Právě je 19.04.2024 - 05:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Johanka z Arku a husiti
PříspěvekNapsal: 23.05.2005 - 17:53 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Nemáte někdo českou verzi tohoto dopisu, který napsala Johanka z Arku husitům?...

Jesus, Mary
For a long time the rumor and voice of the people have reported to me, Joan the Maiden, that from true Christians you have become heretics, and like the Saracens you have ruined the true faith and worship, and embraced a disgraceful and unlawful superstition; and wishing to sustain and spread it there is not a disgraceful thing nor foolish belief which you would not dare. You spoil the sacraments of the Church, you tear up the articles of the Faith, you destroy the churches, you break and burn the statues which were set up as memorials, you massacre Christians because they preserve the true Faith. What is this fury? Or what rage or madness consumes you? This faith, which God Almighty, the Son, and the Holy Spirit have revealed, established, elevated to power, and glorified a thousand ways through miracles - you persecute this Faith, you wish to overthrow and destroy it. You are blind, but not because you lack eyes or understanding. Do you believe that you will remain unpunished for it? Or are you unaware that God opposes your unlawful efforts and will not permit you to remain in darkness and error? So that the more you indulge yourselves in crime and sacrilege, the more He will prepare great punishments and anguish for you.
As far as I am concerned, to tell you frankly, if I wasn't occupied in the English wars I would have come to see you a long time ago; but if I don't find out that you have reformed yourselves I might leave off [fighting] the English and go against you, so that by the sword [lit. - "by iron"], if I can't do it any other way, I will eliminate your mad and obscene superstition and remove your heresy or your life; but if you would prefer to return to the Catholic faith and the original Light, then send your ambassadors to me and I will tell them what you need to do; if [on the other hand] you are not willing and if you obstinately resist the spur, remember what damage and offenses you have committed and await me, who will inflict similar upon you with forces human and divine.

Given at Sully the [2]3rd, of March
to the heretics of Bohemia


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Česká verze
PříspěvekNapsal: 30.05.2005 - 13:01 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Snažil jsem se se svou angličtinou, ale vůbec to nemůžu přeložit. Je to nějaká staroangličtina. Jediné co jsem z toho pochopil je to, že nás někde navádí na "správnou" cestu k jednuškám.
Dorful píše:
Nemáte někdo českou verzi tohoto dopisu?:
Jesus, Mary
For a long time the
...
Given at Sully the [2]3rd, of March
to the heretics of Bohemia


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30.05.2005 - 16:06 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
No jedná se o anglický překlad dopisu Jany z Arku, který napsala husitům.
Je to celkem ostrý list :) a je celkem ironie, ža pisatelka byla svojí milou církví upálena jako čarodějnice :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.06.2005 - 10:20 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Fakt? To je on? Tak to ten překlad musím sehnat! Vím jenom to, že v něm vyhrožovala husitům, aby se vrátili zpět do lůna Říma, jinak že přijede do Čech s vojskem a napraví jim hlavy. Včera jsem slyšel, že jí nedavno v Římě blahořečili. Takže by měla být za chvílku prohlášená za svatou. Chudáci jednušky, ty už maji tolik svatých, že je nestačí ani počítat, natož se k nim modlit a nosit jim dárečky.
Dorful píše:
No jedná se o anglický překlad dopisu Jany z Arku, který napsala husitům.
Je to celkem ostrý list :) a je celkem ironie, ža pisatelka byla svojí milou církví upálena jako čarodějnice :lol:


Naposledy upravil Sabin dne 04.07.2005 - 11:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.06.2005 - 10:48 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Sabin píše:
Fakt? To je on? Tak to ten překlad musím sehnat! Vím jenom to, že v něm vyhrožovala husitům, aby se vrátili zpět do lůna Říma, jinak že přijede do Čech s vojskem a napraví jim hlavy. Včera jsem slišel, že jí nedavno v Římě blahořečili. Takže by měla být za chvílku prohlášená za svatou. Chudáci jednušky, ty už maji tolik svatých, že je nestačí ani počítat, natož se k nim modlit a nosit jim dárečky.

Já jsem četl, že byla prohlášena za svatou 1920 jako veliká vyjímka, protože jednak byla odsouzena církví a pak z ní nezůstaly žádné ostatky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.08.2005 - 19:14 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Ten text toho dopisu jsem si stahl a zkusim se zeptat kolegy tady v praci. Vzhledem k tomu, ze je anglican, tak by tomu snad mohl rozumnet lepe nez my. I kdyz musim vychytat moment kdy na nej muzu. On obcas byva spravne britsky namysleny. ;o)
Pak mam jeste jednu kamaradku tlumocnici, ale buh vi zda by si s ti ona poradila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.08.2005 - 16:37 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Tak bratři. Dnes jsem obdržel překlad dopisu. :wink:
Tu tedy je. Čtěte bratří moji a shlédněte, jak o nás až v daleké Francii rozmýšlejí. ;o)


Ježíši, Marie,

Již dlouho se šíří fámy a hlas lidu mne, Johanku, informuje o tom, že praví Křesťané se stali kacíři a stejně tak jako Saracenové, jste zničili pravou víru a důstojnost a urazili jste a ztrapnili jste ji hříšnou pověrou; přejíce si toto udržet a rozšířit není nedůstojná věc, ani bláhový nápad, který byste si nemohli dovoliti. Pohanili jste svátost církve, roztrhali články o Víře a zničili jste kostely – zničili jste a spálili sochy, které měli sloužit jako památka, zmasakrovali jste Křesťany, protože oni uchovávají (vyznávají) pravou Víru. Co má toto běsnění znamenat? Nebo co je to za zlost, která vás takto sžírá? Tato víra, kterou Bůh Všemohoucí, Syn a Duch Svatý odhalil, založit a pozvednul na sílu a zvelebil tisíci způsoby v podobě zázraků – vy jste tuto Víru perzekuovali, přejete si ji svrhnout a zničit ji. Jste slepí, ale ne kvůli nedostatku zraku, ale kvůli nedostatku pochopení. Opravdu si myslíte, že zůstanete za to nepotrestáni? Nebo si nejste vědomi toho, že Bůh je proti Vašim hanebným snahám a nedovolí vám, abyste zůstali v temnotě a v přehlédnutí? Čím víc se oddáváte zločinu a svatokrádeži, tím víc On připraví pro vás velký trest a bude vás trápit.

Co se mě týká, řeknu vám naprosto otevřeně, kdybych nebyla zaměstnána anglickými válkami, bývala bych vás již dávno navštívila; ale jestliže zjistím, že jste se nezměnili, nechám být Anglii (co se týče mého bojování ve válkách) a půjdu proti vám mečem, pokud vás nebudu moct přemoci jinak. Vyhubím vaší šílenou a obscénní pověrčivost a odstraním vaše kacířství nebo přímo váš život; ale jestli upřednostníte návrat ke katolické víře a původní myšlence, vyšlete pak vaše vyslance přímo ke mně a já jím povím, co musíte udělat; v opačném případě – tedy pokud nebudete ochotni vyhovět a budete tvrdohlavě odporovat podnětům, pamatujte si, jakou urážku a poničení jste připravili mě, která vám zasadí podobnou ránu lidskými a božskými silami.

Johanka z Arku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29.08.2005 - 08:40 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Tak to je slušná práce 8)

Každopádně by nikdo neměl takhle soudit nebo bude souzen. V tomto případě byla milá Janička nakonec sama upálena těmi, kterým tolik věřila, ať už z jakéhokoliv důvodu... No není to pěkný příklad?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29.08.2005 - 09:53 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Dorful píše:
Tak to je slušná práce 8)
Každopádně by nikdo neměl takhle soudit nebo bude souzen. V tomto případě byla milá Janička nakonec sama upálena těmi, kterým tolik věřila, ať už z jakéhokoliv důvodu... No není to pěkný příklad?

No myslim, ze to je ten nejkrasnejsi priklad. :)
Jen mne mrzi, ze ona uz je dnes blahorecena, nebo dokonce svata a nasemu mistru Janovi se do dnes ani neomluvili. Nebo se pletu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě k Johance...
PříspěvekNapsal: 11.07.2007 - 19:55 
Offline
příslušník chudiny
Uživatelský avatar

Registrován: 06.07.2007 - 15:01
Příspěvky: 2
Zdravím Vás "bratři". :D
Docela mě překvapilo, že na foru o husitech je téma i s Johankou z Arku. Ale potěšilo mě to... :wink:
Citace:
Nemáte někdo českou verzi tohoto dopisu?

Tybláho! Kde si ho sehnal? Většina dopisů, které Johanka diktovala, se dochovala a dají se bez problémů najít na internetu ale dopis našim husitům jsem za dobu co se Johankou zabývám nikde nenašla! Takže tímto děkuji.

Je to zvláštní. Ti co Johanku znali, její spolubojovníci a současníci o ní mluví skoro jako o dítěti. Jako o andělu, který se při každé situaci rozplakal. Prý toho moc nenamluvila ale když už z ní něco vypadlo, stálo to prý za to. Byla tichá, nenápadná.....
...až jednoho dne začala psát dopisy, kde vyhrožovala smrtí atd. V některých náznacích se dokonce sama pasovala do role "soudce" (Boha).

Dopisy, které diktovala jsou jednou z nejcennějších věcí, které po sobě zanechala. Vyplývá z nich totiž to, jaká SKUTEČNĚ byla. Není v nich žádný vliv doby ani politického systému, jako v knihách a studiích, které o ní byly a jsou psány nejrůznějšími autory, kteří napíší neskutečnou patlaninu, na obálku nalepí titulek "Joan of Arc" a úspěch (tržní) mají takřka zaručen.

Dopisy, které diktovala neukazovala žádnému z vojáků, se kterými bojovala. Věděla proč. Skončily by v koši.

Je to trochu ironie. Protože v některých věcech by se Johanka s našimi husity podle mého shodla. Jen kdyby o nich věděla něco víc...
Ona sama říkala "Boha uslyším jako první a jako prvnímu mu budu sloužit.". A vlastně i díky tomu, že pro ní byly přednější její hlasy než církev jako instituce, byla upálena. Když se to tedy vezme z toho náboženského hlediska.. ale o tom níže.

Citace:
Given at Sully the [2]3rd, of March
Dopis byl napsán na zámku Sully. Tedy v době, která pro Johanku nebyla vůbec jednoduchá. Po psychické stránce. Porážka u Paříže (na to nebyla zvyklá, byla brána jako 100% záruka vítězství, protože jí vedl sám Bůh), rozpuštění armády... téměř všichni její spolubojovníci jí opustili a protože Karel VII. už je nepodporoval, začali válčit na vlastní pěst. Vlastně to bylo takové klidné období, kdy se Johanka věnovala hlavně korespondenci. Napsala toho spoooooustu! Po nějaké době už se ale asi tak hrozně nudila, že si pořídila vlastní armádu složenou z italských žoldnéřů, kterých prý bylo sotva 200. Neměla šanci na výhru! "Její" francouzské vojáky vedlo hlavně její vlastenectví a touha po odrovnání Angličanů.... to už její Italově jaksi postrádali.

Citace:
Já jsem četl, že byla prohlášena za svatou 1920 jako veliká vyjímka, protože jednak byla odsouzena církví a pak z ní nezůstaly žádné ostatky.
To je pravda. Jednou z podmínek pro svatořečení je, že se prozkoumávají tělesné ostatky kandidáta na svatořečení. To ale u Johanky nebylo možné vzhledem k tomu, že byla upálena a popel posléze rozprášen nad Seinou. Kdysi jsem dělala takovou práci na téma "Svatořečení aneb Jak se stát svatým", je to takový souhrn, co všechno je nutné pro svatořečení. Je k dispozici na mém webu. :wink:

Citace:
V tomto případě byla milá Janička nakonec sama upálena těmi, kterým tolik věřila, ať už z jakéhokoliv důvodu...
Spíše v tom mají prsty Angličané. (I když na veřejnosti se všichni tváří jako že za všechno může církev a i ta je vlastně nevinná, protože jí přece nakonec svatořečili ne? :lol: )Nejprve jí za nemalou částku koupili od Burgunďanů, kterým se podařilo jí zajmou. Nejdříve chytře čekali kdo nabídne víc... Francie nebo Anglie... (?) bohužel pro Johanku.. všichni víme jak to dopadlo.
Angličané jí ze srdce nenáviděli a pochopitelně se snažili jí zlikvidovat. I sám hlavní soudce Johančina procesu Couchon byl spřízněný s Angličany - hold to tehdy bylo výhodnější. Proces byl tedy jednou velkou fraškou, kde už na začátku bylo jasné, jak to všechno dopadne. Celá obžaloba měla původně 70 článků, později zkrácena na 12. Ale když si ho čtete, žasnete nad tím, co všechno mohlo být tehdy "trestné". Poskokové, kteří byli posláni do Domremy (Johančina rodná vesnice) aby na ní "něco" zjistili se vrátili s prázdnou, a tak bylo třeba něco vymyslet. A tak se stalo, že sice byla obžalovaná ale nebyla obžaloba.... jojo i tak fungovaly soudy :twisted:

Citace:
Jen mne mrzi, ze ona uz je dnes blahorecena, nebo dokonce svata a nasemu mistru Janovi se do dnes ani neomluvili.
A co se týče svatořečení.... taky politika. Karel VII. si přece nemohl dovolit aby ho někdo nařkl z toho, že je králem díky čarodějnici a kacířce. Navíc za to, že Johanku svatořečí prý slíbil papeži křížovou výpravu... :roll:

_________________
http://www.JanaZArku.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k Johance...
PříspěvekNapsal: 12.07.2007 - 20:56 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
JOhanka.1412 píše:
..Porážka u Paříže ..na to nebyla zvyklá..rozpuštění armády... téměř všichni její spolubojovníci jí opustili a protože Karel VII. už je nepodporoval, začali válčit na vlastní pěst.
Takže se dá říci, že to bylo období její druhé mízy, přestože bez zázemí. Jakýsi vlastní podnik? Kontinuita jejich ideálů, které si chytla pevně do svých rukou? :)
***
Jinak pěkný předešlý příspěvek! A na první zde, velice dobrý!!

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ještě k Johance...
PříspěvekNapsal: 19.08.2007 - 18:21 
Offline
příslušník chudiny
Uživatelský avatar

Registrován: 06.07.2007 - 15:01
Příspěvky: 2
Kolssteyn píše:
Takže se dá říci, že to bylo období její druhé mízy, přestože bez zázemí. Jakýsi vlastní podnik? Kontinuita jejich ideálů, které si chytla pevně do svých rukou? :)

Dalo by se říct. Po Karlově korunovaci 17.7. 1429 v Remeši se dvůr odstěhoval do zámku Sully společně s Johankou. Neměla armádu, neměla podporu krále.. jediné co měla byly hromadící se žádosti od francouzských měst o pomoc. A jak jí tak známe.. je jasné, že nezůstala sedět a nenechala se "uklidit" do ústraní od Karla a jeho "rádců".

Kolssteyn píše:
Jinak pěkný předešlý příspěvek! A na první zde, velice dobrý!!
:D Děkuju, snažila jsem se. Taky jsem ho nepsala zrovna chviličku... :lol:

_________________
http://www.JanaZArku.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ještě k tomu...
PříspěvekNapsal: 24.10.2007 - 11:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Ještě jednou se protnuly vzdálené ozvěny pisatelky dopisu husitům Johanky z Arku, resp. jejího procesu s husitstvím. Bylo to na koncilu v Basileji. Nevěříte? Tak čtěte, prosím...

Obhajoby artikulu o stíhání veřejných hříchů na Basilejském koncilu se ujal senior táborské církve Mikuláš z Pelhřimova. Jeho oponentem z řad čelních představitelů koncilu byl pařížský doktor Jiljí Charlier. Ano, byl to ten samý Dr. Charlier, jenž se jako jeden ze soudců zúčastnil procesu s nešťastnou Johankou z Arku a který nemohl pochopit husitský apel týkající se odmítání trestu smrti za jiné než nejzávažnější zločiny...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2009 - 21:40 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Dorful píše:
Já jsem četl, že byla prohlášena za svatou 1920 jako veliká vyjímka, protože jednak byla odsouzena církví a pak z ní nezůstaly žádné ostatky.

Ostatky nejsou nezbytně nutné, z takového sv. Maxmiliána Maria Kolbeho OFMConv. taky nic nezbylo, protože potom, co ho v koncentráku zabili, hned byl spálen v krematoriu. A jeho svatořečení to nijak neohrozilo.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2009 - 21:42 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jachym Hrabec píše:
Dorful píše:
Tak to je slušná práce 8)
Každopádně by nikdo neměl takhle soudit nebo bude souzen. V tomto případě byla milá Janička nakonec sama upálena těmi, kterým tolik věřila, ať už z jakéhokoliv důvodu... No není to pěkný příklad?

No myslim, ze to je ten nejkrasnejsi priklad. :)
Jen mne mrzi, ze ona uz je dnes blahorecena, nebo dokonce svata a nasemu mistru Janovi se do dnes ani neomluvili. Nebo se pletu?


Mistr Jan je teologicky problematickej, v tom je ten háček. Za to, že nebyl svatořečen si de facto může sám.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz