Právě je 15.06.2024 - 02:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZÁSADY CHOVÁNÍ NA TOMTO FÓRU
PříspěvekNapsal: 25.04.2013 - 22:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8734
Bydliště: Athény východních Čech
§1 Toto monotématické sekulární (světské) diskusní fórum o HISTORII HUSITSTVÍ a souvisejících témat je určeno všem, a to bez ohledu na věk, pohlaví, zdravotní postižení, sexuální orientaci, barvu pleti, národnost, etnickou příslušnost, rasu, politické postoje, světonázor, víru i vyznání, vzdělání a sociální postavení.
Jakékoli dehonestující, či jinak ponižující příspěvky nebo jejich části týkající se výše uvedených kategorií budou proto bez náhrady smazány. To se týká např. zesměšňování víry nebo intolerance vůči ateizmu ap. Smazány budou též příspěvky nebo jejich části s vulgárními a urážlivými výrazy. Pokud se domníváte, že bez vulgárního výrazu se Váš příspěvek přesto neobejde, použijte teček nebo hvězdiček, jak je tomu běžné např. v tisku.
Obzvláště zavrženíhodné porušení tohoto paragrafu může mít za následek i udělení BANu (zákázání vstupu) takto hrubě provinivšímu se přispěvateli nebo v krajním případě dokonce zrušení jeho profilu.
Pokud se zaregistrovaný uživatel do půl roku po registraci na diskusní fórum ani jednou nepřihlásí, bude jeho profil také zrušen (předpokládáme, že za tuto dobu si dotyčný už ani nevzpomene, že je tady u nás zaregistrován).

§2 Demokratické principy vedení diskuse, která by se měla vyznačovat především slušností i tolerancí, nesmějí omezovat svobodu jiného diskutujícího a to ani ve virtuální podobě.
Žádáme Vás také, abyste nikterak nezneužívali anonymitu tohoto druhu virtuální komunikace.

§3 Pokud vstupujete na toto fórum jako nováček, je velice vhodné si prohlédnout jednotlivé kapitoly a témata v nich. Pak si můžete vybrat téma, o němž chcete diskutovat, a tam se směle pustit do diskuse. Je to však pouhé doporučení, nikoli nařízení. Pro eliminaci duplicitních témat i příspěvků slouží instrument Hledat vlevo nahoře pod záhlavím stránky. Opravdu nemá žádný význam pro ostatní diskutující sem vkládat příspěvek, který je jinými slovy vyjádřená "kopie" čehosi notabene ještě v jiném tématu, než se nachází "originál".

§4 Příspěvky, které se netýkají tématu, nebo se od něho hrubým způsobem začínají odklánět (tzv. off topic, zkratka "OT" - "mimo téma"), budou přesunuty do tématu, jehož se týkají nebo rovnou do kapitoly Volná témata. Jinou možností je rozdělení takového tématu do dvou. Závažnější změny tohoto rázu budou oznamovány zde.

§5 Snažte se svému oponentovi psát pouze to, co byste mu řekli i z očí do očí. Názorové střety na tomto diskusním fóru by měly být oproštěny od zásadních osobních podtextů. To je možné si ponechat spíše do diskusí v kapitole "Volná témata", ale i tam je velice vhodné znát míru. Pokud někdo nesouhlasí s nějakým názorem, měl by svůj postoj i zdůvodnit. Jednoslovné komentáře typu "nesouhlasím" doplněné smajlíkem ap. ve většině případů nevedou k dynamickému rozvoji diskuse.
Jakákoli diskuze by se měla vyznačovat respektem k názoru oponenta, s nímž nemusíte souhlasit. I tento nesouhlas lze pak prezentovat slušnou formou nejlépe i se zdůvodněním.
Toto by mělo být jedním z nejzákladnějších pravidel pro vedení diskuse: "Nesouhlasím s jediným slovem, které říkáte, ale navždy budu bránit, abyste je říkat mohl." (Voltaire)

§6 Při používání citací postupujte velice obezřetně. Do citace uvádějte pouze tu část příspěvku, na niž budete reagovat. Nemá smysl citovat celý dlouhý příspěvek a pak na to odpovědět pouze jednou holou větou, která se tak ve Vašem příspěvku téměř ztratí, protože obsáhlá citace odvede pozornost od odpovědi na ni. Když reagujete na celý příspěvek, který Vaší replice bezprostředně předchází, netřeba používat citaci vůbec.

§7 Je naprosto nevhodné na toto fórum přetahovat citace z diskusních fór jiných webů a tady na ně reagovat, či zde dokonce kritizovat nebo zesměšňovat přispěvatele(!) nebo úroveň cizích diskusních fór a jejich příspěvků. Pokud by se takové příspěvky tady na fóru objevily, budou bez náhrady smazány. Máte-li nutkavou potřebu kritiky jiného diskusního fóra, je třeba se zaregistrovat u nich a tam se nebojácně pustitit do diskuse.

§8 Při psaní příspěvku je vhodné vyplnit jeho předmět, nebo ho i pozměnit po citaci příspěvku. Uvážlivě vyplněný předmět může napomoci správnému pochopení obsahu příspěvku.

§9 Objeví-li se příspěvek jako první na další stránce, je velice vhodné podívat se na konec předchozí stránky, kde se může nacházet daleko závažnější replika nebo samostatný příspěvek.
Rovněž tak je vhodné, když někdo vloží na diskusní fórum nebo položí prostřednictvím soukromé zprávy (SZ) nějaký dotaz, aby se tazatel nezapomněl za nějaký čas na fórum vrátit a přesvědčit se o tom, zda na jeho otázku někdo zareagoval. Je totiž naivní se domnívat, že odpovědi na obtížnou otázku se dočkáte už za 1 minutu.

§10 Ryze osobní záležitosti by se neměly objevovat nikde na fóru, od toho jsou soukromé zprávy (SZ) nebo elektronická či jiná pošta. Obsah této privátní korespondence není určen třetím osobám.

§11 Citace z kronik a jiných dobových pramenů jsou uváděny v kaštanové hnědi, citace z Bible zeleně, z Kralické bible tmavo modře (s uvedením knihy, kapitoly a verše, ev. překladu) a z apokryfů červeně.
Nejenom tyto ale i všechny ostatní citace (např. z odborné literatury) by měly být psány kurzívou. Tato zásada by měla platit především v tématech o historii, o druhém životu husitství, recenzích ap.
Odkazy na stránky tohoto webu by měly být označeny modře a na cizí weby červeně. Obrázky z cizích webů by neměly být rovnou vkládány do příspěvků, kam je vhodnější z mnoha dobrých důvodů uvést pouze odkaz na daný obrázek. I tyto zásady jsou pouhým doporučením, jehož záměrem je mj. i značné zpřehlednění, resp. rozlišení textu, ev. neporušování autorských práv třetích stran.

§12 Pokud vkládáte do příspěvku obrázek nebo fotku, doporučuje se šířka tohoto obrázku 450 až 500/600 pixelů max. Je to opět kvůli přehlednějšímu zobrazení.
Nezapomínejte, že vkládání obrázku do příspěvku sestává ze 3 fází (okénko "Příloha" v editačním okně příspěvku):
1) Název souboru - stisknout tlačítko "Vybrat soubor"
2) Poznámka - stisknout tlačítko "Přiložit soubor"
pod editačním oknem se objeví lišta "Přílohy:"
3) nastavit kurzor na místo, kde má být obrázek v editačním okně umístěn, a stisknout tlačítko "Umístit do příspěvku"

§13 Budete-li mít nějaké připomínky, návrhy, či dotazy týkající se čehokoli z fóra, s důvěrou se obraťte na jeho moderátory nebo rovnou do témat Stránky/fórum - obecně, Vaše návrhy na technická zlepšení fóra? z kapitoly "www.husitstvi.cz" a do tématu potřebuju poradit... v kapitole "Volná témata".
Autor žádného, slušnou formou prezentovaného dotazu nesmí být dehonestován, zesměšňován nebo ironizován.

§14
Další (slušné) zkratky, které lze v příspěvcích na tomto fóru používat:
DF - (toto) diskusní fórum
FB - facebook
SZ - soukromá zpráva
"pokec" = vlákno Povídání o čemkoli v kapitole "Volná témata"
SLČ - Staré letopisy české
BK - Bible kralická
ČEP - český ekumenický překlad Bible

BTW (by the way) - mimochodem
IMHO (In My Humble Opinion) - dle mého skromného názoru
AFAIK (As Far As I Know) - pokud vím, pokud se nepletu
FYI (For Your Information) - pro vaši/tvou informaci
GL (Good Luck) - hodně štěstí
Jj - Jo, jo
OK - O. K.
OT (off topic) - mimo téma
MUHEHE - huronský smích, ještě větší než tento: :lol:
MZ - máš zač
NZ - nemáš zač
Njn - No, jo, no
NN - Ne, ne
Tjn - To, jo, no
WTZ - (w)o tom žádná
Pro ostatní zkratky viz SEM.

§15 Administrátoři a moderátoři si vyhrazují právo tyto zásady kdykoli doplnit, či pozměnit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz