Právě je 03.07.2022 - 10:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Hodnocení knihy (1 - 5 jako ve škole)
1 100%  100%  [ 1 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 1
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mistr Jan Hus – Chadima Martin
PříspěvekNapsal: 10.08.2015 - 00:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8450
Bydliště: Athény východních Čech
Název: Mistr Jan Hus člověk, teolog, mučedník
autor: ThDr. Martin Chadima, Th.D.
Vydala: Česká biblická společnost, Praha 2014
Obal:
Obrázek

Anotace:
Kdo byl Jan Hus, který tak zásadním způsobem přispěl k formování našich dějin? Kdo byl tento horlivý kazatel a karatel, který se stal "úhelným kamenem" budoucího vývoje českého náboženského hnutí? Byl Hus člověkem zasaženým pýchou a nepokorou? Byl skutečně bludařem, kacířem, heretikem? Nebo byl obětí zlovolného jednání koncilu, který byl složen ze samých zpupných prelátů? Na všechny tyto otázky se pokusíme dát v této knize odpověď. Autor je teolog, pedagog a duchovní Církve československé husitské. Svůj dlouhodobý zájem o Husův odkaz zúročil také jako člen Komise pro studium problematiky, spojené s osobností, životem a dílem mistra Jana Husa při České biskupské konferenci. Vrcholem snah této komise bylo uznání Husa coby reformátora z úst papeže Jana Pavla II. v roce 1999.
"Martin Chadima svým spisem navazuje na současný stav bádání o Husovi, opírá se o směrodatné prameny, shrnuje aktuální poznatky v textu, který nepokračuje ve vytváření husovské legendy, ale také neodebírá Husovi respekt, který mu patří. Ukazuje, že lze zachovat faktografickou spolehlivost a přesto předložit obraz svědka, který zůstává inspirací pro život církví a pro život státu." říká o knížce religionista Ivan O. Štampach.

O autorovi:
Martin Chadima, jak již bylo řečeno v anotaci, je teolog, filosof, pedagog a duchovní CČSH. Je velkým znalcem Husa i jeho díla a jak je zřejmé z recenzované publikace i znalec autorů píšících o Husovi.

Stručný obsah publikace:
1. Husův život a dílo v kontextu evropských dějin – tato část pojednává o Evropě v pozdním středověku, Čechách v době Husově a Viklefově i Husově nauce
2. Husovo učení – nejobsáhlejší pasáž knihy obsahuje kapitoly týkající se mj. Husova pojetí víry a Písma, jeho pojetí církve, magisteria (nadřízené resp. učitelské funkce) a predestinace. Dále pak tato část popisuje vztah církve k papežskému magisteriu, Husovy názory na papežství a polemiky s Pálčem a Stanislavem ze Znojma o církvi a papežství. V samostatných kapitolách se Chadima zabývá eucharistií v dobových souvislostech i v Husově pojetí této svátosti.
3. Husovo odsouzení v Kostnici – stručné shrnutí Husova procesu v Kostnici od jeho rozhodnutí se dostavit ke koncilu až po jeho poslední dopis patrně ze dne 5. 7. 2015
4. Smrt na hranici – autorem komentovaný popis Husova posledního dne dle Petra z Mladoňovic
5. Odkaz mistra Jana Husa pro současnost – v závěru této části M. Chadima píše:
"A v poznané pravdě, tváří tvář Bohu konfrontujícímu jeho svědomí, bez ohledu na strach a úzkost ze smrti vyplývající, podstoupil trest, který jakkoli je někým ospravedlnitelný z hlediska dobového kontextu, patří k temným kapitolám církve, která začínala své konání na Kristově příkazu: 'Miluj Boha celým srdcem, myslí a duší. Miluj bližního svého, jako sebe sama.' Svým životem patří mistr Jana Hus mezi skutečné mučedníky pravé víry! Vzít si z Jana Husa právě tento evangelijní citát je v roce 600. výročí jeho kruté smrti nakročením ke správné cestě vlastního následování Krista!"

Každá kapitola je doplněna obsáhlým a podrobným poznámkovým aparátem. Dále publikace obsahuje nezbytný seznam pramenů a použité literatury, shrnutí a jmenný rejstřík.

Z výše uvedeného stručného obsahu je na první pohled patrné, že kniha není určena ke čtení při kávě v pošmourném nedělním odpoledni.
Recenzovaná publikace obsahuje velké množství citací z Husových spisů a z autorů píšících o Husovi, které jsou opatřeny autorovým komentářem. Každý citát je opatřen příslušnou, často velice podrobnou poznámkou. I tento styl může mnohým znesnadňovat plynulé čtení, a proto na tuto skutečnost dopředu upozorňuji.
Protože autor recenzované publikace je především teolog, jedná se o dílo o Husovi a jeho učení z teologického úhlu pohledu. Autor recenze se proto obává, že ten, kdo nemá elementární povědomí o těchto základních pojmech, knihu brzy odloží a nedočte. Je tedy jednoznačně určena pro poučené čtenáře. Přesto nebo právě proto knížku hodnotím známkou jedna.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz