Právě je 19.04.2024 - 11:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 30.08.2005 - 15:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
Tohle mě na tom stále a stále nepřestává udivovat. Neřeknu v Době temna a jezuitského teroru, ale i v součastnosti (!!!) kolik jednušek stále bere smyšlenosti kolem Jana Nepomuckého za
pravdu a dokonce se k němu i stále modlí. ...

Ano, Sabine. Ale, to se netýká jen Jana Nepomuckého, těch svatořečených u katolíků jsou desítky. A toto uctívání svatých mi vždy bude zavánět jakousi pohanskou pověrečností. Mně ale jako telerantnímu křesťanu, příznivci a zastánci ekumény nezbývá, než to respektovat, i když mi to jde proti srsti i mému přesvědčení protestanta.


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 21.10.2009 - 13:28, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pověrečnost
PříspěvekNapsal: 30.08.2005 - 15:42 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Sabin píše:
Tohle mě na tom stále a stále nepřestává udivovat. Neřeknu v Době temna a jezuitského teroru, ale i v součastnosti (!!!) kolik jednušek stále bere smyšlenosti kolem Jana Nepomuckého za
pravdu a dokonce se k němu i stále modlí. ...

Ano, Sabine. Ale, to se netýká jen Jana Nepomuckého, těch svatořečených u katolíků jsou desítky. A toto uctívání svatých mi vždy bude zavánět jakousi pohanskou pověrečností. Mně ale jako telerantnímu křesťanu, příznivci a zastánci ekumény nezbývá, než to respektovat, i když mi to jde proti srsti i mému přesvědčení protestanta.


Vzdycky mi prislo, ze uctivani tolika svatych v katolicke vire je vlastne v podstate totez, jako uctivani nejruznejsich bohu a buzku kuprikladu u Keltu nebo Vikingu. Jaky je v tom rozdil? Myslel jsem, ze katolicka vira se vzdy hlasila k monoteismu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Svatí u katolíků
PříspěvekNapsal: 30.08.2005 - 16:22 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jáchym:
...Myslel jsem, ze katolicka vira se vzdy hlasila k monoteismu.

Jo, ale mají své svaté a bohužel "prostý", věřící katolík se v nich dávno přestal orientovat. A tak se modlí pouze k těm, které zná... Nechci mu sahat do svědomí, ale obávám se, že by všechny svaté nevyjmenoval ani papež Benedikt XVI.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Svatí u katolíků
PříspěvekNapsal: 30.08.2005 - 17:11 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Jáchym:
...Myslel jsem, ze katolicka vira se vzdy hlasila k monoteismu.

Jo, ale mají své svaté a bohužel "prostý", věřící katolík se v nich dávno přestal orientovat. A tak se modlí pouze k těm, které zná... Nechci mu sahat do svědomí, ale obávám se, že by všechny svaté nevyjmenoval ani papež Benedikt XVI.


No a jaky je tedy potom rozdil v tom, kdyz se pohane modlili k bohum rek, stromu, vetru atd. a kdyz se katolici modli k patronu ridicu, hasicu, cestovatelu atd.?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Svatí u katolíků
PříspěvekNapsal: 30.08.2005 - 17:14 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Jáchym:
...Myslel jsem, ze katolicka vira se vzdy hlasila k monoteismu.

Jo, ale mají své svaté a bohužel "prostý", věřící katolík se v nich dávno přestal orientovat. A tak se modlí pouze k těm, které zná... Nechci mu sahat do svědomí, ale obávám se, že by všechny svaté nevyjmenoval ani papež Benedikt XVI.


V severske Edde je take Odin nejvyssim bohem kolem ktereho jsou dalsi, Loki, Tyr, Thor, Hel atd. To mi prijde uplne stejne jako Jezis Kristus, ktery je obklopen zastupem svatych, z nichz je kazdy patron pro neco jineho.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Svatí u katolíků
PříspěvekNapsal: 31.08.2005 - 09:39 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
V tomhle je bohužel Kristus nevině. Je to jenom výmysl jednušek. Kam se vlastně římskokatolická církev dostala? Je to instituce, která nemůže dopředu ani dozadu, protože je svázána již tolika dogmatickými zákony, že se zcela ztratil důvod pro její existenci. V Bibli Hospodin trestal svůj lid za to, že se od něj odvrátili a začali se modlit k zlatému teleti. Co je jiného ten zástup svatých? Jedno tele za druhým.
Jachym Hrabec píše:
V severske Edde je take Odin nejvyssim bohem kolem ktereho jsou dalsi, Loki, Tyr, Thor, Hel atd. To mi prijde uplne stejne jako Jezis Kristus, ktery je obklopen zastupem svatych, z nichz je kazdy patron pro neco jineho.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Svatí u katolíků
PříspěvekNapsal: 31.08.2005 - 10:53 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Sabin píše:
V tomhle je bohužel Kristus nevině. Je to jenom výmysl jednušek. Kam se vlastně římskokatolická církev dostala? Je to instituce, která nemůže dopředu ani dozadu, protože je svázána již tolika dogmatickými zákony, že se zcela ztratil důvod pro její existenci. V Bibli Hospodin trestal svůj lid za to, že se od něj odvrátili a začali se modlit k zlatému teleti. Co je jiného ten zástup svatých? Jedno tele za druhým.
Jachym Hrabec píše:
V severske Edde je take Odin nejvyssim bohem kolem ktereho jsou dalsi, Loki, Tyr, Thor, Hel atd. To mi prijde uplne stejne jako Jezis Kristus, ktery je obklopen zastupem svatych, z nichz je kazdy patron pro neco jineho.


No pri zvoleni noveho papeze jsem presne na to same myslel. Ze katolicka cirkev je dnes uz vlastne zkostnatela a prezita instituce. Lide uz se dnes nedaji opijet rohlikem jako drive a spoustu veci pochopili a ve spouste veci zaujimaji naprosto lidske, liberalni postoje. S cimz ma dnesni katolicka cirkev, s ohledem na sve koreny, pochopitelne obrovsky problem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jan Sarkander
PříspěvekNapsal: 02.05.2009 - 18:45 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jak se díváte na tuto historickou personu? V době kdy žil, jej protestanté nenáviděli, v roce 1997 kolem jeho svatořečení byly na protestantské straně také určité emoce, protože nekatolíky byl vnímán vesměs jako jeden z představitelů rekatolizace a svatořečení se tedy z jejich pohledu nahlíželo jako bourání ekumeny.

Jako jakési "vyprovokování" k založení tohoto tématu mi posloužila knížka "Kněz a mučedník Jan Sarkander", jenž vyšla v roce 1997 právě jako sborník k příležitosti jeho kanonisace /svatořečení/, vydavatelem byla Matice cyrilometodějská.

Obrázek

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02.05.2009 - 19:08 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 10.07.2008 - 21:23
Příspěvky: 103
Bydliště: Police nad Metují
Udajně se podílel na násilné likvidaci sborů Jednoty bratrské a násilné rekatolizaci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02.05.2009 - 20:03 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Protestant píše:
Udajně se podílel na násilné likvidaci sborů Jednoty bratrské a násilné rekatolizaci.
Každopádně dík za názor.

Co se mi podařilo zjistit, tak leda převzal do své správy kostel (sv. Anny v Holešově), odkud jezuiti (Sarkander jezuita, vztaženo na příslušnost k řádu, nebyl) vyhnali luterány či koho.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Sarkander
PříspěvekNapsal: 03.05.2009 - 11:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Jak se díváte na tuto historickou personu? ...

K tomu jsem se vyjádřil již tady, byť v "jiné" souvislosti, a protože na to nikdo z "protistrany" adekvátně nereagoval, nemám potřebu k tomu cokoli jiného dodávat.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 19.06.2009 - 08:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Sarkander
PříspěvekNapsal: 03.05.2009 - 12:34 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
Jak se díváte na tuto historickou personu? ...

K tomu jsem se vyjádřil již tady, byť v "jiné" souvislosti, a protože na to niko z "protistrany" adekvátně nereagoval, nemám potřebu k tomu cokoli jiného dodávat.

Protistrana nereagovala, protože má i jiný starosti, než se pídit úplně po všem, co na diskusích přirostlo.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Sarkander
PříspěvekNapsal: 03.05.2009 - 14:19 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Protistrana nereagovala, protože má i jiný starosti, než se pídit úplně po všem, co na diskusích přirostlo.
Jj, něco podobného už jsi tady na fóru anoncoval.
Ale přečteš-li si můj příspěvek pozorně, tak náhle zjistíš, že z mé strany to nebyla výtka, ale pouze konstatování. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Sarkander
PříspěvekNapsal: 03.05.2009 - 19:13 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
... Protistrana nereagovala, protože má i jiný starosti, než se pídit úplně po všem, co na diskusích přirostlo.
Jj, něco podobného už jsi tady na fóru anoncoval.
Ale přečteš-li si můj příspěvek pozorně, tak náhle zjistíš, že z mé strany to nebyla výtka, ale pouze konstatování. :wink:

To já jen tak pro přesnost.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.06.2009 - 01:02 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
V tomto případě se jednalo o kus mozku a ne o zbytek jazyka jak tvrdí jednušky.
Voni už to netvrděj, pracuješ s překonanejma informacema. Při vší úctě jako katolík mám o ostatcích svatých přece jen fundovanější informace než nekatolíci.

Sabin píše:
...v Době temna a jezuitského teroru,...
Pohovoř také pro změnu o husitském teroru. Jinak ztratím iluze o Tvé nestrannosti. :P :D Husiti si taky nebrali servítky a stejně jako jezuiti žili v dojmu, že plní Boží vůli, čili jsou jaksi řekněme "rovnocennými protistranami".

Sabin píše:
Co je jiného ten zástup svatých? Jedno tele za druhým.
Hmmm, takže oni následujou Krista, kolikrát se kvůli Němu i nechaj zabít a ty jim nadáváš do telat. Mimochodem (mám pocit, že už jsem Ti to kdys doporučil) nastuduj si, jak je to s těmi svatými u katolíků. My totiž světcům prokazujeme menší úctu než Bohu, tohle jakožto katolík musím vědět líp než Ty, při vší úctě k Tobě. Světce vnímáme jakožto přímluvce, nikdy ne jako nějaká božstva. Takže před dalším plamenným výlevem, zjisti si, zda výlev stojí na dobrými argumenty podepřené podstavě.

_________________
Ut omnes unum sint.


Naposledy upravil Jan dne 14.06.2009 - 01:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz