Právě je 16.08.2022 - 21:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 172 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ta naše povaha česká
PříspěvekNapsal: 31.01.2004 - 20:17 
[Autor: Marcel] Datum: [19.04.2001 22:03:38]
Nejsem příliš důkladný znalec historie jako jiní v této diskusi u nichž mám pocit, že se asi osobně zúčastnili husitských bojů jako pozorovatelé Freedom House. Je to období příliš vzdálené, což dává prostor různým spekulací a názorům (ať již odpůrcům nebo příznivcům). Kdyby husity kritizoval historik jiné národnosti, tak to pochopím, ale proč někdo špiní minulost vlastního národa (i když nebyla podle někoho dokonalá) ...? Vždyť jenom to, že TA ČESKÁ HORDA dokázala zvítězit nad přesilou žoldáků z celé Evropy, kteří do Čech určitě nejeli s mírovým poselstvím od papeže, stojí za kus národní hrdosti (alespoň pro vlastence). Jestli si někdo zaslouží označení HORŠÍ NEŽ MOR, tak v první řadě církev a její posluhovači, kteří mají na svědomí více mrtvých než celé období husitství. Že u nás existují Ti, kteří rádi negativně posuzují naší minulost není nic nového; např. boje na Dukle si vyžádali mnoho obětí, ale bylo to vítězství – kdežto dnes si to připomínáme jako porážku a masakr! Při Vylodění v Normandii (Den D) spojenci nechali na plážích tisíce mrtvých, ale bylo to také vítězství – a taky to tak dnes oslavují jako vítězství! Nakonec pro Mr. Zdeňka: když tak dobře ovládá historii přes 500let starou, jak to že zapomněl na dobu po Mnichově 1938, kdy němečtí spoluobčané vyhnali slovanské podlidi z pohraničí. Dopustili se zrady na tehdejším Československu, v tomto směru z toho vyšli ještě moc dobře. … Lidice, Terezín, koncentráky, o tom asi nechcete slyšet, jako Vaši přátelé v Německu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: To mi hlava nebere
PříspěvekNapsal: 31.01.2004 - 20:18 
[Autor: Zdenek] Datum: [20.04.2001 08:51:37]
Dear Mr. Marcel, jaksi nechápu , že já bych se neměl k husitství vyjádřit, protože jsem Čech, zatímco pan Votan může, protože ačkoliv Čech ,zastává to správné stanovisko. Nebo taky nemůže? Mohl byste zde prosím uvést nějaký seznam správných stanovisek, abych zde snad opět nešířil nějaké bludy? Dále by mě zajímalo jaký vliv má národnost na správné stanovisko. Přestává být lump lumpem v případě že je stejné národnosti jako já? Přestává být slušný člověk slušným člověkem, protože ve čtyřech letech ho vyhnali ze Sudet a stává se tak automaticky lumpem? Oceňuji stanoviska pana Votana, protože se snaží uvádět konkrétní fakta na obhajobu svého názoru a pokud má pocit že protistrana uvádí mylné argumenty, upozorní na to . Vy jste nebyl schopen uvést jediný konkrétní příklad, kde se protistrana mýlí a jediným Vaším argumentem je Vaše národnost. Zato naprosto přesně víte, že já a moji přátele v zahraničí schvalujeme nebo přinejmenším popíráme vypálení Lidic nebo Terezín.To by mě fakt zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem jste k tomuto závěru došel. Protože jste si toho asi nevšiml, nikdy jsem se nezastával žádných zločinů ať už je spáchala církev, Němci nebo UFO . Divím se, že zrovna Vám vlastencům se zdá nepochopitelné, že Sudeťáci si dovolili volit národní stranu. Zatímco je každému Čechu samozřejmě zcela a naprosto pochopitelné, že se Československo odtrhlo od Rakousko-Uherska. Vypálení Lidic je zločin, zatímco vypálení Soběslavi zločin není. A proč? No přeci Soběslav vypálili husité, protože se tam ukrývali paragáni a vlastně sorry, protože se tam ukrývali křižáci nebo kdo. Kdo to nechápe je nepřítel vlasti a basta. Na závěr , i kdybych o první polovině 15 století nevěděl vůbec nic, přišlo by mě sakra divný, že většina tehdejších pevností byla vypálena husity a ne křižáky. Logicky vzato je to v jistém rozporu s teorií o obraně vlasti proti křižákům.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: 31.01.2004 - 20:19 
[Autor: Marcel] Datum: [22.04.2001 11:01:08]
Omlouvám se, jestli jsem Vás něčím urazil. Vaše názory vám neberu! Jenom jsem chtěl říci, že mi je z toho smutno. To co zde (v této diskusi) předvádíme je slovní obdoba Bitvy u Lipan (proti Čechu šel zas Čech), to je celá tragédie českého národa. Ale jedni z nás jdou i proti vlasti, dle mého názoru.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re:Re:
PříspěvekNapsal: 31.01.2004 - 20:20 
[Autor: VOTAN] Datum: [23.04.2001 22:43:39]
Já pochopitelně nemohu než souhlasit s názory pana Marcela. Z jeho příspěvku je totiž cítit především lítost nad neustálým handrkováním Čechů mezi sebou navzájem. Nejen, že se vzájemné půtky prolínají celou naší historií, ale i dnes dokážou události staré několik desítek ba stovek let rozdělit národ na dva nesmiřitelné tábory. Není přeci důležité to, že v husitských válkách vypálili kališníci přespříliš tvrzí (i když stále tvrdím, že z hlediska vojenské strategie neměli kolikrát jiné východisko), ale především to, že se dokázali ubránit celé Evropě, která bez jediného náznaku slitování žádala jejich likvidaci - bez soudu, bez vyslechnutí jejich názorů, bez snahy porozumět. Páni vlastenci si velmi dobře uvědomují pane Holíku, že to byla občanská válka. Avšak na jedné straně byli především cizáčtí utlačovatelé a na druhé ti utlačovaní. Na jedné straně falešná víra, na druhé čistá víra v učení Kristovo. Narozdíl od vás je mi bližší ta druhá strana.
Pane Zdeňku neberu Vám přátelské vztahy s bývalými sudetoněmeckými spoluobčany. Připouštím, že mezi nimi může být řada slušných lidí. Avšak pro mne je rozhodující mj. poslední stanovisko (z 24.3.2001) Sudetoněmeckého landsmanšaftu, který je dle jejich vlastních slov oficiálním mluvčím všech sudetských Němců. Projev jejího mluvčího Johanna Bohma považuji za více než srozumitelný: "My sudečtí Němci, jsme víc než nějaký kulturní spolek. Na našich základních cílech se nic nezměnilo, a změnit nemůže" (zdroj: Právo ze dne 23.4.2001). Přečtěte si knihy, které o Sudetech pojednávají a pohlédněte dříve - před rok 1938, do období první republiky, ale i dlouho před tím. Politika sudetským Němců vedla vždy k jedinému cíli, jen se měnily prostředky jak toho dosáhnout.
Naprosto se necítím ničím povinován sudetoněmecké straně. Odmítám rovnítko mezi rozbitím demokratického Československa, vyhnání Čechů z pohraničí a německou agresí a zločiny páchaném na českém národě na jedné straně a vyhnáním sudetským Němců z jejich otčiny. Reakce vyvolává protireakci. Husitství bylo taktéž o nepřátelské reakci a krvavé protireakci. Kdyby se český národ přestal už konečně hádat a definitivně deklaroval jednotné stanovisko k historickým kauzám, nemusel bych v dnešních novinách věnovat ani vteřinu polemice o sudetských Němcích!!!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re:Re:Re:
PříspěvekNapsal: 31.01.2004 - 20:21 
[Autor: zdenek] Datum: [24.04.2001 09:43:47]
Protože víceméně tvrdíte, že všichni Češi by měli mít jeden názor, navrhuji ,abyste převzali názor můj. Případně můžeme losovat, jaký názor budeme všichni zastávat, což bude spravedlivější. Pokud by snad při losování zvítězil ten můj názor, prosím ,abyste své názory urychleně změnili, jinak bych Vás musel rovněž považovat za nepřítele vlasti a musel by mě také popadnout převeliký smutek nad Vaší neuvědomělostí. V každém případě ,jak už jsem jednou žádal, by ty správné (v rámci spravedlnosti vylosované) názory měly být někde vyvěšeny, abych se nechtíc nedostával do pozice nepřítele vlasti, zastávajíc nevylosované názory.Pokud by to ovšem bylo jen trochu možné, ať si každý myslí co chce, jen když nechá toho druhého ať si taky myslí co chce. Ať chcete nebo ne, svět je čím dál tím menší, potkávám se s lidmi tolika národností, že by mě praskla hlava, kdybych je měl posuzovat podle jiného klíče než slušný/ neslušný člověk.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Pořád dokola
PříspěvekNapsal: 31.01.2004 - 20:21 
[Autor: Radek] Datum: [25.04.2001 08:32:37]
Pratele, nejsem si jist, jestli diskuze, vyvolana prispevky pana Zdenka, muze mit nejaky pozitivni zaver. Zkusme to obratit, nadhodim Vam tema: historii nezmenime, proste se stala a historii vykladaji vitezove. Muzeme se prit, kdo kde kdy kolik toho vypalil, kolik lidi povrazdil, ale jaky to bude mit prinos pro nas a nasi budoucnost? Obratme to a ptejme se: muze byt v husitstvi neco podnetneho i pro dnesek? Ze starsich prispevku pana Zdenka jsem mel dojem, ze hleda pouze negativa husitstvi. Co se na vec podivat jinak -do dvou sloupecku (z nichz jeden jsou husite a druzi krizaci) napiste pozitiva, ktera jednotlive strany prinesli -a dejte si zalezet... Mate? A jak jste na tom? Moje kolonka krizaci zeje prazdnotou... Opravdu ted nevim, co bych si mel od nich pozitivniho odnest. A husite? Ja mam takovy dojem, ze boje o husitsky odkaz maji jen jednu podstatu - boj o vlastni identitu. Dnes zijeme v obdobi budovani ctvrte ceske identity (po nar.obrozeni, 1.rep a socialismu), nyni se muzeme prito o co ji podeprit. Me se zda rozumne navazat na tradice 1.rep a k nim bezpochyby patri i husitstvi a jeho podtrhuji pozitiva.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Entropa
PříspěvekNapsal: 20.01.2009 - 12:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8477
Bydliště: Athény východních Čech
Myslím, že tento příspěvek náleží do tohoto tématu...

Co říkáte na kontroverzní plastiku Davida Černého nazvanou ENTROPA, která je umístěna v sídle Rady EU v Bruselu a která s trochou nadsázky, ironie a typicky českým smyslem pro humor poněkud šokovala nejen evropské šosáctví ale i národní city? Pravda, např. Bulharsko se cítí v hloubi duše uraženo, ale výtvarníkův záměr jistě nebyl v tom smyslu, že by tím chtěl naznačit, že chceme nebo že Evropa chce na Bulharsko kálet.
Entropa obsahuje také dynamické a multimediální prvky, kreré se mi nejvíce líbí u Rakouska, kde je z chladicích věží jaderné elektárny v pravidelných intervalech vypouštěna pára. Ano, to je sžíravá ironie a notná dávka sarkazmu. Je zajímavé, že ze strany Rakouska jsem nezaznamenal žádný protest. Je pochopitelné, že našemu největšímu odborníkovi na klimatologii se plastika nelíbí a je v tom zajedno i s obdobným názorem ředitele NG Milana Knížáka. To také nepřekvapuje. :D

A tak co člověk, to různý, i diametrálně odlišný názor. Zdá se mi, že názorů pro a proti je tak 50 na 50 a to je docela příznačné. Pokud se tímto dílem a mystifikací s počtem zúčastněných umělců na plastice chtěl David Česný mj. taky umělecky zviditelnit, tak se mu to na 100% povedlo. Těžkou hlavu z toho však mají političtí představitelé předsedající země EU, která to chtěla Evropě osladit. Ale i to s sebou přináší život ve vrcholové politice... :wink: :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vlaječky
PříspěvekNapsal: 10.05.2011 - 23:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8477
Bydliště: Athény východních Čech
Všimněte si, jak kadoročně s MS v ledním hokeji se objeví spousta
(pseudo)vlastenců. Nic proti fandění, já taky našim hochům upřímně přeji, aby obhájili loňské zlato a taky z toho budu mít skvělý pocit.
Ale objevil se tu nový fenomén, totiž vlaječky na autech v rozporu s vyhláškou o provozu motorových vozidel na pozemních komunikacích. Ejhle "vlastenci", kteří navzdory vyhlášce ... :D

Obávám se však, že bychom našli daleko závažnější důvody pro vlaječky na autech. Třeba státní svátky. :idea: Jedním z nich je např. i 6. červenec ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.05.2011 - 14:41 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
Jiří, v tímto Tvým názorem zcela souhlasím. Na rozdíl od husitů hokejoví vlastenci končí s vlastenectvím buď bezprostředně po vyřazení našeho týmu nebo několik dní po medailovém úspěchu...

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Co zbylo? ...
PříspěvekNapsal: 10.11.2011 - 17:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8477
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Ostatně si myslím, že v české krvi za poslední století už vlastenectví není, zbyl jen nějaký odvar, jehož mastnota se právě nalepila na sportovní podrážku.
Ano, v tom je velký kus pravdy a neplatí to bohužel jenom pro sportovní oblast.
Vlastenectví je v týhle polistopadový době vnímáno málem jako nadávka. Ono se není co divit. Když slyšíte žvanit některé naše politiky o vlastenectví, zvedá se vám kufr. A prostý nebo spíš prostoduchý volič, když pak tohle slyší z těch nevymáchaných úst dávno zdiskreditovaných politiků, tak si řekne, že bude raději nacionalistou (a navíc nepůjde k volbám). Je už pak jenom na něm, jakou odnož si z této ideologie vybere. V demokratické svobodné společnosti je i tento jeho výběr naprosto svobodným rozhodnutím. A že je z čeho si vybírat! ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nikdy jindy v dějinách
PříspěvekNapsal: 10.11.2011 - 20:39 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1251
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Není to tak dávno, co politici prohlašovali, že ještě nikdy jindy v dějinách jsme na tom nebyli tak dobře jako teď - samozřejmě po hmoťácký stránce, plný supermarkety - jak jinak v konzumní společnosti.
Ale kdy byl český národ nejsilnější?
Bylo to toho roku, kdy před husity utekli křižáci od Domažlic
:?:

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: je to vlastenectví? ...
PříspěvekNapsal: 10.11.2011 - 22:53 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8477
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Není to tak dávno, co politici prohlašovali, že ještě nikdy jindy v dějinách jsme na tom nebyli tak dobře jako teď - samozřejmě po hmoťácký stránce, plný supermarkety - jak jinak v konzumní společnosti ...
... vše je relativní.
Nacpaný supermakety zbožím dovezeným z ciziny kamiony, zbožím takové kvality, které by jinde nevzali a na něž bez uzardění v Česku nasadí rabat stejný (nebo jen o maličko nižší) jako na prvotřídní zboží.
Když jdete přecpanými regály super- a hyper-marketů např. se zeleninou a ovocem, které se ještě nedávno pěstovalo u nás, málokde nejdete na ceduli s přemrštěnou cenou zemi původu: ČR. Čeští pěstitelé za účinné "pomoci" EU a její dotační politiky a za impotentního přihlížení ministerstev zemědělství i obchodu a průmyslu byly postupně vymazáni z mapy ČR. V oblasti živočišné výroby není situace o mnoho lepší.
Za němého přihlížení státu byl zlikvidován i český cukrovarnický průmysl, abychom nyní v němém úžasu a se zdviženým obočím sledovali, jak se zvyšují ceny cukru na světových trzích. Že by snad zase korupce v nejvyšších kruzích?
Zcela samostatnou kapitolou třeskutého kapitalizmu v českém provedení je sociální situace Česka v době začínající druhé krize, která bude daleko vleklejší než ta první z roku 2008/09. A tak by se dalo pokračovat až do bezvědomí ...

Má vlastenec vůbec právo o těchto věcech takto psát? Ano, je to dokonce jeho svatou povinností. Nazvat věci pravým jménem je to nejmenší, co se pro to dá udělat. Ten, kdo farizejsky natírá věci narůžovo - včetně tanků -, není dle mého názoru vlastenec ... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PF 2012
PříspěvekNapsal: 30.12.2011 - 14:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8477
Bydliště: Athény východních Čech
Vladimír Volkmann píše:
... Když pomyslím na naše mocipány, tak jejich skutky přímo volají po obnovení některých husitských tradic. :wink:
Ano, Vladímíre, myslím, že defenestrace by se docela dobře hodila ... :wink:
A začalo by se Mariánským náměstím (Magistrát), pak po Mánesově mostě přejít do levobřežní Prahy a tam vlítnout do Strakovy akademie (vláda), pak do Valdštejnského paláce (Senát), Sněmovní ulice (Poslanecká sněmovna) a tak to vzít z jedný vody načisto. To by bylo nejradikálnější řešení "po husitsku"! :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PF 2012
PříspěvekNapsal: 30.12.2011 - 15:41 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
Jiří Motyčka píše:
Ano, Vladímíre, myslím, že defenestrace by se docela dobře hodila ... :wink:
A začalo by se Mariánským náměstím (Magistrát), pak po Mánesově mostě přejít do levobřežní Prahy a tam vlítnout do Strakovy akademie (vláda), pak do Valdštejnského paláce (Senát), Sněmovní ulice (Poslanecká sněmovna) a tak to vzít z jedný vody načisto. To by bylo nejradikálnější řešení "po husitsku"! :evil:

Ale že by se v dnešní době měli husité co otáčet! :D

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: memento ...
PříspěvekNapsal: 09.01.2012 - 19:41 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8477
Bydliště: Athény východních Čech
V Praze se objevily na mnoha místech oběšenci: http://www.novinky.cz/krimi/255684-po-p ... uriny.html ...

...a toto jsou autoři.
Zkuste si to velice pozorně přečíst. Najdete tam věty, které by se nechaly tesat do mramoru, aspoň toho umělýho. Jistě si tam každý s vás takovou větu/y najde ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 172 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz