
Předně moc děkuji za ten ODKAZ na zajímavé
téma. Určitě se k němu časem vyjádřím.
Jiří Motyčka píše:
Ano, náš specialista na upgrade fóra "agarwaen" toto [tj. zabarvení fóra] bude řešit až jako poslední, pochopitelně na základě většinového konsenzu.
Takže by se třeba mohlo někde objevit
hlasování k této otázce? - Jak jinak zjistit co nejrychleji a nejšířeji názor uživatelů?
Já samozřejmě doufám, že pánové a bratři též upřednostní zavedenou tradici a přihlédnou i k tomu, že
červená a
bílá (tedy s ohledem na nabídku nástrojů pravděpodobně:
fialová a
růžová, tj. indigo a violet) jsou z vícero důvodů těmi nejvhodnějšími.
A v těch dalších odstavcích
artikulu bratra
Napo_Leona, by se nějaké věcné podněty nenašly?
Napo_Leon píše:
(§6) Pár obecnějších rad: (1) pravidla fóra se obvykle dávají do samostatného topicu v každém jednotlivém tématu. Pro příklad: kliknu na "Jana Husa" a vyjedou mi topicy o Husovi, a nahoře, výrazně odděleno, by měly být pravidla fora. Proč? Protože běžný uživatel kašle na (2) téma "www.husitství.cz" kde ta pravidle jsou úplně zbytečně. Tam on nepůjde, on si už rovnou vleze do jednotlivých témat. Tam to bude mít a tam si to přečte. (3) V jednotlivých tématech se dlouhodobě neaktuální topic buď uzamkne, nebo s něčím spojí. Vždyť kolik topiců je v tématech, kde je pouze příspěvků jako na prstech jedné ruky? To je zbytečné, zabírají místo, je to pak nepřehledné, odrazuje to lidi. Opět platí: myslet si, že do topicu o 3 příspěvcích, z nichž poslední je z roku 2006, ještě někdo po šesti letech napíše, je mírně řečeno naivní. (…) Čili myslet racionálně a ne iracionálně.
Po řadě, v bodech:
K 1) Naznačené zařazování
pravidel platí nanejvýš pro fóra, do nichž mohou přispívat anonymní uživatelé bez přihlášení. Důvodem je totiž skutečnost, že lecjaký hejhula, který jde zrovna okolo, by si přál vyjevit ostatním svůj názor, aniž by se příliš obtěžoval zkoumat nějaká pravidla, jimiž by se měl řídit. Vychází se mu tím vstříc a upozorňuje se, aby tato pravidla ráčil vzít na vědomí. U fóra, které vyžaduje registraci, toto do značné míry odpadá. Jednak by měl být nový uživatel při svém vstupu na ně upozorněn, jednak by měla být někde, kde jsou dobře na očích, avšak na jediném ovšem význačném místě. Často to bývá lišta. (Tam, kde jsou „ČKD“, „seznam uživatelů“, „vyhledávání“, „hodnosti“ atd.) Je užitečné oddělit zřetelně
zásady chování, tj. kodex vedení diskuse, od
pravidel technického rázu (např. způsoby citace), mohou však být pospolu a není to od věci, protože připomenutím jedněch vzniká příležitost připomenout si druhé, což nebývá na škodu.
K 2) V tematické skupině „www.husitstvi.cz“ by měla zůstat jen ta témata týkající se webu, která odrážejí jeho dlouhodobý chod. Mohou být
informativního i
technického rázu a mohou být vůči uživatelům otevřená či uzavřená, ale ta důležitá, která je třeba mít na očích, by měla být umístěna na význačnější místo. To je právě případ onoho kodexu chování a pravidel pro úpravu příspěvků. Rozhodování je tu každopádně více konkrétní než obecné, případ od případu.
K 3) Uzavírat
dlouhodobě spící téma jen na tomto základě je naprosto nesprávné. Nepleťme si fórum s chatem. (Tomu se nejvíc blíží tzv. off-topic, volné náměty. Již z názvu je patrné, že jde o výjimku.) Založené téma má svůj vlastní život, který není beze zbytku závislý na okamžitém nebo dlouhodobém stavu přispěvatelů. Především je příležitostí: k poučení i k diskusi, a tato by měla zůstat, nejsou-li pro to nějaké jiné, závažnější důvody, otevřena budoucím. Samozřejmě, mohou se vyskytnout témata vyžadující uzamknutí nebo sloučení. Typicky jimi jsou „prošlé informace“, např. o tom že (již před lety!) bylo upuštěno od možnosti anonymních příspěvků. Chtěl-li by někdo z nějakého důvodu podržet tuto informaci, měl by ji učinit součástí nějakého jiného, trvalejšího sdělení. Podobně pomíjivý osud mívá „inzerce“: jakmile je uspokojena, není důvod ji ponechávat.
ZÁVĚR: Zkrátka, zásada nezaneřádit si fórum zbytečnými tématy a příspěvky sice obecně platí. Počet či datum posledního příspěvku však nejsou dostatečnými ani nejdůležitějšími kriterii. Pokud jde o „zdraví a život“ tématu, mnohem spíše bych jej posuzoval např. tím, zda není pouze monologem či dialogem. Teprve tři, jak praví
Filosof, tvoří společenství. Odstranění této choroby či neduživosti tématu se však nedosáhne jeho uzamknutím či sloučením s jiným. Většinou mívá nějaké konkrétní příčiny, které je však možno odstranit a vdechnout tématu nový život. To je závislé především na ochotě věnovat mu péči a na pěstitelském umu, abych tak řekl. Může se stát i výzvou pro nové návštěvníky. A kromě toho, i dialog (třebas dávný) může být pro obecenstvo přínosný.