Právě je 29.01.2023 - 23:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Hodnocení knihy (1 až 5 jako ve škole)
1 0%  0%  [ 0 ]
2 100%  100%  [ 1 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 1
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 08.02.2019 - 23:07 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8552
Bydliště: Athény východních Čech
Název: Město hříšníků - Basilej roku 1433 v době konání církevního koncilu
autor: Vladimír Přibský
Vydalo: nakladatelství Karolinum, Praha 2017
Obal:
Obrázek

o autorovi:
Vladimír Přibský (*20. 1. 1932), vlastním jménem Vladimír Řezáč napsal více než 50 knih s celkovým nákladem přes jeden a půl milionu výtisků. Píše novely ze současnosti, detektivní i historické romány. Mezi ty posledně jmenované patří Vzplanutí, Bratři ohnivého srdce a husitská freska Meč a Pravda.
Nakladatelství Euromedia Group vydalo historickou sérii s názvy Můj muž král Karel IV. (z deníku císařovny Anny Svidnické), Její početné veličenstvo císařovna (Marie Terezie), Má čtvrtá žena Alžběta, Valdštejn a Eleonora, Záhadný úsměv Polyxeny z Lobkovic, Milenec královny vdovy, Vraždění lazebnic a Město hříšníků.

anotace:
Basilej na počátku roku 1433 v době konání církevního koncilu se změnila v město biskupů a kardinálů, ale i kejklířů, kuplířů, kněžek lásky a kacířů. Tak bylo nazýváno české husitské poselstvo, které do Basileje přijelo na učená hádání s katolickými preláty o správný výklad Písma svatého.
Autor nahlíží toto významné období našich dějin očima hlavních protagonistů, z nichž každý vidí svět a jeho strázně po svém. Důvěrně přibližuje dnešnímu čtenáři osudy a myšlení lidí na počátku 15. století, dobu, kdy žili naši stateční předkové. Byla to doba, kdy otázka, máme-li se bránit nepříteli, ještě nepřipadala v úvahu.


Knížka sestává z těchto částí:
I. díl - Bubny u Domažlic - v této části se seznamujeme se dvěma hlavními postavami tohoto románu, tj. Prokopem Holým a Vilémem Kostkou z Postupic. Také poznáme další románové hrdiny, kterými jsou Martin Hora a Matěj Vrabčák. Každý člen z těchto dvojic se u Lipan ocitl na straně protivné. Další postavou je Jáchym Hrabec. Tato kapitola zahrnuje, jak už z jejího názvu vyplývá, bitvu u Domažlic a ostudný útěk nepřátel, kteří se účastnili IV. kruciáty.

II. díl - Poslové do Božího města - cesta husitské delegace na koncil do Basileje a její útrapy

III. díl - Město kardinálů a kacířů, kazatelů a kejklířů, kuplířů, kajícníků a kněžek lásky - příjezd do Basileje a pobyt ve městě před neustále oddalovaným zahájením jednání mezi koncilem a husity

IV. díl - Koncil - průběh vlastního dlouhého a úmorného hádání na koncilu o 4 pražské artikuly bez přijatelného výsledku

V. díl - Město vítězů - zpět v Čechách a v Praze, pokračující jednání s vyslanci koncilu

VI. díl - Stodoly u Lipan - tragické, krvavé finále na lipanských pláních

Po delší době se na našem webu setkáváme s recenzí beletristické literatury. Kniha zahrnuje období od bitvy u Domažlic (14. 8. 1431) až do osudové bitvy u Lipan (30. 5. 1434) - viz stručný obsah výše. Pokud někoho tento úsek našich dějin zajímá a odbornou literaturu zrovna nemusí, tak tato knížka je docela dobrou příležitostí se s těmito událostmi seznámit. Třeba prostřednictvím postav, které jsou nejprve přáteli, avšak u Lipan stojí každý na jiné straně. I to svědčí o tom, jak se husitská společnost, v době ohrožení tak jednotná, rozdělila. Mohlo by nám to připomínat současnou dobu, ale jenom(!) zdánlivě. Tehdy se znesvářené strany do sebe pustily světským mečem, tak byly ony rozdílné postoje k pokračování války fatální. Vyfabulované pasáže románu jsou umně zakomponovány do historických kulis, před nimiž se děj, který má spád i svoji přitažlivost, odehrává.
Kniha má dle názoru recenzenta jednu nepříjemnou "vadu". Je lepší, když ji čte poučenější čtenář, aby pochopil různé narážky na události, které se odehrávaly mimo časový záběr tohoto románu. Pro čtenáře neznalého některých souvislostí, může tak být text poněkud nesrozumitelný. Proto knížku hodnotím známkou dvě.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz