V průběhu let 2019–2020 bude veškerá aktivita soustředěna na realizaci výstavy, jejíž vernisáž je plánována na podzim či zimu roku 2020. Koncepce výstavy je nasměrována k prezentaci významných historických událostí, válečných aktivit, soudobého umění, jakož i každodenního života napříč společenskými vrstvami a bez ohledu na konfesní příslušnost. V popředí zájmu bude především období 15. století, tuto časovou hranici však bude potřeba překročit oběma směry. V prvním případě do 14. století, kdy Jan Lucemburský v severozápadních Čechách masivně uplatňoval lenní institut, díky němuž zde získala opěrné body šlechta pocházející z okolních zemí, která se posléze stala významnou oporou katolické strany. Druhý přesah bude směřovat do století šestnáctého, kdy zde nalezlo velké ohlasy luteránství, silně reflektující husitskou minulost.
Základní body výstavy a katalogu: ♦ Historické události představené na výstavních panelech a jako samostatné kapitoly v katalogu ♦ Konfesijní rozpory. Vystaveny budou zejména liturgické předměty, jakož i předměty s explicitní prezentací víry (např. kachle s husitskými motivy). ♦ Vojenství. Prezentovány budou jednak historické prameny k tažením a bitvám, stejně jako předměty s válčením související (militaria). Pro potřeby výstavy budou vyhotoveny modely bojišť, repliky palných a jiných zbraní, stejně jako rekonstrukční model husitského bojového vozu (doposud v literatuře a na výstavách prezentované modely vycházejí z podoby selských novověkých vozů a nemají s jejich středověkými předchůdci nic společného). Repliky budou poté použity při experimentech a při akcích pro veřejnost (viz dále). ♦ Umění. Představeny budou umělecké předměty z období 15. století. ♦ Každodenní život. Rozsahově největší část výstavy, zvláště co se týká exponátů. Představen bude každodenní život na vesnici, ve městě, klášteře či na hradě, napříč obdobími lidského života (hračky dětí, atd.), profesemi (řemeslné nástroje, zemědělské nástroje, atd.), konfesemi a sociálním postavením (luxusní předměty aristokracie a měšťanů versus svět chudých a lidí na okraji společnosti). Předměty by zároveň měly ilustrovat kulturu bydlení a styl života. Pro potřeby výstavy budou vyhotoveny divácky atraktivní 3D virtuální a fyzické modely význačných objektů a míst v severozápadních Čechách (hrady, fortifikace, městské domy, kostely, kláštery).
Zatím je v jednání, kde by měla být výstava umístěna, ideální by byly prostory teplického zámku (Jízdárna + další). Po ukončení bude přesunuta do Husitského muzea v Táboře, které přislíbilo plnou podporu nejen při tvorbě výstavy.
|