Právě je 19.04.2024 - 08:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10.11.2018 - 14:05 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
V MF Dnes vyšel rozhovor s Vlastimilem Vondruškou. V něm mj. říká, že: "...V mých románech rozhodně nejsou zásadní faktografické chyby. Bitvy se stanou tehdy a tam, kde se opravdu odehrály, historické postavy jsou skutečné a jejich činy co nejreálnější..."
Na otázku ohledně Jana Želivského, o kterém se v Husitské epopeji uvádí, že znásilňoval ženy, autor odpovídá: "Že znásilňoval ženy je samozřejmě licence..."
https://zpravy.idnes.cz/vlastimil-vondr ... domaci_skr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vondruška a jeho husitská epopej
PříspěvekNapsal: 13.07.2019 - 11:07 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Milan píše:
... Na otázku ohledně Jana Želivského, o kterém se v Husitské epopeji uvádí, že znásilňoval ženy, autor odpovídá: "Že znásilňoval ženy je samozřejmě licence..."
https://zpravy.idnes.cz/vlastimil-vondr ... domaci_skr
Licence v tomto kontextu = možnost odchýlení se od normy.
Licence i norma jsou ženského rodu. Tak je Vondruška obě znásilnil. :!: :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.04.2020 - 09:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Známe důvěrně páně Vondruškův původ, známe jeho postoje k EU, jeho xenofobní názory a vůbec jeho svérázné pojetí politiky směrem na Západ i Východ. Víme též o jeho selháních, jimiž se zpronevěřuje své profesi historika.

A proto je vždy skvělé, když ho občas klepne přes prsty přímo jeho kolega, takto rektor olomoucké univerzity, a nemusíme to dělat jen my "neprofesionálové":
https://www.pressreader.com/czech-republic/mf-dnes/20200425/281840055815633 ... :thumbup: :clap:
Příloha:
Prof._Jaroslav_Miller.jpg
Prof._Jaroslav_Miller.jpg [ 106.73 KiB | Zobrazeno 9497 krát ]
prof. Jaroslav Miller

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.04.2020 - 23:37 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 18.07.2012 - 04:41
Příspěvky: 180
Bydliště: Strakonice
A s tím neexistujícím českým národem doby husitské je to myšleno jak?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.04.2020 - 23:53 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kata-he-kasa píše:
A s tím neexistujícím českým národem doby husitské je to myšleno jak?
... tak on myslí "v dnešním smyslu". :wink:
Ale přesto nebo právě proto by si pan rektor měl možná doplnit vzdělání o husitství a měl by si pečlivě nastudovat Čornejova Žižku + ještě tohle. :wink:

BTW. Tato jeho věta "... české země husitské éry rozhodně nepředstavovaly synonymum prosperujícího státu." je taky podivná. To samé si myslí jistě i Vondruška. :!:
Navíc by si tohle pochopitelně zasloužilo hlubší rozbor, ale o tom už jsme tady psali stejně mockrát.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.04.2020 - 18:44 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Pan Vlastimil Vonruška, jak sám řekl, velmi rád fabuluje, a tak ten článek, z 18.4. v mf-dnes, může být ve směru jeho myšlení, a čeká kdo se na to chytí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2020 - 14:58 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Podle mě se ta Vondruškova obliba ve fabulování vztahovala na beletristickou tvorbu (kde knihy seká jak Baťa cvičky); trochu se bojím, že v onom článku se projevuje spíš jeho stylizace do role poučeného komentátora, který díky svým znalostem dokáže vidět dál, odhalit souvislosti...Ačkoli si často jen vyzobává dějinné příklady, mnohdy velmi problematicky (kulantně řečeno), které podporují jeho myšlenkové schéma (to je jen můj názor :) ).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2020 - 16:21 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Pan Vlastimil Vondruška dobře ví co je to odborný, vědecký článek, protože z počátku tak pracoval, a má myslím vědeckou hodnost. Takže ten článek v mladé frontě-dnes z 18.4. s odborností nemá nic společného, stejně jako všechny novinové články, což si lidé neuvědomují, a berou to jako "Boží slovo". Odborné veřejnosti na tom článku především vadí, že je to signováno jako profesionální sdělení. Samozřejmě pan Vondruška má také velké množství příznivců, kterým tyto myšlenky konvenují.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: "dva" Vondruškové
PříspěvekNapsal: 30.04.2020 - 16:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Souhlasím s Milanem v tom smyslu, že u Vondrušky je třeba od sebe oddělit role historika a "politického komentátora".
Jedna jeho role je za vosumnáct a druhá bez dvou za dvacet. V první roli fabuluje, a to tak, že je schopen i lhát a být historiograficky velice nepřesný (je mi úplně jedno, že se jedná o beletrii, ale zpronevěřuje se své profesi) a v té druhé roli se projevuje jako euroskeptik, xenofob a jako člověk spíš provýchodně orientovaný. Víme totiž, kdo byl páně Vondruškův otec (nomenklaturní komunista) a nikdo mi nevymluví, že tím výchova jeho syna neutrpěla. :wink:

Počínaje 2. větou tohoto příspěvku se jedná o můj ryze osobní názor, který nikomu nevnucuji. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2020 - 13:58 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Karel Konečný: Ano, často lidé novinový článek berou jako pravdu pravdoucí. Podle mě by to ale tím spíš měla spíš být výzva pro autory k zodpovědnému přístupu (nota bene když jsou uvedeni jako odborníci v daném ranku), nikoli k účelovému zacházení s fakty. Nebo by měl onen autor přiznat barvu, že jde o jeho subjektivní pohled/předvolební agitaci atd., kde nepíše v zájmu své původní profese (ale jen ji využívá, popř. zneužívá). No, asi hodně naivní představa :)

Jiří Motyčka: Možná, že ty role u Vondrušky už splynuly do úlohy jakéhosi mudrce, kterému jsou odhalena tajemství minulosti i budoucnosti - a ten původní autor seriozních prací, jak o nich psal Karel Konečný, se sotva objeví.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2020 - 14:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Milan píše:
... Podle mě by to ale tím spíš měla spíš být výzva pro autory k zodpovědnému přístupu (nota bene když jsou uvedeni jako odborníci v daném ranku), nikoli k účelovému zacházení s fakty ...
Ano,
to jinými slovy říká pan rektor ve svém článku hned v úvodu:
"Pěstovat si svou vlastní uhlířskou víru (mít svůj vlastní názor - pozn. JM), je legitimní právo kohokoliv, ale podepisuje-li se autor jako 'historik', měl by ctít elementární zásady profesní etiky a nedělat ostudu stovkám poctivých historiků a historické vědě založené na kritickém zkoumání minulosti."
A to platí při psaní jakéhokoli "nezávazného" článku, ale svým způsobem i o psaní beletrie, která nějak souvisí s autorovou profesí. Své vystudované profese se totiž nezbaví ani ve spánku.

Milan píše:
... Nebo by měl onen autor přiznat barvu, že jde o jeho subjektivní pohled/předvolební agitaci atd., kde nepíše v zájmu své původní profese (ale jen ji využívá, popř. zneužívá) ...
O jeho subjektivní pohled jde na každý pád. :!: Dokonce i v odborné literatuře, vědeckém díle, když vytváří hypotézu či spekulaci, která nemůže být opřená o chybějící prameny.
Předvolební agitace je však zcela jiný žánr. V její rétorice i dikci se nelze spolehnout už vůbec na nic, natož na to, že by řečník či pisálek přiznal barvu. Většinou je pravý opak pravdou, expresivně řečeno autor prostě zcela veřejně a nepokrytě lže a v lepším případě to vydává za slib, kterému uvěří leda hlupáci, a ti ostatní dopředu vědí, že ten slib je nesplnitelný. (Proto volby v Česku dopadají tak, jak dopadají.)

Milan píše:
... Možná, že ty role u Vondrušky už splynuly do úlohy jakéhosi mudrce, kterému jsou odhalena tajemství minulosti i budoucnosti - a ten původní autor seriozních prací, jak o nich psal Karel Konečný, se sotva objeví ...
Vondruška ve svých verbálních i písemných projevech často mentoruje nebo se dokonce tváří, jako by místo desertu po obědě snědl veškerou moudrost světa. Nezpochybnitelná skutečnost spočívající v tom, že jeho knížky jdou na dračku, mu dává jistě sebevědomí místo toho, aby ho spíš obracela k pokoře a ke skromnosti. Zřejmě si neuvědomuje, že jeho čtenáři se bezesporu rekrutují i z té první skupiny lidí, o níž jsem psal v předchozí mé replice, v části o předvolební agitaci.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.05.2020 - 16:42 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Díky za doplnění a upřesnění.
Jen ještě k té agitaci - nemyslel jsem tu přímočarou (slibuju xy...), ale spíš obecnější, kdy třeba nějaká autorita (či "autorita") ani neřekne přesně, jakou stranu volit, nicméně poskytne jakési "ideologické zázemí" (nebo jak to nazvat), z něhož vposledku vyplývá, pro koho hlas dát. Právě Vondruškův článek mi tohle lehce připomněl, když na konci už se předkládají myšlenky o znectění "odkazu bílého muže", pro budoucnost nezbytného návratu k "tisíciletému politickému systému prosperujících a suverénních států" atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: agitace
PříspěvekNapsal: 01.05.2020 - 19:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Rozumím!
Ano, jistě existuje agitace těch, kteří kandidují, a těch druhých, což je Vondruška. Ano, já psal spíš o těch prvních. Bylo by zajímavé vědět, ke které partaji má Vondruška blízko a ve prospěch koho nebo kterých agituje. :?

BTW. Vlastík o tomhle vláknu našeho DF pravděpodobně vůbec neví, protože když se do gůglu zadá heslo "Vlastimil Vondruška", tak tam naštěstí nevylezeme. Asi by se mu nelíbilo, jak ho tady "drbeme", co? ... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.05.2020 - 16:40 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Pana Vondrušku jsem kromě pár rozhovorů nijak detailně nesledoval, tak jsem měl trochu pochyby, zda k němu nejsme až moc příkří. :) Ale když jsem si přečetl, kterak ve svém Breviáři pozitivní anarchie uvádí i podvržené citáty (Bismarckův o Ukrajině/Rusku, Benešův o dekretech, resp. Německu), tak mě nějaká shovívavost celkem přešla. Tohle by se historikovi stávat nemělo...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
PříspěvekNapsal: 03.05.2020 - 17:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Milan píše:
Pana Vondrušku jsem kromě pár rozhovorů nijak detailně nesledoval, tak jsem měl trochu pochyby, zda k němu nejsme až moc příkří ...
nejsme! :D

Milan píše:
... Tohle by se historikovi stávat nemělo ...
No, právě! ... nemělo. :!:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 97 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz