Právě je 19.04.2024 - 18:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Husova poslední zpověď
PříspěvekNapsal: 30.10.2018 - 17:55 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 30.10.2018 - 17:50
Příspěvky: 2
Prosím o pomoc, pokud někdo víte, kdo byl posledním Husovým zpovědníkem. Vím, že to nebyl ani Štěpán z Páleče, ani Ulrich Schorand. Zatím všechny zdroje ukazují na nejmenovaného doktora mnicha. Je samozřejmě otázka, kdy tato poslední zpověď proběhla. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husova poslední zpověď
PříspěvekNapsal: 01.11.2018 - 18:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
marmat píše:
... kdo byl posledním Husovým zpovědníkem. Vím, že to nebyl ani Štěpán z Páleče, ani Ulrich Schorand. Zatím všechny zdroje ukazují na nejmenovaného doktora mnicha. Je samozřejmě otázka, kdy tato poslední zpověď proběhla ...
Bohužel máte v podstatě pravdu.
Já bych si to dovolil pouze doplnit. Základní prameny poznání v této věci jsou dva – Relace Petra z Mladoňovic a Kronika Oldřicha z Richentalu (Ulrich von Richenthal, Chronik des Constanzer Concils 1414 bis 1418, Ed. Michael Richard BUCK, Tübingen 1882).

Někdy kolem 20. června 1415 si Hus vyžádal jako zpovědníka Petra z Pálče. To však Páleč odmítl, přesto Husa navštívil – aspoň něco! Když si uvědomíme, že Páleč, Husův bývalý přítel, byl jedním ze žalobců v Kostnici, a to velice agilním, jsou nám jasné důvody, proč Husovu nabídku odmítl a proč se Hus chtěl vyzpovídat právě jemu. K jejich dojemnému setkání a Husově žádosti viz SEM. V tomto dopise z 22. června Jan Hus mj. píše: "Vyzpovídal jsem se jednomu doktoru mnichovi; ten mne laskavě a velmi krásně vyslechl, rozhřešil a dal rady, ale ne příkazy, jakož i jiní radili." Bohužel pisatel zpovědníka nejmenuje a ani neuvádí, kdy k oné zpovědi došlo. Logicky někdy v době před datací tohoto listu.

K další zpovědi mělo dojít těsně před krutou popravou upálením. Očitý svědek oněch událostí v Kostnici Oldřich z Richentalu ve své kronice mj. uvádí: "Potom se ho (Husa – pozn. JM) zeptali, zda se chce vyzpovídat. Nato odpověděl: 'Rád se vyzpovídám. Je tu však velmi těsno.' Když přišel doprostřed kruhu, zavolali jednoho kněze, jmenoval se Ulrich Schorand, byl kaplanem u sv. Štěpána a měl pověření od koncilu i biskupa. Ten přistoupil k Husovi a řekl mu: 'Milý pane a mistře, jestliže se chcete zříci nevíry a kacířství, za které musíte trpět, tak si vaši zpověď rád vyslechnu. Jestliže to nechcete udělat, potom sám dobře víte, že podle církevního práva kacíři není možné poskytnout nic církevního.' Na to mu Hus odpověděl: 'To není třeba, neboť nemám žádné smrtelné hříchy.' …" (M. Papsonová, F. Šmahel, D. Dvořáková, Ulrich Richental, Kostnická kronika, ed. P. Dvořák, vydal Rak Budmerice 2009, s. 181 - 184 [překlad: JM]).
Hus tedy tuto poslední možnost zpovědi odmítl, což potvrzuje i Šmahel, s. 218.

zvýraznění: JM

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husova poslední zpověď
PříspěvekNapsal: 09.11.2018 - 09:43 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 30.10.2018 - 17:50
Příspěvky: 2
Ano, s prof.Šmahelem jsem hovořil před tím a potvrdil mi totéž. Je jasné, že nějaká poslední zpověď proběhla, někdy, i když v tu chvíli ji nikdo nebral za poslední. Záznamy o tom prý existují dva. Zatím jsem neměl štěstí


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz