Právě je 19.04.2024 - 10:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 291 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: styl LH
PříspěvekNapsal: 04.05.2006 - 16:39 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
...Mne dnes už zajímají hlavně rekonstrukce ve stylu LH. A to taky nemusí být nezáživné akce, naopak. Ale není pro mne důležité, zda-li se divák baví. Dokonce je mi to jedno. Spíše vítám diváky zvídavé, které zajímá historie.

Přesně tak, Martine. Já kdybych byl, nedej bože, členem nějaké SHŠ, tak bych se na to díval stejně jako ty a zajímali by mě stejní diváci, pro něž bych to dělal. Protože však aktivně "nešermuji", můj názor není vůbec důležitý, pouze se mi zamlouvá, jak to vidíš ty...
Co říkáš těm rekonstrukcím bitev (vč. těch fakt dobrých, které jsem měl možnost vidět) za mastné vstupné?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: styl LH
PříspěvekNapsal: 04.05.2006 - 16:54 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
Co říkáš těm rekonstrukcím bitev (vč. těch fakt dobrých, které jsem měl možnost vidět) za mastné vstupné?


Já se přiznám, že dobrých bitev z období středověku jsem viděl jen pár. Ono jich prostě moc není. A byly to akce menšího rozsahu, tedy spíš šarvátky.
Z novějších dějin bývají hodně dobré bitvy pořádané kluby voj. historie. To ovšem nejsou tzv. šermíři, i když se v jejich době možná šermovalo víc, než ve středověku. Ti se snaží přiblížit realitě bez kompromisů.

Středověk to prostě odnesl a tzv. "bitvy" v současnosti spíš nahrazují trampskou romantiku, která se už nenosí. Ale zdá se, že se čím dál více formuje druhý proud, tzv. livinghistory, který možná už v blízké budoucnosti pozvedne kvalitativně i rekonstrukce z období středověku.
Připomenu jen Wothanburg (románská doba), Dvůr Elišky Richenzy (vrcholná gotika), Malešov (jagellonská doba), Zbrojné houfy (Landsknechti, tedy vlastně již renesance).

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: styl LH
PříspěvekNapsal: 04.05.2006 - 18:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jo, to je všechno hezký, ale stále mi tam chybí husiti s vozy (nebo alespoň s vozem :) ). Něco připravuje Jáchym s dalšíma klukama z vašeho serveru o LH. Mně nezbývá, než jim držet pěsti a když se jim to povede, rád se na ně/na vás přijedu podívat. A u Malešova místo aby válčili husiti, tak tam operují houfce z doby jagellonské :roll: , nebo co... :?:

Martin Picek píše:
...Připomenu jen Wothanburg (románská doba), Dvůr Elišky Richenzy (vrcholná gotika), Malešov (jagellonská doba), Zbrojné houfy (Landsknechti, tedy vlastně již renesance).

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: styl LH
PříspěvekNapsal: 05.05.2006 - 09:03 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
Jo, to je všechno hezký, ale stále mi tam chybí husiti s vozy (nebo alespoň s vozem :) ). Něco připravuje Jáchym s dalšíma klukama z vašeho serveru o LH.
A u Malešova místo aby válčili husiti, tak tam operují houfce z doby jagellonské :roll: , nebo co... :?:


To ne, na Malešově se jedná o život na tvrzi, s husitskou bitvou to vůbec nesouvisí. Majitel tvrze je nadšenec do LH a tak je objekt postupně opravován, aby alespoň interiéry odpovídaly období pozdní gotiky. Vnější vzhled tvrze upravené v 18. stol. na sýpku samozřejmě není možné zcela přizpůsobit uvedené době.

Co se týče období husitských válek, tak tady je mezera, protože o opravdovou rekonstrukci doby se zde zatím nesnaží nikdo. Alespoň o tom nevím. Snad se na mne nebudou zlobit pořadatelé bitev z hus. období, že je nepovažuji za rekonstrukce. Sám si to nedokážu představit. To je snad lehčí postavit oddíl LH-těžké jízdy, než několik válečných vozů se spřežením, které by odpovídaly skutečnosti.

Ještě na vysvětlenou. Pod zkratkou LH (livinghistory) se skrývá snaha o opravdovou rekonstrukci (voj. věcí, řemesel, civil. vybavení apod.). Tzn. na základě studia velkého množství materiálů se vytvoří představa, která se pak realizuje. A je to samozřejmě finančně i časově velmi náročné. Ale LH je pouze cesta, která v podstatě nikdy nekončí, protože vše může být dokonalejší, než momentálně je.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: styl LH
PříspěvekNapsal: 05.05.2006 - 10:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
...Co se týče období husitských válek, tak tady je mezera, protože o opravdovou rekonstrukci doby se zde zatím nesnaží nikdo. Alespoň o tom nevím. Snad se na mne nebudou zlobit pořadatelé bitev z hus. období, že je nepovažuji za rekonstrukce. Sám si to nedokážu představit. To je snad lehčí postavit oddíl LH-těžké jízdy, než několik válečných vozů se spřežením, které by odpovídaly skutečnosti...

Je to ale velká škoda. Nechci být maximalista ani věčný kverulant, ale ty husiti opravdu chybí. Nevím, čím to je. Ale jsem pevně přesvědčen, že těmi vozy to přece nemůže být. Vždyť by pro začátek stačily třeba jen 3. Bohužel je dnes asi lehčí sehnat drátěnou košili, těžké brnění a já nevím co ještě, než vůz. Přátelé, ale to je předsudek. Vím, o čem mluvím, protože pocházím ze vsi, kde měl táta žebřiňák i fasuněk. Pochopitelně s pohyblivou přední nápravou. A ty ještě někde ve vesnických stodolách jsou. Jsou to ty, které ještě unikají pozornosti "chalupářů"...
Já si pořád představuji (někdy!?) husitskou bitvu ve stylu Austerlitzu nebo alespoň ve stylu např. rekonstrukce Bílé hory. Ale bez té komerce!!! Doufám, že se toho třeba ještě dožiji... :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: styl LH
PříspěvekNapsal: 05.05.2006 - 10:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
...Ještě na vysvětlenou. Pod zkratkou LH (livinghistory) se skrývá snaha o opravdovou rekonstrukci (voj. věcí, řemesel, civil. vybavení apod.). Tzn. na základě studia velkého množství materiálů se vytvoří představa, která se pak realizuje. A je to samozřejmě finančně i časově velmi náročné. Ale LH je pouze cesta, která v podstatě nikdy nekončí, protože vše může být dokonalejší, než momentálně je.

Martine, samozřejmě vím, co je LH. Na LH je právě fascinující ta věrohodnost za aktivní podpory onoho studia dobových materiálů a já bych dodal i historických dějů a pochopitelně života našich předků. A to, že to je cesta, která nikdy nekonči, je jen dobře. Proto má naděje, že shlédnu rekonstrukci např. bitvy u Ústí n. Labem, ještě stále neumírá... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: styl LH
PříspěvekNapsal: 05.05.2006 - 11:34 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
Bohužel je dnes asi lehčí sehnat drátěnou košili, těžké brnění a já nevím co ještě, než vůz. Přátelé, ale to je předsudek. Vím, o čem mluvím, protože pocházím ze vsi, kde měl táta žebřiňák i fasuněk. Pochopitelně s pohyblivou přední nápravou. A ty ještě někde ve vesnických stodolách jsou. Jsou to ty, které ještě unikají pozornosti "chalupářů"...
Já si pořád představuji (někdy!?) husitskou bitvu ve stylu Austerlitzu nebo alespoň ve stylu např. rekonstrukce Bílé hory. Ale bez té komerce!!! Doufám, že se toho třeba ještě dožiji... :)


Opravdu kvalitní kroužkovou košili, plátovou zbroj i zbraň není ani tak problém sehnat, jako spíš zaplatit. Většina lidí proto používá příšernosti, které se zbrojí dají nazvat jen s velkou rezervou. A dobře vím, o čem mluvím. Já už si tu vyšší kvalitu zbroje mohu dnes dovolit, ale nejsou to malé náklady.

S vozy to musí být obrovský problém. Se získáním, s rekonstrukcí, a pak s dopravou. A to spřežení tzn. 4-5 koní k jednomu vozu bych taky neviděl reálně. Ale ony nakonec nemusí být taženy, stačilo by je dovézt na náklaďáku a postavit.
Pohyblivou nápravu bych vůbec neřešil, to je fakt detail. Ona stejně není pod prkenným krytem moc vidět.
Chtělo by to ale patřičné nadšence a hlavně spoustu peněz. Peníze nazbyt mají bohužel pouze lidé, kteří mají hodnotový žebříček poněkud odlišný, než třeba já a zpravidla takovéto aktivity nechápou.
Proti vozům by to chtělo i určitý počet oděných jezdců. Ale ne v cirkusáckém stylu, jak to předvádějí tzv. profíci.
Dostatečné počty, jak to vidím já, jsou: 4-5 vozů + cca 100 pěších husitů, proti nim cca 20 jezdců a třeba 150 pěších.
Taky bych se rád dožil rekonstrukce středověkých bitev ve stylu Slavkov. Ani by nemusely mít tak monstrózní pojetí. Je to ale hlavně o přístupu lidí. Jinými slovy: je nás stále málo.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: styl LH
PříspěvekNapsal: 05.05.2006 - 17:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... A to spřežení tzn. 4-5 koní k jednomu vozu bych taky neviděl reálně...

No jo, ale kde tedy ty koně berou jízdní oddíly učastnící se rekonstrucí, kde jsou těch koní desítky na obou stranách? A tady by se jednalo "pouze" o tažné koně, které však mohou být také sedláni...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: styl LH
PříspěvekNapsal: 09.05.2006 - 15:53 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
No jo, ale kde tedy ty koně berou jízdní oddíly učastnící se rekonstrucí, kde jsou těch koní desítky na obou stranách? A tady by se jednalo "pouze" o tažné koně, které však mohou být také sedláni...


Já jsem tedy neviděl moc bitev, kde by byly desítky jezdců. A rozhodně ne ze středověku.
Na akce z novější historie se sjede pár skupin a jednotlivců, kteří dohromady dají těch pár desítek jezdců, ale dost různorodých. Pěkně vypadá např. oddíl seveřanských kavaleristů (Iowa cavalry) z amer. obč. války. U Slavkova se taky bylo na co dívat. Ale cca 20 tažných koní jsem pohromadě nikdy neviděl.
Před lety jsem na koni jezdil, ale coby sváteční jezdec jsem do této problematiky příliš nepronikl. Každopádně jsem měl možnost vsednout i koně, který dříve tahal dříví v lese. Toto ohromné zvíře bylo po dlouhou dobu vystaveno nešetrnému zacházení a pro jeho ovládání by byly nejlepší ostruhy a pákové udidlo. Pocit z jízdy na tomto oři byl impozantní. Takhle nějak si představuji válečného dextraria. Dokážu si také představit, jak by pár takovýchto zvířat rozdupalo oddíl pěšáků.
Ale to je z mé strany o koních asi tak vše.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.05.2006 - 19:38 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Chápu, že bitva pořádaná dětským kroužkem pro vás není zajímavá a že dva vozy a kára, taženo poníky je vám spíše k smíchu, ale dovoluji si tímto připomenout, že se tu přece jenom někdo o husity snaží :-)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Snaha
PříspěvekNapsal: 09.05.2006 - 22:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Chápu, že bitva pořádaná dětským kroužkem pro vás není zajímavá a že dva vozy a kára, taženo poníky je vám spíše k smíchu, ale dovoluji si tímto připomenout, že se tu přece jenom někdo o husity snaží :-)

Mně to, trenere, není k smíchu, to mi věř! Snaha je to chvályhodná a já bych si dokonce dovolil tvrdit právě proto a o to víc, že se jedná o dětský kroužek! Ale o tom jsme již spolu diskutovali...
A s Martinem diskutuji a polemizuji o tom, že ta snaha o husity v porovnání s ostatními válečnými obdobími a regiony je opravdu malá a ty Martinovy důvody mi přijdou irelevantní a zástupné. Jsem přesvědčen, že zakopaný pes je úplně někde jinde...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.05.2006 - 10:17 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
No ja trampskou romantiku ve vztahu k sermu prakticky nesnasim. I kdyz jsem se sermem zacinal v dobe, kdy to byla alfa a omega prakticky kazdeho sermire. Ja osobne se snazim jit vice do stylu presne one LH. A jak rikal Martin, tenhle nastupujici trend je cim dal silnejsi. Zaplat pan buh.

Ano, na livinghistory.cz se snazim dat dohromady husitsky houf, ktery bude mit nejakou uroven. Smutne je, ze se tam o tom bavime vicemene ctyri lidi. A z tech husitsky houf dohromady nedam. A to je jeste jeden z nich polak, ktery se pokousi udelat husitsky houf v Polsku!
Bez muceni se tu prede vsemi priznam, ze se zaroven snazim dat dohromady i Johanitskou jednotku z let 1270-1350 striktne ve stylu LH. Ostatne Trener mne na Libusine videl. A vzhledem k tomu, ze tahle aktivita sklidila mnohem vetsi ohlas, jsme v realizaci uz ponekud dal a doufam, ze jednou nas lidi budou zasazovat do stejneho vyctu kvalitnich LH uskupeni, jaky tady nastinil Martin. Cast nasich clenu se rekrutuje prave z Dvora Elisky Richenzy. Takze na jednu stranu mne mrzi, ze se mi to nedari u husitskeho houfce, na druhou stranu jsem rad, ze se mi to dari vubec nekde. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha
PříspěvekNapsal: 10.05.2006 - 15:39 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jiří Motyčka píše:
A s Martinem diskutuji a polemizuji o tom, že ta snaha o husity v porovnání s ostatními válečnými obdobími a regiony je opravdu malá a ty Martinovy důvody mi přijdou irelevantní a zástupné. Jsem přesvědčen, že zakopaný pes je úplně někde jinde...


Ano musím jen souhlasit, že problémy, které jsme tu řešili jsou sice dosti významné a rekonstrukci husitského válečnictví ztěžují, nicméně pes je zakopaný opravdu jinde. A sice v nedostatku zapálených lidí, kteří by zároveň měli dostatečné odborné znalosti a netíhli ke kompromisům.

Velmi malou členskou základnu sleduji i v našem jagellonském období.
Když jsem nadhodil možnost vytvoření šiku pozdně gotických pěšáků podle Vlčkova voj. řádu, tak jsem prostě nepochodil hlavně pro nedostatek lidí, které by to zajímalo. Za minimum považuji 20 zainteresovaných lidí a ti u nás prostě nejsou!! Dokonce se mi podařilo některé lidi naštvat. Ono je zkrátka jednodušší předvádět vystoupení pro diváky, kde převládá zcela nereálný šerm mečem.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.07.2006 - 20:10 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.07.2006 - 09:57
Příspěvky: 21
Bydliště: Někde na JM
Bratři. Jak to takl čtu tak mě to stále více přitahuje. A myslím, že kdyby někdo pomohl co stránce informací a zkušeností, tak bych mohl nějaký ten šermířský klub založit. Myslím, že by nás bylo tak něco kolem 4 lidí čistě pro husitství.

_________________
Nic neskončilo ...jsme stále tady!
PRAVDA VÍTĚZÍ!
...miluj vlast, braň vlast a bojuj za vlast až do smtri!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.07.2006 - 09:03 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
První víkend v srpnu se koná bitva pod Hrubou Skálou zařazená do husitského období (1432).

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 291 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz