Právě je 03.03.2021 - 04:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: lokalizace 2. domu
PříspěvekNapsal: 10.03.2010 - 23:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8026
Bydliště: Athény východních Čech
odpurce paleni v sudech píše:
... Jestli jsem to správně pochopil, tak vlastně ani pořádně nevíme, co bylo náplní práce komořího-komorníka a už vůbec, co dělal ten "vrátný" ...
Ano, pochopil jsi to naprosto správně. :)
A komorníka (královny) bych vzhledem k výše uvednému vůbec neřešil, protože s velkou mírou pravděpodobnosti blížící se jistotě jím Žižka vůbec nebyl ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.03.2010 - 00:55 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 31.08.2009 - 13:47
Příspěvky: 324
Bydliště: Petrovice
Tyto úřady a funkce pro urozené bývaly většinou jen čestné a symbolické. (Viz např. na nejvyšší úrovni úřad říšského arcičíšníka pro krále českého, jehož jedinou povinností bylo nalít nově zvolenému římskému králi první pohár vína.)
Dokázal bych si docela představit, že ten portulanus regius jen čas od času vpouštěl ke králi ty nejvýznamnější návštěvy. Na permanentní hlídání před branou v noci i nepohodě patrně "měl lidi".

_________________
De omnibus est dubitandum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Žižka ve službách krále
PříspěvekNapsal: 01.04.2010 - 15:54 
Offline
práče
práče

Registrován: 23.01.2010 - 14:32
Příspěvky: 28
Žižka nebyl lapka v pravém slova smyslu - on byl králův agent:
1405 - král se smiřuje s Rožmberkem, lapkovství proti Rožmberkovi = zločin i proti králi
1406 - k obávané tlupě Matěje vůdce přichází jakýsi Žižka, jeho bratr Jaroslav a jakýsi Jindřich
1406 - 1409 - Matěj řádí na Rožmberském zboží a v Rakousích a proti královskému městu České Budějovice, které ale nemělo královský hrad, který by město hlídal a tak na 100% docházelo k finančním machinacím proti Koruně
1409 - Matěj se pokouší dobýt mocný královský hrad Lomnici i s městem, což se mu zřejmě nedaří ani s pomocí písaře Ondřeje, zároveň se mu za pomoci Bradáče Ptáčníka (pán tvrze Zvíkovec 15 km odtud) daří vypálit královskou tvrz Dvořiště, která střežila dnešní rybník, v nedalekém lese je dodnes k vidění Žižkův dub, kde se Matěj vůdce s lapky scházel a zase kousek odtud býval manský dvůr Prochod patřící jinému Matějovi, který byl s lapky jedna ruka. To se stalo asi na jaře. Je zajímavé, že v tu ránu byla celá banda pochytána a sám Matěj vůdce byl dopaden a vyslýchán právem útrpným v Budějovicích. Tři roky škodil Rožmberkovi a nepřátelům Koruny a nic se nedělo, ale jakmile vztáhl ruku na královské zboží... Zároveň král Václav dvakrát orodoval ve stejný rok u Rožmberka a Budějovic, město Žižku chtělo stíhat jako lapku i tak a on jim vzkázal, že on Žižku na milost vzal a aby město to také učinilo. Sám Žižkovi odpustil v listě, který začíná slovy (přibližně): ,,Našemu milému věrnému Žižkovi..."
1410 - s královým důvěrníkem a svým starým známým Janem Sokolem z Lamberka bojuje v Polsku proti Křižákům a po návratu se v podstatě stává nějaký lapka z lesů bodygárdem královny... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: negramotný Žižka
PříspěvekNapsal: 14.10.2010 - 22:59 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8026
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
... Žádný z listů nepsal Žižka sám, protože psát a číst neuměl.

Z čeho tak usuzuješ? ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negramotný Žižka
PříspěvekNapsal: 15.10.2010 - 19:29 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 430
Jiří Motyčka píše:
Napo_Leon píše:
... Žádný z listů nepsal Žižka sám, protože psát a číst neuměl.
Z čeho tak usuzuješ? ... :wink:

Zajímavá otázka, protože na ní neznám odpověď :D Ale nadpis příspěvku "negramotný Žižka" by mohl někoho urazit, takže se pokusím ozřejmit, proč si myslím, že byl Žižka negramotný (ano, jedná se tedy o moji domněnku). O tom, že by Žižka uměl psát a číst, se kupodivu nezmiňuje ani Palacký, ani Tomek, ani Pekař, ani F. M. Bartoš, ani Šmahel a ani Čechura. Abych jmenoval tedy alespoň ty nezjnámnější husitology a kapacity naší historiografie. Myslím si dokonce, že by Pan Šmahel odpověděl na otázku: "Uměl Jan Žižka číst a psát?" tak, jak kdysi odpovídal i na otázku: "Jak byl Žižka starý v době, kdy psal dějiny?". Odpověděl by asi v tomto duchu: ...nepřikládáme zásadní význam sporu, zda Žižka uměl číst a psát, jelikož by to nic zásadního nezměnilo na jeho dalších osudech." Jinými slovy skutečně není podstatné, jestli uměl Žižka psát a číst. Je to jen zajímavé. Ale z čeho soudím a opovažuji se vynést soud? Z tohoto...

Na přelomu vrcholného a pozdního středověku se stále nenosilo vzdělání a u lidí z nižších i vyšších vrstev společnosti se více cenila jízda na koni, ovládání meče a znalost ve vojenském řemesle, než schopnost číst a psát. Podle středověkého myšlení příslušelo vzdělání spíše vrstvám duchovním, ani u králů nebylo obvyklé, že uměli číst a psát (vždyť první český král, který uměl číst a psát byl až Jan Lucemburský a jeho syn Karel). Vzdělanost se považovala u šlechty někdy i do konce za věc nehodnou rytíře. Obyčejní lidé žijící na vesnici, v městečku nebo v městě číst a psát neuměli, protože to nepotřebovali. Neuměli ani počítat, takže mnozí ani nevěděli, kdy se narodili nebo kolik jim je let. Gramotní nebývali ani měšťané a příslušníci nižší šlechty. Pouze někteří z předních pánů a lidé pohybující se na královském dvoře nebo v zemských úřadech a kancelářích měli alespoň základní vzdělanost, že číst uměli a podepsat se také byli schopni.

Žižka byl drobný zemánek, vlastně jen majetný sedlák osvobozený od placení daní. Jeho majetek byl skromný a obživu zaručovalo pouze pilné hospodářství, kdy bylo potřeba zapojit do hospodaření i syny starého Žižkova otce (prý to byl jistý Řehoř). Malý Jan neměl na učení ani pomyšlení, neboť ho bylo zapotřebí doma a na vzdělání nebyly peníze. Zdá se také pravděpodobné, že Jan neměl lehké dětství, neboť brzy přišel o rodiče a je předpoklad, že jeho rodný dvorec se mohl stát obětí útoku a sám Jan byl úmyslně zmrzačen na doživotí (vyhojené poranění levého oka způsobené ve věku 10 - 14 let). V takovém dětství a mládí nebyl u Žižky čas na vzdělání, které ani nepotřeboval. Že žil Žižka na okraji nouze ukazuje i nepředstavitelný problém sehnat nepatrnou částku a nutnost zadlužit se u dvou jistých židovek za vysoký úrok roku 1378. V zachovaných listinách z let 1378 - 1384 se Jan Žižka nikdy nepodepisoval (tady také vznikaly spekulace ohledně vztahu listin k Žižkovi nebo o významu jeho jména, neboť pokaždé je Žižkovo jméno uvedeno v různých formách, které značí, že zápisy prováděl písař, kdyby se podepisoval sám Žižka, tak by se podepisoval nejspíše ve stejném tvaru).

Když Žižka skončil jako lapka (kdy působil jako lapka těžko říci, dle posledního listiného záznamu, který prováděl ještě spořádaný obyvatel království, až do prvního "pravení" ze smolných knih - Pozor! Jsou zde záznamy v chronologickém nepořádku způsobeném nedbalým písařem, tudíž nemůžeme přesně určit ke kterému roku "pravení" patří - se dá soudit, že Žižka lapčil snad již od konce 80. let 14. století, či spíše od druhé poloviny 90. let 14. století, vezmeme -li v potaz události v Čechách), tak vzdělanost nebyla třeba. Žaludek svíral hlad a kořist a jídlo byly hlavním hnacím motorem Žižky a jeho druhů. Po uzavření lapkovské kariéry Žižka odešel do Polska a po návratu působil na králově dvoře, kde mohl přijít do styku s jiným a věřím, že i kultivovanějším mravům a zvykům, než na které byl až dosud zvyklý. Jenže jak říká oblíbené a staré české přísloví ("Starého psa novým kouskům nenaučíš"), tak si nemyslím, že by se Žižka tady naučil číst a psát. Po roce 1419 měl Žižka hlavu plnou jiných starostí a ani na jednom z devíti zachovaných listů není jeho podpis a listy psal písař. :wink:

Dychtivě čekám na reakce, protože by mně vážně zajímalo, jestli uměl Žižka číst a psát. :lol:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Negramotný Žižka
PříspěvekNapsal: 15.10.2010 - 21:21 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1212
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Také jsem četla, že Žižka měl písaře, ale nějak se mi nepodařilo porovnat jednotlivé dopisy, jestli je to pořád psané jednou rukou, jedním písařem. Myslela jsem si jen, že bratr Žižka neměl vlohy pro krasopis, jak už to u těch zemitějších lidí bývá, byl zvyklý spíš držet meč, tak měl těžkou ruku a ta gotická písmenka se musela přímo malovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: gramotný Žižka
PříspěvekNapsal: 15.10.2010 - 22:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8026
Bydliště: Athény východních Čech
Z toho, že Žižka nepsal listiny a že je dokonce ani nepodepisoval (jiný "podpis" = jiný písař) bych se neodvážil dělat jednoznačný závěr, že neuměl číst a psát.

Husitská vojska mívala své písaře mj. i proto, když potřeboval hejtman nebo správce domácí či polní obce cosi komusi písemně sdělit. Byly to listiny týkající vojenské i politické oblasti, ale pochopitelně i jiného druhu. A navíc Žižka, když vstoupil na scénu husitské revoluce, tak nejprve disponoval pouze jedním okem a záhy žádným. Brejle tuším taky nepoužíval ...
Jan Hus pocházel z ještě skromnějších poměrů než Žižka a navštěvoval partikulární školu v Prachaticích. Nedomnívám se, že cca o 10 let starší zemanský synek by taky chodil do školy, ale byl mu pouze obstarán na nezbytně nutnou dobu domácí učitel, kterým mohl být klerik bez obročí, takže se mu každý sebemenší penízek hodil. A tento chudý učitel mohl naučit Žižku číst a psát, i něco málo těch počtů mohl neposedného mladíka, roztržitě si pohrávajícího s nějakou chladnou zbraní, přiučit.

Moje domněnka je tedy naopak zase ta, že gramotným mohl být ... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.11.2010 - 21:56 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
Žižkova kariéra u dvora a přímluva za jeho nestíhání, byť byl člen tlupy Matěje vůdce a ten byl po několika úspěšných letech najednou z většinou svých spolupracovníků dopaden a i potrestán má prosté vysvětlení. Byli dopadeni díky Žižkově pomoci, který je prostě udal. Otázkou je zda-li je zradil, či u nich působil jako agent. Za odměnu inkasoval peníze - koupě domu v Praze a teplé místečko u královnina dvora. Při porovnání z jak prostých poměrů vyšel - více než skromný statek který mu konečně mnoho let již nepatřil, nejistá existence vojáka ap. Docela slibný začátek úspěšné etapy života pro muže středních let po fyzické stránce (pro vojáka nepochybně důležité) již za zenitem. Šance pro nový život.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.11.2010 - 22:04 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
k Žižkově gramotnosti, podle lidové tradované pověsti, prý navštěvoval v Prachaticích (dost od Trocnova vzdálených) stejnou školu, jako Hus. O této skutečnosti, jsou k dispozici stejné důkazy, jako v Husově případě, totiž dočista nic. Pro Husa je alespoň ta pravděpodobnost vyšší díky tomu že to do té Prachatické školy měl slabou hodinu chůze. Pokud se v jihočeském Husinci opravdu narodil. 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.11.2010 - 22:08 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 430
Tom píše:
Žižkova kariéra u dvora a přímluva za jeho nestíhání, byť byl člen tlupy Matěje vůdce a ten byl po několika úspěšných letech najednou z většinou svých spolupracovníků dopaden a i potrestán má prosté vysvětlení. Byli dopadeni díky Žižkově pomoci, který je prostě udal. Otázkou je zda-li je zradil, či u nich působil jako agent. Za odměnu inkasoval peníze - koupě domu v Praze a teplé místečko u královnina dvora.


Zajímavá teorie a ne nepravděpodobná. :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: gramotný Žižka
PříspěvekNapsal: 05.11.2010 - 12:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8026
Bydliště: Athény východních Čech
Na popud bratra Napo_Leona jsem se na tuto záležitost 4. 11. 2010 písemně dodázal odborníka z nejpovolanějších. A tady je jeho odpověď z 5. 11. 2010, cituji:
"Milý pane kolego,
jak tomu často bývá, nemohu Vám poskytnout spolehlivé údaje. Naučit se číst a trochu psát bylo koncem 14. století možné i ve vesnickém prostředí.
Zpravidla však jen u nadaných chlapců, kterých si povšiml místní farář nebo jiný kněz. Žáci mu pak přisluhovali při mši i jinak, zpívali v kostele, chodili na pohřby etc. (to však jen ve velkých nebo zámožných farách). Pro církevní službu býval určen jeden z druhorozených synů místního šlechtice. Mohl bych pokračovat, k podstatě otázky bychom se však nepřiblížili.
Podle mého názoru Žižka mohl trochu číst i psát, své písemnosti však stvrzoval pečetěmi. Jeho pověstné listy jistě psal jeho polní písař anebo někdo z kazatelů jeho vojska. Tolik k Vaší otázce. S ranním pozdravem F. Šmahel.
"

Bez dalšího komentáře citovaného mailu si dovolím pouze připomenout, že tímto Šmahelovým sdělením přibyla k té mé další shodná domněnka, avšak s daleko větší vahou ... :oops:
JM 15. 10. 2010 píše:
Z toho, že Žižka nepsal listiny a že je dokonce ani nepodepisoval (jiný "podpis" = jiný písař) bych se neodvážil dělat jednoznačný závěr, že neuměl číst a psát.
Husitská vojska mívala své písaře mj. i proto, když potřeboval hejtman nebo správce domácí či polní obce cosi komusi písemně sdělit. Byly to listiny týkající vojenské i politické oblasti, ale pochopitelně i jiného druhu. A navíc Žižka, když vstoupil na scénu husitské revoluce, tak nejprve disponoval pouze jedním okem a záhy žádným. Brejle tuším taky nepoužíval ...
Jan Hus pocházel z ještě skromnějších poměrů než Žižka a navštěvoval partikulární školu v Prachaticích. Nedomnívám se, že cca o 10 let starší zemanský synek by taky chodil do školy, ale byl mu pouze obstarán na nezbytně nutnou dobu domácí učitel, kterým mohl být klerik bez obročí, takže se mu každý sebemenší penízek hodil. A tento chudý učitel mohl naučit Žižku číst a psát, i něco málo těch počtů mohl neposedného mladíka, roztržitě si pohrávajícího s nějakou chladnou zbraní, přiučit.
Moje domněnka je tedy naopak zase ta, že gramotným mohl být ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 05.11.2010 - 19:54, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.11.2010 - 18:59 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ad Napoleon:
Hezké psaní, jen plné spekulací! Odkud víš, že byl Jan Žižka z Trocnova záměrně zmrzačen ve věku 10-14 let? Podle čeho soudíš, že žil na okraji nouze? Podle té listiny s dluhem židovkám? A co když se jednalo o okamžitou potřebu peněz cca osmnáctiletého mladíka? Třeba zaplacení účtu v hospodě? Žižkovo lapkovství v 80. a 90. letech 14. století je pro mne také novinka, kde jsi načerpal tyto informace prosím?

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.11.2010 - 19:13 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ad Tom a Žižka denunciant:
Na můj vkus příliš fantastická teorie! Zaprvé by se o tomhle velmi pravděpodobně dochovaly zmínky v pramenech týkajících se Matěje Vůdce a Žižkovy amnestie. Zadruhé nechápu, proč by se takto finančně zabezpečený člověk vydával do nejisté války? Zatřetí a především se to naprosto neslučuje s Žižkovou ctí, na kterou vždycky dbal!

_________________
trener


Naposledy upravil trener dne 12.06.2014 - 12:15, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.11.2010 - 20:57 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 430
trener píše:
Ad Napoleon:
Hezké psaní, jen plné spekulací! Odkud víš, že byl Jan Žižka z Trocnova záměrně zmrzačen ve věku 10-14 let? Podle čeho soudíš, že žil na okraji nouze? Podle té listiny s dluhem židovkám? A co když se jednalo o okamžitou potřebu peněz cca osmnáctiletého mladíka? Třeba zaplacení účtu v hospodě? Žižkovo lapkovství v 80. a 90. letech 14. století je pro mne také novinka, kde jsi načerpal tyto informace prosím?
Rád odpovím :wink:

Je plné spekulací a domněnek, jako konec konců celý Žižkův život do roku 1419. Nikde jsem nepsal, že to tak je a musí být, ale naopak jsem vždy psal důležitá slova "pravděpodobně", "zdá se", "nejspíše", atd. Otázka první: čáslavská kalva se zdá být s největší pravděpodobností autentickým pozůstatkem Žižky a při jejím bedlivém zkoumání přišel antropolog Emanuel Vlček na to, že zkoumaný jedinec utrpěl sečné zranění ve stáří 10 - 14. Jak mohl chlapec utrpět sečné zranění? Při hře s chlapci asi ne, jak nám tvrdil Silvio Piccolomini. Tudíž se nabízí předpoklad, že byl takto záměrně zraněn. Například při vyřizování účtů mezi zemany nebo při přepadení dvorce, atd. Druhá otázka: tady soudím, že malinký trocnovský dvorec mohl ztěží uživit dlouhodobě Žižku s rodinou (předpokládanou rodinou). Zdá se, že Žižka žil skutečně na okraji nouze. Aby Žižka poplatil účet v hospodě ( :D) se zdá jako nepravděpodobné vysvětlení. Zadlužil by se proto na vysoký úrok a svědčili by na listině další osoby (starší a zkušenější), kdyby šlo o takovou záležitost? To nejspíše ne. K poslední otázce: poslední známý údaj o Žižkovi je z roku 1384, kdy prodával majetek po své manželce. Co brání domněnce, že již na přelomu 80. a 90. let 14. století Žižka nelapčil?

Psal jsem o spekulacích a domněnkách. Na ty mám nárok stejně jako ty a kdokoli jiný na základě získaných informací. Nic víc. Přepisovat učebnice dějepisu se nechystám, neboj. :lol:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negramotný Žižka
PříspěvekNapsal: 05.11.2010 - 23:07 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Napo_Leon píše:
V zachovaných listinách z let 1378 - 1384 se Jan Žižka nikdy nepodepisoval ...pokaždé je Žižkovo jméno uvedeno v různých formách, které značí, že zápisy prováděl písař, kdyby se podepisoval sám Žižka, tak by se podepisoval nejspíše ve stejném tvaru...
Trochu se do té debaty také přimísím. 8)
Napo_Leonův příspěvek je psán velice hezky, působí spíš jako článek do časopisu, leč žel svými kombinacemi asi tak Epochy. (Nic ve zlém).
Jen krátce - souhlasím s Jirkou v tom, být opatrným v tak jednoznačných závěrech, jako vyvozování negramotnosti z podpisu na listinách.
Na mnohých listinách totiž bylo vypsáno celé jméno nebo tituláž hned v úvodní větě a zpravidla to končilo pouze datací. Takže podpis pod textem nebyl vůbec zapotřebí, ten nahrazovala osobní nebo úřední pečeť.

Nelze ani usuzovat na odlišnost písaře podle odlišnosti podpisu. Někteří šlechtici byli známí pod různými modifikacemi vlastního jména a takže je můžeme spatřovat v zápisech pod různými tvary. Na odlišnost písařů ukazuje odlišný rukopis.

U nobility bylo obecně zvykem, že měli svého písaře, kterému znění svého sdělení diktovali, takže sami dopisy ani nepsali, stejně jako si doma sami neuklízeli, byť by to byli schopni dokázat. Někdy na tvrz docházel písař i z nedaleké vesnice, nebydlel-li s nimi přímo na místě.

Jak podotkl už F.Šmahel, je také důležité gramotnost posuzovat podle doby a ne podle středověku obecně, protože pozdní středověk byl nesrovnatelně jinde než třeba období Přemyslovců.

Tom píše:
Byli dopadeni díky Žižkově pomoci, který je prostě udal. Otázkou je zda-li je zradil, či u nich působil jako agent. Za odměnu inkasoval peníze - koupě domu v Praze a teplé místečko u královnina dvora.
V té době se na tajné agenty nehrálo, to bylo o 600 let později. :lol: Ale zkazka to je nesmírně barvitá. Opět mi evokuje Epochu. :wink:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz