Právě je 19.04.2024 - 07:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Českou kulturu zničili husité...
PříspěvekNapsal: 09.10.2007 - 09:57 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Českou kulturu zničili husité, obrozenci a komunisté, tvrdí britský bohemista Pynsent
(viz. http://www.radio.cz/cz/clanek/55679/limit)

Brouzdal jsem po internetu a narazil jsem na článek o který se musím s Vámi podělit. Zvláště o tento odstavec:
Husité zničili českou literaturu. Ve 14. století byli Češi na vzestupu, byla to důležitá literatura, víceméně mezinárodní, jako tehdy všechny literatury. Pak přišli ti hnusní husité a kulturně Česko zničili. Ti, co to začínali znovu budovat, nebyli obrozenci, ale jezuité. V 17. století to bylo skutečné obrození české literatury. V próze ne tolik, ale v poezii ano. A pak byli různí lidé, kteří se to snažili znova zničit, jako obrozenci Jiráskovy nebo Čechovy školy. A zase se Češi dostali do bahna sebelítosti.

Kdybych nebyl slušně vychován, tak bych řekl, že si snad ten Anglán dělá p.... . Jelikož jsem ale slušný jedinec, tak pouze řeknu, že jsem pouze nepochopil pointu výše uvedeného anglosaského vtipu.
Článek si přečtěte a udělejte si obrázek sami. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.10.2007 - 14:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
...Článek si přečtěte a udělejte si obrázek sami. :wink:

Jj, anglický "bohemista" si bohužel nedělá ani srandu, ale dokonce ani legraci.
Já bych ho podezříval dokonce z katolického vyznání, protože se mi zdá, že se tím, jak "ti hnusní husité ... kulturně Česko zničili", aby poté museli přijít příslušníci Tovaryšstva Ježíšova vulgo jezuité, aby vše napravili, poněkud zkompromitoval.

Při husitských útocích na kláštery skutečně mnoho písemných památek a nejenom jich vzalo za své. Ale to snad ještě Roberta B. Pynsenta, "bohemistu evropského formátu" neopravňuje k tomu, aby k slovu husité přikládal tak zavile pejorativní adjektivum. Pokud pan bohemista nepronikl ještě do nejskrytějších zákoutí českého jazyka a není si vědom hrubých kontur slova "hnusný", měl by ho používat velice obezřetně. Jakým označením by pak pan Pensynt asi počastoval např. otce kostnického koncilu, Husovy soudce nebo třeba Zikmundovy Kumány. To by mě fakt zajímalo...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 12.10.2007 - 09:14, celkově upraveno 6

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.10.2007 - 15:12 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Z filmu Nejistá sezóna jsem si ukradl jeden citát: "Když něco člověk nemůže ovlivnit, tak se tomu musí umět zasmát." :P No a toto je ten příklad. Takovémuto spisovateli udělují čeští papeženci ceny. Já znám jiné anglické bohemisty i normální turisty a ti znají pravdu.
Také je to názorný příklad "Papeženci všeho světa spojte se a potírejte to plémě hadí, které se za rouškou beránčí schovává! Kalvíne, Luthere, Wiklefe i ty Jane Huse, ať hoří vaše duše! :evil:
Takže bratře Jiří, hnusný husito, netrap se tím. Ať si klidně poklepávají vzájemně ramena, nás neoblbnou. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: bohemisté
PříspěvekNapsal: 09.10.2007 - 15:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
...Já znám jiné anglické bohemisty ... a ti znají pravdu...
A nejenom angličtí. Já bych si v této souvislosti dovolil uvést francouzského bohemistu Ernesta Denise, který disponoval poněkud jiným pohledem na husitství, než má pan Angličan a rozhlasový pořad o Denisovi, který to dokládá ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.10.2007 - 19:33 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
>>Já jsem se na to ptala z toho důvodu, že Vy máte možnost vidět nás zvenčí.
"Jenom zvenčí." <<

Stejně tak kvalitně my můžeme hodnotit mentalitu a kulturu v Barmě (teda Myanmaru) ...

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.10.2007 - 06:36 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Pynsent píše:
...ti hnusní husité a kulturně Česko zničili...
To je jeden z těch, kteří nemají v historii příliš valné znalosti, zcela nenáročně se spokojí se zjednodušeným pohledem na složitý problém a vytvoří si utkvělou představu, o níž není nutno déle přemýšlet.
Možná že to ale opravdu vidí "jen zvenčí", a pak není divu, že spolu s těmi, co Husa upálili, dnes razí hesla typu "Žižka je vrah..."

Obrázek
Robert Burton Pynsent
alias Disgustin´Pissent

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.10.2007 - 09:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Disgustin´Pissent...
...zosobněná anglosaská elegance. Hmm, a "švihák lázeňský"... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.10.2007 - 15:18 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Rozhovor stojí opravdu za to a pan Pynsent si slovo "hnusný" opravdu oblíbil. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Disgustin´PISSent stÁle
PříspěvekNapsal: 24.10.2007 - 14:54 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Dorful píše:
...pan Pynsent si slovo "hnusný" opravdu oblíbil. :mrgreen:
Z rozhovoru je to patrné. Opravdu k němu lpí zvláštní náklonností. Ale význam pojmu je přeložitelný do angličtiny, stejně jako opačně, vždy se stejným významem, tudíž jeho významu si je bezesporu velice dobře vědom.
Otázkou je, proč případnou inteligenci svého sdělení degraduje neustále se opakujícím termínem, který se i v Anglii užívá v mluvě spíše jako koření do jídel?
...Že by bohemistické nauky ve světě učil profesor s chabou slovní zásobou?
Jestli se jeho nauka stejně rychle zajídá i jeho studentům se však z prostátního rozhlasu asi nedozvíme... :)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kdo tu ničí kultůru?
PříspěvekNapsal: 10.12.2007 - 12:41 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 17.10.2007 - 18:43
Příspěvky: 8
Bydliště: Žamberk
Bratři,
co vlastně udělali husité tak špatného? Bránili se s mečem v ruce papežskému útlaku. Kdo z nás by to neudělal? A co udělali dobrého? Každá husitská žena znala bibli lépe, než kdejaký katolické kněz. To jsou fakta. Husité se zasloužili o rozšíření písma(v jim srozumitelném jazyce) a to je VELIKÉ a jednoznačné plus. Osobně nemám nic proti současné katolické církvi, ale než začnou vidět trny v očích husitů, mají vidět tvámy ve svých očích. Oni byli ti, kdo první porušili Zákon Písma Svatého, tak ať pomlčí. Husité nikdy nebyli inkvizitory, na rozdíl od katolíků, ale musím dodat, že například Kalvín (ano ten opěvovaný Kalvín) byl sám inkvizitor a co se ještě neví, protestanté mají na svědomí víc inkvizicí než katolíci!

_________________
Přispěj nám, sílu dej a v dobrém nás zachovej, svatý Bože svou milostí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kdo tu ničí kultůru?
PříspěvekNapsal: 10.12.2007 - 13:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Ali píše:
... co vlastně udělali husité tak špatného? ...
Ospravedlnění husitů před celou Evropou je velice pregnantně vyjádřeno v Husitských manifestech (v tomto tématu budou ty nejpřesvědčivější obhajoby a výtky určené protivníkům prostřednictvím manifestů stále ještě přibývat...).

Ali píše:
...že například Kalvín (ano ten opěvovaný Kalvín) byl sám inkvizitor a (...) protestanté mají na svědomí víc inkvizicí než katolíci!...
Téma o Kalvínské ale hlavně o Lutherské reformaci najdete všichni ZDE

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 58 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz