Právě je 19.04.2024 - 05:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Další

Měl by být Jan Hus svatořečen?
Rozhodně ano. 19%  19%  [ 5 ]
Ano. 26%  26%  [ 7 ]
Rozhodně ne. 30%  30%  [ 8 ]
Ne. 22%  22%  [ 6 ]
Nejsem si jist, nevím. 4%  4%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 27
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rehabilitace Mistra Jana Husa
PříspěvekNapsal: 13.01.2009 - 00:21 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Svatořečení ne, ale rehabilitaci by si Mistr Jan zaslouzil! Mozna to je noseni do lesa, ale znate Husineckou vyzvu? http://www.janhus.cz/vyzva - na tomto webu bylo pro verejnost udelano strasne moc, ale co dal? Co byt temi, co skoro po sestisty letech dohodnou rehabilitaci pro Mistra Jana? Pro nekoho mozna naivni, pro nekoho spousta prace...! Ja osobne bych rad prilozil ruku k dilu... co vy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rehabilitace Mistra Jana Husa
PříspěvekNapsal: 13.01.2009 - 11:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
t.klimovic píše:
Svatořečení ne, ale rehabilitaci by si Mistr Jan zaslouzil ...
Souhlasím.
Papež Jan Pavel II. se zasloužil o důležité nakročení správným směrem. Pro katolíky to byl velký krok, s nímž se však někteří konzervativci od nich dodnes nesmířili. Bohužel. Pro nás protestanty to představuje malý krůček, za nějž jsme bezesporu vděčni, ale nelze zůstat jen na počátku této dlohé cesty. Ano, je to běh na dlouhou trať, která by neměla být zakončena Husovým svatořečením, ale úplnou rehabilitací kostnického mučedníka.

t.klimovic píše:
... Mozna to je noseni do lesa, ale znate Husineckou vyzvu? ...
Tak já se kajícně přiznávám, že jsem o této bezesporu velice záslužné aktivitě dosud nevěděl ... :oops:

t.klimovic píše:
... Co byt temi, co skoro po sestisty letech dohodnou rehabilitaci pro Mistra Jana? Pro nekoho mozna naivni, pro nekoho spousta prace... Ja osobne bych rad prilozil ruku k dilu...
Souhlasím též.
Jde jen o to, jak by si každý z nás ono "přiložení ruky k dílu" představoval. Domnívám se, že úplně nejdříve by bylo dobré mít vzájemné křížové odkazy u nich (u vás?) a u nás.

U nich by mohly být odkazy:
http://www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/viewforum.php?f=6
resp. : http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=509
a
u nás:
http://www.janhus.cz
http://www.janhus.cz/vyzva

Jsi s nimi nějak ve spojení nebo jsi dokonce členem jejich OS? ... :?:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rehabilitace Mistra Jana Husa
PříspěvekNapsal: 13.01.2009 - 12:02 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Diky za privitani... snad budou me prispevky necim nove... i kdyz prace na tomto webu bylo ucineno opravdu hodne... diky za to! Jinak clenem OS Mistra Jana z Husince nejsem, jen jsem nadsencem ceske historie, husitstvi predevsim... neustale hledam jak odkaz a osobnost Jana Husa, predstavit dnesni generaci... je smutne, kdyz pri vyroci upaleni Mistra Jana, jezdi lide na chaty a poradne nevedi proc vlastne nemusi ten den do prace... rehabilitace Mistra Jana by byla velka udalost pro cesky narod! Na strankach: http://www.janhus.cz/files/seminar_2005.pdf najdete odborny seminar na tema rehabilitace Mistra Jana... je to bohuzel i o penezich (pro historiky), odbornosti a treba i tlaku na politicke strany...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rehabilitace Mistra Jana Husa
PříspěvekNapsal: 13.01.2009 - 13:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
t.klimovic píše:
... rehabilitace Mistra Jana by byla velka udalost pro cesky narod! Na strankach: http://www.janhus.cz/files/seminar_2005.pdf najdete odborny seminar na tema rehabilitace Mistra Jana... je to bohuzel i o penezich (pro historiky), odbornosti a treba i tlaku na politicke strany...
Ano rehabilitace Husa by byla bezesporu historickou událostí. A kdyby se to podařilo např. k roku 2015, tj. za "dlouhých" 6 let, nebylo by jistě usilí těch, kdo se o to zasazují svým entuziazmem a drahoceným časem, marné.
Ano, je to hodně o penězích. Tady bych si dovolil uvést 3 možné zdroje získání finančních prostředků:
1) státní + peníze z fondů EU (záležitost ministerstva kultury)
2) sponzoring (podnikatel místo pofiderní akce přispěje na bohulibý záměr)
3) nazval bych ho neorignálně "Národ sobě!" (veřejné sbírky podobným způsobem jakým jsou organizovány humanitární a charitativní akce vč. DMSek, ap.)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.01.2009 - 08:31 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Nezlobte se na mě bratři, ale já zase budu za radikálního Jeronýma Krumlovského. :lol:
Z mého pohledu nepotřebuji z Vatíku slyšet, že se jednušky milostivě shodli nad tím, že našeho Mistra Jana opravdu nesmyslně zavraždili a že se za to omlouvají. Pro mě je důležitý jeho odkaz a učení. :wink:
No a jestli půlka světa bude mít našeho Mistra za kacíře, tak já budu hrdý na to, že tím kacířem jsem.

p.s. nezdá se Vám, že plnou pusu ekumeny maji pouze protestanti? :idea:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.01.2009 - 11:10 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Kazdy mame na vec svuj nazor... ale pokud pises: nepotřebuji z Vatíku slyšet, že se jednušky milostivě shodli nad tím, že našeho Mistra Jana opravdu nesmyslně zavraždili a že se za to omlouvají. Pro mě je důležitý jeho odkaz a učení... tak to trochu nechapu... pokud je pro Tebe dulezity odkaz a uceni Jana Husa, tak by Ti melo vadit, ze ho cele krestanstvo odsoudilo jako kacirske, lzive a nepravdive...!? Protoze jinak bude pro dalsi generace Hus pouze buricem a kacirem... tady prece nejde o to, co si myslis ty jako jedinec, ktery se o tuto problematiku asi zajimas hloubeji... pokud Ti jde opravdu o odkaz a uceni Jana Husa, mel by jsi mit zajem na rehabilitaci Jana Husa... na rehabilitaci jeho odkazu a uceni! Nic ve zlem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rehabilitace
PříspěvekNapsal: 14.01.2009 - 11:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Z mého pohledu nepotřebuji z Vatíku slyšet, že se jednušky milostivě shodli nad tím, že našeho Mistra Jana opravdu nesmyslně zavraždili a že se za to omlouvají. Pro mě je důležitý jeho odkaz a učení ...
Nejde však jen o tebe, Sabine.
Hus svým dílem, učením a odkazem pro světovou reformaci se stal jednou z nejvýznamnějších osobností tohoto světa a jeho odkaz přerostl hranice naší země, jak dokládá mj. i tento počin. Hus není jen "můj" nebo "tvůj" zkrátka "náš", je i "jejich". A na to nezapomínejme.

t.klimovic píše:
... pokud Ti jde opravdu o odkaz a uceni Jana Husa, mel by jsi mit zajem na rehabilitaci Jana Husa... na rehabilitaci jeho odkazu a uceni! ...
Souhlasím.
Husova rehabilitace je důležitá pro celý nejen(!) křesťanský svět. Vzpomeňme si přátelé, jaký ohlas ve světě vyvolalo "jen" jeho oficiální začlenění mezi církevní reformátory. Protože je ve světě stále více katolíků než protestantů, do povědomí mnoha z nich (a nejen jich) se teprve nyní Hus dostal, jak mnozí z nich s pokorou přiznali.
Římský katolík Hus se svým učením, názory na pojetí církve a především svou smrtí na kostnické hranici stal protestantem. Nedávejme tedy katolíkům dopředu najevo, že nestojíme o Husovu rehabilitaci, ti co to myslí upřímně nejen s dokončením dlouhého procesu Husovy rehabilitace, by si to mohli špatně vykládat. :idea:
Protestantský fundamentalizmus by bylo to poslední, co bychom v této souvislosti potřebovali. Bacha na to!

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.01.2009 - 15:56 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
t.klimovic píše:
tak by Ti melo vadit, ze ho cele krestanstvo odsoudilo jako kacirske, lzive a nepravdive...!?

Celé křesťanstvo ho neodsoudilo, pouze jednušky. To je ale jejich problém a ne můj nebo protestantů. Já nepotřebuji, aby pro mě Vatík Mistra Jana očišťoval, protože pro mě nikdy "špinavý" nebyl.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rehabilitace
PříspěvekNapsal: 14.01.2009 - 16:05 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Nejde však jen o tebe, Sabine.
Já jsem psal, že je to můj názor a předem jsem upozorňoval, že opět bude ultra. Vždyť mě znáš. :wink:

Jiří Motyčka píše:
Vzpomeňme si přátelé, jaký ohlas ve světě vyvolalo "jen" jeho oficiální začlenění mezi církevní reformátory. Protože je ve světě stále více katolíků než protestantů, do povědomí mnoha z nich (a nejen jich) se teprve nyní Hus dostal, jak mnozí z nich s pokorou přiznali.
Kdo se chce nechat vodit, tak ať se vodit nechá. Kdo chce znát pravdu, tak si jí najde.

Jiří Motyčka píše:
Nedávejme tedy katolíkům dopředu najevo, že nestojíme o Husovu rehabilitaci, ti co to myslí upřímně nejen s dokončením dlouhého procesu Husovy rehabilitace, by si to mohli špatně vykládat.
Co a proč by si mohli špatně vykládat? Jako že by tímto tahem jednušky vypadali osvícenecky a já svým odmítnutím zaslepeně a zastarale?

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.01.2009 - 16:07 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
t.klimovic píše:
tak by Ti melo vadit, ze ho cele krestanstvo odsoudilo jako kacirske, lzive a nepravdive...!?
Celé křesťanstvo ho neodsoudilo, pouze jednušky. To je ale jejich problém a ne můj nebo protestantů. Já nepotřebuji, aby pro mě Vatík Mistra Jana očišťoval, protože pro mě nikdy "špinavý" nebyl.

t.klimovic píše:
pokud Ti jde opravdu o odkaz a uceni Jana Husa, mel by jsi mit zajem na rehabilitaci Jana Husa... na rehabilitaci jeho odkazu a uceni!
Nevidím zde souvislost mezi rehabilitací osoby Mistra Jana a jeho učením.

t.klimovic píše:
Nic ve zlem...
V pohodě. :wink: :lol:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě pár poznámek k tomu
PříspěvekNapsal: 14.01.2009 - 18:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
JM píše:
Nedávejme tedy katolíkům dopředu najevo, že nestojíme o Husovu rehabilitaci, ti co to myslí upřímně nejen s dokončením dlouhého procesu Husovy rehabilitace, by si to mohli špatně vykládat.
Co a proč by si mohli špatně vykládat? Jako že by tímto tahem jednušky vypadali osvícenecky a já svým odmítnutím zaslepeně a zastarale?
Ne. :!:
Mohli by si to vysvětlit tak (aniž bych chtěl spekulovat, ale mám své zkušenosti), že "nám" na té rehabilitaci nezáleží, že o ní nestojíme, protože si třeba nejsme Husem a jeho učením tak docela jisti. Právě tím, že budou Husa v plném rozsahu rehabilitovat "oni", bude potvrzením toho, že pravdu měla po celých dlouhých 6 století "protistrana".
Je třeba si uvědomit, že na Husa mnozí věřící i ateisti stále nahlížejí jako na kacíře a bludaře i v dnešní postmoderní době. Jsem přesvědčen, že tito lidé mohou změnit názor pouze na základě oficiálně vyhlášené Husovy rehabilitace. Tomu bohužel nepomůže protestantská osvěta ani propaganda, protože pro výše uvedenou skupinu nebude věrohodná.

Sabin píše:
... Celé křesťanstvo ho neodsoudilo, pouze jednušky...
Bohužel v době Husova inkvizičního procesu "jednušky" představovaly celý tehdejší křesťanský svět a koncil vrcholný synod křesťanské církve.

Sabin píše:
... To je ale jejich problém a ne můj nebo protestantů. Já nepotřebuji, aby pro mě Vatík Mistra Jana očišťoval, protože pro mě nikdy "špinavý" nebyl.
Ano, je to především jejich problém.
Ale pokud budou Husa rehabilitovat, zároveň musejí uznat, že i pro ně přestal být "špinavým". A to nebude málo, to mi věř. Že o toto jejich kajícné doznání někteří nestojí, je věc jiná.

Sabin píše:
t.klimovic píše:
pokud Ti jde opravdu o odkaz a uceni Jana Husa, mel by jsi mit zajem na rehabilitaci Jana Husa... na rehabilitaci jeho odkazu a uceni!
Nevidím zde souvislost mezi rehabilitací osoby Mistra Jana a jeho učením...
Souvislost je jasná. Součástí Husovy obžaloby a odsouzení bylo mj. i jeho učení. Bude-li rehabilitován Hus, bude zároveň rehabilitováno i jeho učení, velice zjednodušeně řečeno ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.01.2009 - 19:57 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
to Jiri: diky za vycerpavajici odpovedi... rekl bych vice nez jasne... jednota, bratri, jednota... to Sabin: pokud se, jak pises, povazujes za ultra, tak by jsi mel mit zajem na rehabilitaci Husova uceni... to bylo prece urceno vsem lidem! To Hus taky nemusel kazat v Betlemske kapli a mohl si nechat pravdu pro sebe... Kdo chce znát pravdu, tak si jí najde... to nemyslis vazne... myslis, ze verejnost treba v Nemecku, Anglii nebo ve Spanelsku tusi, kdo byl Jan Hus...? Mozna jeden z mnoha kaciru, ktery byl upalen... co kdyby i v cizine bylo v ucebnicich, ze to byl velky reformator a ze pochazel z Cech?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě pár poznámek k tomu
PříspěvekNapsal: 15.01.2009 - 09:44 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Sabin píše:
... Celé křesťanstvo ho neodsoudilo, pouze jednušky...
Bohužel v době Husova inkvizičního procesu "jednušky" představovaly celý tehdejší křesťanský svět a koncil vrcholný synod křesťanské církve.

Moment a co východní pravoslavná církev? Kdyby měla Mistra Jana za kacíře a husity za zvrácené zbloudilce, proč by přistoupili na jednání o spojení ve víře mezi Konstantinopolí a Českým královstvím?

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.01.2009 - 09:51 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
t.klimovic píše:
Kdo chce znát pravdu, tak si jí najde... to nemyslis vazne... myslis, ze verejnost treba v Nemecku, Anglii nebo ve Spanelsku tusi, kdo byl Jan Hus...? Mozna jeden z mnoha kaciru, ktery byl upalen... co kdyby i v cizine bylo v ucebnicich, ze to byl velky reformator a ze pochazel z Cech?

To myslím vážně. :wink: Tímto gestem by se totiž stejně nic nezměnilo a v jejich učebnících by Mistr Jan stejně nikdy nebyl. Proč by tam měl být, když není ani v zahraničních poloodborných literaturách o církvích a nebo Žižka v knihách o válečnictví?

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě pár poznámek k tomu
PříspěvekNapsal: 15.01.2009 - 10:02 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Sabin píše:
t.klimovic píše:
pokud Ti jde opravdu o odkaz a uceni Jana Husa, mel by jsi mit zajem na rehabilitaci Jana Husa... na rehabilitaci jeho odkazu a uceni!
Nevidím zde souvislost mezi rehabilitací osoby Mistra Jana a jeho učením...
Souvislost je jasná. Součástí Husovy obžaloby a odsouzení bylo mj. i jeho učení. Bude-li rehabilitován Hus, bude zároveň rehabilitováno i jeho učení, velice zjednodušeně řečeno ...

To já přeci vím, že odsoudili i jeho knihy a učení. :wink:
Svou otázkou jsem myslel tak, že nevidím souvislost v bratrově poznámce, že když mi jde opravdu o odkaz Mistra Jana, měl bych mít zájem o jeho rehabilitaci. Jsem snad špatný husita tím že neškemrám u dveří Vatíku o jakousi rehabilitaci? Mě plně stačí, že se Vojtila omluvil za spáchanou vraždu a uznal zásluhy Mistra Jana.
O co vlastně tady bojujeme? O naší větší slávu a světové zviditelnění a nebo o Mistra Jana?

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 76 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz