Právě je 19.04.2024 - 06:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 08.03.2006 - 11:07 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jeste jsem tam nebyl. Zkusim to tenhle vikend. Ale buh vi. Prace je hodne. Jak doma, tak priprava na blizici se sermirskou sezonu. Musim malovat pavezy na Dohalice. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: The end...
PříspěvekNapsal: 09.04.2006 - 10:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Prátelé, pro vás, kteří jste ještě výstavu neviděli, mám smutnou zprávu. Veškeré vstupenky až do konce výstavy jsou vyprodány a výstava se údajně nebude prodlužovat. Proto na internetovém serveru výstavy byl odstraněn odkaz "Předprodej". Bohužet tuto velmi nepříznivou informaci potvrdila již i ČTK. :( :( :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.04.2006 - 21:47 
Tak jsem navštívil hlavní část výstavy Umění doby Karla IV. Další část výstavy život v době Lucemburků jsem ještě nestihl. Výstavu doporučuji všem kdo se zajímají hlavně o kulturu. Ostatní které zajímá historie a husité toho v hlavní výstavě moc nenajdou. Mě osobně nejvíce zaujala protestní listina české šlechty po upálení Jana Husa. Po obvodu této listiny je hodně pečetí šlechticů. Další zajímavá věc je znak dračího řádu - elitního sboru uherských šlechticů proti turecké hrozbě. Řád založil Zikmund Lucemburský.
Na jedné informační tabuli se polemizuje o tom jestli by Hus schvaloval ničení kostelní výzdoby, protože sám zastávál názor že pro negramotné věřící mají obrazy určitě smysl. Ještě mě zarazilo že na jedné soše je svatý Karel Veliký, protože ten snad nebyl nikdy svatořečen.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.04.2006 - 16:20 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Asi Tě překvapení nemine, protože Karel Veliký svatořečen byl a je tedy jedním z oficiálních katolických svatých už od středověku. Klášter s kostelem v Praze na Karlově je mu zasvěcen.
Mně osobně tato výstava unikla, protože už je vyprodáno... :-(

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: (Můj) názor i kritika
PříspěvekNapsal: 16.04.2006 - 10:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Včera, 15. 4. jsem shlédl tuto výstavu, na níž jsem měl lístky zakoupeny již před 14 dny, tedy na poslední chvíli.
Výstava je překrásná, zajímavá a měli by ji povinně navštívit ti, pro které jsou národní hrdost, národní sebevědomí a vůbec uvědomění si příslušnosti k tomuto národu prázdnými a vyčpělými pojmy...
Na výstavě prostřednictvím erudovaných doprovodných textů ale hlavně díky vystaveným úchvatným exponátům si každý i ten, který se o historii nezajímá, musí alespoň podvědomě přiznat, že Lucemburkové byli po Přemyslovcích a pomineme-li Habsburky tím nejvýznamnějším panovnickým rodem. Výstava je dokladem i toho, že Václav, který po otci nezdědil jeho vladařské schopnosti, byl téměř tak vzdělaný ale hlavně uměnímilovný jako císař Karel IV. A na to bychom neměli zapomínat, chceme-li Václava IV. šmahem odsuzovat jenom jako neschopného politika.
Ale, přátelé, abych jenom nechválil. Prohlídka výstavy trvá pouze 1,5 hod.(!) Já bych na ni potřeboval alespoň 3 hodiny. A přestože jsme byli posledními návštěvníky (časová vstupenka na 19. hod.), nebylo nám dovoleno ani o minutu se zdržet přes čas s provokativním zdůvodněním, že cena vstupenky odpovídá délce prohlídky, jinými slovy, že na víc nemáme nárok. Bohužel jsem trochu spoléhal na to, že jsme poslední skupinou, i když jsem se všemožně snažil dodržet časový plán. Ale byla to trochu křeč a to je špatně. A co teprve nějaký kunsthistorik jako návštěvník... :(
P.S. O třech zajímavých detailech: 1. Husův názor na obrazoborectví, 2. tzv. Husův hrníček (jeden z exponátů) a 3. obléhání Karlštejna píši na jiných místech tohoto fóra.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.12.2006 - 12:41 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jiří Motyčka píše:
...První vysluhování Večeře Páně podobojí ... v kostelích sv. Martina ve zdi, sv. Michala, sv. Mikuláše (Staré Město) a u sv. Vojtěcha na Novém Městě...
Kde se tyto kostely nacházejí? Nejprve je třeba konstatovat, že dnešní jejich podoba je jiná nebo na jejich místě stojí již úplně jiný svatostánek.

Obrázek
Martin ve zdi, Martinská ul. - jeho název je odvozen z historické skutečnosti, že byl v těsné blízkosti městských hradeb, dnes patří ČCE.

Obrázek
Michal v Jirchářích

Obrázek
Mikuláš, Staroměstské nám. - na místě dnešního barokního kostela, který patří CČSH, stál nejprve románský a později gotický kostel.

Obrázek
Vojtěch, Vojtěšská ul., Nové město - původní gotický chrám byl v druhé polovině 17. st. i s farou barokně upraven. Dnes patří katolíkům.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jubileum Karlova mostu
PříspěvekNapsal: 29.05.2007 - 09:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Praha, naše matička stověžatá připravuje na 2. víkend července t.r. velkolepé oslavy 650. výročí položení základního kamene stavby kamenného mostu, který spojuje Staré Město s Malou Stranou a který měl nahradit Juditin most stržený povodní v únoru r. 1342. Oslavy budou jistě zajímavé a potrvají několik dní http://pamatky.praha-mesto.cz/default.a ... 1287510104 .
Součástí oslav budou též události z husitské Prahy, jejichž ústřední postavou se stal mj. i Hynek z Koldštejna.

Výtah z programu oslav:
"Sobota 7. 7. 2007
Výprava Jana Smiřického ze Smiřic a Hynka Koldštejnského z Valdštejna na Staroměstskou radnici - pouliční bitky mezi Smiřickým, Koldštejnským a srocenými davy pražanů radikální husitské denominace. Středověké vojenské ležení - meléé rytířů, bubeníků, trubačů, sokolníků, lučištníků, potulných muzikantů, kejklířů, markytánek, fakírů, košíkářů, a provazníků doplněné o rytířské stany, dobové vybavení tábora, vystavenou zbroj jízdních rytířů, pokladnice, vozy a koně...
"

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 29.05.2007 - 13:54, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29.05.2007 - 12:33 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Hrome tohle vypadá na moc pěknou akci, které bych se rád zúčastnil. Nevíte někdo prosím nějaké další podrobnosti, například kontakt na organizátora? Děkuji!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kontakty
PříspěvekNapsal: 29.05.2007 - 13:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
...Nevíte někdo prosím nějaké další podrobnosti, například kontakt na organizátora?...
Hlavním pořadatelem této akce je jednoznačně odbor kultury Magistrátu HMP. Tady jsou kontakty:
http://kultura.praha-mesto.cz/(jggigaq2aqgmuw45usjx2f55)/default.aspx?clc=&Ido=6315&sh=-1664296645
a
podrobný telefonní seznam v EXCELu je ke stažení tady
http://kultura.praha-mesto.cz/(jggigaq2aqgmuw45usjx2f55)/default.aspx?Id=68888&ido=6309&sh=1843461464 .

Tam ti někdo určitě řekne na koho se obrátit... :)

P.S. Uvedené URL adresy (jsou v nich závorky) je třeba vzít do Clip Boardu a přenést do internet. prohlížeče.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jubileum Karlova mostu
PříspěvekNapsal: 29.05.2007 - 16:52 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Výprava Jana Smiřického ze Smiřic a Hynka Koldštejnského z Valdštejna na Staroměstskou radnici - pouliční bitky mezi Smiřickým, Koldštejnským a srocenými davy pražanů...
No...původně jsem si toho nechtěl všímat, :? ale teď si tak jistej nejsem. :D

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jubileum Karlova mostu
PříspěvekNapsal: 25.06.2007 - 11:22 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Tak z velkolepých oslav nezbude takřka nic, neboť magistrát tak ušetří několik milionů. Oslavy se smrskly na neděli 8. a pondělí :? 9. 7. 2007.
Pokud jsem tento nový program http://www.praha-mesto.cz/files/=50441/ ... v+most.doc četl pozorně, tak Kolštejn z toho bohužel vypadl a stal se tak obětí úspor... :(

JM píše:
...velkolepé oslavy 650. výročí položení základního kamene stavby kamenného mostu...
Výtah z programu oslav:
"Sobota 7. 7. 2007
Výprava Jana Smiřického ze Smiřic a Hynka Koldštejnského z Valdštejna na Staroměstskou radnici...
"

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jubileum Karlova mostu
PříspěvekNapsal: 25.06.2007 - 15:14 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Tak z velkolepých oslav nezbude takřka nic
Díky, že se Ti podařilo sehnat přesný program... Magis(t)rát to dělá nějak chaoticky. Já si kvůli tomu zajistil volno a domluvil přespání - ale takovýhle kastrát oslav pro mě nemá smysl... :roll:
A jen jsem zvědav, kdo bude "oslavovat" to následující pondělí od půlnoce do rána, když občas někteří musí i do práce? Jen jestli Magis(t)rát nežije trochu mimo realitu...?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jubileum Karlova mostu
PříspěvekNapsal: 26.06.2007 - 06:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...A jen jsem zvědav, kdo bude "oslavovat" to následující pondělí od půlnoce do rána, když občas někteří musí i do práce? ...
No, to pondělí jsem taky jaksi nepochopil. Zvláště když je zavírací den do všech památek. Třeba to v Praze funguje nějak jinak. :wink: Kdo ví?... :D :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výstava k 550. výročí Jednoty
PříspěvekNapsal: 18.12.2007 - 16:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Putovní výstava k 550. výročí Jednoty bratrské doputovala v těchto dnech do Prahy do Nosticova paláce...
Viz také ZDE a ještě taky tady ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: M. Aleš
PříspěvekNapsal: 18.02.2008 - 18:14 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Rád bych upozornil, že v Praze, v Jízdárně Pražského hradu stále ještě probíhá výstava "Mikoláš Aleš 1852 - 2007", a to do 20. dubna t. r.
Podrobnosti k této výstavě malíře české historie a husitství obzvláště, najdete mj. i ZDE ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 144 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz