Právě je 23.02.2020 - 03:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oldřich z Rožmberka
PříspěvekNapsal: 02.05.2009 - 20:14 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Včera jsem náhodně narazil na tenhle on-line dostupný záznam pořadu:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 ... ila-mista/
Je to o Oldřichovi z Rožmberka, postavě také s husitstvím spjaté. Krom toho, že původně s husity spolupracoval, později se postavil proti nim a krom toho byl třeba velkým falzifikátorem (na to se zapomíná), právě na základě jím objednaných falz vznikl u Rožmberků např. až do zániku rodu užívaný úřad "pana vladaře".

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldřich z Rožmberka
PříspěvekNapsal: 03.05.2009 - 18:52 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7558
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Včera jsem náhodně narazil na tenhle on-line dostupný záznam pořadu:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 ... ila-mista/
Je to o Oldřichovi z Rožmberka, postavě také s husitstvím spjaté ...
Děkujeme, Jane, tento díl jsem zrovna neviděl, i když pro mě nebyla většina informací v něm uvedených neznámmými.
Oldřich z Rožmberka je docela známou postavou 15. st. Rád bych všem, kteří si pořad z netu pustí, doporučil povšimnout si např. informace o sekularizaci církevního majetku. Pro pozorného čtenáře tohoto diskusního fóra jsou mj. dokladem o jeho vyváženosti a serióznosti.


Pokud bych se měl velice stručně vyjádřit o Oldřichovi především z pohledu přelétavosti jeho vyznání od kalicha ke katolictví a třeba zase naopak, dokládá to jeho nestálost, nespolehlivost, pragmatičnost, lstivost, a proto se o něm ne nadarmo říkalo, že kulhal na těle i na duchu. Tato poněkud cynická hláška však přesně vyjadřovala nestálost jeho povahy a jeho náruživou oblibu ve falzech.
Na Oldřichovi z Rožmberka (mně) snad nevadí tolik to, že nezůstal věrný kalichu jako spíš to, že nebyl ani spolehlivým katolíkem. A to svědčí o ledasčem.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.07.2009 - 19:00 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jeho dobová přezdívka zněla Kulhavý vlk a to myslím vysvětluje také mnoho. Kulhal na těle i na duši. Například zatkl a nechal zemřít hlady Jana z Jesenice v krumlovské hladomorně. Dále ve vykonstruovaném procesu nechal popravit husitského rytíře Smila z Křemže. To je jen pár ukázek jeho kulhajícího charakteru.
Myslím, že v rodové linii Rožmberků se najde daleko více ušlechtilejších postav než-li byl tento otec Bílé paní. Například Petr I. Rožmberk, byl velice zbožný a čestný muž. Hlavně bych ale zmínil posledního z rodu, Petra Voka. Nezmiňuji jej kvůli tomu, že byl členem Jednoty bratrské, ale jeho ušlechtilost a láska k jižním Čechám (ale nejenom k nim) byla dokázána tím, že nechal roztavit rožmberský stříbrný poklad a s ním vyplatil papeženecké Pasovské, kteří drancovali zemi, protože jim císař (který je sem pozval) nezaplatil žold.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.11.2010 - 01:57 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
Oldřich z Rožmberka nebyl jistě žádný Mirek Dušín. Nemohu si ale pomoci, v některých věcech si zaslouží obdiv. V 17 letech vládl svému dominiu snad v nejtěžsí pozici jakou si lze představit. Na hranici panství tři významná husitská města, na začátku přišel o významnou hradní pevnost (Příběnice) a utrpěl porážku před Táborem, přesto se mu podařilo přes nejnepříznivější období revoluce uzavřít s Táborem příměří, v podstatě se na jeho panstvích ve srovnání se zbytkem čech nebojovalo. Zajistil pro své poddané relativní klid (povoleno i přijímání pod obojí) a nebývale rozmnožil své državy hlavně na úkor církve (Milevský a Zlatokorunský klášter). Nepochybně se snažil dodržovat alespoň některé pražské artikule, zvláště ten čtvrtý :D . Z pohledu obyčejného člověka se tam na české poměry žilo bezpečně a klidně. Asi v mnohém lépe než ve vsích podřízených Táboru, konečně je známa skutečnost, že na začátku revoluce sedláci uprchnuvší na Tábor, se po vystřízlivění z počáteční euforie hromadně navrátili zpět na své statky. Kdybych si jako běžný rolník nacházející své životní radosti v práci, rodinném životě a běžných lidských starostech měl vybrat kde v té době v čechách budu žít, mněl bych jasno. :wink: A ve válčení (byť sám vojsko nevedl) se taky polepšil, Po Lipanech, kde hráli jeho oddíly veledůležitou roli zasadil Táborům takříkajíc ránu z milosti u Křeče. Ale je pravda, že kdyby mi řekl že je středa, raději se kouknu do kalendáře :wink: 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.11.2010 - 07:12 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 424
Oldřich z Rožmberka byl významnou postavou českých dějin 1. poloviny 15. století a zakladatel rodové velikosti Rožmberků. Avšak dosáhl jich ne příliš ušlechtilými prostředky (padělání listin, vraždy, zajetí, zabírání majetku). Uměl v neklidné době plavat jako ryba ve vodě a přizpůsobit se. Příklonem k jedné či druhé straně se snažil vytěžit se situace co se dalo. Souhlasím s tím, že ačkoli nebyl postavou příliš sympatickou a morální, tak jisté "budovatelské" a státnické cítění měl. :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21.11.2010 - 01:48 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
od poslední diskuze na téma už proběhla pětiletka, ale přesto: Proč zde používáš výraz proradný Rožmberk, to nechápu. Bojoval proti svým nepřátelům, kteří zásobovali jím obležené město. Přestože se táboři pravděpodobně opevnili u kostela a ve vozové hradbě, porazil je v regulérní polní bitvě. Vojenská akce zvládnutá na výbornou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: proradnost
PříspěvekNapsal: 21.11.2010 - 12:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7558
Bydliště: Athény východních Čech
Tom píše:
... Bojoval proti svým nepřátelům, kteří zásobovali jím obležené město. Přestože se táboři pravděpodobně opevnili u kostela a ve vozové hradbě, porazil je v regulérní polní bitvě ...
O to přece vůbec nejde!
Nebudu nikoho nazývat proradným jenom proto, že zvítězil "v regulérní polní bitvě" nad husity. To by bylo opravdu infantilní. :wink:

Tom píše:
Oldřich z Rožmberka nebyl jistě žádný Mirek Dušín ...
Tom píše:
... Proč zde používáš výraz proradný Rožmberk, to nechápu ...
Pokusím se to vysvětlit ...
Při vší hluboké úctě k tělesně postiženým, Oldřich "kulhal nejen na těle, ale i na duchu", přesněji řečeno na charakteru.
V počátcích revoluce se točil jak korouhvička ve větru, podobně jako jeho poručník Čeněk z Vartenberka. Možná to od něj odkoukal mladík jeden učenlivej. Zjednodušeně řečeno, točil se podle toho, na jakou vzdálenost od jeho dominia se přiblížila vojenská kampaň táborů. Chtělo by se napsat, že dvěma krajními body této přímé úměry byl pokrytecký, pragmatický a zištný "utrakvizmus" na jedné straně a katolictví páně Oldřichovo na straně druhé. Z těchto jeho někdy obtížně čitelných obratů a protipólů byl něšťastný i samotný Zikmund.
Když už byl zase jakoby na katolické straně, překvapuje jeho opatrnický a rozpačitý postoj např. ke 3. a 4. kruciátě. Že by jakýsi projev (pseudo)vlastenectví? Jeho politika dostává jasnější kontury až když se doba prosycená válečnými hrůzami přiblížila "na dosah(!) ruky" k Lipanům.
Zcela samostanou kapitolou je jeho politika v Poděbradově době. A o jeho talentu k padělání listin, snad není třeba se zmiňovat. Dnes bychom o takovém "pragmatickém" politikovi např. řekli, že "je falešnej jak pětka" nebo tak nějak.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22.11.2010 - 00:20 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
Točil se jako korouhvička :
jako korouhvičky se točili nějakým stylem všichni. Husitští hejtmané , byť z různých frakcí ,jako pravý ,bratři' spolu v přestávkách mezi křížovými výpravami bojovali, navzájem se zabíjeli a loupili si předešle uloupené majetky, dokonce byli schopni vlastní rukou zabít kněze stejné víry.Byla to složitá doba.
Svým balancováním mezi stranami uchránil částečně svůj majetek a to včetně podaných na svých panstvích, kde nebránil přijímání pod obojí ani pod jednou, tedy se tam dělo to, co se později obdivuje v království dvojího lidu. Plnil tím středověkou tezi o trojím lidu.
Byl zištný :
ano, to byl, stejně jako naprostá většina vyšších představitelů husitů, vyšel z válek značně obohacen o zabrané především církevní majetky.Jako u každé revoluce se po vyšumění duchovního a většinou i mravně velkého náboje s kterým se zahajuje, vše skončí přeskupením majetku a tím i moci tempem rychlejším než je v normálních poměrech běžné a pak jde jen o to, nastolit takový pořádek, aby získaný majetek a moc zůstal v držení těch co ho prostě mají. Idealističtí představitelé revoluce, pokud je ta sama nesežrala , jsou dáni na boční kolej a pokud nenarušují nově nastolený řád věcí , jsou jim prokázány pocty, ale na skutečné moci se nepodílí. Pokud tu tendenci mají, jsou odstraněni. Je to trpké, ale v podstatě je to tak.
Opatrný postoj ke křížové výpravě :
Možná věděl že nemá šanci na úspěch, že takhle se problém nevyřeší . Možná i to vlastenectví, proč ne . Na vlastenectví snad nemají pouze patent husité. Nezapomínejme, že v čechách žilo i dost katolíků kteří byli čechy jak etnickými tak myšlením .
Lipany :
zde má jasnější kontury politika kde koho. Zničit polní vojska, která sužovala po dlouholeté válce zdevastovanou zemi byl cíl většiny země, napříč rozdílům ve vyznání. Byli to přeci zemští škůdci a bylo to asi jediné řešení jak docílit smíru a ukončit nikam již nevedoucí boje.

Vztah k Poděbradovi :
asi se těžko smiřoval že šlechtic nižšího rodu
směřuje ke koruně a nemyslel že je to ten pravý kdo přinese do země klid. No a možná měl pravdu ne? Konečně když v boji s ním neuspěl, předal vladařství a stáhl se do ústraní, ač nebyl zas tak starý.

Jo, listiny padělal. Byla to forma válečné kořisti, poněkud sofistikovanější než pouhé obsazení pomocí důvěřivého prostého lidu jako to dělali jeho odpůrci. :lol: (to je psáno s nadsázkou, ale malou)
Byl to na české poměry neobyčejný šlechtic (měli to dědičné), dělal svou samostatnou zahraniční politiku a velmi se vymykal českému rybníčku. Je škoda, že na jeho postavu se stále pohlíží značně jednostraně. Nezaslouží si to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: JzP vs. OzR
PříspěvekNapsal: 22.11.2010 - 00:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7558
Bydliště: Athény východních Čech
Jasně! Zkrátka suma sumárum, žádnej Mirek Dušín. :wink:

Tom píše:
... Vztah k Poděbradovi :
asi se těžko smiřoval že šlechtic nižšího rodu směřuje ke koruně a nemyslel že je to ten pravý kdo přinese do země klid. No a možná měl pravdu ne? ...
Neměl.
Myslím, že volba Poděbrada byla za daných okolností to relativně optimální řešení. A nakonec se mu podařila za krátkou dobu vlády spousta pozitivních věcí a ještě měl vizionářské plány do budoucna. A že byl husita? Za to zaplatil krutou daň!
Nedovedu si představit, co by se stalo, kdyby (sorry!) byl v zemi s utrakvistickou majoritou zvolen králem ... třeba Oldřich z Rožmberka. Můžeme spřádat teorie z oblasti kontrafaktuální historie, z nichž ta nejvíce pravdě podobná je ta, že by se země po takové volbě opět ocitla na pokraji občanské války ... :idea:

Tom píše:
... Je škoda, že na jeho postavu se stále pohlíží značně jednostraně. Nezaslouží si to.
Možná ne.
Ale na tomto vyváženém diskusním fóru si ho nebudeme zároveň nekriticky idealizovat. To by byl zase druhý extrém ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.11.2010 - 13:46 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
nebudem si ho nekriticky idealizovat...
To rozhodně nehodlám, tato diskuze začala kvůli Tebou použitému slovu proradný a já jsem pouze chtěl naznačit že jeho míra proradnosti nebyla až zas tak jiná, než míra proradnosti naprosté většiny jiných aktérů té doby, pouze se na jeho činnost nahlíží téměř jen z té negativní stránky. Nekriticky idealizovat rozhodně ne, ale ani nekriticky odsuzovat. Prostě se jen domnívám že slovo proradný rozhodně k hodnocení žádné osobnosti nepatří.
Možná by stála země na pokraji občanské války... ano, a zvolením Jiřího z Poděbrad jsme udělali obrovský krok vpřed. (parafráze na populární vtip z normalizace) :D :D Já jsem se dodnes domníval, že za Jiřího z Poděbrad jsme občanskou válku měli ne? :?:
Ale abych uklidnil situaci, nechci spekulovat, v historii kdyby není. Jiří z P. v klidném období své vlády (a správcovství) nepochybně zemi povznesl. ((děti Oldřicha z R. s ním měli vztahy dobré, včetně biskupa Jošta a Jan, jako vladař stál dlouho po jeho boku. Když pak otočil, zas tak velkým vojenským přínosem pro Zelenohorskou stranu nebyl (tátu rád neměl, ale krev se nezapře) ))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rožmberkovo příměří s husity
PříspěvekNapsal: 09.02.2011 - 10:37 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1189
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Jiří Motyčka píše:
Z těchto jeho někdy obtížně čitelných obratů a protipólů byl něšťastný i samotný Zikmund.

Zatímco na české hranici s Chebskem a Horní Falcí se dobytím Stříbra vystupňovalo napětí mezi husity a plzeňským landfrýdem, přistoupil nejvýznamnější spojenec landfrýdu Oldřich z Rožmberka na vyjednávání s tábory a jejich spojenci. Potvrdily se tak informace o pokoutním jednání Rožmberkově s husitskou stranou, které pronikly až ke králi Zikmundovi do Budína. Zde je 23. října 1426 datováno psaní, ve kterém král svému kolísajícímu straníkovi vyčítá, že od svého odjezdu z Uher do Čech neposílá žádné zprávy a poukazuje na pomluvy šířené v katolickém táboře, že Oldřichovými lidmi ''sě nepřátelé posilují a je na pomoc berú, kam sě jim líbí''. Zikmund zapřísahá Rožmberka: ''...pro buoh, vezměte sobě to v rozum a zjednajte sě někak, abyste sobě statečně pomáhali a tak hanebně nebyli od těch chlapóv svého odlúčeni''.

Na Rožmberka králova květnatá rétorika příliš nepůsobila. Nemusíme jistě Rožmberka podezírat z nějaké vstřícnosti k husitské víře, neboť stávající okolnosti skutečně nedávaly krumlovskému vladaři mnoho prostoru k vojenskému odporu proti agresivním husitským sousedům na severu (Tábor, Písek) a na západě (Prachatice, Sušice, Křemže, Hus, Kašperk). Obrana rozsáhlého rožmberského dominia sužovaného 'denní válkou' nejen s husity, ale i s katolickými sousedy (Lipolt Krajíř z Krajku na Landštejně) odčerpávala finanční zdroje i pracovní síly a naděje na restauraci katolické moci mizela v nedohlednu.

Výsledek reálného zvážení situace představují Rožmberkovy smlouvy o příměří, z nichž první uzavřená se správcem táborských měst a krajů Chvalem z Machovic, městem Pískem a jeho hejtmanem Matějem z Chlumčan je datována 11. listopadu 1426. Jako samostatné mocenské subjekty vystupují husitská města Sušice, uzavírající s Oldřichem z Rožmberka příměří týž den, a Prachatice o den později. Všechny zmíněné smlouvy jsou uzavřeny na neurčitou dobu s čtyřnedělní výpovědní lhůtou a počítají s přistoupením dalších participientů. Jako oprávci neboli arbitři jsou u všech smluv stanoveni helfenburský purkrabí Jan z Kraselova s Mikulášem ze Střely a smluvní sankce činí 5.000 kop českých grošů.

Pohraniční husitská šlechta následuje Písek, Sušici a Prachatice o dva týdny později, ale podstatně rezervovaněji. Petr a Jan Zmrzlíkové ze Svojšína na Kašperku a Orlíku uzavírají 25. listopadu s Rožmberkem příměří jen na tři neděle, Jan Smil z Křemže na Husi 26. listopadu pouze do vánoc a nakonec Přibík z Klenové 8. prosince do 27. prosince.
Zdá se, že pro husitskou stranu představovalo smiřování s Rožmberkem uvolnění rukou pro boj s nesmiřitelným plzeňským landfrýdem a vpády přes hranice.

(podle Kroniky česko-bavorské hranice I čerpající z Listáře a listináře Oldřicha z Rožmberka)

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pokus husitů otrávení Rožmberka
PříspěvekNapsal: 06.07.2011 - 15:27 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
O pokusu otrávení Oldřicha II. z Rožmberka husity vyprávěl PhDr. Karel Maráz, odborník na tuto rožmberskou osobnost.
Zde: :arrow: online záznam na Českém rozhlasu - Leonardo.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: dokreslení charakteru
PříspěvekNapsal: 06.09.2011 - 14:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7558
Bydliště: Athény východních Čech
Mezi nejvýznamnější Zikmundovy spojence v Čechách patřil i nespolehlivý a věčně lavírující Rožmberk. (Ryšavý Lucemburk v tomto ohledu věru neměl moc na výběr.)

Oldřich z Rožmberka, který se hodně zadlužil válkou s husity a potřeboval prachy, tak bez skrupulí, věren své bezzásadovosti a prospěchářství, sáhl k činu, který můžeme bez nadsázky nazvat zradou svého krále. A co šlo?
Proradný Rožmberk po porážce poslední kruciáty u Domažlic vešel na poč. září r. 1431 v jednání s Fridrichem Tyrolským z leopoldovské habsburské větve a zištně mu nabídl kšeft spočívající v tom, že ho bude podporovat v kandidatuře na český královský trůn za předpokladu, že Zikmund zemře bez následníka.
Když píšu zištně, tak mám na mysli to, že chamtivý Rožmberk za tuto službu namířenou nejen proti Zikmundovi nýbrž především proti Albrechtu Habsburskému inkasoval 4.000(!) zlatých od jiného Habsburka, který byl nesmiřitelným protivníkem ryšavého Lucemburka.
Tato jednání s Fridrichem, o nichž se Zikmund nikdy nedozvěděl, byla tajná a Rožmberk se takto "štědře odměnil" svému králi a spojenci za to, že ho nedávno jmenoval nejvyšším purkrabím ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz