www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Rozdělení Československa po listopadu '89...
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=4&t=491
Stránka 1 z 1

Autor:  Kristian [ 23.06.2007 - 10:40 ]
Předmět příspěvku:  Rozdělení Československa po listopadu '89...

Zdravím bratia. Nedá mi spať myšlienka ktorá je v úzkej spojitosti s Československom. Zaujímalo by ma v prvom rade aký je váš názor na rozpad, ako to bolo a ako by to bolo dnes kebyže sme zase jeden štát podľa vás. Počuj som veľa návrhov že ako Československo by sme boli väčší štát a samozrejme lepší. Ja osobne si myslím že by to bolo fajn, ale s menšími úpravami ako to bolo. Napríklad zástava a znak by nebol českí, ale napríklad spoločný. Videl som už obrázok kde bol erb a na ňom český lev spolu so slovenským dvojkrížom. Také bratstvo jak má byť sa mi páči. Podobnosti medzi nami treba využiť, spolu bok po boku ako jeden štát...

Autor:  Jiří Motyčka [ 24.06.2007 - 09:39 ]
Předmět příspěvku:  Rozdělení

Já si rozdělení Československa nepřál. Hodně často na Slovensko jezdím a kdykoli jsem se s někým ze Slováků bavil, tak si to podle nich také nikdo nepřál. Kdo to tedy chtěl? Jen Klaus s Mečiarem? U nich to bylo pochopitelné. Klaus z ekonomických důvodů a Mečiar z nacionálně podbarvených a mocenských důvodů. Lidí se oba jaksi pozapomněli zeptat. Teď jsou oba samostatné státy součástí EU, tak je to stejně jedno. Přes hranice jezdíme na OP v podstatě jako dříve. Ale neměli bychom v EU lepší výchozí pozici, kdybychom tam vstoupili jako jeden větší stát? Toť otázka...

btw. Státní znak s českým lvem a dvojitým křížem (úhlopříčně v rozích) tady už přece byl a oficiálně, totiž po ukončení tzv. "pomlčkové války" v krátkém období České a Slovenské federativní republiky (ČSFR) až do rozdělení.

Autor:  Kolssteyn [ 24.06.2007 - 11:33 ]
Předmět příspěvku:  Č.S.

Já byl původně taky proti rozdělení, ale teď mi to je už celkem jedno.
Když se Slovensko a Čechy po rozpadu monarchie zcelili, tak si myslím, že to byla obrovská událost. Bohužel současní, polistopadoví politici jsou ještě větší diletanti než kdy předtím a tak ani není divu, že to dopadlo, jak je...
Když tak občas ve zprávách vidím co se na Slovensku děje, tak mi to připadá, že je u vás cítit taková ta divokost typická k východu celkově.
A páni jako Slota, Mečiar a spol. to už je celkem silný kafe. :x
Jinak zcela něco jiného je národ - tedy lidi jako takoví a jejich kultura, to je jediné měřítko, které stojí za to posuzovat... 8)

Autor:  Jiří Motyčka [ 16.10.2007 - 18:45 ]
Předmět příspěvku:  Re: Č.S.

Kolssteyn píše:
... Jinak zcela něco jiného je národ - tedy lidi jako takoví a jejich kultura, to je jediné měřítko, které stojí za to posuzovat... 8)

Kristian píše:
...Český národ má byť na čo hrdý podľa môjho názoru. Slovák aby takú národnú hrdosť aj závidel.
Lepší cestou než závidět, je zbavit se mindráku "malosti" a hledat. Pak najdeš třeba knížete Pribinu, Matúše Čáka Trenčanského, Juraje Jánošíka, Ľudovíta Štúra, Matici slovenskou, Pavola Országha Hviezdoslava, Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze tří otců zakladatelů ČSR a prvního čs. ministra národní obrany, film Obchod na korze, Lasicu & Satinského, sestry Milku a Magdu Vašáryové, Mariana Labudu, primáře MUDr. Sovu-Ladislava Chudíka a další skvělé herce, kteří tak rádí zajíždí do ČR hrát, a to nejen natáčet filmy ale i do divadel atd., atd. Stačí, nebo mám pokračovat? :D Jistě bys mě doplnil...

Je jasné, že na první pohled by se někomu mohlo zdát, že těch osobností je méně, než u nás, že "nejsou tak významné". Dle mého názoru je to dáno hlavně tím, že slovenský národ má úplně jinou historickou zkušenost a tradici. Náš národ úpěl pod 300letou nadvládou Habsburka a slovenský pod tísíciletou nadvládou dědiců koruny sv. Štěpána. A to jsou sakra rozdílné dějiny. A právě proto počínaje už r. 1918 slovenský národ tak vroucně toužil po své samostanosti a svébytnosti, které dosáhl paradoxně až rozdělením Československa...

Autor:  Kolssteyn [ 17.10.2007 - 17:14 ]
Předmět příspěvku:  Re: Č.S.

Jiří Motyčka píše:
...Matúše Čáka Trenčanského..
Matúš Csák Trenčianský sice byl "česko-slovenským" spojencem, ale svoji chrabrost musel mít na druhé straně vyváženou zlatem.
No já nevím, jestli to je zrovna charakter cti... tedy pokud neobdivujem i takoví, jakým byl u nás třeba Jindřich z Lipé. :)

Autor:  Jiří Motyčka [ 17.10.2007 - 17:44 ]
Předmět příspěvku:  Re: Č.S.

Kolssteyn píše:
...Matúš Csák Trenčianský sice byl "česko-slovenským" spojencem, ale svoji chrabrost musel mít na druhé straně vyváženou zlatem.
No já nevím, jestli to je zrovna charakter cti...
Proto jsem ho neuvedl zvýrazněně... :wink: :D
Jen jsem si na něj, jako na výraznou a barevnou postavu vystupující z té jednotvárné šedi dějin Horních Uher, vzpomněl. Taky jsem všechny osobnosti nejmenoval, třeba mě Kristian ještě doplní...

Autor:  Kristian [ 17.10.2007 - 20:16 ]
Předmět příspěvku: 

Samozrejme. Slovensko má svoje osobnosti. Pre mňa osobne Štúrovci si tento titul rozhodne zaslúžia. Takže netreba menovať Hollého, Chalúpku, Kráľa, Sládkoviča.. Janko Matúška, toho netreba definovať vôbec. :) Z filmovej tvorby Juraj Jakubisko, herci ako Satinský a.i.
Rozhodne som na týchto ľudí ako Slovák hrdý, a hrdý naďalej budem.
Osobnosti dejín Slovenského národa počas druhej svetovej vojny za slovenského vojnového štátu ako Ján Tiso, Šaňo Mach a ďalší nebudem rozoberať.. To už sem myslím nepatrí.

Autor:  Kolssteyn [ 18.10.2007 - 17:46 ]
Předmět příspěvku:  top ten slovakian heroes

Kristian píše:
Slovensko má svoje osobnosti.
při této debatě mě napadlo, že by byla zajímavá kapitola o slovenských osobnostech, nejlíp z období středověku.
Stručné seznámení s jejich osobnostmi a činy...
Bylo by to něco jako seznamování se se slovensko-uherskou středověkou kulturou. :)
Ale i když bych si rád přečetl o slovenských velikánech, obávám se, že nebudu schopen vepsat jediný příspěvek. :(

Autor:  Kristian [ 18.10.2007 - 21:52 ]
Předmět příspěvku: 

Cítil by som sa zahanbený, ak by som túto prácičku prenechal na teba. :) A rád prispejem k chodu fóra založením takejto témy o slovenských osobnostiach.
Ono ale malinkatý problém je, že neviem kde takúto tému založiť. Poprosil by som o popostrčenie tímto smerom, potom sa do toho s nadšením pustím.

Autor:  Jiří Motyčka [ 19.10.2007 - 22:55 ]
Předmět příspěvku:  2ww

Kristian píše:
... Osobnosti dejín Slovenského národa počas druhej svetovej vojny za slovenského vojnového štátu ako Ján Tiso, ...
Tady jsou v podstatě 2 možnosti. Buď se k tomuto období Slovenska velice
(sebe)kriticky postavit nebo aspoň taktně mlčet. Co je z těchto 2 možností lepší, nechť si zodpoví každý Slovák sám. Je to zcela na něm.
Nelze se však ztotožnit s proklamacemi některých slovenských nacionalistů přestrojených za "vlastence", kteří toto období dosud stále považují za nejslavnější éru "samostaného" Slovenska...

Autor:  Dáša Nová [ 30.12.2018 - 14:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: Hranice

Písnička pro vlastence, kteří nechtěli rozdělení Československa:
https://www.youtube.com/watch?v=YYYhOhdR85o

Autor:  Jiří Motyčka [ 30.12.2018 - 19:31 ]
Předmět příspěvku:  Re: Hranice

Dáša Nová píše:
Písnička pro vlastence, kteří nechtěli rozdělení Československa:
https://www.youtube.com/watch?v=YYYhOhdR85o
Možná jsem špatně poslouchal,
nebo to v té písni bylo nějak umně zakódované, ale nepřišlo mi, že by to byla píseň týkající apriori rozdělení Československa. :wink: :?

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/