04:41
Příspěvky: 180
Bydliště: Strakonice
Může být. Já to dal sem, protože je to hlavně o Československu, ale klidně to můžeš přesunout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Československo
PříspěvekNapsal: 05.08.2021 - 23:05 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
... já si to doposlechnu a pak rozhodnu, jsem v 10. minutě. :D :shh:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Stehlíkova přednáška
PříspěvekNapsal: 07.08.2021 - 23:23 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kata-he-kasa píše:
... https://www.youtube.com/watch?v=gfsFsrxOjBY
Myslím, že historik Stehlík dělá svými přednáškami strašně moc pro chápání našich dějin ...
Ano, je tomu skutečně tak. :!:
Byla to skvělá a inspirativní přednáška. :!: :thumbup: :clap: Vřele doporučuji k poslechu, i když to to trvá jeden a půl hoďky. A já zase děkuji Václavovi za odkaz na tuto přednášku. 8)
Nebylo v ní nic zásadního, s čím bych nemohl souhlasit, nebo dokonce kategoricky nesouhlasit.
Bohužel ta diskuse už tak zajímavá nebyla, ale to nebylo vinou přednášejícího nýbrž tazatelů.

P.S.
JM píše:
Kata-he-kasa píše:
Nevím, kam to přesně zařadit ...
... nebylo by lepší to dát sem? Jen se ptám!
Domnívám se, že to Václav pověsil správně. Je to i o tom, kam jsem to chtěl zařadit já, ale více o tom, kam to prvotně vložil Václav. Takže to necháme v tomto vláknu.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Československo
PříspěvekNapsal: 24.08.2021 - 08:59 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Poslouchal jsem přednášku historika Stehlíka devět minut, kde mluví o Masarykovi a jeho konstruktu našich dějin, kterému podle mě schází lidský pohled. Přednáška je o vývoji myšlení Čechů, ale to myšlení Čechů je stále jen o materiální stránce, sobectví, zbabělosti v chování a o podlém jednání.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.01.2023 - 09:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dnes si připomínáme 30 let, které uplynuly od této neblahé události. Ano, neblahé! :evil:
V současnosti už asi málo lidí nostalgicky vzpomíná na lehce úsměvnou „pomlčkovou válku“, týkající se názvu polistopadového Československa. Kompetenční spory a další kontroverze vztahů Česka a Slovenska však tímto neskončily, ba narůstaly, aby vyvrcholily oním rozhodnutím o rozdělení, které upekli a nakonec i připálili v „troubě“ vily Tugendhat Klaus s Mečiarem. Pachuť této "spáleniny" je cítit dodnes, protože toto fatální rozhodnutí mělo být učiněno na základě REFERENDA. :!: :cry:

A nyní mi dovolte moji privátní poznámku k této vpravdě historické události. Jako červená nit se ve sporech Česka a Slovenska táhla z dnešního pohledu absurdní otázka "kdo na koho doplácí". Ano, je třeba si objektivně přiznat, že rozdělením Československa byla jednou provždy vymazána ze vztahů mezi Čechy a Slováky, protože ztratila smysl. Svého času jsem docela často cestoval na Slovensko na dovolenou, protože Slovensko je věru překrásný kout na Zemi. Po 1. lednu 1993 jsem zaváděl se Slováky řeč na téma, zda souhlasili s rozdělením Československa. Ani od jednoho jsem nedostal pozitivní odpověď. Buď to bylo tím, že se za své "ano" styděli a nebo mluvili pravdu, Bůh ví. A já jim do svědomí nesahal. Když jsem na východním Slovensku kráčel i jezdil po stopách bratříků, tak jeden bodrý Slovák v městečku Muráň (pod Muráňským hradem), který mimochodem za bolševika sloužil na vojně v Chrudimi (svět je malej!), mi řekl, že oni si furt ve společném státě ztěžovali na "pragocentrizmus" a nyní nadávají na "bratislavocentrizmus". V podtónu této jeho poznámky jsem cítil latentní rivalitu mezi Košicemi a Bratislavou, která možná bují dodnes. Nevím.
Ale k věci. Dones jsem se plně nevyrovnal s tím, že slovanští bratři, Češi a Slováci, kteří měli k sobě tak strašně blízko, žijí každý v jiném státě. Řeči o tom, že jsme se po letech opět sešli ve všeobjímající náruči Evropské unie považuji za smyluprázdné kecy, které nemohou nahradit vztahy, jež byly budovány od vzniku 1. republiky. Ano, přátelství mezi našimi bratrskými národy bohudíky nebylo touto historickou událostí zkaleno a existuje i nadále, avšak postavení dvou samostatných států v rámci EU se výrazně oslabilo. Mezi velmocemi typu Francie a Německa, které ať se nám to líbí či nikoli, mají v EU dominantní postavení, by spojené Československo v rámci EU mělo přece jenom větší váhu. Takže moje maličkost rozdělení Československa Klausovi a Mečiarovi, politikům, kteří již zažívají volný pád do propadliště dějin, nikdy neodpustí.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3554349-rozdeleni-ceskoslovenska-hodnoti-kladne-necela-polovina-cechu-mezi-slovaky-zastancu
Příloha:
rozdělení ČS.jpg
rozdělení ČS.jpg [ 84.04 KiB | Zobrazeno 1808 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.01.2023 - 21:03 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Vzpomněl jsem si, že v roce 1919 na pařížské mírové konferenci ve Versailles nás velmoci uznaly jako multinárodnostní stát.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.01.2023 - 11:50 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
Po 1. lednu 1993 jsem zaváděl se Slováky řeč na téma, zda souhlasili s rozdělením Československa. Ani od jednoho jsem nedostal pozitivní odpověď.

Podle dobových průzkumů podporovalo rozdělení Československa asi 22% Čechů a 30% Slováků. Proti rozdělení bylo 60% Čechů a 50% Slováků. Ostatní neměli vyhraněný názor. Pokud by se tehdy konalo nezávislé referendum, republika by se nerozdělila. A to ani přesto, že někteří slovenští politici byli skutečně hodně pronárodně, resp. protičesky, naladění.
Dnes už je to jedno, protože v rámci EU mají obě bývalé republiky charakter autonomního území (v našem případě "Česko"), nikoliv suverénního státu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz