Právě je 19.04.2024 - 14:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Další

Měl by být Jan Hus svatořečen?
Rozhodně ano. 19%  19%  [ 5 ]
Ano. 26%  26%  [ 7 ]
Rozhodně ne. 30%  30%  [ 8 ]
Ne. 22%  22%  [ 6 ]
Nejsem si jist, nevím. 4%  4%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 27
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ještě pár poznámek k tomu
PříspěvekNapsal: 15.01.2009 - 10:54 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
JM píše:
Sabin píše:
... Celé křesťanstvo ho neodsoudilo, pouze jednušky ...
Bohužel v době Husova inkvizičního procesu "jednušky" představovaly celý tehdejší křesťanský svět a koncil vrcholný synod křesťanské církve.
Moment a co východní pravoslavná církev? ...
Pravda, na ni jsem jaksi pozapomněl. :oops:
Ale bohužel zástupci východní církve se koncilu v Kostnici nezúčastnili.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ještě pár poznámek k tomu
PříspěvekNapsal: 15.01.2009 - 13:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
...Svou otázkou jsem myslel tak, že nevidím souvislost v bratrově poznámce, že když mi jde opravdu o odkaz Mistra Jana, měl bych mít zájem o jeho rehabilitaci ...
Dejme tomu.
Přestože tvůj názor respektuji, opět musím zdůraznit, že Husova oficiální rehabilitace není problém individuální, ale takříkajíc globální. Kdyby byl Hus nějakým Pepikem Nováků z Horní Dolní, jó to by bylo něco jinýho ... :wink:

Sabin píše:
...Jsem snad špatný husita tím že neškemrám u dveří Vatíku o jakousi rehabilitaci? ...
Rozhodně nejsi, to přece nikdo netvrdí. Ale nepamatuji si, že bych se kdy setkal s někým - až na "katolické" výjimky - kdo by si Husovu úplnou rehabilitaci nepřál. :wink:
Nejde přeci o to v přijímacím salonu Benedikta XVI. škemrat s hlubokým klaněním, líbáním papežova prstenu, šoupáním nohama a s mačkáním klobouku v ruce o Husovu rehabilitaci. To bychom se načekali. :!: :roll:
My můžeme "pouze" třeba v rámci ekumeny, prostřednictvím Ekumenické rady církví (ERC), prostřednictvím různých občanských aktivit (viz výše) ap. tento legitimní požadavek suverénně a s náležitým akcentem předkládat a následně i urgovat.

Sabin píše:
...Mě plně stačí, že se Vojtila omluvil za spáchanou vraždu a uznal zásluhy Mistra Jana...
Obávám se velmi, že papež Jan Pavel II. (Karol Wojtyła) se za žádnou "vraždu" neomluvil. Má "pouze" nehynoucí zásluhy na uspořádání Husovské konference na přelomu r. 1999/2000. Na základě výstupů z této konference byl Hus začleněn mezi církevní reformátory (sorry, už se asi zase vopakuju).
A právě představa mojí nepatrnosti o Husově rehabilitaci je taková, že její nedílnou součástí bude mj. i přiznání se k justiční vraždě. Omluva za ni je už jen takovou třešinkou na dortu.

Sabin píše:
... O co vlastně tady bojujeme? O naší větší slávu a světové zviditelnění a nebo o Mistra Jana?
O nic nebojujeme, o světové zviditelnění snad už vůbec ne.
Pouze usilujeme o Husovu rehabilitaci bez jakýchkoli postranních souvislostí. Nic víc, nic méně... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.01.2009 - 14:08 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
to Sabin: take respektuji Tvuj nazor... jen je skoda, ze si nerozumime a nejsme jednotni, ale tak to v zivote chodi... jen posledni poznamku: ciste hypoteticky... kdyby jsi byl nepravem narcen z nejakeho zlocinu a za nej nasledne odsouzen k smrti, myslis ze by se Tvoji potomkove spokojili s tim, ze vedi, ze jsi byl nevinen a nechteli by napravu??? Slibuji, ze k teto pri je to ma posledni poznamka... ja jsem pro rehabilitaci Mistra Jana a svuj cas radeji budu venovat moznostem jak toho docilit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: uzavření? ...
PříspěvekNapsal: 16.01.2009 - 12:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Nechci tuto diskusi uzavírat, ale z předchozích příspěvků je zřejmé - i když se do této poslední fáze debaty nezapojilo více lidí - že úplná, zdůrazňuji úplná, rehablitace M. J. Husa má nepochybně smysl. A nic na tom nemění skutečnost, že tento důležitý a nejednoduchý krok, který bude nepochybně trvat dlouho, musí udělat právě římsko-katolická církev, která Husa poslala na hranici.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.01.2009 - 18:14 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Uzavirat toto tema urcite NE! Ale chce to spise osobni jednani, emailovou korespondenci atd...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.01.2009 - 19:26 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 10.07.2008 - 21:23
Příspěvky: 103
Bydliště: Police nad Metují
hezký den. Musím říct,že si to tady čtu denně a někdy mi zůstává rozum stát. To si opravdu někdo myslí, že se oni někdy za Husa omluví? Na to zapomeňte!!! Když byl papež Jan Pavel II. tak ten ještě šel, ten se zdál ještě rozumný,ale tenhle??? A i kdyby tak za mě musím říct,že já bych nejraději aby se omluvili a řekli, že měl pravdu a zařadili ho mezi velké reformátory zkažené církve. Pozor jedno,ale nechci nikdy a to aby ho prohlásili za svatého! PS: omlouvám se,ale já jsem asi skoro ve všem se SABINEM. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kdo s kým ...
PříspěvekNapsal: 16.01.2009 - 22:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Protestant píše:
... To si opravdu někdo myslí, že se oni někdy za Husa omluví? ...
Vidíš, a přece jsou tací. Jsem přesvědčen, že je to jen otázkou času. Ale nemusíme se toho dne "D" dožít, to nevylučuju. :wink:

Protestant píše:
... tak za mě musím říct,že já bych nejraději aby se omluvili a řekli, že měl pravdu ...
Ano, ale to je právě zjednodušeně řečeno, že by ho museli rehabilitovat. Takže právě v tomto nejdůležitějším bodě zatím moc zajedno se SABINEM nejsi. Spíš naopak ... :wink: :D

Protestant píše:
... a zařadili ho mezi velké reformátory zkažené církve ...
Tak to už se zadařilo. Zatím aspoň tohle. :!:

Protestant píše:
... Pozor jedno, ale nechci nikdy a to aby ho prohlásili za svatého! ...
Nevím, kdo byli ti 4, kteří takto hlasovali, ale 7 bylo proti a moje nepatrnost mezi nimi. :oops: :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.01.2009 - 23:16 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Protestant píše:
To si opravdu někdo myslí, že se oni někdy za Husa omluví? Na to zapomeňte!!! :lol:
Takze co s tim? Vsichni teda vime, ze byl Jan Hus nepravem odsouzen a upalen, ale chtit po katolicke cirkvi aby se omluvila...??? To nee... to nema smysl... a proc a staci ze to vime a bla, bla, bla... povazuji tuto vlastnost za bohuzel typicky ceskou: nepoustet se do neceho, co nema zaruceny uspech... lenost, zbabelost? A co ti, co zahajili dialog s Janem Pavlem II. a papez nasledne Jana Husa uznal za reformatora... je spise nasi ostudou, ze o rehabilitaci Mistra Jana nikdo nebojuje, neusiluje...! Jan Hus kazal, prel se a "bojoval" za svuj lid (narod)... zbytecne! Narod, ktery necha po sestset let na svem mucednikovi kacirskou spinu si takovou osobnost nezaslouzi!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21.01.2009 - 18:10 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.01.2009 - 23:58
Příspěvky: 45
Dnes vysla na IDNES tato zprava: Papež Benedikt XVI. přijede ve druhé polovině září do Česka! Dalsi sance jak pripomenout Jana Husa! Jedine, ceho se obavam je nedostatek casu k priprave, aby to nebyl vykrik do tmy... nabizi se dve varianty: spojeni se s historiky a oficialne prezentovat vyzvu o rehabilitaci Mistra Jana... nebo v miste jeho proslovu rozvinout transparent... publicita by byla asi velka (a nejen v CR), ale narok na uspech minimalni, spise zadny... kazdopadne to je udalost k zamysleni...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: papež
PříspěvekNapsal: 22.01.2009 - 13:53 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
t.klimovic píše:
... Papež Benedikt XVI. přijede ve druhé polovině září do Česka! Dalsi sance jak pripomenout Jana Husa! ...
Od toho bych si moc nesliboval, aniž bych to chtěl "vševědoucně" dopředu zatracovat a nebo jinak zpochybňovat.

Papež Benedikt XVI. je úplně někdo jiný než Jan Pavel II. Ale to není žádná novinka, že. Je zastáncem (ultra)konzervativního směru v katolické církvi a usiluje o posílení jeho vlivu na úkor tzv. "modernistů". A jaký mají konzervativci v katolické církvi názor na Husovu kauzu, myslím, netřeba připomínat.
Pokud by nějaká akce měla mít aspoň relativně velkou váhu, musela by být oficiální a koordinovaná. Subjekty, které by snad byly pro tento účel použitelné, jsou ERC a ČBK za podpory reformovaných církví a občanských iniciativ.
Ano, na akci tohoto rázu do září moc času opravdu nezbývá ... :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.01.2009 - 00:54 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 10.07.2008 - 21:23
Příspěvky: 103
Bydliště: Police nad Metují
tak přátelé doufám, že jste někdo viděl zprávy. Papež Benedikt XVI. (člen Hitlerjugend) :D a zastánce ultrakonzervativního směru a ted abych to nepopletl pozval zpět do církve odtrhlé členy, kteří se v 20.století odtrhli protože nesouhlasili s křídlem "modernistů" (např. chtějí aby farář kázal latinsky atd.) tato část katolických tradicionalistů se dnes opravdu ukázala. jeden z jejich členů hlásá, že žádné plynové komory neexistovali a že bylo maximálně zavražděno 300 tisíc židů. Další člen přiznal že mezi nimi je několik antisemitů a některé zdroje hlásí,že jsou napojeni na extrémně pravicové strany. A opravdu tady nikoho nechci naštvat,ale po těchto lidech chcete aby se omluvili za Husa??? A co Luther, Kalvín??? Já vím,že to myslíte dobře, ale já si myslím,že mezi protestanty x katolíky jsou obrovské rozdíly. Přece už v 15.století když se zakládala Jednota Bratrská její zakladatelé uznali,že odtržení od katolické církve je jediné řešení! Posléze to udělali Luteráni atd. A jen musím říci že to nemá jak tu pan klimovic napsal nic společného s češstvím atd. Jak to říct mě ta jejich parta nezajímá a ať si melou ty svoje bláboly melou dál třeba staletí. (faráři se nesmí ženit, svatí, kostely plné ozdob, obrazů svatých, křížů pozlátek atd.) :evil:

http://zpravy.idnes.cz/papez-rehabilitoval-biskupa-ktery-popira-holokaust-fy8-/zahranicni.asp?c=A090124_122545_zahranicni_pje


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.01.2009 - 10:58 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
t.klimovic píše:
spojeni se s historiky a oficialne prezentovat vyzvu o rehabilitaci Mistra Jana...

Jestli se nemýlím, tak to už tady několikrát bylo a nic z toho (skoro).

t.klimovic píše:
... nebo v miste jeho proslovu rozvinout transparent... publicita by byla asi velka (a nejen v CR)

To je docela dost zajímavá myšlenka! Husitské prapory a mezi nimi obří transparent. Do davu jednušek nás ale nepustí, tak musíme vymyslet kde jej vystavíme, aby byl nepřehlédnutelný. Dost dobrý nápad!

t.klimovic píše:
Takze co s tim? Vsichni teda vime, ze byl Jan Hus nepravem odsouzen a upalen, ale chtit po katolicke cirkvi aby se omluvila...??? To nee... to nema smysl... a proc a staci ze to vime a bla, bla, bla... povazuji tuto vlastnost za bohuzel typicky ceskou: nepoustet se do neceho, co nema zaruceny uspech... lenost, zbabelost?

Je to normální švejkovství na které jsou lidé zvrácené hrdí. To je jeden z důvodů proč Švejka s Haškem nemusím. :wink:

t.klimovic píše:
je spise nasi ostudou, ze o rehabilitaci Mistra Jana nikdo nebojuje, neusiluje...! Jan Hus kazal, prel se a "bojoval" za svuj lid (narod)... zbytecne! Narod, ktery necha po sestset let na svem mucednikovi kacirskou spinu si takovou osobnost nezaslouzi!

Nechci se poštět do boje "vykřičníků", ale já za sebe můžu říci, že na sobě ostudu či zbabělost žádnou nevidím a Mistra Jana si zasloužím.

t.klimovic píše:
... jen je skoda, ze si nerozumime a nejsme jednotni, ale tak to v zivote chodi...

Každý člověk je originál. Jestli v této věci nejsme zrovna my dva jednotni neznamená, že třeba v dalších opět nebudeme. myslíš si, že s bratrem Jiřím a nebo bratrem Votanem jsme vždy za jedno? Jejda, to by ses ale spletl. :lol:

t.klimovic píše:
Slibuji, ze k teto pri je to ma posledni poznamka..

Byl bych rád, kdyby jsi na toto rychle zapomenul bratře T. Jsem rád, že jsi zde rozjel tuto diskuzi. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Naposledy upravil Sabin dne 27.01.2009 - 11:40, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kdo s kým ...
PříspěvekNapsal: 27.01.2009 - 11:25 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Protestant píše:
... tak za mě musím říct,že já bych nejraději aby se omluvili a řekli, že měl pravdu ...
Ano, ale to je právě zjednodušeně řečeno, že by ho museli rehabilitovat. Takže právě v tomto nejdůležitějším bodě zatím moc zajedno se SABINEM nejsi. Spíš naopak ... :wink: :D

Zřejmě bratr Protestant myslel ten můj "boj" proti svatořečení Mistra Jana a nebo se jenom překlepl. :lol:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.01.2009 - 11:28 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Ještě chci napsat, že pokud Mistr Jan bude Vatíkem rehabilitován, tak se samozřejmě zlobit nebudu, ale stále zastávám svůj názor, že pro je Mistr Jan čistý člověk Boží.

p.s. zvýraznil jsem slova, abych zdůraznil, že jde pouze a jenom o můj názor, nikoliv o názor tohoto serveru.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.01.2009 - 18:35 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 10.07.2008 - 21:23
Příspěvky: 103
Bydliště: Police nad Metují
samozřejmě jsem myslel svatořečení Jana Husa. TO JSEM ZÁSADNĚ PROTI. NEPŘIJATELNÉ!!!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz