Sabin píše:
... Nikdo je (členy Jednoty bratrské) neupaloval jako kacíře ...
Tak za Poděbrada určitě ne, viz výše, ale ...
... Po smrti Jiřího z Poděbrad se začal poměrně dramaticky zvyšovat počet členů Jednoty. A to se již také začíná psát nová kapitola o narůstající perzekuci nové církve, která je katolíky vnímána jako ilegální sekta a utrakvisty jako
disent (Čornej), tj. parta sice nekatolická, ale zároveň nesmýšlející v duchu Rokycanova utrakvizmu.
V polovině roku 1503 král "inkvizitor" přikázal královským městům povinnost vyhledávat a poté i přísně trestat heretiky, mezi něž byla Jednota již jednoznačně přiřazována. Ale to se už nalézáme v období vlády Vladislava Jagellonského. Za nezřeknutí se kacířství byl trest jediný – smrt upálením. Těmito nařízeními – jak je naprosto zřejmé – katolík Jagiello nenavázal na poměrně tolerantní přístup reprezentovaný jeho předchůdcem, "husitským" králem.
V nastalé atmosféře připomínající hon na čarodějnice již v listopadu toho roku, kdy drakonická opatření vešla v platnost, bylo upáleno 6 členů bratrského sboru z Újezda na Domažlicku. Tyto nešťastníky má na svědomí překotně horlivý katolík Kryštof ze Švamberka.
Zemský sněm v červenci r. 1508 přijal legislativní opatření tzv. "svatojakubský mandát" přímo namířený proti Jednotě, která tímto musela ukončit působení svých sborů a její knihy měly být spáleny. Tento zákon tedy zakazoval novou církev s tím, že její členové musí buď přestoupit k utrakvizmu a nebo vstoupit do katolické církve. Pro věrné bratry a sestry ani jedna z obou možností nepřicházela do úvahy.
Po přijetí "svatojakubského mandátu" je znám ještě Ondřej Polívka z Kutné Hory, který byl také upálen.
Po těchto neblahých událostech Jednota téměř mizí ze scény, přesto ale přežila až do Rudolfova majestátu (1609) mj. i proto, že do ní začali vstupovat i příslušníci šlechty, nebo s ní aspoň nepokrytě sympatizovali. Po r. 1609 až do Bílé hory to už bylo přece jenom o něčem jiném.
Mj. i vyčleněním se Jednoty v samostatnou "reformační" církev reformace česká vykročila do novověku.