www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Žižka vs. Patton
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=7&t=235
Stránka 1 z 1

Autor:  Jiří Motyčka [ 25.01.2006 - 10:10 ]
Předmět příspěvku:  Žižka vs. Patton

Nedávno mě můj známý upozornil na zajímavou informaci, kterou objevil v monografii věnované americkému generálovi Pattonovi. Autorem je Miloš Hubáček (*1937) a knihu vydalo nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka, Praha a Litomyšl v r. 2005.
Dovoluji si z ní ocitovat (str. 47): „…Při jiné příležitosti se Georgie rozhodl pro boj s válečnými vozy po vzoru slepého českého vojevůdce Jana Žižky – zřejmě jde o první historicky doložený pokus budoucího velitele tankových vojsk o nasazení obrněné vozby.“ A Hubáček pokračuje: „Georgie s několika bratranci vytáhli na kopec za domem starý nepoužívaný farmářský vůz, obložili jej prázdnými sudy od vína a zpoza této bariéry hodlali čelit útoku nepřátel. Bohužel nezajištěný vůz se rozjel, namířil si to přímo do krocaního kurníku a výsledkem ‚bojové akce‘ bylo několik mrtvých a pohmožděných krocanů. To už matce došla trpělivost a rozhodla, že Georgie musí dostat byť jen symbolický výprask…
Přátelé, tak tolik popis drobné epizody z dětství čtyřhvězdičkového generála Georgie Smithe Pattona (1885 – 1945). Generála, který už v 7 letech četl vojenské mapy a snil o kariéře vysokého velitele. To vše se mu splnilo. Účastní se konce 1. sv. války, má velký podíl na vzniku amerických tankových jednotek, jako jedné z rozhodujících zbraní v moderní válce. Na podzim r. 1942 se po Eisenhowerově boku podílí na vylodění spojenců v Africe. Velel 3. armádě, jejíž tankové divize osvobozovaly mimo jiné západní a jihozápadní Čechy.
Přátelé, o čem tato zajímavá informace z pera spisovatele Hubáčka svědčí? O tom, že mladý americký hoch toužící být vojákem na konci předminulého století měl povědomost o geniálním vojevůdci ze vzdálené Evropy. A tato skutečnost nepotřebuje komentář, že.

Autor:  Jachym Hrabec [ 26.01.2006 - 13:04 ]
Předmět příspěvku: 

Jen by mne zajimalo, kolik americanu ma o Zizkovi povedomi dnes. :cry:

Autor:  Jiří Motyčka [ 26.01.2006 - 23:15 ]
Předmět příspěvku:  Žižka a Američané

Jachym Hrabec píše:
Jen by mne zajimalo, kolik americanu ma o Zizkovi povedomi dnes. :cry:

No Jáchyme, já jsem pevně přesvědčen, že jich pár bude. Viz téma "Husitství v zahraniční odborné literatuře" / Anglicky píšící autoři. :) Ale asi to nebudou "prostí" Američané.

Autor:  Vena [ 29.01.2006 - 22:30 ]
Předmět příspěvku: 

A kolik američanů se touží stát vysokym velitelem v armádě?

Patton se vždy zajímal o vojenskou historii a jeho tažení vždy byla ovlivněna válkami v minulosti

Autor:  Jachym Hrabec [ 06.02.2006 - 14:14 ]
Předmět příspěvku: 

Jenze Patton byl bohuzel, bohudik zaroven clovek, ktery chtel svymi tazenimi ovlivnovat budoucnost. Nekde jsem cetl, ze chtel i se zbytky Wermachtu s chodu zautocit na rusy a pokracovat ve valce proti nim. Ale to sem nepatri. Ja jen na okraj, jako ze Patton byl clovek, ktery miloval valku a zelenej byl az na prd....A to taky neni zrovna dobre. Doufam, ze Zizka takovy nebyl.

Autor:  Siegfried [ 23.10.2006 - 10:08 ]
Předmět příspěvku: 

Mno jen si nejsem jist zda to, že kluci vytáhnou vůz na kopec a udělají z něj barikádu, je dostatečným znakem toho že znali žižku... (taky to může bejt běžná praktika obrany osídlenecké karavany...) předpokládám že formulaci "po vzoru Jana Žižky" si pan Hubáček k původnímu pramenu přidal sám aby nám zvedl národní povědomí.
Jáchym Hrabec: Já bych si iluze o tom že Žižka nechtěl ovlivňovat budoucí dějiny svymi operacemi nedělal... Jistě že chtěl :))
Naopak mi Patton příjde se svojí myšlenkou značně šílený, ale určitě by to pro vývoj naší zemi bylo lepší než stav kdy Roosevelt v zásadě nechal Československo bolševikům a Patton nesměl dál než do Plzně ačkoliv jak dnes již víme by v Praze byl nejpozději osmého... :)))

Autor:  Jiří Motyčka [ 23.10.2006 - 13:08 ]
Předmět příspěvku:  Hubáček...

Siegfried píše:
Mno jen si nejsem jist zda to, že kluci vytáhnou vůz na kopec a udělají z něj barikádu, je dostatečným znakem toho že znali žižku... (taky to může bejt běžná praktika obrany osídlenecké karavany...) předpokládám že formulaci "po vzoru Jana Žižky" si pan Hubáček k původnímu pramenu přidal sám aby nám zvedl národní povědomí...

To já nevím. Každopádně teze, že zahraniční historiografie (potažmo běžný člověk) nemá povědomost o husitské revoluci a jejich protagonistech, patří dávno do říše pověr. A to se týka i americké historiografie, viz dílo Matthewa Spinky, Howarda Kaminského a jeho žáků...

Autor:  Siegfried [ 26.10.2006 - 13:54 ]
Předmět příspěvku:  Re: Hubáček...

Jiří Motyčka píše:
To já nevím. Každopádně teze, že zahraniční historiografie (potažmo běžný člověk) nemá povědomost o husitské revoluci a jejich protagonistech, patří dávno do říše pověr. A to se týka i americké historiografie, viz dílo Matthewa Spinky, Howarda Kaminského a jeho žáků...

Tuto tezi jsem nikdy nevyslovil :) Protože v tom nejsem nijak erudován a nikdy jsem se tím nezabýval. Ale jako argument pro podporu teze o znalostech američanů o husitství mi skutečně zmínka v knize od mr. Hubáčka nijak hodnotná nepřijde.

Autor:  Dáša Nová [ 06.01.2010 - 16:38 ]
Předmět příspěvku: 

Pokud jste viděli ten film o Pattonovi, tak to byla hrozná "guma". V Plzni máme i jeho muzeum a ti kluci, kteří tady jezdívali jako trampove ve věcech po Američanech, většinou ve skutečnosti měli modrou knížku. Doma si pak dali u televize pivo a dívali se na to jak někde bojovali spojenci. :roll:
Američani, Němci, Rusove, pořád někdo chce zasahovat do našich vnitřních záležitostí. Žižka by je všechny rozehnal!
Ve zdejším husitském-dříve lutheránském kostele jsou ještě dobře patrné průstřely velikého obrazu Ježíše s ovečkami. To jak Pattonovi vojáci zlikvidovali Němce střílející z věžičky kostela.

Autor:  trener [ 07.01.2010 - 01:11 ]
Předmět příspěvku: 

No Patton byl prostě voják tělem i duší, stejně jako Žižka. Oba měli štěstí (a jejich národy také), že své schopnosti mohli uplatnit.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/