Právě je 30.01.2023 - 00:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 38, 39, 40, 41, 42
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 26.01.2022 - 12:58 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 138
Já bych spíš bratru Piovi doporučil trochu se dovzdělat v historii, protože přes všechny chyby a nonsensy, které provázejí covidovou pandemii, tvrdit, že "covidismus je odnož socialismu jako nacismus a komunismus, má stejné myšlenkové pochody, stojí za ním titíž lidé...", vyžaduje značný deficit základních dějepisných znalostí, stejně tak i jakousi absenci elementární míry vkusu vzhledem k obětem zmíněných režimů 20. století...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kniha o celibátu
PříspěvekNapsal: 23.07.2022 - 23:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8552
Bydliště: Athény východních Čech
autor: Hubert Wolf (katolík Wolf je německý historik a profesor církevních dějin na univerzitě v Münsteru.)
název: Celibát

anotace:
Hubert Wolf přistupuje k problematice celibátu z historického hlediska a vychází z toho, že Nový zákon se pro celibát nijak nevyslovuje; proto postoj církve od raného středověku prochází četnými proměnami: od akceptování manželského svazku přes omezení sexuálního styku manželů v souvislosti s přijímáním svátosti a přes přijetí skutečnosti, že východní křesťanské církve kněžím sňatek povolují, až k definitivnímu utužení celibátu, jež spadá do 19. století, respektive na přelom 19. a 20. století. Vedle církevně-ekonomických důvodů – nejsou-li potomci, nemá kdo dědit – nachází Wolf další zdroje celibátu jednak v židovských předpisech týkajících se čistoty, jednak v pozdní antice, zejména u stoiků a u gnostiků s jejich dualismem hmoty a ducha. Tento asketický ideál však podle něj není s postavou Ježíše vůbec v souladu.
Vedle řady historických aspektů autor rozebírá i aktuální problémy související s celibátem, jako je nedostatek kněží a enormní množství případů sexuálního zneužívání. Autor jednoznačně usiluje o seriózní a vyvážený přístup, zároveň však nezastírá vlastní postoj k celé problematice, který charakterizuje název poslední kapitoly: "Starý systém končí".


https://www.kosmas.cz/knihy/271314/celibat

Ano, tabu podle Wolfa konečně padlo. Tu knihu musím mít. :!:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: esej/recenze Celibátu
PříspěvekNapsal: 26.07.2022 - 00:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8552
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
autor: Hubert Wolf (katolík Wolf je německý historik a profesor církevních dějin na univerzitě v Münsteru.)
název: Celibát ...
... a tady je ona recenze ve formě eseje ...

Dovolte mi, abych úvodem upřímně panu prof. Petráčkovi, bratru v Kristu, upřímně poděkoval za tuto esej, která je zároveň recenzí knihy Huberta Wolfa Celibát! Dále pak je třeba maličko představit autora knihy:
Profesor Hubert Wolf patří mezi nejrespektovanější kněze a učence v německé katolické církvi, je členem řady grémií německé biskupské konference. Je duchovním, který má široce otevřené dveře i u Svatého stolce v Římě, jeho tým jako jeden z prvních dostal letos přístup do nově zpřístupňovaných složek tajného vatikánského archivu.
V tomto statusu si dovolím připojit pár privátních poznámek k páně Petráčkovu textu. (V uvozovkách kurzívou budou citace z eseje a za tím poznámka bez uvozovek autora tohoto poněkud delšího příspěvku …)

Wolf se řadí mezi ty, kteří pokládají fenomén sexuálního zneužívání za největší krizi věrohodnosti a autority katolické církve od doby reformace a rozpadu jednoty západního křesťanství.“ (viz ještě níže)
A já se v tomto punktu stavím do jedné řady s Wolfem. V nejedné katolické zemi totiž provalení těchto skandálů na veřejnost vedlo k odlivu věřících, k čemuž nemalou měrou přispělo i to, že nadřízení těchto zločinců jim poskytovali krytí, což je ve své podstatě ještě větší zločin.

Vzhledem k normativní roli Nového zákona se důkladně věnuje (Wolf - pozn. JM) biblickým základům a konstatuje, že v případě biskupů, kněží a jáhnů rané církve se jediné omezení týkalo nového sňatku v případě ovdovění: 'Nový zákon tudíž nezná žádný předpis, který by zapovídal nositelům církevního úřadu manželství.' Celibátní zákon platný pro všechny kleriky nevychází z apoštolského nařízení a může být kdykoliv zrušen.
Konečně to někdo řekl naplno a otevřeně a já jsem vděčný Pánu Bohu, že to byl právě katolík. Když tohle celá léta tvrdili protestanti, bylo jim vytýkáno, že z jejich úst to nezní věrohodně.

Přestože zmiňuje více důvodů, například snahu po stabilizaci církevního majetku či zabránění dědění církevních úřadů v rodových liniích, hlavní motivy pro jeho zavedení a prosazování ležely jinde. Z hlediska biblického základu křesťanské víry a jejího pojetí člověka bylo ono oficiální odůvodnění vlastně překvapivé.
Nalijme si čistého vína. Stabilizace majetku či dědičnost byly jen zástupnými důvody.

Jak Hubert Wolf … dokládá, základním zdůvodněním celibátu byla po patnáct století představa kultické čistoty, podle níž duchovní nemůže slavit svátosti, především svatá tajemství eucharistie, s poskvrněnýma rukama. Hlavním zdrojem nákazy a kultického znečištění měla pak být lidská sexualita ...
Když si vzpomenu např. na faráře Ludvíka Kojatu z Podskalí (15. století), jak při mši vysluhuje svatou Večeři Páně (eucharistii) svýma "neposkvrněnýma" rukama, tak se musím smát. Proč? Pasák Kojata totiž vlastnil nevěstinec, v němž zaměstnával osm provozovatelek nejstaršího řemesla, které byly zároveň jeho konkubínami.
BMW. A právě tato morální krize církve byla terčem kritiky českých reformátorů v čele s Janem Husem.

Přitom pro Ježíše není čistota kultický pojem, který lze spojit s vnějškovými projevy, jak tomu bylo v soudobém židovství, Ježíš naopak zdůrazňuje, že to, co člověka činí nečistým, jsou jeho myšlenky, špatné motivace a sobectví, nikoliv zakázané pokrmy nebo menstruující žena.
… Návratem k novozákonnímu obrazu člověka a manželství tak odpadá jeden z důvodů pro udržování celibátu.

K tomu věru není, co dodávat!

Zásadním problémem katolické církve posledních desetiletí je fenomén sexuálního zneužívání, především mladistvých, ze strany duchovních. Řada historiků, teologů a vatikanologů mluví o nejhlubší krizi od doby reformace, ohrožující elementární věrohodnost církve, bez níž není schopna účinně a přesvědčivě oslovit svým poselstvím druhé.“
… Sice nelze doložit přímou kauzalitu mezi celibátem a zneužíváním, ale existují ‚'nepřímé systémové souvislosti‘ ...

Tento fenomén by nejraději někteří katolíci zrelativizovali a zbagatelizovali. To je však cesta do pekel. Je třeba o tom otevřeně mluvit a upřímně se snažit hledat cesty nápravy. IMHO jednou z nich je právě zavedení aspoň dobrovolného celibátu, ne-li přímo jeho zrušení.

Teprve po roce 2010 se objevuje skutečná vůle řešit problém zneužívání a opouští se praxe chránit na prvním místě posvátný úřad kněžství, na němž se po staletí budovala konstrukce identity katolictví.
Bohužel tím si nejsem zcela jist! A už vůbec ne tím rokem 2010, protože spousta dalších odhalení se provalila v nedávné době.

... muži žijící ve vynuceném celibátu se nacházejí v prostředí, kde mají nadstandardní přístup k dětem, což vytváří zvýšené riziko zneužívání. Protože mnoho celibátních kněží trpí citovou izolací, osamělostí a různými psychickými onemocněními, celibát představuje rizikový faktor. Vzhledem k ideálu cudnosti se sexuální aktivita s mladistvými navíc může jevit jako méně závažné porušení celibátu než sex s dospělou ženou, s níž také mnoho kněží vychovaných v kněžských seminářích neumí jednat, jednodušší je pro ně manipulace nezralými jedinci.
Automaticky předpokládám, že tohle není míněno jako omluva pro zločinné jednání kněží žijících v celibátu.

Na závěr si dovolím připojit ještě jednu poznámku. Kněz žijící ve skutečném celibátu nemůže poradit věřícím manželům, kteří prožívají manželskou krizi a bezradní, zoufalí přišli za svým pastýřem především pro radu. Dostane se jim pouze útěchy a doporučení k modlitbám za uzdravení jejich vztahu. Nic víc!
Příloha:
Celibát-Knezske-sveceni_Viden2020.jpg
Celibát-Knezske-sveceni_Viden2020.jpg [ 89.25 KiB | Zobrazeno 692 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: úvaha ...
PříspěvekNapsal: 04.10.2022 - 21:15 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8552
Bydliště: Athény východních Čech
V tomto článku se mj. píše:
"Je otázka, zda církev a naše společnost je po staletích na lepší úrovni, nebo zda mamon - peníze jsou stále na prvním místě ..." (zbytek věty je poněkud zmatečný :( )

O naši ateistickou společnost vůbec nejde! ... nad ní už mnozí dávno zlámali hůl.
btw. Moje maličkost patří mezi ně. Proč? To si lze najít na tomto DF, nechci se opakovat.

Ale jde především o církev. :!:
Nejde snad ani tak o "mamon" ve středověkém smyslu slova, ale současná církev trpí ve své podstatě daleko horšími neduhy a těmi jsou např. sexuální skandály (napříč Zeměkoulí) z oblasti pedofilie, pederastie (homosexuální vztah k chlapcům) a zneužívání žen a dívek, vč. nezletilých a vč. jeptišek.
Skličující je, jak velice laxně se k těmto závažným zločinům současná církev staví a co je snad ještě horší, že v mnoha případech poskytovala těmto zločincům krytí.
To je to, co mě na současné církvi trápí nejvíc. Pochopitelně je celou dobu řeč o katolické církvi, která měla k r. 2020 1,36 miliardy pokřtěných členů, tj. o 16 milionů více než v roce 2019.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 38, 39, 40, 41, 42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz