Právě je 17.10.2021 - 14:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 181 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21.03.2010 - 14:18 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Jiří Motyčka píše:
odpurce paleni v sudech píše:
Můžete si připomenout ohnivé kázání... http://www.youtube.com/watch?v=G1YoXUM9Bes&feature=related
Když pomineme obsah Husova "filmového" kázání - i když "psi se o kost hryžou..." je pro Husa tak typické -, jedno je z něj na první pohled naprosto zřejmé.
Totiž to, že se tento betlémský kazatel nebál mluvit "proti režimu", proti tehdejšímu establishmentu. A takové lidi bylo potřeba umlčet! A to je jeden z hlavních atributů totalitní moci ...

Nejvíc by mne zajímalo, jestli by pro obhájení svých kázání, sáhnul po meči, jak se stalo pět let po jeho smrti...

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Hus a světský meč
PříspěvekNapsal: 21.03.2010 - 15:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8275
Bydliště: Athény východních Čech
odpurce paleni v sudech píše:
... Nejvíc by mne zajímalo, jestli by pro obhájení svých kázání, sáhnul po meči, jak se stalo pět let po jeho smrti...
Obávám se, že rozhodně NE ...
I když co já vím (co my víme), co by bylo, kdyby ..., protože to se opět dostáváme na tenký led kontrafaktuální historie ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 15.05.2010 - 18:08, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: analogie ...
PříspěvekNapsal: 16.04.2010 - 10:52 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8275
Bydliště: Athény východních Čech
odpurce paleni v sudech kdysi tady píše:
... Hus doplatil predevsim na svoji tupou tvrdohlavost ...
Podle této filozofie by tupě tvrdohlaví museli být např. i všichni disidenti a chartisti, kteří čelili jinému totalitnímu režimu v jiné době - době tzv. normalizace. Proč?

Jim také minulý režim reprezentovaný estébáky nabízel kdeco vč. vystěhování do kapitalistické ciziny, když upustí od svého opozičního postoje vůči totalitní moci, když se zřeknou svých názorů, které se nebáli prezentovat verbálně i písemně, když ukončí svoji opoziční činnost a vůbec když začnou zase "šlapat brázdu" s kolaborující většinou.
Byli tak tupě tvrdohlaví, že obětovali své rodiny, vzdělání svých dětí i svoje vlastní, svoji práci, svoji kariéru, lepší sociální postavení atd. ap. a nechali se brutálně vyslýchat, prohledávat byty, špiclovat, vozit daleko od svého bydliště i zavírat do bolševických kriminálů jako vězni svědomí. Někteří za to zaplatili v době normalizace i svým životem, prokazatelně vím o prof. Janu Patočkovi a Pavlu Wonkovi.
Zdálo by se snad někomu, že toto srovnání pokulhává? Pak by se hluboce mýlil. Jediný "rozdíl" je ten, že Hus byl v Kostnici se svými názory zcela osamocen a že disidentům nehrozila smrt upálením zaživa.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: stále aktuální Hus
PříspěvekNapsal: 03.06.2010 - 20:00 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1227
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Všude ještě visí plakáty z předvolební kampaně. Jako pravda mezi lži by se tam hodil tento úryvek z Husova kázání:

"Tak jako hejno krkavců snesli se na tuto zemi, aby vyklovali každé zrnko zlata a stříbra.
Nemají slitování. Jejich srdce zjedovatěla touhou po bohatství. Se vším kupčí, všechno prodávají.
Chceš pokřtít dítě? Zaplať! Chceš loupit a vraždit? Zaplať a bude ti odpuštěno.
ALE PAK, KDYBY SÁM ĎÁBEL ZAPLATIL, VSTOUPIL BY NA NEBESA?
A za peníze takto vydřené z chudého lidu koně krásné chovají, čeleď nepotřebnou drží, v kostky hrají a na své kuběny kožichy drahé věší, zatímco Kristus chodil bos a neměl, kde by hlavu složil.
Však poznejte se, vy zloději chudého lidu, neboť Bůh i lidé vás vidí."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.06.2010 - 18:53 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 441
O současné politické situaci raději pomlčet, napravo, nalevo nebo střed, je to jedno vždycky na to doplatí naše zem a obyčejní a slušní lidé. :roll:

Ale abych taky už konečně něco napsal k Husovi, kterého považuju za jednoho z největších Čechů...

Pro mně jsou dva Husové, jeden "ten skutečný", to znamená člověk z masa a kostí, statečný a vzdělaný člověk, který měl nějaký začátek od studií, kdy jako každý mladý člověk vyváděl a užíval si život plnými doušky. Tento Hus toužil po tom, aby se stal knězem z prostého důvodu - snadná obživa a spokojený život. Jenže v určitém bodě jeho života přišel zlom, který změnil tohoto Husa v člověka, který je dychtivý po vzdělání, učení a snaží se proniknout až na dřen učení jistého Wycliffa (tak se to tehdy skutečně psalo :D ) a použít vlastní rozum a vědění k tomu, aby jeho dílo pochopil a stotožnil se s ním. Stává se kazatelem, který brojí proti rozmařilosti církve a slepému poslouchání a následování těch, kteří mají ze svých titulů právo a moc určovat osudy mnohých, ale pokud nedodržují mravní a právní zásady, tak nejsou o nic více než ti, kterým chtějí poroučet. Spíše jsou ještě pod nimi. Tento Hus pak nastoupí i za cenu vlastní svobody a života cestu za nesmrtelností, o kterou sice nikdy nestál, ale kterou si plně zaslouží.

Pak je tu druhý Hus, který na rozdíl od toho prvního nezemřel, ale žije dál prostřednictvím spisů a současníků, kteří psali. Druhý Hus je tedy mnohem významnější, než ten první. Trochu škoda, že si neustále připomínáme jenom toho skutečného a prvního Husa. Nicméně ve svých dílech a učeních Hus představil některá nadčasová témata, která se dají vztáhnout ke každé době a ke každě situaci. Bohužel také témata, která lze snadno zneužít. Hus chtěl napravit církev, která byla ve středověku základním prvkem lidské společnosti. V dnešní době církev v naší společnosti (obzvláště v české) nehraje takovou úlohu, ačkoli základní prvky křesťanství zůstaly (láska, věrnost, ctění života a mravů), i když si je s křesťanstvím už dnes jen málokdo spojuje. Husovu kritiku rozmařilosti církve můžeme velmi snadno vztáhnout na mravní pokleslost společnosti a například i politiky na přelomu prvních dvou dekát 21. století v ČR. V podstatě jde totiž o to samé. Husovo dílo, myšlenky a ideály si připomínejme. Ne Husa jako člověka, ale jako reformátora církve (společnosti). Nejen v našich dějinách, ale i v dějinách evropských a světových není mnoho takových "jevů", jako Jan Hus. To, že vše nakonec Hus podtrhl i svým životem, tím nejcenějším co člověk má, dodalo jeho myšlenkám ten největší punc nadčasovosti. Právě té nadčasovosti, kterou jeho učení potřebovalo a potřebuje. Proto je Jan Hus pro mně velkou a ctnostnou postavou naší historie a jsem neskutečně hrdý na to, že to byl člověk, který se narodil v Čechách a mluvil stejným jazykem, jako já (no, možná trochu odlišným...).

Jo a nejsem věřící, jen to takhle vnímám a cítím. Nepotřebuju věřit v Boha, abych mohl ctít křesťanské ideály, ideály, které jsou mimochodem kodexem docela obyčejné lidské slušnosti. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
PříspěvekNapsal: 26.06.2010 - 22:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8275
Bydliště: Athény východních Čech
Hmm, zajímavý a poněkud neotřelý pohled na Husa.
Přihlásit se po listopadu '89 v tomto veskrze pozitivním smyslu k Husovi, tak to už se v české kotlině jaksi moc nenosí, protože takový člověk pak dostane nálepku "novodobého obrozence", obdivovatele Jiráska nebo v lepším případě Palackého ... :D :(
Nechceme-li však být osočováni z jednostranné a tendenční orientace tohoto webu, potažmo diskusního fóra, je třeba i názory z druhého břehu respektovat a vésti s nimi konstruktivní polemiku, resp. dialog. Podmínkou pro uplatnění této zásady je jediná a prostá věc, totiž že kritické názory "protistran" budou prezentovány tady. :|

Napo_Leon píše:
... Pak je tu druhý Hus ...
Nepochybně.
Tady v tomto debatním kroužku o historii je pochopitelně věnováno více pozornosti tomu "prvnímu" Husovi. I když i o tom "druhém" by se tady "pár" příspěvků našlo ... :wink:

Napo_Leon píše:
... Jo a nejsem věřící, jen to takhle vnímám a cítím. Nepotřebuju věřit v Boha, abych mohl ctít křesťanské ideály, ideály, které jsou mimochodem kodexem docela obyčejné lidské slušnosti ...
Ano.
Tvůj postoj k Husovi je v ateistické majoritě české společnosti - obávám se - menšinový. O to více se pak cení.
(Ano, tyto názory sdílejí spíše věřící nekatolických konfesí.)

Napo_Leon píše:
... jistého Wycliffa (tak se to tehdy skutečně psalo ...) ...
Ano.
My jsme si ho z praktických i ryze pracovních důvodů tohoto diskusního fóra poněkud "počeštili", podobně jak to udělal např. i Šmahel. Ale pochopitelně i John Wycliff je tady povolen. :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.06.2010 - 00:18 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
Napo_Leon píše:
Pro mně jsou dva Husové, jeden "ten skutečný", to znamená člověk z masa a kostí, statečný a vzdělaný člověk...
Napo_Leon píše:
Pak je tu druhý Hus, který na rozdíl od toho prvního nezemřel, ale žije dál prostřednictvím spisů a současníků, kteří psali. Druhý Hus je tedy mnohem významnější, než ten první. Trochu škoda, že si neustále připomínáme jenom toho skutečného a prvního Husa...
Vždy je hlavní dílo. Pokud se soustředíme na osobu, přestaneme se soustředit na samotné dílo. Někteří příslušníci nejmenované církve se snaží Jana Husa zdiskreditovat právě tím, že připomínají jeho začátky, kdy působil jako každý jiný kněz v té době. O tom, že po svém "probuzení" Jan Hus žil to, co kázal, už raději mlčí. V tomto smyslu je dílo spojeno s tím, kdo ho napsal. To, že je nadčasové, je dáno tím, že se týká Božích zákonů, které jsou věčné.
Spousta lidí hledá v osobách, které tu žily před dávným časem, určité mystično, kterým je opřádají. Potom právě dochází k tomu, že je brán větší zřetel na tyto osoby než na jejich dílo. Možná, že by se mnozí divili, jak jsou tyto osoby skutečné a "nemystické". Toto souvisí s převtělováním neboli reinkarnací, která však není nekonečným koloběhem, jak se mnozí vyznavači domnívají. O tom se však zde dále rozšiřovat nebudu, neboť bych jednak jistě narazil na odpor mnohých a potom je toto fórum vnímáno primárně jako sekulární. Na to mám svůj názor, který nebudu znovu prezentovat, nicméně si myslím, že právě sekulární ráz upřednostňuje osoby před jejich (náboženským) dílem.
To, že určité skutečnosti uberou někomu na "mystičnu", mnohonásobně předčí to, že onen jedinec pokračuje v započatém díle a je postaven na roveň Ježíšových učedníků (to není odměna, ale služba Bohu).

Napo_Leon píše:
Husovo dílo, myšlenky a ideály si připomínejme. Ne Husa jako člověka, ale jako reformátora církve (společnosti). Nejen v našich dějinách, ale i v dějinách evropských a světových není mnoho takových "jevů", jako Jan Hus.
Žel takových "jevů" opravdu moc není. Čtěme Husovo dílo, protože je platné i v této době. Přimlouvám se však, abychom si připomínali Jana Husa i jako člověka, který žil to, co kázal, a neváhal položit za Pravdu svůj život.

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.06.2010 - 08:32 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 441
Počkat zase, nezneužívat moje slova a stahovat k nim mystično, reinkarnace nebo boj mezi konfesemi o smyslu života a díla Jana Husa. To v mém textu není :lol:

Tam je právě to, že i když oprostíme Husa od církve, tak stále zůstává mravním příkladem a nespornou a významnou osobností, která má promlouvat a poučovat všechny lidi bez rozdílu vyznání a názorů. :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: druhý Hus
PříspěvekNapsal: 28.06.2010 - 10:25 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8275
Bydliště: Athény východních Čech
Vladimír Volkmann píše:
... Vždy je hlavní dílo ...
To zcela nepochybně; k tomu však patří mj. i kazatelská činnost a jeho kázání se nám zachovala většinou "pouze" v jejich písemných přípravách, nikoli v jejich verbální, cílové podobě. Tu však lze více či méně přesně odhadnout až na základě psychologické znalosti jejich autora.
Tak, jako má husitství svůj druhý život, který zatím neskončil, jak dokládá i tento web, má svůj druhý život i Hus. To je axiom! K tomuto druhému Husovu životu neodmyslitelně patří jeho odkaz, který musíme hýčkat, rozvíjet a seznamovat s ním především ateistickou majoritu této společnosti (viz níže, druhá moje replika). Za svoji osobu bych si tohle dovolil označit dokonce za povinnost, neb Hus není jen pro věřící. Pokud bychom Husa chápali takto zúženě, dopouštěli bychom se fatální a neodpustitelné chyby!

Vladimír Volkmann píše:
... je toto fórum vnímáno primárně jako sekulární. Na to mám svůj názor, který nebudu znovu prezentovat, nicméně si myslím, že právě sekulární ráz upřednostňuje osoby před jejich (náboženským) dílem ...
Dovolil bych si poněkud nesouhlasit.
Víme, jak se na husitství a jeho protagonisty v čele s Husem začalo pohlížet po listopadu '89 (dokonce to tady má svoje vlastní téma!). Pokud bychom na Husovi upřednostňovali jeho (náboženské) dílo před jeho životem a především odkazem, prokázali bychom mu medvědí službu. Husa je třeba přiblížit komplexně především oné výše zmiňované většině národa. Ta věřící, nekatolická minorita to totiž vůbec nepotřebuje. (Pak už zbývají "jen" katolící, ale to je jedna dlouhá kapitola sama pro sebe.) Jakoby mimochodem je třeba si také uvědomit, že jeho dílo nebylo jen náboženské ale také např. orthografické.
A dále! Kdybychom nějaké středisko empirických výzkumů požádali o anonymní průzkum toho, jaké procento lidí ví o tom, že Husovy spisy byly zařazeny do registru Paměti světa UNESCO, výledek by byl přežalostný. Ještě méně lidí by vědělo, proč vůbec tam byly jeho spisy zařazeny. Namítneš mi, že odpovědi na tyto otázky je třeba hledat právě ve znalosti jeho (náboženského) díla. Ano, to nepochybně, ale za vším je třeba najít především člověka z masa a kostí. Budu proto při seznamování s Husem začínat vždy jeho osobností a jeho odkazem, jehož nedílnou součástí je mravní síla Husovy osobnosti, která vytvořila nesmrtelné dílo ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 29.06.2010 - 23:00, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.06.2010 - 10:36 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
To, co jsem napsal, není vůbec myšleno na Vás, je to míněno v obecné rovině. Jedná se čistě o můj názor, který jsem jen trochu více rozvinul, v zásadě ale s Vámi souhlasím v tom, že důležité je hlavně dílo, i když jej nemůžeme zcela odtrhnout od jeho tvůrce. To jsem ve svém textu také uvedl a v tomto smyslu jsme jistě zajedno i v tom, že Husovo dílo je cenné pro všechny bez rozdílu vyznání a názorů.

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.06.2010 - 12:03 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
Jiří,
můj příspěvek nebyl namířen proti Tobě a už vůbec proti tomu, jakým způsobem vedeš a spravuješ toto fórum. Je mi jasné, že pokud by tomu bylo v současné době jinak, asi by sem prakticky nikdo nepřispíval. To, že jsem napsal, že světské zaměření směřuje převážně ke světsky pojatým tématům, na těchto věcech nic nemění. To, že husitství vzešlo (hlavně) z náboženských důvodů, je prostě fakt, na druhou stranu, pokud bych s tím měl na tomto fóru nepřekonatelný problém, mohu kdykoliv svobodně odejít, což jsem neučinil (přestože se zde objevuji spíše sporadicky :wink: ).

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: proč to tak je ...
PříspěvekNapsal: 28.06.2010 - 17:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8275
Bydliště: Athény východních Čech
Vladimír Volkmann píše:
Jiří, můj příspěvek nebyl namířen proti Tobě ...
Vladimíre, tak to mne opravdu ani na vteřinu nenapadlo! ... :D
Proto byla moje replika pojata spíše obecně, i když se v ní objevil nesouhlas.


Vladimír Volkmann píše:
Je mi jasné, že pokud by tomu bylo v současné době jinak, asi by sem prakticky nikdo nepřispíval ...
Ale to je pouze jeden z vícero důvodů a nikoli ten nejdůležitější (ono sem i tak přispívá málo lidí).
Dalším je např. i ten, že osvětu o husitství/Husovi... nelze dělat, jak já říkám, pouze "teologicky", ale především na základě historických faktů, doložitelných prameny a interpretovaných tuzemskými i zahraničními husitology, jejichž vědecké dílo je třeba podrobit srovnávací analýze. Přesto, nebo možná právě proto je i ryze historická část fóra doplněna religiozními příspěvky a dokonce i celými tématy, protože ani jim se odborná husitologická literatura nemůže vyhnout. Netřeba snad vysvětlovat proč, neboť bychom se stále dokola opakovali.

Vladimír Volkmann píše:
... To, že husitství vzešlo (hlavně) z náboženských důvodů, je prostě fakt ...
Pokud by někdo tento fakt jakkoli zpochybňoval - jak se o to dlouhou dobu snažil i bolševik -, já bych byl první, kdo by se proti tomu vehementně ohradil. :!:

Vladimír Volkmann píše:
... pokud bych s tím měl na tomto fóru nepřekonatelný problém, mohu kdykoliv svobodně odejít, což jsem neučinil ...
... a taky proč bys to dělal, že. Není důvod.
Jenom smysluplná a věcná výměna názorů totiž může vést k rozvoji diskuse, která poznání někam posouvá ... :idea: To není fráze ani klišé, tak to prostě je.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Husova gratulace ...
PříspěvekNapsal: 20.07.2010 - 15:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8275
Bydliště: Athény východních Čech
Protože si v těchto dnech připomínáme 600. výročí bitvy u Grunwaldu, bylo by možná vhodné v této souvislosti učinit zajímavou zmínku i o Husovi, ale pochopitelně ne jako o učastníkovi "bitvy století". :wink: :D

Po vítězné bitvě mistr Jan Hus jménem všeho lidu blahopřál polskému králi Vladislavu Jagellonskému i litevskému velkoknížeti Vitoldovi Alexandrovi k vítězství nad Řádem německých rytířů ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Hus na venkově
PříspěvekNapsal: 13.10.2010 - 21:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8275
Bydliště: Athény východních Čech
Když Hus pobýval na Kozím Hrádku a poté i na Krakovci, využíval každé příležitosti – kdy měl čas a nevěnoval se práci na sepisování svých odborných spisů –, aby mohl kázat venku v přírodě pod širým nebem, kde neměl nikdy nouzi o posluchače. Hus o této kazatelské činnosti na venkově s oblibou říkal, že kázal mezi cestami, mezi ploty ... Jeho nepřátelé mu vyčítali, že tato kázání neprovozuje z kazatelny před auditoriem věřících shromážděných pod střechou kaple nebo kostela.

Hus těmto odpůrcům a nepřátelům předkládal biblickou argumentaci, kterou čteme u evangelisty Lukáše ve 14. kapitole, verši 23.: "Pán řekl služebníku: 'Vyjdi za lidmi na cesty a k ohradám a přinuť je, ať přijdou, aby se můj dům naplnil. ... '"
(L 14, 23)
Posluchači šli za Husem dobrovolně ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.07.2011 - 19:38 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 441
Jeden z těch lepších článků o Janu Husovi a husitství jako takovém, na které můžeme v těchto dnech na internetu narazit:

http://tema.novinky.cz/mistr-jan-hus

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 181 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz