Od 5. září bude v galerii Masné krámy výstava Mikoláš Aleš v Plzni.
http://www.zpc-galerie.cz/cs/exhibitions/info/29Tady u nás je zbytečné o Alšovo vztahu k husitství psát, vždyť i na facebooku máme jako hlavní fotku jeho husitskou jízdu pronásledující křižáky u Domažlic, obraz s úžasnou energií, která nabíjí.
V katolické baště Plzni se ani nezachovaly žádné památky na husity, není tu samozřejmě ani socha Jana Žižky, ale jsou tu Alšova sgrafita, na kterých zachytil naši historii. Rozsah domů s Alšovo sgrafity je i pro Českou republiku něčím výjimečným. Vznikl na základě přátelství umělce s plzeňským stavitelem a architektem Rudolfem Štechem. Ten se nadchl pražskými stavbami Antonína Wiehla, u nichž se poprvé objevují Alšova sgrafita na průčelních fasádách. Spolupráci plzeňského architekta s Alšem je možné přesně datovat, a to dnem 29. března 1892, kdy se na malíře obrátil dopisem, zda by se chtěl podílet na výzdobě tří rozestavěných činžovních domů (jeden z nich - v Tovární ulici - zdobí sgrafito obléhání Plzně z roku 1433 - viz
Galerie).
V Plzni se setkáváme s motivy Alšových husitů dále na souboru budov v Nerudově ulici na obrazech v úrovni prvního patra, je zde Mistr Jan Hus, Jan Žižka z Trocnova, Jan Roháč z Dubé, Jiřík z Poděbrad.
Na domě v Dominikánské ulici 12 ale dnes v prázdných lunetách chybí sgrafita husita a Jiřík z Poděbrad, protože tato byla v polovině 70. let minulého století odstraněna bez náhrady pro svůj havarijní stav. Jejich šance na návrat ale existuje, neboť originály kartonů jsou uloženy v Západočeské galerii v Plzni.
Tím posledním domem, který Aleš v Plzni vyzdobil, byl v roce 1905 domek jeho přítele architekta Štecha na tehdejší Klatovské silnici 95 (nyní roh Klatovské třídy a Dvořákovy ulice). Štech se však dlouho z nového domu neradoval - oběsil se ve své nejslavnější stavbě:
Berní úřad pro dlužné daně zabavil mu několik tisíc pohledávek vůči eráru. Zaplavila nitro Štechovo vlna zoufalé beznaděje. A v tomto temnu myšlenkovém skončil 4. ledna 1908 tragicky svůj život v synagoze, v první své stavbě v Plzni, provedené v roce 1891.Ve špinavém centru Plzně sgrafita opravená v 80. letech minulého století budou brzy potřebovat údržbu, aby mohla dalším generacím vyprávět přiběhy našich dějin i ten nikdy nekončící o přátelství dvou mužů - Rudolfa Štecha a Mikoláše Alše.
částečně opsáno z Radničních listů z podzimu 2012Podle kartonů Alše v Plzni maloval sgrafita malíř Josef Bosáček, který posledních 16 let života žil v naprosté chudobě na slámě ve farském chlévě...
http://www.prostor-ad.cz/pruvodce/okolo ... osacek.htmPříloha:
Aleš_Stech.jpg [ 108.24 KiB | Zobrazeno 14925 krát ]
Mikoláš Aleš a Rudolf Stech, foto František Duras, 1896