Právě je 25.01.2020 - 01:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Švihov
PříspěvekNapsal: 01.09.2010 - 22:39 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 387
Bydliště: Český Brod
Švihov je vlastně naším jediným vodním hradem, který si uchoval vzhled středověké pevnosti, byť již ve značně neúplné podobě. Ještě poměrně nedávno byl považován za novostavbu Půty Švihovského z Rýzmberka budovanou v l. 1480-1530 a zprávy o husitském obléhání a dobytí r. 1425 byly vztahovány k tvrzi, která stávala na jiném místě. Výzkumy v době nedávné však prokázaly, že ona předhusitská "tvrz" z podstatné části dodnes existuje v hmotě hradního jádra a historie objektu se tak výrazně pozměnila.
Hrad postavili páni z Rýzmberka a ze Skály a poprvé se připomíná k r. 1375. Šlo o velký a výstavný objekt se silnými zdmi. Nejprve měl pouze jeden palác (severní), ale zanedlouho byl doplněn jižní palác a hrad se tak stal "dvoupalácovou" dispozicí, která byla v té době hodně rozšířená (někdy se uvádí, že byla "moderní" :wink: ). Na západní straně přiléhalo k jádru předhradí blíže nezjištěného rozsahu.
V době husitské revoluce držel hrad Vilém Švihovský z Rýzmberka a ze Skály, který stál v čele plzeňského landfrýdu (při obléhání Plzně 1433-34 vedl obranu města). Hrad Švihov byl vybaven silnou posádkou už kvůli své exponované poloze blízko Klatov. Husitské vojsko, které k němu v květnu 1425 přitáhlo však bylo natolik silné, že vyhlídky obránců byly velice tristní.
Bartošek z Drahonic píše: "Potom týž Bohuslav ze Švamberka, Roháč, Jan Bzdinka, Hertvik, měšťané z Hradce Králové, ze Žatce, Klatov, Písku, Sušice a z Domažlic, tehdy nepřátelé krále Zikmunda, přitáhli k tvrzi Švihovu, tehdy pana Viléma ze Skály, s osmi tisíci pěších a více, než tisícem jezdců, se třemi praky a velkými děly, leželi tam 15 dní, vypustili vodu z příkopů, hrad získali vyjednáváním a sto třicet zajatců nechali z hradu odejít sice v kabátech, ale do zajetí."

Na tomto obr. je vidět (za pozdně gotickou vstupní věží) vlevo starší severní palác, vpravo mladší jižní palác:
Obrázek

Zeď mezi Červenou věží (či baštou) a vstupní věží patří do první stavební etapy ze 14. stol. i když byla později vícekrát přestavěna. Původní nároží je dodnes zřetelné vedle Červené věže:
Obrázek

Před několika lety byla postavena zeď v místech JV části vnějšího opevnění. Zeď je 2m silná, což je o mnoho méně, než původní síla zdiva (2,5 - 4,75m). Přesto došlo k realizaci v takovéto síle hlavně proto, že je součástí protipovodňového valu, který na ní na obou stranách navazuje.
Obrázek
Při průzkumu, který stavbě předcházel byla objevena bašta v JV kurtině, o které do té doby neměl nikdo tušení. Přitom bylo zdivo jen pár decimetrů pro povrchem. Při starších průzkumech prostě nebyla zaregistrována. Článek o tomto objevu a zaměření uvedené části opevnění je ke stažení zde: http://www.archeo-klatovy.webz.cz/NZ/Sv ... a_2006.pdf

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pozn. ke Švihovu
PříspěvekNapsal: 02.09.2010 - 17:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7519
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Bartošek z Drahonic píše: "Potom týž Bohuslav ze Švamberka, Roháč, Jan Bzdinka, Hertvik, měšťané z Hradce Králové, ze Žatce, Klatov, Písku, Sušice a z Domažlic, tehdy nepřátelé krále Zikmunda, přitáhli k tvrzi Švihovu, tehdy pana Viléma ze Skály, s osmi tisíci pěších a více, než tisícem jezdců, se třemi praky a velkými děly, leželi tam 15 dní, vypustili vodu z příkopů, hrad získali vyjednáváním a sto třicet zajatců nechali z hradu odejít sice v kabátech, ale do zajetí."...

Je docela s podivem, že tyto "Bartoškovy" počty potvrzuje i Šmahel, i když jsou uvozené příslovcem "údajně" (HR 3, str. 165 tady, str. 190]).
Avšak daleko zajímavější - dle mého názoru - je to, co uvádí v souvislosti se Švihovem Čornej. Z toho, že se u Švihova sešli táboři i sirotci v tak hojném počtu, Petr Čornej vyvozuje závěr, či přesněji řečeno hypotézu o tom, že právě při obléhání Švihova "mohlo" dojít k ustanovení vedení táborsko-sirotčí unie, která mimochodem neměla dlouhého trvání.
Jen pro doplnění uvádím, že toto vedení bylo podobně jako kdysi v počátcích Tábora čtyřčlenné. Za tábory to byli Jan Hvězda z Vícemilic a Aleš ze Žeberka, hejtman v Sušici, jejíž odddíly se na vojenských operacích z této doby taky podílely, a za sirotky se jednalo o Jana Roháče z Dubé a Kuneše z Bělovic.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.06.2012 - 20:44 
Offline
střelec
střelec

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 263
Bydliště: Litoměřice
Hypotetická rekonstrukce podoby hradu k roku 1550. Pohlednice z dílny p. Vojkovského
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz