Právě je 19.04.2024 - 07:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Podoba M. Jana Husa
PříspěvekNapsal: 10.08.2006 - 09:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Podoba našeho velkého reformátora v podstatě není známa. Když se podíváte do naší galerie na Husovy pomníky, jeho ztvárnění známými i méně známými sochaři je pokaždé jiné. Každá Husova socha je originálem podoby.
V minulém týdnu mě můj švagr upozornil na světově proslulé dílo bratří van Eycků (Jan, Hubert) Gentský oltář s motivem Klanění božímu beránku. Jan van Eyck (1385 – 1441) patří mezi významné gotické malíře a spolu se svým bratrem byli jedni z prvních, kteří začali používat techniku olejomalby. Janova díla se vyznačují perfektním až iluzorním zvládnutím prostoru s důrazem na zachycení detailu.
Proč tento možná dlouhý úvod?
Obrázek
Obrázek
Na Gentském oltáři tvoří motiv Klanění beránku střed a největší část oltáře. V pravém dolním rohu této části oltáře jsou vyobrazeni apoštolové a mučedníci. A obličej nejvýše umístěné postavy v této skupině, který je na malbě dobře patrný, údajně odpovídá podobě Jana Husa. Navíc motiv města vpravo nahoře znázorňuje údajně Prahu. Kdybychom vyšli z předpokladu, že Jan van Eyck se v Praze s mistrem Janem Husem setkal, mohlo mu být nejvýše 27 let (Husovi málo přes 40 let), ale Gentský oltář byl dokončen v r. 1432, tedy 17 let po Husově smrti. Protože to jsou velice zajímavé souvislosti a Husova podoba skutečně není známa, ptám se: Nevíte o tom někdo nějaké bližší podrobnosti?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 16.08.2006 - 13:25, celkově upraveno 7

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podoba M. Jana Husa
PříspěvekNapsal: 10.08.2006 - 12:15 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
... Husova podoba skutečně není známa...
Já tedy nemám příliš co k věci, ale doteď jsem měl dojem, že Husova podoba nebyla nijakou záhadou.. Usuzuji však z toho, že z množství rytin během celého XVI.věku se, až na drobné výjimky, vyobrazovala tvář Husova v podstatě velice totožně... :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podoba M. Jana Husa
PříspěvekNapsal: 10.08.2006 - 13:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...doteď jsem měl dojem, že Husova podoba nebyla nijakou záhadou...

Pravý opak je pravdou a to dokonce ze 2 důvodů:
1. neví se, zda Hus nosil pečlivě zastřiženou bradku, či zda se pravidelně holil (pochopitelně v krutých podmínkách kostnického žaláře mu vous narostl a tam si ho pravděpodobně akorát zastřihoval)
2. zda byl Hus asketické postavy, jak je často zobrazován, nebo zda byl při vší úctě k němu mírně řečeno plnoštíhlý.
Pokud bychom přijali hypotézu, že na van Eyckově díle je postava inspirovaná Husovou podobou, jednalo by se o člověka bez vousů a zdaleka ne štíhého...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 10.08.2006 - 15:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podoba M. Jana Husa
PříspěvekNapsal: 10.08.2006 - 14:42 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
... pochopitelně v krutých podmínkách kostnického žaláře mu vous narostl a tam si ho pravděpodobně akorát zastřihoval...
Trochu bych oponoval i ohledně vizáže z doby jeho věznění. Jak známo, odsouzeným se vlasy stříhali (zůstalo to takřka dodnes, jak na vojně tak v kriminále), a odbočím-li trochu, i Johanka z Arku byla před tribunálem ostříhána (nepletu-li se?).
Podle rytin ze spisu Processus consistorialis, byl Hus oděn do prostého roucha a hladce oholen, stejně tak jako ostříhán do hola.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podoba M. Jana Husa
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 09:58 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...neví se, zda Hus nosil pečlivě zastřiženou bradku, či zda se pravidelně holil ...zda byl Hus asketické postavy...

Podrobněji jsem se tedy zaměřil na otázky Husovy podoby a své předešlé mínění jsem opravdu musel přehodnotit. Tento příspěvek tedy nechť je částečnou omluvou Jirkovi, s kterým jsem polemizoval bez většího zasvěcení do věci...
Všeobecné mínění o Husově podobě se totiž skutečně odráží především z ikonografických rytin doby renesanční, kde je Hus po celé 16. stol. vyobrazován téměř jednohlasně v plášti (hábitu) s čapkou a plnovousem zastřiženým do upravené bradky. (viz. leták Hanse Güldenmunda z 1.pol.16.st, v Agrocolovi /1537/, tisku českobratrské konfese /1561/, spisu Th. Bezy /1580/, díle Reussnerově /1587/, Botssardově /1598/ či v oblíbené a často vydávané Münsterově Kosmografii /1550, 1598/).
Vzdáleně nám to může připomínat i ikony J.A.Komenského. Nejspíše zde leží i částečná odpověď, jelikož na všech vyobrazeních je Hus zachycen převážně jako ideální ikona a navíc v působnosti dojmu spíše renesance než středověku. Toto je problém idealizace renesance celkově, jelikož v té době rytiny vyobrazovaly i středověké rytíře v renesanční zbroji.
Nijak to nevyvrací ani dvojice společného vyobrazení Husa s Lutherem z roku 1564 a 1618, kde má Hus stále ještě vousy!
Zcela jiné světlo do této problematiky však vrhá obrazová výpověď rané renesance, kde je na titulním listě spisu O šesti bludích z r. 1510 vyobrazen Hus hladce oholen s vyholeným temenem a kypré postavy. Podobně jej při kázání zachytil i Jenský kodex (sepsaný někdy kolem roku 1500 na základě starších materiálů). V Richenthalově kronice /1536/ je na dvou obrazech zachycen Hus i při jeho upálení a taktéž kypré postavy hladce oholen. Jen délka vlasů se liší. Podobně je Husovo upálení vyobrazeno i v Jenském kodexu, avšak s tím rozdílem, že zde již lze rozeznat i "hrubší strniště". Bez bradky je i ve spise Výkladové z r. 1520. Což jen doplňuje zmiňovaná malba J. van Eycka. Všechna tato raná vyobrazení spojuje, narozdíl od renesančních ikon, jeden rys - jsou zachyceny v životních situacích! (Jde tedy o snahu věrného zachycení).

Na základě srovnání těchto skutečností vyplývá, že Hus byl zpočátku opravdu kypřejší postavy, hladce oholen s vyholeným temenem. Tedy jako "řádný mnich". K procesu pak byl oholen a ostříhán dohola. Po dobu věznění mu však vlasy opět dorůstaly a po vyřčení konečného ortele nebylo dbáno ani na řádné oholení. Na hranici mu byla navíc, jako kacíři, nasazena ještě bílá papírová čapka, v podobě biskupské mitry, s vyobrazením ďáblů.
Pozdější renesanční ikonografie však jeho podobu kolem poloviny 16.stol. značně zidealizovala ve shodě pohledu doby a ta se ujala až do dnešního pojetí.

Je tu však jedna pochybnost (alespoň pro mě), v podobě prvního vydání Schedelovy kroniky z r. 1493, kde je pod popiskou Johannes Hus vyobrazen sešlý vrásčitý stařec s dlouhým plnovousem, za který by se nemusel stydět žádný starověký mudrc...., nehledě na pozdější latinské vydání téže kroniky z r. 1749, s pozměněnou ikonkou Husa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podoba M. Jana Husa
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 12:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Je tu však jedna pochybnost (alespoň pro mě), v podobě prvního vydání Schedelovy kroniky z r. 1493, kde je pod popiskou Johannes Hus vyobrazen sešlý vrásčitý stařec s dlouhým plnovousem, za který by se nemusel stydět žádný starověký mudrc...., nehledě na pozdější latinské vydání téže kroniky z r. 1749, s pozměněnou ikonkou Husa.

Pochybnost jedině ve smyslu, že Husovi bylo v době kostnické justiční vraždy približně maximálně 45 let. Z pohledu oné doby skoro kmet, z našeho pohledu ještě mladý člověk...
P.S. Díky Kolssteyne, za vyčerpávající a hodnotný příspěvek. :!: Skutečně dokládá, že by podoba van Eyckova mučedníka mohla odpovídat Husovi...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podoba M. Jana Husa
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 15:44 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Pochybnost jedině ve smyslu, že Husovi bylo v době kostnické justiční vraždy približně maximálně 45 let.

Ještě jinou pochybnost... Pokud se již na sklonku 15.stol. vyskytla podoba Husa s vousem, znamená to, že odtud někde renesanční umělec čerpal inspiraci ke svojí ikoně. A samozřejmě že takováto podoba mu byla výrazově bližší, splňující tehdy módní ideál renesance (štíhlá postava s pečlivě střiženou bradkou), než plnoštíhlý bezvousý farář...
Pokud bych ještě víc popustil uzdu fantasii, pak také onen pozdně středověký záznam Husovy podoby (viz: http://www.husmuzeum.cz/images/hus.jpg) mohl být svědectvím jeho stresu, zoufalství a zpustlosti z vězení... :?
Ale není ani vyloučeno, že Hus rezignoval na svojí oholenost, ještě před koncilem, když kázal pod širým nebem a nebo když se skrýval u svých přátel. Pak by takový udržovaný vous byl i pro něj praktičtější,než hladká oholenost...
Jiří Motyčka píše:
...že by podoba van Eyckova mučedníka mohla odpovídat Husovi...
Myslím si, že je to úvaha správným směrem...


Naposledy upravil Kolssteyn dne 01.09.2006 - 22:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 17:42 
Offline
práče
práče

Registrován: 27.08.2005 - 23:20
Příspěvky: 23
hm,že by jan bauer měl přeci jen pravdu?? a já začal brát jeho knihy vážněji?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podoba M. Jana Husa
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 18:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Ještě jinou pochybnost...

Vše z tohoto tvého příspěvku zní pravděpodobně a logicky, ale bohužel všechny úvahy jsou na úrovni spekulací...
Kdybychom se měli zaměřit např. na "renesanční" podobu, mrkni do Galerie na pomník Husa z Peček (před evangelickým kostelem). Takového šviháka by musely milovat i dnešní holky. Řekněme Husova tvář z prvního semestru na artistické fakultě, proč ne... :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bauer etc.
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 19:51 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Vena píše:
hm,že by jan bauer měl přeci jen pravdu?? a já začal brát jeho knihy vážněji?

Začínám se trochu stydět... :oops: Sice nevím o čem psal Bauer, jelikož jsem ho kdysi odložil stejně rychle, jak jsem s ním začal (připadal mi jako autor záhadologicky-historických románů pro ženy), ale šlo by to nějak konkretizovat, o čem psal on....?
A druhá věc, teprve teď, při prohlídce "galerického fota z Peček" jsem si všiml, že zde jsou také rytiny Husovy... :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bauer etc.
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 22:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Sice nevím o čem psal Bauer, jelikož jsem ho kdysi odložil stejně rychle, jak jsem s ním začal (připadal mi jako autor záhadologicky-historických románů pro ženy)...

Při slově "záhadolog", jehož výtvory ze zásady nečtu, dostávám osejpky velikosti rumových pralinek... :(

Kolssteyn píše:
...A druhá věc, teprve teď, (...) jsem si všiml, že zde jsou také rytiny Husovy... :?

Jak velice málo stále ještě znáš náš server... :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bauer etc.
PříspěvekNapsal: 14.08.2006 - 12:00 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Kolssteyn píše:
... teprve teď, (...) jsem si všiml, že zde jsou také rytiny Husovy... :?

Jak velice málo stále ještě znáš náš server... :)

:? Šák... hyň sa hukáže do roka a do dne... :)
Ale budu si muset toho Bauera o Husovi přečíst, když už se to tady srovnává, abych věděl v jaké míře má můj stud být... :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bauer...
PříspěvekNapsal: 16.08.2006 - 13:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Vena píše:
hm,že by jan bauer měl přeci jen pravdu?? a já začal brát jeho knihy vážněji?

Máš na mysli knihu "Čeští světci a kacíři" http://shop.mobaknihy.cz/scripts/podrob ... p?IDZ=1646 (aniž bych chtěl dělat reklamu)?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bauer...
PříspěvekNapsal: 17.08.2006 - 06:14 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Máš na mysli knihu "Čeští světci a kacíři" http://shop.mobaknihy.cz/scripts/podrob ... p?IDZ=1646 ?
Bastei MOBA, tak přeci romány pro ženy! :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Husova podoba
PříspěvekNapsal: 25.08.2006 - 16:53 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Pokud vím, zachoval se někde Husův povzdech, kde říká, že nemůže chodit na delší vzdálenosti pěšky, ale pouze jezdit, "neboť jsem příliš tlust!".
Dochovalo se poměrně dost vyobrazení již z 15.století (pokud mne nemýlí paměť, nejstarší je v Martinické bibli z cca roku 1440, je tu vyobrazeno upáléní a vedle píšící muž, který je ztotožňován s Petrem z Mladoňovic, autorem Relace) a na všech je Hus vypodobněn stejně: menší, při těle a bez vousů.
Opět už nevím kde, ale někde jsem četl, že ona renesanční podoba vyzáblého zarostlého askety vznikla záměnou s portrétem Jeronýma Pražského!
Variantu s Husem nejprve jako s bezvousým knězem a při upálení vousatým mučeníkem použil Otakar Vávra ve svém filmu a ve svých pamětech to zdůvodňuje právě tím zanedbáním v žaláři. Bohužel opak je pravdou, protože před popravou, v rámci obřadu odsvěcení se mluví o Husově vyholené tonzuře.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 70 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz