V poslední době jsem dvakrát navštívil pozůstatky obléhacích táborů u hradu Zbořený Kostelec, tak si dovolím sepsat pár dojmů.
Digitální model terénu s označením jednotlivých obléhacích komplexů:
Opevněný areál cca 300 m severně od hradu je považován za "velitelské stanoviště" a v nedávném průzkumu (J. Marounek, Průzkumy památek 1/2016) je označen jako "subkomplex C".
Obvodový příkop i val jsou velmi dobře zachované, což je po více než 550 letech a mnohonásobné výměně zalesnění překvapivé. Dimenze valu a příkopu, i když značně ohlazené věkem, umožňují představu solidního polního opevnění. Val byl jistě doplněn roubenou stěnou, polským plotem, řadou šancovních košů (gabionů), resp. jejich kombinacemi.
Mimo opevněnou plochu směrem na západ se nachází dvě rozměrná prakoviště, tj. rovné plošiny vzniklé částečným zahloubením do svahu a částečným dosypáním. Přímo na nich i v jejich týlu se nalézá značné množství velkých žulových kamenů, neupravených i se stopami opracování.
Některé kameny mají největší rozměry až 90 cm a zřejmě byly použity do závaží zde stojících velkých praků – trebuchetů. Mnoho kamenů představuje připravené střelivo, které mělo být vrženo na hrad. Rozměrově se dosti liší a buď měly být otesány do standardizované podoby, pokud by byla snaha o mířenou střelbu s co nejmenším rozptylem a nebo vrhány do celého prostoru hradu na základě zkušeností obsluhy. Při hustotě žuly cca 2 600 kg / m3 mi vychází hmotnost většiny kamenů 150 – 250 kg, ale jsou zde i větší. Oba praky tedy patřily k větším exemplářům svého druhu. Jádro hradu je od prakovišť vzdáleno asi 300 m a leží o 40-50 m níže.
Možnosti obrany Zbořeného Kostelce proti ostřelování z dálky byly značně omezené. Těch 300 m k prakovištím (do kopce) nedostřelila nejspíš žádná zbraň, kterou na hradě můžeme předpokládat. Snad tarasnice umístěná v horních partiích jádra by mohla, ale každopádně s účinkem nevalným. Dvě palebná postavení bombard shodně ve vzdálenosti cca 200 m od hradu asi ostřelovat šla (dig. model písmena D a E), ale těžko zhodnotit, jak efektivně. Hradu by nepomohla ani pokročilejší stavební podoba s flankovacími baštami, protože přímý útok na hradby zde nepřipadal v úvahu kvůli strmosti skály, na které hradní jádro stojí. Zdeněk Konopišťský zřejmě učinil maximum pro zvýšení odolnosti hradu, když nechal do smyčky plášťové hradby vestavět masivní budovu a vybudovat zde jakousi citadelu, která mohla ostřelování po delší dobu odolávat.
Asi 250 m severně od zmíněného subkomplexu C se na hřebeni Hradečnice nalézají stopy po velkém táboře o výměře více než 1 hektar. Tento tábor je na dig. modelu označen písmenem A. Ohraničuje ho mělký příkop a sotva znatelný val.
V linii opevnění na jihovýchodní straně jsou výrazné zbytky čtverhranné či pětiúhelné pevnůstky, která mohla mít charakter srubu na kamenohlinitém základě.
Ohražení tohoto ležení vypadá tak symbolicky, že lze stěží uvažovat o jeho smysluplnosti coby samostatné fortifikace a s velkou pravděpodobností se jedná o příkopek doplňující vozovou hradbu. Kromě funkce fortifikační mohl mít příkop i funkci hygienickou a nahrazoval odpadiště a latríny, protože na ploše tábora bylo dle dobových vojenských řádů zakázáno hloubit jámy. Vzhledově mohl tento tábor celkem dobře odpovídat známé kresbě z Hausbuchu ze zámku Wolfegg. I zde je před vozovou hradbou malý příkop s náznakem valu ... a na něm člověk konající potřebu.
Severovýchodně odtud jsou zřetelné zbytky dalšího ohrazeného prostoru (na digitálním modelu písmeno B), ve kterém se nachází mokřina, coby pozůstatek vodního zdroje a tak lze předpokládat, že zde byli umístěni tažní a jezdečtí koně.
Pár odkazů na experimentální střelbu velkým prakem (trebuchetem) pro představu o jeho účinnosti
:
https://www.youtube.com/watch?v=uXtxOhaoFuohttps://www.youtube.com/watch?v=4_iIfZH33MAhttps://www.youtube.com/watch?v=QVO8VznqMeQhttps://www.youtube.com/watch?v=cs8gamnMIS0