Právě je 28.07.2021 - 16:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Alois Jirásek
PříspěvekNapsal: 07.06.2021 - 07:23 
cepník
cepník

Tak já se přiznám, že krom Starých pověstí českých jsem od Jiráska nepřečetl v podstatě ani řádku. A i ty Staré pověsti české jsem přečetl hlavně proto, že jsem po otci měl a ještě mám nějaké staré vydání, které bylo bohatě ilustrované, Alšem asi??

PříspěvekNapsal: 07.06.2021 - 19:51 
hejtman
hejtman

Kata-he-kasa píše:
Tak já se přiznám, že krom Starých pověstí českých jsem od Jiráska nepřečetl v podstatě ani řádku ...
... no, tak to není zrovna dobrá vizitka pro návštěvníka a přispěvatele tohoto DF, Václave. :wink: :D
Mít z Jiráska přečteny "pouze" Staré pověsti české, je fakt zoufale málo. :!: Zejména s vědomím toho, že fundament jeho literární tvorby tvoří husitství. :idea:

BTW. Staré pověsti české pochopitelně neilustroval "jen" Aleš. Např. já je mám s překrásnými ilustracemi od Věnceslava Černého. Když jsem si jako malej kluk prohlížel jeho obraz bitevní scény lucké války, běhal mi mráz po zádech. :sick: :shh:

PříspěvekNapsal: 05.07.2021 - 22:32 
cepník
cepník

No to je tak. Již od mládí jsem rád chodil do knihovny a četl kdeco. Knihovna byla rozdělena na jednotlivá, tématická oddělení a byly dvě oddělení, kterým jsem se vyhýbal jako čert kříži, a to poezie a romány. Poezii jsem nikdy nechápal a nechápu dodnes a romány pro mě znamenaly četbu pro holky, tedy něco naprosto opovrženíhodného. No, a Jirásek byl právě v těch románech, že.

PříspěvekNapsal: 05.07.2021 - 22:36 
hejtman
hejtman

Té poezii bych s velkým sebezapřením jakž takž rozuměl. Ale romány?! :shock: :? To mi hlava nebere, protože bezpečně znám takové romány, které by holky nečetly ani za nic, nebo aspoň většina z nich. :idea:

PříspěvekNapsal: 05.07.2021 - 23:35 
cepník
cepník

Za to asi můžou sestřenice. Trávil jsem nima celkem dost času, jezdíval jsem tam na prázdniny. Jenže ony byly starší a četly právě ty romány, dívčí romány. Já v nich občas listoval, ale to se opravdu nedalo a tím pádem mi z toho nějak vyplynulo, že je to čtení pro holky :lol: , no.
Přečetl jsem něco od Julese Verna, jinak jsem si půjčoval knihy, kde jsem se mohl něco dozvědět. O historii, zeměpisu, přírodovědě, učarovali mně dinosauři, knížky s ilustracemi Zdeňka Buriana jsem si půjčoval opakovaně.
Od Jiráska jsem zkusil poctivě přečíst Psohlavce, už proto, že to byla povinná četba, ale nešlo to. Takže jsem jenom zhltnul pasáž o popravě Koziny a to bylo vše.
Několikrát jsem zkoušel Švejka, ale ani toho jsem nezvládl.
Asi jsem kulturní barbar :|

PříspěvekNapsal: 05.07.2021 - 23:52 
hejtman
hejtman

Kata-he-kasa píše:
... jinak jsem si půjčoval knihy, kde jsem se mohl něco dozvědět. O historii, zeměpisu, přírodovědě, učarovali mně dinosauři, knížky s ilustracemi Zdeňka Buriana jsem si půjčoval opakovaně ...
... tomu rozumím.

Kata-he-kasa píše:
... Od Jiráska jsem zkusil poctivě přečíst Psohlavce, už proto, že to byla povinná četba, ale nešlo to. Takže jsem jenom zhltnul pasáž o popravě Koziny a to bylo vše ...
Zkus Temno ... :wink:

Kata-he-kasa píše:
... Několikrát jsem zkoušel Švejka, ale ani toho jsem nezvládl. Asi jsem kulturní barbar :|
Nejsi,
i když zrovna s Tím Švejkem je to fakt divný. :!: :? :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]