Právě je 19.04.2024 - 07:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Žižka vs. Patton
PříspěvekNapsal: 25.01.2006 - 10:10 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Nedávno mě můj známý upozornil na zajímavou informaci, kterou objevil v monografii věnované americkému generálovi Pattonovi. Autorem je Miloš Hubáček (*1937) a knihu vydalo nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka, Praha a Litomyšl v r. 2005.
Dovoluji si z ní ocitovat (str. 47): „…Při jiné příležitosti se Georgie rozhodl pro boj s válečnými vozy po vzoru slepého českého vojevůdce Jana Žižky – zřejmě jde o první historicky doložený pokus budoucího velitele tankových vojsk o nasazení obrněné vozby.“ A Hubáček pokračuje: „Georgie s několika bratranci vytáhli na kopec za domem starý nepoužívaný farmářský vůz, obložili jej prázdnými sudy od vína a zpoza této bariéry hodlali čelit útoku nepřátel. Bohužel nezajištěný vůz se rozjel, namířil si to přímo do krocaního kurníku a výsledkem ‚bojové akce‘ bylo několik mrtvých a pohmožděných krocanů. To už matce došla trpělivost a rozhodla, že Georgie musí dostat byť jen symbolický výprask…
Přátelé, tak tolik popis drobné epizody z dětství čtyřhvězdičkového generála Georgie Smithe Pattona (1885 – 1945). Generála, který už v 7 letech četl vojenské mapy a snil o kariéře vysokého velitele. To vše se mu splnilo. Účastní se konce 1. sv. války, má velký podíl na vzniku amerických tankových jednotek, jako jedné z rozhodujících zbraní v moderní válce. Na podzim r. 1942 se po Eisenhowerově boku podílí na vylodění spojenců v Africe. Velel 3. armádě, jejíž tankové divize osvobozovaly mimo jiné západní a jihozápadní Čechy.
Přátelé, o čem tato zajímavá informace z pera spisovatele Hubáčka svědčí? O tom, že mladý americký hoch toužící být vojákem na konci předminulého století měl povědomost o geniálním vojevůdci ze vzdálené Evropy. A tato skutečnost nepotřebuje komentář, že.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 23.03.2009 - 22:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.01.2006 - 13:04 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jen by mne zajimalo, kolik americanu ma o Zizkovi povedomi dnes. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Žižka a Američané
PříspěvekNapsal: 26.01.2006 - 23:15 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jachym Hrabec píše:
Jen by mne zajimalo, kolik americanu ma o Zizkovi povedomi dnes. :cry:

No Jáchyme, já jsem pevně přesvědčen, že jich pár bude. Viz téma "Husitství v zahraniční odborné literatuře" / Anglicky píšící autoři. :) Ale asi to nebudou "prostí" Američané.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29.01.2006 - 22:30 
Offline
práče
práče

Registrován: 27.08.2005 - 23:20
Příspěvky: 23
A kolik američanů se touží stát vysokym velitelem v armádě?

Patton se vždy zajímal o vojenskou historii a jeho tažení vždy byla ovlivněna válkami v minulosti


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.02.2006 - 14:14 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jenze Patton byl bohuzel, bohudik zaroven clovek, ktery chtel svymi tazenimi ovlivnovat budoucnost. Nekde jsem cetl, ze chtel i se zbytky Wermachtu s chodu zautocit na rusy a pokracovat ve valce proti nim. Ale to sem nepatri. Ja jen na okraj, jako ze Patton byl clovek, ktery miloval valku a zelenej byl az na prd....A to taky neni zrovna dobre. Doufam, ze Zizka takovy nebyl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.10.2006 - 10:08 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.06.2006 - 11:52
Příspěvky: 40
Mno jen si nejsem jist zda to, že kluci vytáhnou vůz na kopec a udělají z něj barikádu, je dostatečným znakem toho že znali žižku... (taky to může bejt běžná praktika obrany osídlenecké karavany...) předpokládám že formulaci "po vzoru Jana Žižky" si pan Hubáček k původnímu pramenu přidal sám aby nám zvedl národní povědomí.
Jáchym Hrabec: Já bych si iluze o tom že Žižka nechtěl ovlivňovat budoucí dějiny svymi operacemi nedělal... Jistě že chtěl :))
Naopak mi Patton příjde se svojí myšlenkou značně šílený, ale určitě by to pro vývoj naší zemi bylo lepší než stav kdy Roosevelt v zásadě nechal Československo bolševikům a Patton nesměl dál než do Plzně ačkoliv jak dnes již víme by v Praze byl nejpozději osmého... :)))

_________________
Bolest je cesta.
Xiao Ye


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Hubáček...
PříspěvekNapsal: 23.10.2006 - 13:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Siegfried píše:
Mno jen si nejsem jist zda to, že kluci vytáhnou vůz na kopec a udělají z něj barikádu, je dostatečným znakem toho že znali žižku... (taky to může bejt běžná praktika obrany osídlenecké karavany...) předpokládám že formulaci "po vzoru Jana Žižky" si pan Hubáček k původnímu pramenu přidal sám aby nám zvedl národní povědomí...

To já nevím. Každopádně teze, že zahraniční historiografie (potažmo běžný člověk) nemá povědomost o husitské revoluci a jejich protagonistech, patří dávno do říše pověr. A to se týka i americké historiografie, viz dílo Matthewa Spinky, Howarda Kaminského a jeho žáků...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hubáček...
PříspěvekNapsal: 26.10.2006 - 13:54 
Offline
práče
práče

Registrován: 06.06.2006 - 11:52
Příspěvky: 40
Jiří Motyčka píše:
To já nevím. Každopádně teze, že zahraniční historiografie (potažmo běžný člověk) nemá povědomost o husitské revoluci a jejich protagonistech, patří dávno do říše pověr. A to se týka i americké historiografie, viz dílo Matthewa Spinky, Howarda Kaminského a jeho žáků...

Tuto tezi jsem nikdy nevyslovil :) Protože v tom nejsem nijak erudován a nikdy jsem se tím nezabýval. Ale jako argument pro podporu teze o znalostech američanů o husitství mi skutečně zmínka v knize od mr. Hubáčka nijak hodnotná nepřijde.

_________________
Bolest je cesta.
Xiao Ye


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.01.2010 - 16:38 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Pokud jste viděli ten film o Pattonovi, tak to byla hrozná "guma". V Plzni máme i jeho muzeum a ti kluci, kteří tady jezdívali jako trampove ve věcech po Američanech, většinou ve skutečnosti měli modrou knížku. Doma si pak dali u televize pivo a dívali se na to jak někde bojovali spojenci. :roll:
Američani, Němci, Rusove, pořád někdo chce zasahovat do našich vnitřních záležitostí. Žižka by je všechny rozehnal!
Ve zdejším husitském-dříve lutheránském kostele jsou ještě dobře patrné průstřely velikého obrazu Ježíše s ovečkami. To jak Pattonovi vojáci zlikvidovali Němce střílející z věžičky kostela.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.01.2010 - 01:11 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
No Patton byl prostě voják tělem i duší, stejně jako Žižka. Oba měli štěstí (a jejich národy také), že své schopnosti mohli uplatnit.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz