www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Jeden z největších světových mužů !
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=51
Stránka 1 z 11

Autor:  Sabin [ 26.07.2004 - 12:43 ]
Předmět příspěvku:  Jeden z největších světových mužů !

Pokud zapomeneme na hrdost, že Mistr Jan byl jeden z největších Čechů a podíváme se objektivně na jeho stopy v historii. Jsou nesmazatelné! Nejenže se zasloužil o zvednutí inteligence a gramotnosti malého národa ve středu Evropy nebo že předešel Martina Luthera, s jeho myšlenkami o reformě církve, o 100 let, ale udělal něco, co bylo v jeho době nepředstavitlené. Pomohl lidem k tomu, aby pochopili, že Bůh nám dal rozum na to, aby jsme sami mysleli a sami hledali Pravdu. V té době, kdy církev byla svázána dogmatickými zákony, byly lidé voděni jako slepé ovce a zcela programově udržováni v negramotnosti, protože "hloupý" člověk se dá snadno manipulovat. Najednou tyto lidé, kteří celý život trávili v blátě chudoby a pod tíhou robot, slyšeli, že pokud papež nebo císař, kteří žijí v hříchu jsou před Božíma očima za těmito chudáky. Za tuto myšlenku si myslím, že stálo bojovat jak ve středověku, tak i nyní. Stačí si zapnout TV a věřící člověk (Husita, Český bratr, protestant,...) se nestačí divit jak se zase Římani pomalu rozlézají a hlavně jak berou Boží jméno nadarmo. Žehnají autům před kostely, kytkám uvnitř a každým rokem jsou stále svatořečeni nový svatí. A lidé, aby s úctou a pokorou se modlili k Bohu, tak ověšují kdejakého svatého, včetně vymyšleného Jana Nepomuckého, který měl během rekatiolizace po Bílé Hoře nahradit Mistra Jana. Takže zase začíná dogmatický čas utlačování svobodného myšlení a svých názorů? Mistr Jan pro učištění církve položil před 500 lety život a je na nás aby toto hrdinství nevyšumělo do nicoty! Bratři a sestry, bděte!

Autor:  BAD [ 31.07.2004 - 20:41 ]
Předmět příspěvku: 

Ano. Myslím, že tvé věty jsou zcela na místě a podtrhují mistra Jana opravdu takového jaký ve skutečnosti byl. Byl to člověk s velkým jménem a s velkými činy. Myslím si také, že jeho boj za pravdu by měl dnes být příkladem všem. Život by byl zase o něco lepší, alespoň pro slušné lidi.

Autor:  Tormund [ 06.10.2004 - 19:21 ]
Předmět příspěvku: 

Ano, Jan Hus byl vůbec první reformátor, který dokázal změnit společnost. V různých encyklopediích se často uvádí vlna evropské reformace až někdy od 16.století(Luther, Kalvín), ale zapomíná se, že u nás proběhla první náboženská i spolšenská reformace jako první.

Autor:  BAD [ 16.10.2004 - 18:06 ]
Předmět příspěvku: 

A to právě nejvěčí škoda a možná dalo by se říci i chyba či opovržení ze strany historiků. :(

Autor:  Sabin [ 19.10.2004 - 22:57 ]
Předmět příspěvku: 

To máš svatou pravdu. Vezmi si knihu "Světová náboženství", najdeš tam husitství nebo České bratry? Vezmi knihu "Válečníci a války ve středověku", najdeš tam Husity, Jana Žižku nebo Prokopa Velikého? Vezmi knihu "Počátky reformace" nejdeš tam Mistra Jana Husa? Všechny odpovědi zní NE! Bohužel neznám odpověď na další vybavujicí se otázku "Proč?"
Musím Vám ale trošku zlepšit náladu, že když jsem v létě v hospůdce u pivka mluvil s mladými turisty z USA, tak znali Mistra Jana. Možná, že byli světlou vyjímkou, ale vzpomeňte si na odpovědi českých studentů na otázku "Jak zemřel Jan Hus?" v pořadu "Nikdo není dokonalý". Tak co by jsme vlastně chtěli od cizinců? Snad ne to, aby znali naší historii, když mi sami o ní nestojíme.

Autor:  Michal Gelbic [ 19.11.2004 - 07:18 ]
Předmět příspěvku:  ti historici

"dnes je v módě Wehrmacht a SS, to jsou příklady pro naší mládež! A husiti, ti vrazi germánské krve, pche"...

Autor:  BAD [ 21.11.2004 - 16:42 ]
Předmět příspěvku:  Re: ti historici

votan píše:
"dnes je v módě Wehrmacht a SS, to jsou příklady pro naší mládež! A husiti, ti vrazi germánské krve, pche"...


Máš svatou pravdu. Dnešní mládež má trocha zajímavé vzory, ale snad jednou národ pochopí...

Autor:  Návštěvník [ 25.11.2004 - 18:44 ]
Předmět příspěvku: 

nepochopil doted...

Autor:  Sabin [ 15.12.2004 - 11:52 ]
Předmět příspěvku: 

Je na nás, rodičích, učitelech, politicích a knězech, aby pochopili, že několik tisíc lidí trpělo a umíralo za to co jim připadá zcela běžné. Nesmí samozřejmě žít minulostí, ale musí znát dějiny svého národa a být na ní hrdí. To co maji není zase tak pevné a nemusí být na věky.

Autor:  Dorful [ 28.12.2004 - 01:49 ]
Předmět příspěvku: 

Blíží se volba Největší Čech (http://www.czech-tv.cz/specialy/nejvetsicech/), tak nezapomeňte správně nominovat a hlasovat.

Autor:  Sabin [ 04.01.2005 - 13:23 ]
Předmět příspěvku: 

Už jsem o tom mluvil s Votanem a pokusíme se umístit reklamu na naše stránky. Musíme se snažit, aby nevyhrál Největšího Čecha cizinec (např.Karel IV.) nebo rádoby vlastnec (např.Vlk) a nebo někdo nechvalně proslavený a ze srandy populární (např.Ládová).

Autor:  Dorful [ 13.01.2005 - 23:30 ]
Předmět příspěvku: 

Tak to už je nejvyšší čas něco takového podniknout.

Autor:  Michal Gelbic [ 20.01.2005 - 16:33 ]
Předmět příspěvku:  Nej ČECH...

stalo se... jen se děsím těch výsledků

Autor:  gp500 [ 24.01.2005 - 18:35 ]
Předmět příspěvku:  Jan Hus

Jan Hus je pre mna viac ako Kristus. Tým vyzdvihujem Husa, neznižujem význam Krista. Český Kristus. Určite je mi bližší, je to Čech (Česi mi boli vždy ako bratia) a pôsobil v Prahe, čo je mesto ktoré milujem. Ján Hus dôsledne uplatňoval učenie Krista a tvorivo ho aplikoval na pomery ktoré boli odlišné od palestínskych. Stal sa významným pre svoju pokoru, chudobu, čistotu ducha aj srdca. Nezradil obyčajných chudákov, ani svoje duchovné ja, rozum a pravdu. Keby bol chcel, mohol mať všetky poklady tohto sveta. Výhodné miesto, postavenie, majetok, vplyvné známosti. Vďaka Želivskému a Žižkovi jeho kultúrna revolúcia sa premenila na revolúciu s mečom. V tejto súvislosti je dôležitá postava Prokopa Holého, ktorý nehromadil majetok a bojoval za husitské ideály. A samozrejme Ján Roháč z Dubé ktorý sa tiež nemienil poddať klamstvu.

Autor:  Dorful [ 24.01.2005 - 23:44 ]
Předmět příspěvku: 

Jan Hus si určitě zaslouží úctu i od těch, kteří nejsou věřící nebo nepovažují husitské období za nijak významné.

Stránka 1 z 11 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/