Právě je 13.12.2019 - 07:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Hodnocení knihy (1 až 5 jako ve škole)
1 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 0
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jan Žižka - Čornej Petr
PříspěvekNapsal: 28.11.2019 - 23:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7436
Bydliště: Athény východních Čech
Název: Jan Žižka - Život a doba husitského válečníka
Autor: Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc
Lektorovali: PhDr. Jaroslav Boubín, CSc; prof. ThDr. Otakar A. Funda, Dr. Theol,; PhDr. Zdeněk Vybíral, Ph.D.
Vydalo: Nakladatelství Paseka s. r. o., Praha 2019
Obal:
Příloha:
Čornej-Žižka2.jpg
Čornej-Žižka2.jpg [ 22.46 KiB | Zobrazeno 142 krát ]

o autorovi:
Petr Čornej (*1951) je náš přední medievista a husitolog, který se zaměřuje na dějiny pozdního středověku s akcentem na husitskou epochu, dějiny historiografie a vvýzkum dějinné paměti. Před r. 1989 pracoval v Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV, přednášel na FF UK, byl vedoucím Katedry dějin a didaktiky dějepisu na PedF UK, učil na Literární akademii a od r. 2013 působí v AV ČR.
A tady se autor vyjádřil ke své práci na tomto vědeckém díle.
O autorovi na našem DF viz zde ...

anotace:
Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po husitské tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již čtvrt století. Čtenář dostává do ruvjehož výsledky s využitím nejnovějších badatelských poznatků doplňuje, koriguje i překonává.
Velká Žižkova biografie z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje nepřemoženého hejtmana v netradičním světle. Příběh nejslavnějšího českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Husitský válečník vystupuje na stránkách knihy jako polní velitel, jehož fenomenální úspěchy vyrůstají nejen z geniálního strategického uvažování a jedinečné schopnosti zvolit překvapivá řešení, ale i z oddanosti jeho bojovníků a nesporného charismatu, které mu nemohou upřít ani jeho nepřátelé. Sám sebe přitom vnímá jako hluboce věřícího bojovníka, naplňujícího boží vůli vždy a všude. Již v průběhu svého života se stává ikonou stoupenců husitského programu a zároveň objektem nenávisti svých protivníků.


názory lektorů:
"Jedná se o dílo mimořádně vysokého odborného standardu. Naše dějepisectví se v něm konečně dočkalo velké Žižkovy biografie, která je moderní, odborně dokonale fundovaná a zároveň čtenářsky velice vstřícná i vůči laickým zájemcům z řad široké veřejnosti." (Jaroslav Boubín)

"Je to skvělé dílo přemosťující všechny dosavadní nábožensko-ideologické, a proto nehistorické spory o Žižku. Myslím, že většina historiků husitství by přes všechny vzájemné odlišnosti vzdala knize Petra Čorneje poctu." (Otakar A. Funda)

"Jestliže se úkolu zpracovat moderní Žižkův životopis ujal Petr Čornej, pak nemohl být vybrán autor povolanější."
(Zdeněk Vybíral)
zdroj: https://www.paseka.cz/petr-cornej-jan-zizka-zivot-a-doba-husitskeho-valecnika/produkt-4773

Ti, kteří knihu přečtou, se mohou do tohoto tématu postupně přidávat se svými názory, postřehy i připomínkami. Autor tohoto otvíráku sem bude vstupovat postupně, jak bude knihu lehce stravovat ... to je nesporná výhoda diskusních fór tohoto typu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 1. díl
PříspěvekNapsal: 03.12.2019 - 12:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7436
Bydliště: Athény východních Čech
Moje recenze bude seriálem příspěvků – nakonec, jak jste si na to u mých recenzí již zvykli –, tentokrát však bude příspěvků poněkud více a jejich počet se bude rozrůstat postupně.

"TROCNOV
Udělejte si sem někdy výlet či vycházku! Je to půvabné místo, vzdálené jen 16 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic, pouhých několik desítek minut od železniční stanice a snadno dostupné z Borovan i Trhových Svinů. Přibližně kilometrová okružní procházka trocnovským areálem návštěvníka pohladí po duši
...
"
Tak začíná tato odborná publikace, monografie o Žižkovi, a v podobném duchu následuje popis procházky trocnovským areálem.

Když jsem začal číst výše citované první řádky tohoto monumentálního vědeckého díla, připadal jsem si, jako bych otevřel Jiráska a začetl se do některého dílu z jeho husitské trilogie. Těm, kteří dodnes nepochopili literární odkaz tohoto spisovatele navrženého na Nobelovu cenu za literaturu, se bude zdát, že se snažím Čornejův text hned na úvod mé recenze zlehčit nebo recenzi samotnou aspoň odlehčit. V obojím se však budou mýlit. Co tím chci tedy hned na úvod naznačit?
Toto jeho poslední dílo je opět(!) úžasně čtivé a Petr nám v tomto ohledu dozrál jak archivní víno. Čornejův Žižka je kabinetní ukázkou toho, že i vědecká publikace může být přístupná laickému čtenáři, který se o danou problematiku vážně zajímá a nechce sahat třeba po Vondruškově kontroverzní beletrii týkající se tohoto období našich dějin. (Mám na mysli pochopitelně jeho Husitskou epopej.) Žižka Petra Čorneje je přítažlivým dvojnásob – svým chytlavým tématem a podmanivým literárním stylem.

Ale neobávejte se, vážení přátelé, nebudu jen "podbízivě" chválit, nýbrž budu i kritický, neboť i toto DF je svědkem toho, že nikoli se vším s profesorem Čornejem souhlasím. Zdá se vám to jako troufalost z mé strany? Ne! Za prvé takhle tomu u recenzentů bývá a za druhé Petr mě zná "jak svý boty", a proto mi to třeba i odpustí. A konečně za třetí – chci vás poněkud "sobecky" naladit na pokračování tohoto seriálu, který bude postupně narůstat, takže mám bláhovou naději, že se na něj třeba budete i těšit. :wink:

pokračování ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: hlava I
PříspěvekNapsal: 10.12.2019 - 00:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7436
Bydliště: Athény východních Čech
Hlava I. - MLÁDÍ a ZRÁNÍ obsahuje kapitoly:
Trocnov
Jméno Žižka
Člověk na okraji
V polských službách


Tyto kapitoly se věnují etapám Žižkova CV, o nichž toho víme ještě méně než málo. Recenzentovi však nepřísluší líčit - byť stručný - obsah jednotlivých kapitol, ani závěry Čornejovy poctivé badatelské práce, aby neodradil potenciálního čtenáře od četby.

Pro toto období se nedostává pramenů, potažmo relevantní informace, které by šly z nich vytěžit. Čornej to vždy neopomene zmínit, aby bylo zřejmé, kde stále tápeme. Přesto se tato část knihy snaží odpovědět i na problematiku a otázky, které se probíraly na tomto DF, zejména tyto:
Žižkovo dětství a řemeslo
Potomci Jana Žižky
Žižkovi příbuzní
Původ jména Žižka
Význam symbolů a barev rodovém erbu Jana Žižky z Trocnova

Nakolik uspokojivě dokázal autor publikace na tyto víceméně složité a naléhavé otázky odpovědět, ponechávám zcela na úvaze laskavého čtenáře. Toto konstatování může vzbudit zvědavost těch, kteří ještě nejsou rozhodnuti si knihu přečísti, i když s tímhle záměrem to nebylo apriori napsáno.

pokračování ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: hlava II
PříspěvekNapsal: 12.12.2019 - 20:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7436
Bydliště: Athény východních Čech
PRAHA – ČECHY – EVROPA
1. Nový římský král: Zikmund Lucemburský
2. Souměstí nad Vltavou
3. Záhady pražského pobytu
4. Na dvoře královském
5. Pouta k Vyšehradu
6. Čtyři obraty Václava IV.
7. Dobývání hradů aneb o boji duchovním a tělesném
8. Svolání koncilu
9. Český reformní program
10. Zrychlený tep dějin
11. Přerod
Pozn.: číslování kapitol - autor recenze

Jen trochu poučenější čtenář resp. návštěvník našeho DF z uvedeného přehledu kapitol II. hlavy na první pohled uzří, že její součástí je analýza jistých východisek, které autor publikace potřeboval sdělit a vysvětlit čtenáři, než se s nasazením jemu vlastním pustí do dalšího vyprávění. Ano, čtete správně - vyprávění. :!:
To se týká zejména kapitol 2., 9., 10. a 11. Tyto kapitoly jsou velice důležité pro pochopení souvislostí, složité a husté sítě problémů, které museli řešit duchovní i světští protagonisté revoluce. Čtenáře uvádí do spletitých chodeb labyrintu, kterým bloudily historické postavy husitské epochy a jímž se ubíraly strhující události první fáze husitské revoluce, zakončené Žižkovou smrtí. Po jeho skonu už nic nebylo jako dříve.

Dovolil bych si upozornit zejména na kapitoly 2. a 3., které opět transparentně dokládají, jakým znalcem husitské Prahy Petr Čornej je. :thumbup: Autor recenze je bytostně přesvědčen, že ze současníků tím největším! Jistě bychom Petru i sobě přáli, aby tyto své úžasné vědomosti přenesl na papír a zpracoval tak nový, moderní dějepis Prahy (nejen?) 15. věku. Někomu by se mohlo moje hodnocení zdát nadnesené, ale když čtete o tom, kde se jaký dům v metropoli oné doby nacházel, co tam stojí dnes, pod jakým čp. ho najdete, kdo tam tehdy bydlel etc., tak náhle poznáte, že podle Čornejova bedekru husitské Prahy byste se po ní pohybovali s jistotou a při aplikaci ani ne moc bujné fantazie byste se viděli jak ten Matěj Brouček ve svém opileckém snu z XV. století. Ale zpátky od Svatopluka Čecha k Petru Čornejovi ...

Velice důležitá je kapitola 7., kapitola o světském a duchovním meči, jaký z nich by kdo aplikoval, kterým by se měly řešit nastalé problémy ap. Pojetí Jakoubka ze Stříbra, Petra Chelčického, který Žižkovi vyčítal jeho kruté zacházení světským mečem, univerzitních mistrů i radikálů. Ten, kdo obtížně chápe onu dobu, by mohl zvolat: "Jejich starosti bych chtěl mít!" Ale věřte, že v daných souřadnicích místa a času to bylo něco, čím se husité jako dědici Husova odkazu museli chtě nechtě zabývat, protože zanedlouho, když čas oponou trhnul, se z tohoto akademického sporu stala otázka života a smrti. Nevím, zda si to Petr Chelčický v bezpečném zákoutí své tvrze vůbec uvědomoval. Chtěl bych ho vidět, jak stoje na zemských hranicích mává bílým hadrem na klacku proti armádě první kruciáty a Zikmunda spolu s Pipo Spanem se snaží přesvědčit, že teď se bude vyjednávat, protože meč duchovní je to pravé ořechové pro řešení nároků právoplatného dědice Koruny české. No, tak jsme se zasmáli a nyní se vraťme zpět k našemu tématu.
Čornej se v této kapitole zabývá kromě toho, co je uvedeno v názvu kapitoly 7. před "aneb", i tím, čeho jsme se nemohli nedotknout také na našem DF v tomto tématu (k tomu viz také ještě tento příspěvek).

Kapitola 9. je pochopitelně o husitském pojetí Božího zákona a o husitském programu reprezentovaném 4 pražskými artikuly s akcentem na kalich. "Revoluce" bez programu mizí "do týdne" v hlubokém propadlišti dějin. Toto nepsané pravidlo potvrdila husitská revoluce, která českou reformací ve finále vyústila v Kutnohorský náboženský mír (1485), jenž definitivně potvrdil kalich, potažmo náboženskou svobodu.

V 10. kapitole Čornej mj. logicky zdůvodňuje docela prostý důvod, proč se Žižka neobjevil mezi 452 signatáři stížného listu (nepečetil ho) proti upálení mistra Jana Husa. Čornejovy důvody jsou věrohodné a není k nim, co dodat.

Dle skromného názoru recenzenta jednou z nejdůležitějších kapitol celého díla je ta 11. Řeší totiž zásadní otázku, proč se Žižka přidal na stranu husitskou s jejím pojetím Božího a nezůstal na té druhé straně hlubokou škarpou rozdělené společnosti (nepřipomíná nám to něco? :wink: :) ).
Lapidárně řečeno - protože se obával věčného zatracení (namísto spásy!) kvůli svým těžkým hříchům zejména z období jeho neblahého působení v lapkovských družinách, kdy se Jan Žižka pohyboval objektivně mimo zákon. Zda to byl skutečný důvod nevíme, ale je to hypotéza převelice pravdě podobná. Tento názor Petr Čornej zastává již velice dlouho, ale autor recenze se přes výše zmíněnou pravděpodobnost k Čornejově hypotéze staví skepticky. Nechce se mi to však blíže rozvádět, protože postoj mé maličkosti není v tomto ohledu až tak důležitý. (Pokud by to přesto náhodou někoho zajímalo, tak svého času se na tomto DF na toto téma rozproudila vášnivá diskuse, jejíž počátek naleznete zde, bod ad 6) - diskuse mezi JM a Theodor ...)

Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o důležitou část celého díla, která uvozuje první bouřlivý revoluční rok 1419. Prof. Čornej moc dobře věděl, proč tyto kapitoly hlavy II nemohu v recenzované knize chybět, což je velice pozitivní zjištění - jistě nejenom! - recenzenta.

pokračování ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz