Právě je 19.04.2024 - 23:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Další

Měl by být Jan Hus svatořečen?
Rozhodně ano. 19%  19%  [ 5 ]
Ano. 26%  26%  [ 7 ]
Rozhodně ne. 30%  30%  [ 8 ]
Ne. 22%  22%  [ 6 ]
Nejsem si jist, nevím. 4%  4%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 27
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: povědomost(?)...
PříspěvekNapsal: 27.08.2007 - 12:45 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Znovu říkám, abych se vrátil k tématu, Husa netřeba svatořečit ať už v jakémkoli významu slova, ale je daleko důležitější vymýtit v prvé řadě hrubou nevědomost o něm...

Také si myslím, že pro nás husity není nutné Mistra Jana svatořečit (my přeci ani nesvatořečíme). Pro nás již svatým je a ještě svatějším je jeho odkaz. Ten musíme ctít a chránit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: je to porovnatelné?...
PříspěvekNapsal: 06.03.2008 - 18:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
Kolssteyn píše:
...A jakto že u Johanky z Arku to šlo?...
...tyto 2 "kauzy" jsou diametrálně a zároveň fatálně odlišné. Hus byl dle tehdy platné verze kanonického práva, která se mnoho neliší od té současné, souzen jako kacíř pro své názory a učení.
...
Johančin nešťastný příběh je jímavý úplně jiným způsobem. Byla souzena především jako čarodějnice...

Dalším, avšak tím nejdůležitějším důvodem proč jsou tyto 2 kauzy tak nesrovnatelné, je ten, že panna Orleánská byla odsouzena státním anglickým inkvizičním soudem, kdežto Husa poslal na hranici koncil, tedy ekumenický sněm jakožto nejvyšší církevní autorita...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 06.03.2008 - 19:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Ačkoli se k mnohým názorům primase českého, kardinála Vlka stavím velice kriticky, s tímto jeho výrokem, který byl jedním z prvních ohlasů na lateránské sympozium o Husovi, musím naprosto a bez výhrad souhlasit: "Nemohli bychom si Husa svatořečením přisvojit a reformačním církvím ho tak vlastně ukrást."

Napadla mě v této souvislosti ještě jiná věc. :idea: Exkomunikovaný (vyobcovaný z církve) Hus byl odsouzen jako kacíř a upálen na hranici. Katolická církev po jeho uznání jako reformátora by ho nyní měla "in memoriam" navrátit církvi obecné a protože byl před upálením odsvěcen, měla by mu současně vrátit i kněžské svěcení. Ale to už by byl krůček k přiznání, že akt odehrávající se 6. 7. 1415 byl justiční vraždou, kde se vražedným nástrojem stala planoucí hranice...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22.06.2008 - 13:05 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 22.06.2008 - 12:58
Příspěvky: 1
Bydliště: někde na jihu...
Co je tohle za nesmysl???Absolutní hloupost.
Katolická církev chce změnit dějiny???Svatořečení???Běžte do háje!
Mistr Jan Hus byl upálen,toto církev zpět vzít nemůže a najednou se jí hodí do krámu to vzít zpět?
Mimochodem,M.J.Hus byl myslím odpůrce katolické církve,že?...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.06.2008 - 09:09 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Mistr Jan neměl v úmyslu odtržení a následně vznik nové církve. Usiloval o to, aby se církev vrátila k prvotní chudé církvi a to bylo něco co papeženci nemohli nikdy překousnout a tak se jej zbavili.
Nyní se chtějí nad nás povyšovat tím, že Mistr Jan byl a stále je, jejich papeženecká ovečka. To je samozřejmě holý nesmysl. Před upálením byl Mistr Jan veřejně vyobcován z římskokatolické církve tzn, že zemřel jako člen "žádné" církve.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.07.2008 - 17:26 
Offline
práče
práče

Registrován: 09.07.2008 - 16:36
Příspěvky: 11
Bydliště: Český Brod
Libi se mi, kdyz nekatolici a pripadne lide, kteri ani nejsou verici ci nemaji zaklady katolicke teologie radi "Vatiku" co delat 8) Zaznelo tady par nazoru, ktere bych rad okomentoval svym nazorem - 1. rozdil mezi J. Husem a J. z Arcu neni jen v te zkratce "sv." pred jmenem - Johance z Arcu nikdy nebylo dokazano zadne odchyleni od dogmat, cili hereze. Naproti tomu Jan Hus hereticke odchylky mel, za coz byl upalen - to, ze si je neuvedomoval a nepripoustel, v tom tkvi jeho tragika. Nicmene az do konce zivota (tedy pomineme-li akt exkomuniakce tesne pred smrti) zustal rimskokatolickym knezem a asi by tak ostre nevystupoval proti svetcum, jak se to deje tady. Pochopitelne je nutno vazit si J. Husa za jeho obranu moralnosti a bezuhonnosti cirkve, v tom je pravym reformatorem, nikoliv svymi nazory a uz vubec ne tim, ze se drzel sve pravdy, ktera z dogmatickeho hlediska ani pravdou nebyla.
Jiří Motyčka píše:
akt odehrávající se 6. 7. 1415 byl justiční vraždou, kde se vražedným nástrojem stala planoucí hranice...

Z techto duvodu je citovane tvrzeni mirne receno nesmysl. Zadna justicni vrazda, klasicky stredoveky prubeh setreni kacire.
A 2. svatoreceni neni leninuv rad prace, aby se jimi vyznamenavali urciti lide (mozna u luteranu, tam jsou jen vzory pro zivot), ale v katolicke verouce musi byt u svetce jistota, ze uz dosel spasy, coz se projevuje zazraky a ne ze se papez dobre vyspi a svatoreci si po ranu podle sve vule par lidicek. Dokud nebude mit J. Hus zazrak, neni se o cem bavit, a ponevadz z Husa nelze odstranit nalepku kacire, protoze by se tim podkopalo cele uceni, nemuze byt kacir ani svatorecen. Proto je treba Husa vynaset jinak, ale nelze jej svatorecit...


Naposledy upravil vladimir dne 10.07.2008 - 17:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.07.2008 - 17:29 
Offline
práče
práče

Registrován: 09.07.2008 - 16:36
Příspěvky: 11
Bydliště: Český Brod
mechty píše:
Mimochodem,J.Hus byl myslím odpůrce katolické církve,že?...

Mily/mila mechty, knez Hus odpurcem katolicke cirkve nebyl, kritikem urcitych lidi a jejich chovani nepochybne ano. Ani on nehazel vsechny do jednoho pytle...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.07.2008 - 17:36 
Offline
práče
práče

Registrován: 09.07.2008 - 16:36
Příspěvky: 11
Bydliště: Český Brod
Sabin píše:
Kde je v součastné době víra papeženců? Zahlcená dogmaty, svatými, obrazy, soškami, pánejkou Márijkou a dalšími zlatými prasaty.

Mily Sabine, prosimte, abys v konstruktivni diskuzi nepouzival takovato rceni, ja ti taky nerikam, ze jsi arcikacir a navic jsem papezenec. Vivat ekumenismus :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: papeženci, kakcíři
PříspěvekNapsal: 10.07.2008 - 17:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
vladimir píše:
Sabin píše:
Kde je v součastné době víra papeženců? Zahlcená dogmaty, svatými, obrazy, soškami, pánejkou Márijkou a dalšími zlatými prasaty.

Mily Sabine, prosimte, abys v konstruktivni diskuzi nepouzival takovato rceni, ja ti taky nerikam, ze jsi arcikacir a navic jsem papezenec. Vivat ekumenismus :lol:

No, on je Sabin takový náš "enfant terrible". :D Ti musejí býti na každém diskuzním fóru, jsou jeho kořením. :idea:

Ale, vladimire, četl jsi tohle?... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.07.2008 - 18:43 
Offline
práče
práče

Registrován: 09.07.2008 - 16:36
Příspěvky: 11
Bydliště: Český Brod
Když ja si taky hrozne rad rejpnu :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.07.2008 - 21:52 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 10.07.2008 - 21:23
Příspěvky: 103
Bydliště: Police nad Metují
omlouvám jsem tu novej ,ale já budu se sabinem tedy arcikacíř. je mi jasný že Hus žádnou novou církev nechtěl,ale chtěl jen ukázat na neřády v katolické církvi a chtěl aby se vrátila k původnímu smyslu církve. To se papežencům nelíbilo,protože by přišli o ty jejich statky a nemorální praktiky. 593 let je pro katolickou církev kacíř a ted najednou by chtěli z něj udělat svatého? můžou se chtít na oko sbližovat,ale já jim prostě nevěřím. povím vám jeden vtípek kterej se u nás vypráví již generace " dříve chodili katolíci před 1.světovou válkou do Vambeřic na pouť. a tuze jich chodilo z Čech z kraje z Náchoda. Tak přišli do Vambeřic,celej houf s muzikantama a přijdou k jedný soše svatýho a nevědí kdo to je? Tak ten flobátor,jak my říkáme šel k jednomu zdejšímu němci "prosím vás,řekněte mi,jakpak se jmenuje tenhle svatej?" a von říká " Ich weiss nicht" " no tak to bude svatej Vajsnycht" A muzikanti začnou hrát a lidi začnou zpívat "O, ty svatej Va-ajs-nych-teee!" NO A TAK TAM MĚLI SVATÝHO VAJSNYCHTA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.07.2008 - 06:35 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
vladimir píše:
Mily Sabine, prosimte, abys v konstruktivni diskuzi nepouzival takovato rceni, ja ti taky nerikam, ze jsi arcikacir a navic jsem papezenec. Vivat ekumenismus :lol:

Já jsem hrdý na nadávku "husita", kterou pro nás vymysleli papeženci v 15.století. Třeba za dalších 500 let bude nějaký Čech hrdý na to, že je papeženec. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.07.2008 - 06:38 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
vladimir píše:
Když ja si taky hrozne rad rejpnu :lol:

Klidně si rejpni, jsem na to zvyklý. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Naposledy upravil Sabin dne 11.07.2008 - 06:43, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: papeženci, kakcíři
PříspěvekNapsal: 11.07.2008 - 06:40 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
No, on je Sabin takový náš "enfant terrible". :D Ti musejí býti na každém diskuzním fóru, jsou jeho kořením.

Vždyť mě znáš bratře Jiří, jáká jsem horká jižanská hlava plná ideálů. :lol:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pravda
PříspěvekNapsal: 12.07.2008 - 01:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
vladimir píše:
...Pochopitelne je nutno vazit si J. Husa za jeho obranu moralnosti a bezuhonnosti cirkve, v tom je pravym reformatorem, nikoliv svymi nazory a uz vubec ne tim, ze se drzel sve pravdy, ktera z dogmatickeho hlediska ani pravdou nebyla...
Mohl bys být v tom, co jsem tučně zvýraznil, konkrétnější?... :?
Hus chtěl, aby v jeho sporu byly jeho názory konfrontovány s Písmem, apoštolskou církví a učením Otců prvotní církve a jen těmito prizmaty posuzovány. A ne nějakými pozdějšími lidskými nálezky. Chtěl toho tak moc?...

vladimir píše:
...klasicky stredoveky prubeh setreni kacire...
...zakončené smrtí na hranici. :!:

Myslím, že i představitelé současné katolické církve by se velice zdráhali nazvat Husa heretikem. Rovněž nejvzdělanějším otcům už na Kostnickém koncilu, váženým doktorům svaté teologie, muselo být jasné, že Hus žádným kacířem není. O tom jsem pevně přesvědčen. :!: :idea:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz