Právě je 19.04.2024 - 07:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ústí nad Labem
PříspěvekNapsal: 02.02.2005 - 14:36 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Nikde v prospektech nebo mapách jsem bohužel nenašel, že by existovali nějaké pomníky bitev u Ústí nad Labem a u Domažlic. Pokud o nich víte, tak mi prosím dejte vědět, abych je mohl navštívit a zdokumentovat na stránky. Předem děkuji!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě jednou
PříspěvekNapsal: 01.06.2005 - 18:41 
http://www.volny.cz/povesti/krupka.htm


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.06.2005 - 08:17 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Opravdu zajímavé stránky...

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústí a Domažlice
PříspěvekNapsal: 15.07.2005 - 13:05 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Co jsem zaslechl, tak u Ústí stavěli pomník, ale po osudném roce 1938 byl pomník germánskými zaslepenci zničen. Po skončení války byli tyto bývalé Sudety z většiny osídleny lidmi, kterým byla česká historie volná a tak se o opravě nebo výstavbě nového pomníku už neuvažovalo. Pokud jde u Domažlice, tak už jsem byl zde upozorněn na pamětní "podstavec" u Baldova. O důstojné připomínce však nemůže být ani řeči. Přitom však v roce 1431 zde došlo k několika unikátům. Jednalo se o poslední křížovou výpravu na světě a když opomineme několik nedůstojných šarvátek, tak se jednalo o bitvu, která byla vyhrána zpěvem. Neznám jinou podobnou bitvu.
Jiří Motyčka píše:
Sabine, u Ústí nevím, ale u Domažlic určitě existuje, ale protože jsem památník či spíše pamětní kámen s nápisem shlédl v r. 1980, už si přesné místo bohužel nepamatuji, ale utkvěl mi v paměti.


Naposledy upravil Sabin dne 26.07.2005 - 12:50, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30.08.2005 - 16:48 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
No co se týká toho Ústí, bojím se větší část bojiště padla za oběť povrchovému dolu .

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výročí
PříspěvekNapsal: 16.06.2006 - 10:55 
Offline
práče
práče

Registrován: 12.08.2005 - 14:29
Příspěvky: 47
Bydliště: M.Cibulkové 31
Nemýlím-li se na dnes připadá 580té výročí bitvy Na běhání. Chystáte se tam o výkendu někdo? Pravda, vzhledem k tomu že byl vlastní prostor vytěžen hnědouhelným dolem, bude lokalita asi v dost neutěšeném stavu.

_________________
Kdo za pravdu zemře, bude žít život věčný!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výročí
PříspěvekNapsal: 19.06.2006 - 08:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Ano, Radku, je tomu tak. Je založeno samostatné téma v "Husitském vojenství". Na místě bitvy jsem nemohl být, protože jsem byl v Kostnici :!: (viz příspěvek v Cestování). Tato tvoje připomínka je pádným dokladem zkomírání diskuse na tomto fóru. To by se ještě před několika málo měsíci asi nestalo. :( :mrgreen: :?:
Radek Labuťa píše:
Nemýlím-li se na dnes připadá 580té výročí bitvy Na běhání. Chystáte se tam o výkendu někdo? Pravda, vzhledem k tomu že byl vlastní prostor vytěžen hnědouhelným dolem, bude lokalita asi v dost neutěšeném stavu.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pomník
PříspěvekNapsal: 28.10.2009 - 17:50 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 28.10.2009 - 16:38
Příspěvky: 1
Bydliště: Ústí nad Labem
Jsem z ústí nad labem a kopec na běhání byl odtěžen ,ale nezustala po nom díra ,tak si pamatuji že tam byl pomník v hrozném stavu,ale viděl jsem dokument,kde se v asi 60letech u něj dělali jaké si slavnosti s muzikou a stánky atd.Ted kolem tohoto místa vede dálnice na dráždany .Jinak jsem na tomto servru viděl plánek a potok i ty obce tam souhlasí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2013 - 23:58 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2012 - 23:31
Příspěvky: 196
Bydliště: Matka měst, Hlava republiky, Děvka babylónská
Sabin píše:
Nikde v prospektech nebo mapách jsem bohužel nenašel, že by existovali nějaké pomníky bitev u Ústí nad Labem a u Domažlic. Pokud o nich víte, tak mi prosím dejte vědět, abych je mohl navštívit a zdokumentovat na stránky. Předem děkuji!
Předpokládám, že za ta léta se zde na fóru již odpověď někde vyskytla. Protože jsem ji však nikde neobjevil, připojuji sem, k tomuto dávnému dotazu svůj příspěvek s odkazy. – Památník bitvy Na běhání, čili u Ústí nad Labem 1426 samozřejmě existuje. Jenom jeho současný stav asi nebude utěšený.

Citace:
Památník bitvy na Běhání se nachází těsně před obcí Chabařovice, v okr. Ústí nad Labem. V roce 1426 zde porazil husitský velitel kněz Prokop Holý s husitskými vojskem sebraná křižácká vojska, která byla v obrovské přesile. V roce 1925 byl položen základní kámen prvnímu památníku, který měl být tmelícím prvkem národnostní menšiny Čechů v této oblasti. První památník byl 21. června 1941 odstřelen nacisty. Výstavba druhé varianty památníku byla uskutečněna v letech 1952 až 1953 s částečným využitím zdiva původní stavby. V roce 2000 byla postavena replika druhé verze památníku. Památné místo české historie.
ZDROJ 1: http://www.nasever.cz/ustecko/pamatky5.html

Citace:
Nedaleko Ústí nad Labem na návrší Na Běhání poblíž Chabařovic 16. června 1426 husité vybojovali vítěznou bitvu nad armádou třetí křížové výpravy Svaté říše římské. Byla to jedna z nejkrvavějších bitev, při které zahynulo téměř 4000 německých žoldnéřů. Na návrší byl v roce 1926 k pětistému výročí bitvy postaven památník. Ten byl ale v červnu 1941 němci odstřen. V roce 1953 byl vybudován nový památník, při jeho stavbě byly použity darovací kameny z míst se vztahem k husitství, které se dochovaly z původního pomníku. Ani tento památník nevydržel dlouho, musel ustoupit uhelnému povrchovému dolu. V roce 1986 byl pomník rozebrán. Větší část návrší byla dolem odtěžena. Důl již skončil těžbu a krajina je rekultivována, vzniká zde velké jezero. V roce 2000 byla na okraji Chabařovic poblíž kaple sv. Jana Křtitele postavena replika památníku.
ZDROJ 2: http://www.turistika.cz/mista/pamatnik-bitvy-na-behani

Miloslav Kolomazník píše:
Na mírném návrší zvaném Na Běhání (…) dnes stojí pomník Prokopa Holého, který právě na tomto místě dne 16. června 1426 zvítězil v čele husitských sil nad přesilou německých křižáků. Pomník se nachází za Chabařovicemi ve směru na Předlice (Ústí nad Labem) asi 80 m vpravo od silnice č. 253.
ZDROJ 3: blog Jiřího Kovaříka; články Michal Šťovíček, Nejkrásnější a konečně i nejošklivější pomník (2) (17.8.2011) ZDE, Miloslav Kolomazník, Bitva u Chlumce a Přestanova (2) (10.9.2010) ZDE

Při této příležitosti by se slušelo vzpomenout tohoto muže: František Xaver Kučera ZDE
(Dvakrát napomohl postavení památníku bitvy Na běhání. Ústecký deník, 10.5.2011)

_________________
(Kaz 1:11) čili "Vše bude zapomenuto!"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: na stránkách webu
PříspěvekNapsal: 08.03.2013 - 00:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Theodor píše:
... Památník bitvy Na běhání, čili u Ústí nad Labem 1426 samozřejmě existuje ...

http://husitstvi.cz/galerie/pamatky-a-mista/usti-nad-labem-pamatnik-slavne-bitvy/ ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ústí
PříspěvekNapsal: 23.06.2016 - 09:51 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2015 - 00:50
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha
16. června 2016 - 590.výročí bitvy.....

(V příloze : památník „Na Běhání“ - dnes.. :( )
Příloha:
01.jpg
01.jpg [ 85.23 KiB | Zobrazeno 8233 krát ]

Příloha:
2.jpg
2.jpg [ 307.22 KiB | Zobrazeno 8233 krát ]

Příloha:
3.jpg
3.jpg [ 311.27 KiB | Zobrazeno 8233 krát ]

Příloha:
4.jpg
4.jpg [ 86.76 KiB | Zobrazeno 8233 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 127 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz