www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Vědecký výzkum
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=41&t=2496
Stránka 1 z 1

Autor:  Jiří Motyčka [ 25.05.2018 - 16:04 ]
Předmět příspěvku:  Vědecký výzkum

Druhá fáze projektu, vědecký výzkum, bude probíhat souběžně s přípravou výstavy a i po ní do r. 2023. Cílem bude připravit podklady pro monografii o severozápadních Čechách v 15. století. Vzhledem k záměru je zřejmé, že tato část bude časově, finančně i kapacitně nejnáročnější z celého projektu.

Během ní je možné realizovat některé dílčí výstupy:
• Experimentální pokusy se soudobými zbraněmi. Ačkoliv byla o husitském vojenství napsána již pěkná řádka knih, dodnes se nikdo nepokusil o zhodnocení účinnosti tehdejších zbraní, zbroje a fortifikací. Budou testovány účinnost sečných, bodných, dřevcových a palných zbraní na zbroje, palné zbraně na mobilní i pevné fortifikace. Přislíbena účast skupin historického šermu i s homologovanými palnými zbraněmi. Repliky různých druhů fortifikací, přenosných tarasů a vozu, do kterých bude stříleno z replik palných zbraní větší ráže, bude nutné testovat na střelnici (nutnost jednání buď s Armádou ČR nebo Policií ČR)
• Pokračující průzkum hradů doby husitské
• Průzkum bojišť u Želenic a Ústí nad Labem (rozbor písemných pramenů, detektorový průzkum, půdní rozbory, rekognoskace cest, atd.)
• Zaměření, dokumentace a interpretace vybraných památek spjatých s dobou 15. století (městské fortifikace, kostely, hrady)
• Rozsáhlá archivní rešerše vybraných písemných pramenů z archivů v Čechách a Sasku
Během této etapy můžou být realizovány dílčí výstavy v jednotlivých muzeích Ústeckého kraje, přičemž téma bude mít vždy přímý vztah ke konkrétnímu regionu (např. Žatec – obležení města během druhé křížové výpravy, Litoměřice – dobývání města Žižkou a výstavba nedalekého hradu Kalicha). Výzkum bude zároveň prezentován veřejnosti v podobě filmových dokumentů (formát britského cyklu "Detektivové bitevního pole" či "Středověcí mrtví"), přednášek, exkurzí na význačné objekty a akcí s vystoupeními skupin historického šermu.

Autor:  Moravan [ 20.09.2021 - 20:23 ]
Předmět příspěvku:  Želenice

Jak dopadl zmíněný průzkum bojiště u Želenic ?

Autor:  Jiří Motyčka [ 21.09.2021 - 07:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Želenice

... právě jsem kontaktoval v této věci duchovního otce projektu, který zatím - jak jistě sám vidíte - byl bohužel uložen k ledu ... :cry:

Autor:  Rubáš z Hrádku [ 11.10.2021 - 14:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: Vědecký výzkum

Průzkum proběhl loni za účasti mnoha detektorářů. Pokud vím, tak velké objevy nelze čekat. Průzkum zatím nebyl publikován

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/