Právě je 16.06.2024 - 15:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 291 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.04.2006 - 12:10 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Mam takovy pocit, ze husite meli dokonce i castecne ve vojsku zastoupenou regulerni tezkou jizdu v celoplatovych zbrojich. Ale nevim, zda ted nemlzim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.04.2006 - 09:48 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jachym Hrabec píše:
Proc se ti nelibil snih? :( Vzdyt to bylo naopak v poradku ne? Nebo tehdy v lednu u Nekremre bylo jinak?

To byl jenom vtip.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.04.2006 - 09:49 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Martin Picek píše:
Husité se na počátku revoluce zmocnili velkého množství zbraní a zbroje v městských zbrojnicích, takže bych tu jejich výzbroj zas tak nepodceňoval. Katolickým vojskům se ale jistě rovnat nemohli.
Myslím si však, že představa husitského hejtmana v plné plátové zbroji je docela pravděpodobná. Také vojáci patřící k městským hotovostem byli vyzbrojeni dobře.

Netvrdím, že by nazí, ale rozhodně nebyly "pancéřovaní" jako většina jednušek na druhé straně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.04.2006 - 12:13 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Sabin píše:
Netvrdím, že by nazí, ale rozhodně nebyly "pancéřovaní" jako většina jednušek na druhé straně.


To samozřejmě ne. Zvláště zpočátku nezbývalo nic jiného než se bránit těžké jízdě za hradbou z vozů. V průběhu válek se však husité zmocnili velkého množství jezdeckých zbrojí a začali budovat svou těžkou jízdu. Problém byl pochopitelně s výcvikem. Vyrovnat se rytíři, od malička cvičenému k boji na koni, bylo v podstatě nemožné.
V Jenském kodexu je zobrazena bitva husitů s křižáky jako srážka rovnocenných těžkooděných jezdců. Fantazii autora nedokážu posoudit, ale nevylučoval bych to.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.04.2006 - 17:45 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
To zmocňování se zbrojí, zbraní a koní a také výcviku husitské jízdy se nám objevuje velice brzy, už na jaře 1420 (Mladá Vožice).

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalendář akcí...
PříspěvekNapsal: 14.04.2006 - 16:14 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
No jestli ten nas vuz nekdy videl kone, tak to bylo uz asi hooodne davno. Za nasich casu jsme ho tahali jen my. Takze spis volove nez kone. :lol:[/quote]
Aspoň vidíš, jaké to bylo příjemné, když u nás na Dohalicích vozy táhli poníci a vás do toho nikdo nenutil :-)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.04.2006 - 10:59 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Mě tak napadlo, že když jsem teď zase volný jako pták, tak bych se mohl rozletět do Grunwaldu. Tam je to prý každý rok docela famozní záležitost. nebyl jste tam někdy někdo, že by jste mě mohl trošku poreferovat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.04.2006 - 14:34 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 17.04.2006 - 20:11
Příspěvky: 3
Bydliště: Prešov-Čergovská 22
v Septembri-11.9.2005 bol v bratislave "Grunwald" taka bojovka mece alebo drevene tyce sa obalili do molitanu alebo niecoho mäkkeko a mohlo sa bojovat.Ja som sa byl pod vlajkou s kalychomaj som si musel sit kostym husitsky ale stalo to tam za tolen nas kriziaci vytrieskali lebo to bolo nerovnomerne rozdelene kriziakov bolo 2krat viac :roll:
http://www.grunwald.skaut.sk/

_________________
Live for fight


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.04.2006 - 14:40 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 17.04.2006 - 20:11
Příspěvky: 3
Bydliště: Prešov-Čergovská 22
Sabin:skutocna akcia Grunvald je na tejto stranke http://www.grunwald.olo.com.pl/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21.04.2006 - 11:46 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Marian píše:
Sabin:skutocna akcia Grunvald je na tejto stranke http://www.grunwald.olo.com.pl/


No tak to je teda něco. Vypadá to jako typická všegotická "pseudobitva" typu Libušín. Akorát, že se jí navíc účastní buď peruť bombardérů nebo baterie houfnic, které střílí asi "tříštivými". Ale taky to mohou být zahrabané miny.

Osobně jsem ještě kamennou kouli vybuchnout neviděl a dokonce si dovoluji tvrdit, že to není možné. Ale autoři "scénáře" měli asi jiný názor.
Opěšalí "rytíři", tak těch asi zrovna u Grunwaldu moc nebylo. Nesmyslné zbroje apod. Prostě klasika.

Chudák středověk, ten asi snese všechno, že jo!

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.04.2006 - 08:59 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Marian píše:
v Septembri-11.9.2005 bol v bratislave "Grunwald" taka bojovka mece alebo drevene tyce sa obalili do molitanu alebo niecoho mäkkeko a mohlo sa bojovat.Ja som sa byl pod vlajkou s kalychomaj som si musel sit kostym husitsky ale stalo to tam za tolen nas kriziaci vytrieskali lebo to bolo nerovnomerne rozdelene kriziakov bolo 2krat viac :roll:
http://www.grunwald.skaut.sk/

To vypadá zajimavě. Určitě jste si to užili! Vůbec jsem nečekal, že by bylo křižáků méně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.04.2006 - 12:40 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Martin Picek píše:
Marian píše:
Sabin:skutocna akcia Grunvald je na tejto stranke http://www.grunwald.olo.com.pl/


No tak to je teda něco. Vypadá to jako typická všegotická "pseudobitva" typu Libušín. Akorát, že se jí navíc účastní buď peruť bombardérů nebo baterie houfnic, které střílí asi "tříštivými". Ale taky to mohou být zahrabané miny.

Osobně jsem ještě kamennou kouli vybuchnout neviděl a dokonce si dovoluji tvrdit, že to není možné. Ale autoři "scénáře" měli asi jiný názor.
Opěšalí "rytíři", tak těch asi zrovna u Grunwaldu moc nebylo. Nesmyslné zbroje apod. Prostě klasika.

Chudák středověk, ten asi snese všechno, že jo!


To je svata pravda. Ackoli nase skupina zajezdy na Grunwald poradala pravidelne, ja tam byl jen jednou a to po prve a natolik mne to znechutilo, ze jsem tam uz nikdy nejel.
Presne jak Martine rikas. Pseudobitva a vedle rytire z pocatku 14. stoleti tam bez problemu narazis i na renesanci. A do toho sem tam "rytir", ktery svoji zbroji pripominal spise hokejoveho brankare, nebo americkeho fotbalistu.

A vybuchovani kamennych kouli? No to je "nemoc" i nasich bitev. Na jednu stranu je pochopitelne, ze z divackeho hlediska je to mnohem efektnejsi, ale se stredovekem to toho prilis spolecneho nema.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30.04.2006 - 12:33 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
[/quote] A vybuchovani kamennych kouli? No to je "nemoc" i nasich bitev. Na jednu stranu je pochopitelne, ze z divackeho hlediska je to mnohem efektnejsi, ale se stredovekem to toho prilis spolecneho nema.[/quote]

Mne by jenom zajímalo, odkud se vzal názor značné části šermířů, že průměrný divák je jednoduchý polointeligent bez znalosti základních historických faktů, kterému je možné předvést všechno, hlavně, že se dle názoru protagonistů "baví".
Osobně si myslím, že tento názor pramení z toho, že průměrný "šermíř", nikoliv divák, je jednoduchý polointeligent. Tímto výrazem se ale nechci dotknout lidí, kteří to dělají dobře. Je jich ovšem výrazná menšina.

Divák je možná vesměs laik, který má jiné koníčky a povolání. Nevím ale proč by se mu mělo neustále servírovat něco, co se realitě nepodobá vůbec ničím.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.05.2006 - 13:09 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
No dovol! :? Chces snad rici, ze jsem jednoduchy polointeligent?
:wink:

Ja si nemyslim to, ze by vetsina divaku nevedela, ze kamenne koule nebouchaji. Ja jen rikam, ze si myslim, ze z jejich pohledu je zabavnejsi a efektnejsi, kdyz se kus drevene palisady rozleti na trisky za ohlusujici exploze se spoustou ruznobarevnych cmoudiku, ktere se vali bliz a bliz, a kdyz mezi tim pobihaji krijici se sermiri, nez kdyz po vystrelu z dela vypadne za nejakeho praskani z hradby par prkenek. :wink:
Proste principielne uplne to same, jako kdyz ve Star Wars vydavaji bojujici stihacky ve vzduchoprazdu nejake zvuky. Jasne ze by v tom vakuu bylo pri te bitve hrobove ticho. Zadne motory, zadna strelba, zadne exploze. Ale to by bylo fakt nudny. A tak to sice neni podle pravdy, ale je to tam. A uplne stejne je to podle mne s temi efekty v sermu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.05.2006 - 14:34 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jáchym Hrabec: To jsem asi neměl psát, to je fakt. Není to zas tak dávno, kdy jsem aktivně šermoval. Takže beru to hanlivé označení zpět.

Mne dnes už zajímají hlavně rekonstrukce ve stylu LH. A to taky nemusí být nezáživné akce, naopak. Ale není pro mne důležité, zda-li se divák baví. Dokonce je mi to jedno. Spíše vítám diváky zvídavé, které zajímá historie.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 291 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz