Právě je 19.04.2024 - 10:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Měl by být Jan Hus svatořečen?
Rozhodně ano. 19%  19%  [ 5 ]
Ano. 26%  26%  [ 7 ]
Rozhodně ne. 30%  30%  [ 8 ]
Ne. 22%  22%  [ 6 ]
Nejsem si jist, nevím. 4%  4%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 27
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.07.2007 - 07:14 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Můj názor na svaté jsem již sdělil a stále stejný.
Člověk má ctít Boha a Ježíše Krista a tím to končí. Pokud jde o svaté, tak ty by měli obyčejní lidé případně brát pouze jako vzor a to pouze z vlastní vůle a rozhodně by neměli zastínit Boha. Kde je v součastné době víra papeženců? Zahlcená dogmaty, svatými, obrazy, soškami, pánejkou Márijkou a dalšími zlatými prasaty. Tam nemá Bůh žádné místo. Do takovéto společnosti rozhodně Mistr Jan nepatří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: svatí?
PříspěvekNapsal: 19.07.2007 - 10:16 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Sabin píše:
Pokud jde o svaté, tak ty by měli obyčejní lidé případně brát pouze jako vzor a to pouze z vlastní vůle a rozhodně by neměli zastínit Boha.
To jsi řekl hezky a myslím, že to je i původní záměr "existence" svatých - tedy těch, kteří svůj život (a během něho skutky) obětovali ve jménu Boha.
Možná to je (svatí) i počátek nástupu éry "materialismu", jelikož už "nebylo nutné", aby se na svět pohlíželo animálním pohledem, personifikujícím neživé a tím se nastolilo "udílení svátostí." Moderní forma víra, která oceňovala ty, kteří se mohli stát svými skutky příkladem-vzorem pro druhé.

Pokud to přenesu do oblasti poněkud vzdálené - komunisti také všemožně dokazovali, že dělnická třída je s to zastat práci v jakékoli společenské oblasti i na poli vědy.
Vzorů se ovšem držíme i dodnes, jen v dnešní době jsou ty tzv. vzory nicotné a často morálně mrzké (herci, sportovci, celebrity, někteří politici...)

Otázkou sice je, není-li to jen degenerace onoho katolického pantheonu, ale lidé vzory potřebují a jistě by bylo "správnější", kdy jej hledali v morálních autoritách třeba ve formě svatých (ač dnes to je poměrně přežité (?) v materiální společnosti) než v prodejných sportovcích či spustlých celebritách... 8)
Ale je celkem jedno, jestli Husa za "svatého" jen považujem nebo jím bude prohlášen oficiálně od těch, kteří mu utracením jeho života pomohli k celosvětové popularitě. :wink:
Zapomínat by se na něj však v žádném případě nemělo a dobrou cestou proto vykročilo i UNESCO, které české rukopisy Husovy a Viclefovy zapsalo do registru Paměti světa.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: svatí?
PříspěvekNapsal: 19.07.2007 - 10:57 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Kolssteyn píše:
To jsi řekl hezky a myslím, že to je i původní záměr "existence" svatých - tedy těch, kteří svůj život (a během něho skutky) obětovali ve jménu Boha.

Také si myslím, že původní funkce vypichování těchto lidí z davu, bylo dávání vzoru pro nás - hříšné smrtelníky. Je jednoduché říci jako Zikmund: "Ale milý syny, kdopak žije bez hříchu." a za toto se pak schovávat. Záleží na morálním kodexu každého jedince. Zrcadlem těchto kodexů jsou následně politici, duchovní apod.

Kolssteyn píše:
Ale je celkem jedno, jestli Husa za "svatého" jen považujem nebo jím bude prohlášen oficiálně od těch, kteří mu utracením jeho života pomohli k celosvětové popularitě.

Mistra Jana pro mě nikdo prohlašovat svatým nemusí, protože nepotřebuji mít razítko na něčem o čem vím, že to tak je. Čestné slovo je pro mě víc než tuna oficiálních pergamenů :) Myslím si že pro CČSH a České bratry již svatým je a pokud by jej prohlásili svytým papeženci, tak bych to svým způsobem bral i jako výsměch.

Kolssteyn píše:
Zapomínat by se na něj však v žádném případě nemělo a dobrou cestou proto vykročilo i UNESCO, které české rukopisy Husovy a Viclefovy zapsalo do registru Paměti světa.

Za tuto informaci děkuji. Absolutně jsem o ní nevěděl. :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: svatí?
PříspěvekNapsal: 19.07.2007 - 11:29 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Sabin píše:
Je jednoduché říci jako Zikmund: "Ale milý syny, kdopak žije bez hříchu."
To je pravda, i já ze svých vlastních zkušeností vím, že i mnozí věřící se tím uchlácholují. Já jako ateista si myslím, že bych před mnoha věřícími morálně obstál líp, protože můj "pohled" není naučen, ale získán.
Sabin píše:
pokud by jej prohlásili svatým papeženci, tak bych to svým způsobem bral i jako výsměch.
V tom asi máš pravdu. Později by se to zvrhlo k zabřednutí do katolického bahna, jímž je nyní onen patheon svatých obtížen. Na druhou stranu mi je tak trochu smutno z toho, že Jan Hus, ač by v klidu převýšil mnohé z jiných svatých, se tam zatím nedostal.
Já na svaté pohlížím opravdu tak, že jde o morální autority - tam Hus patří, ale je otázkou, jestli v katolickém (nebo jak říkáš - papeženském) podání? :?
Sabin píše:
Kolštejn píše:
UNESCO, které české rukopisy Husovy a Viclefovy zapsalo do registru Paměti světa.
Za tuto informaci děkuji. Absolutně jsem o ní nevěděl. :oops:
Ono asi o tom ví vůbec málo lidí. :( Mě kdyby na to neupozornil, rozhořčující se nad tímto stavem Jirka Motyčka, tak jsem se o tom taky nikde nedozvěděl...
To je trochu hanba našeho národa, že se to tak ututlalo...! :evil:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: svatí?
PříspěvekNapsal: 19.07.2007 - 14:43 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Kolssteyn píše:
Já na svaté pohlížím opravdu tak, že jde o morální autority - tam Hus patří, ale je otázkou, jestli v katolickém (nebo jak říkáš - papeženském) podání? :?

Tento pohled by měli mít všichni, ale bohužel to tak není. Místo toho aby si je lidé brali (v klidu) jako své vzory a podobně jako oni se snažili dostat blíže k Bohu, tak je místo toho vzývají v podobě jakýchsi soch nebo obrazů a uplácejí je mšemi a svíčkami, aby za ně prosili v nebíčku. Je to smutné, ale bohužel je to tak. :cry:

Kolštejn píše:
Ono asi o tom ví vůbec málo lidí. :( Mě kdyby na to neupozornil, rozhořčující se nad tímto stavem Jirka Motyčka, tak jsem se o tom taky nikde nedozvěděl...
To je trochu hanba našeho národa, že se to tak ututlalo...! :evil:

Na to můžu pouze říci: "Hanba nám!" :evil: Musím říct, že před vědomostmi bratra Jiřího se za své znalosti (spíše neznalosti) stydím.

Na závěr chci jenom říct, že na ateistu máš velice otevřené a zajímavé názory. Děkuji za ně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: svatí?
PříspěvekNapsal: 19.07.2007 - 20:44 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Sabin píše:
Místo toho aby si je lidé brali (v klidu) jako své vzory a podobně jako oni se snažili dostat blíže k Bohu, tak je místo toho vzývají v podobě jakýchsi soch nebo obrazů a uplácejí je mšemi a svíčkami....
Asi to souvisí s tím, že člověk je obecně velice průměrný tvor, který si svoji neznalost znásobuje ještě tím, že nerad myslí jaksi "víc" - za hranice toho kam dohlédne očima.
Lidské pohodlnosti vystačí se spokojit s tím, že si představí reálného člověka (byť prohlášeného za svatého) a tam se jeho uctívání zastaví. Třeba to byl také původně záměr kanonisace...?

Ono je velice obtížné si uvědomit velikost Boha (proto také je tolik ateistů v řadách lidí se zakrnívajícím myšlením), a tak svatí třeba mohou mít za "úkol" přimět věřící k upoutání pozornosti a ti vnímavější snad časem najdou cestu dál, výš, tam kam si nemůžem sáhnout ani dohlédnout. :)

Mistr Jan hodně přemýšlel a navíc dokázal upoutat pozornost, protože věřil tomu co povídal... proto jej ostatní následovali i bez "nominování" a člověk s mimořádně přirozenou autoritou byl (a je) potencionálně ohrožen v každé době!
(Díky za uznání mých předešlých názorů :) Jinak jsem Sabine rád, že se´s tu zas zastavil na foru - protože jsi tu byl doma mnohem dřív než já a nějak sem už tak patříš!) :wink:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 22.07.2007 - 22:15 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Přátelé, je moc zajímavé, jak píšete o Janu Husovi a jeho případném svatořečení. Dovolím si tuto etapu diskuse dílče uzavřít.
Jan Hus a jeho dílo, myšlenky, filosofie, teologie (christocentrické pojetí církve) a v neposlední řadě jeho duchovní odkaz patří všem. Tak by tomu jistě i při vší své skromnosti chtěl on sám. Proto patří mistr Jan Hus katolíkům (pokud o něj stojí), nekatolíkům, věřícím i ateistům. A po začlenění jeho spisů do Paměti světa UNESCO patří od
19. 6. L.P. 2007 všem lidem dobré vůle na celém světě. :!:

Proto Jan Hus nemůže být a ani by neměl být svatořečen. Tečka. (...)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 06.03.2008 - 19:12, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 23.07.2007 - 06:13 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Proto Jan Hus nemůže být a ani by neměl být svatořečen. Tečka. (...)
Ano, to je jeden ze subjektivních názorů, byť se ho snažíš povýšit za konečný a definitivní. :wink:
A pokud se podívám na naše minihlasování, tak dvě pětiny (tedy menší polovina!) si myslí opak... :lol:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 23.07.2007 - 09:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Ano, to je jeden ze subjektivních názorů, byť se ho snažíš povýšit za konečný a definitivní...
Nepovažuji ho za konečný, tím méně za definitivní, pouze jsem chtěl udělat v diskuzi jakýsi nový "odstavec". Dokonce nepovažuji pohled na otázku Husova svatořečeního ani za "subjektivní", a to se pokusím vysvětlit.
Je to docela prosté. Jak jsem již napsal a doufám i objasnil v předchozím, Hus patří všem. Oficiálně svatořečit by ho mohli pouze katolíci. To je základní teze. Tím by si ho jaksi "přivlastnili", protože katolické nebe plné svatých patří ve své teologické podstatě jen jim a nekatolické konfese ho stejně neuznávají. Katolické oficiální svatořečení však zatím Husovi nehrozí, protože před tím by nejprve musel být rehabilitován. A na to ve svém kanonickém právu zatím katolíci nemají příslušný odstavec a jenom kvůli Husovi ho nebudou přece dopracovávat...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 23.07.2007 - 17:46 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Hus patří všem. Oficiálně svatořečit by ho mohli pouze katolíci. Tím by si ho jaksi "přivlastnili"
Myslím že nepřivlastnili. Vem si třeba jeho součastníka Jena Nepomuka. Myslíš, že když ho potkáváš v každý vesnici, že si ho církev přivlastnila? Vůbec ne, spíš jakoby ho lidem vnucovala, neustále připomínala, zdůrazňovala jeho utrpení - mučednictví. Podobně je to i se zasvěcováním kostelů.
Jiří Motyčka píše:
před tím by nejprve musel být rehabilitován. A na to ve svém kanonickém právu zatím katolíci nemají příslušný odstavec...
A jakto že u Johanky z Arku to šlo? :wink:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 23.07.2007 - 20:39 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Myslím že nepřivlastnili. Vem si třeba jeho součastníka Jana Nepomuka. Myslíš, že když ho potkáváš v každý vesnici, že si ho církev přivlastnila?...
Tento příklad velmi pokulhává. Je to svatý jen katolíků! Jeho socha pomalu před každým vesnickým kostelíkem, na mostku, na "každé mezi" nedokládá, že Nepomuk patří všem, i když ho katolíci pochopitelně nikomu neberou. Květinky do skleničky od zavařeniny k jeho pomníčku mu však nosí jen a pouze katolící, přesněji řečeno svíčkové báby. Troufám si v této souvislosti vyslovit jeden axiom: daleko více ateistů ví o Husovi než o Johánkovi z Pomuku, a to bez ohledu na počet soch a bez ohledu na to, že svatořečen byl naštěstí pouze ten druhý.

Kolssteyn píše:
...A jakto že u Johanky z Arku to šlo?...
Ano, čekal jsem tento argument! Ale tyto 2 "kauzy" jsou diametrálně a zároveň fatálně odlišné. Hus byl dle tehdy platné verze kanonického práva, která se mnoho neliší od té současné, souzen jako kacíř pro své názory a učení. Husova kauza byla vysoce odborná, řekněme "kanonicko-teologická". Ještě dnes např. i prof. Halík s bohorovným nadhledem tvrdí, že některé Husovy názory byly bludné a neortodoxní. A to žijeme v 21. století!
Johančin nešťastný příběh je jímavý úplně jiným způsobem. Byla souzena především jako čarodějnice, která disponuje spojením s ďáblem a tím dociluje svých vítězství. A přesto až teprve katolické 20. st. Johanku po dlouhých 6 stoletích očistilo, uznalo jako mučednici a svatořečilo.

A z těchto výše uvedených důvodů nemohu Husa začlenit do tohoto klubu svatých. Sorry, prostě nemohu.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 19:04 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Jeho socha..na "každé mezi" nedokládá, že Nepomuk patří všem, i když ho katolíci pochopitelně nikomu neberou.
Mě je celkem jedno, kdo pomník postavil, jestli katolík nebo někdo, kdo si myslí, že je jeho víra opravdovější. Mě spíš jde o to, co pomník představuje. Když vidím hezkou věc kdekoliv, nelíbí se mi teprve po tom, co se ujistím, jestli to nevytvořil někdo, koho nemám rád.
Jiří Motyčka píše:
Květinky do skleničky od zavařeniny k jeho pomníčku mu však nosí jen a pouze katolící...
Já úctu projevuju jinak než kytičkama. :D A nejspíš nebudu až takovou výjimkou na světě.
Jiří Motyčka píše:
daleko více ateistů ví o Husovi než o Johánkovi z Pomuku..
A hádej proč tomu tak asi je. :lol: Už ve škole se učí nazpaměť data ohledně úmrtí Jana Husa, máme dokonce u této příležitosti v den jeho úpálení každoročně státní svátek!

Zaráží mě ale jiná věc. :( Ta obrovská skrývaná nenávist! Copak Jan Nepomuk netrpěl stejně jako Hus? Copak si ti lidé nezaslouží stejnou úctu za odkaz svého života, třebaže je uctívají katolíci? Cožpak vůbec záleží na tom, kdo se hlásí k jaké církvi?
Já jsem bez vyznání a hnusí se mi nekonečné rozbroje protestantů s katolíkama, neustálé posuzování kvality podle víry, všudypřítomné ukazování prstem na odlišné!
Mě by bylo špatně z toho, hlásit se k nějaké církvi > ale hluboce si vážím dobrých lidí a těch, kteří pro jiné nebo pro pravdu zasvětili nebo položili svůj život.

Myslím že je důležité ukazovat na morální autority a výjimečné osobnosti - že by se mělo neustále připomínat jejich velikost, bez ohledu na to, jestli to už dělají jiní nebo do teď to nedělá nikdo.

Jan Hus nebyl jediným velikánem v historii, natož největším, ale nespočetné davy mu ani tak nedosáhly ke kolenům.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: otázka víry
PříspěvekNapsal: 24.07.2007 - 21:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Husovo svatořečení ať se to komu líbí nebo nelíbí souvisí bohužel s vírou proto, že instrument svatořečení mají jen katolíci. Až touto "institucí" budou disponovat ateisti, nebude pravděpodobně žádný problém. A protože tento článek viewtopic.php?p=919#p919 , který opět již asi potřetí tady na fóru připomínám, zřejmě nikdo nečet', a proto nejsem pochopen nebo mě nikdo pochopit nechce. Ta citace dává odpověď na mnohé otázky, k nimž se již nechci vracet, páč bych se vopakoval. Můj názor na Husovo svatořečení je konzistentní a s nějakou "skrývanou nenávistí" nemá nic ale pranic společného...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 26.07.2007 - 09:21 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Kolssteyn píše:
Vem si třeba jeho součastníka Jena Nepomuka. Myslíš, že když ho potkáváš v každý vesnici, že si ho církev přivlastnila? Vůbec ne, spíš jakoby ho lidem vnucovala, neustále připomínala, zdůrazňovala jeho utrpení - mučednictví. Podobně je to i se zasvěcováním kostelů.

Pokud jde o vymyšlenou postavu Jana Nepomuckého, pro kterého byla inspirací skutečná postava Johánka z Pomuku, tak je to doslova jak píšeš. V Době temna prostě měl Jan nahradit Jana. Vnucování na každém kroku. Vymývání mozků. Nic jiného to nebylo a ani není. Tisickrát řečená lež se stává pravdou a proto nyní mámé po naší vlasti tisíce soch, stovky obrazů a desítky kostelů této postavičky. Jenom zní otázka: "Je to k smíchu a nebo k pláči?". To jsem ale trošku odbočil, ale nějak jsem si nemohl pomoci. :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: otázka víry
PříspěvekNapsal: 26.07.2007 - 09:25 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
A protože tento článek
viewtopic.php?p=919#p919 , který opět již asi potřetí tady na fóru připomínám

Veřejné lži pana Halíka pana Vlka už mě unavují a nemám už sílu je nějak komentovat a vyvracet. Kdo chce být slepý, ať se nechá vodit. Kdo chce znát pravdu, ten si jí najde.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz