Právě je 17.02.2020 - 14:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 01.04.2018 - 18:47 
Offline
práče
práče

Registrován: 04.02.2016 - 19:47
Příspěvky: 20
Teda všechna čest, ty knížky jsou bomba! Super počteníčko.
Musím říct, že pasáž o obléhání mě dostala. Takhle podrobně to málokdo zpracuje a fantazie čtenáře pracuje naplno. Docela mě zarazilo, že se našlo (pardon nenašlo), tak málo kulí do děl (bombard) - podobně jako na Sionu. Ale Kalich se asi tak dobře neostřeloval jako Sion.
Nicméně zarážející je další věc - přece pokud bylo opevnění převážně ze dřeva (alespoň prvních dvou oddílů), tak bych čekal, že útočník se bude snažit toto zapálit. Tedy by se našlo spousty ohořelých dřev. prvků. Jak bylo dosaženo "nehořlavosti"? Kůže asi všude nemohly být...
Prosím napsané nebrat jako kritiku knihy, ale jen jako příspěvek k diskuzi!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 02.04.2018 - 06:43 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 15.04.2015 - 07:31
Příspěvky: 103
Bydliště: Teplice 3
Samozřejmě výzkum pokračuje i nadále po dobu záchranného programu, který tam momentálně probíhá a tuším, že zápalné šípy máme myslím 2 ks a ty kamenné koule /cca 17cm/ - už jich je také povícero. Stačí takto ? Pokud ne - více info na Milana Sýkoru.

_________________
Koiko Tomio


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 03.04.2018 - 11:50 
Offline
práče
práče

Registrován: 29.10.2013 - 17:27
Příspěvky: 37
Zdravím,
díky moc za pochvalu, těší nás, že se knížka čte a líbí. Co se týká Vašich postřehů a dotazů: Výzkum na Kalichu ještě stále není uzavřen a probíhá nadále. V knize byly prezentovány nálezy učiněné do konce r. 2016, dnes je nálezů již více. I tak jich ovšem máme málo, což je důsledek stálého vykrádání lokality. Víme od jistého člověka, že např. v místech, kde jsme našli v r. 2016 pouhou jednu kušovku, jich on někdy v r. 2010 našel ke stovce, asi polovinu jich vybral, zbytek tam nechal. Z toho si můžete učinit představu, jak je Kalich vykraden. Sprostý a nízký zájem zlodějů a zločinců rabujících Kalich, nás připravil o jeden ze základních zdrojů poznání k nejdůležitějšímu a nejvýznačnějšímu období českých dějin (touto lamentací však nechci plivat na detektoráře jako na celek, mnoho z nich nám bylo při výzkumu nápomocno a jsem rád, že je mohu považovat za své přátele). I přes tyto chmurné podmínky jsme se ale pokusili o částečný náhled do osudů hradu, s tím, že po skončení výzkumu sepíšeme další článek. Co se týká samotného obléhání tak v nálezech za r. 2017 můžeme pozorovat nárůst projektilů do ručních palných zbraní a šipek. Jejich prostorová distribuce odpovídá tomu, co bylo již vyřčeno dříve, s jednou výjimkou. Nově víme o masivním útoku na baštu vysunutého opevnění, který směřoval od SZ až SV. Při něm bylo dokonce útočníky stříleno na baštu z bombardy, doloženu máme ovšem pouze jednu na několik kusů rozbitou kouli. Na hradě jsme dále našli několik kusů poškozených i celých koulí z houfnice, které ale nejspíše nebyly umístěny v poloze zástřelu, ale byly pouze uskladněny. Nevíme tedy, zda tvořily součást výzbroje hradní posádky, nebo byly do hradu vstřeleny a obránci uschovány pro případ použití. Projektilů z větších palných zbraní jsme tedy našli opravdu málo. To však neznamená, že by se na hrad či z hradu moc nestřílelo. Ano, Kalich byl na tom podstatně lépe než Sion, právě ale příklad druhého z hradů nabádá k opatrnosti. Janská tam sice našla málo projektilů, nově se však ukázalo, že mnohé rozlomené kusy nerozeznala, další snosy koulí neregistrovala a rovněž nevzala v potaz roznášení kamene sedláky. Na Kalichu může být malé množství nálezů dáno rozkrádáním lokality, rozvozem či jenom stavem průzkumu. Sondy archeol. výzkumu jsou omezené a detektor kamenné projektily nezachytí. Také je nutné si uvědomit, že hrad byl i po obléháních v l. 1421 a 1436/37 stále využíván - koule mohly být recyklovány, odvezeny či rozlámány a použity do zdiva nově stavěných budov.
Co se týká spálených konstrukcí: v jádře hradu máme doloženu spálenou baštu, za Ilburka přestavěnou. Popelovité vrstvy se dochovaly mezi hradbou a skálou, tedy v jakési terénní sníženině. U prvního hradního oddílu žádné výrazné spáleniny nemáme. Možná to souvisí s tím, že opevnění tu stálo na hraně svahu a shořelé pozůstatky se prostě splavily a sesuly po svahu dolů. Skutečně jsme tu našli velmi podezřelou šipku a dlouhým krčkem, kterou jsem pokládal za hrot zápalného šípu. Nově ji však posoudilo více lidí, kteří se věnují historickému šermu a lukostřelbě, a ti tvrdí, že krček je poměrně slabý a neunesl by zápalnou směs. Myslím, že jim vzhledem ke zkušenostem můžeme věřit.
Tolik tedy k Vašim dotazům. Sakra, to jsem toho zase nažvanil...
Mějte se a díky!
ms


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 03.04.2018 - 16:08 
Offline
práče
práče

Registrován: 04.02.2016 - 19:47
Příspěvky: 20
Milane Vám, Koikovi i dalším velký dík za práci i odpovědi na mé všetečné dotazy. Jsem do hradů velký fanda a jsem rád, že se poslední dobou díky vaší práci začíná měnit pohled na hrady a především jejich opevnění a způsoby jejich obrany. S těmito vědomostmi obíhám hlavně moravské hrady a je to super "výzkum". Bylo by super, kdyby někdo podobně jaky Vy zapracoval i na mor. hradech.
Už jen z toho důvodu, že na mnoha probíhá devastace podobná, ne-li horší, než od vykradačů.
Jestli ovšem můžu, tak bych měl ještě dva dotazy a už Vás nechám na pokoji.
1. Rýsují se někde v terénu možné postavení obléhatelů, kde by, podobně jako u obléhání Lopaty p. Novobilského, byla větší liniová koncentrace zástřelů šipek indikující nějaký taras?
2. Při obléhání Perštejna bylo docela dost zpráv o zásobování vojska. Nedochovalo se něco i o vojsku dobývajícím Kalich?
Díky a hodně zdaru a elánu do dalších akcí!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 03.04.2018 - 16:19 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 15.04.2015 - 07:31
Příspěvky: 103
Bydliště: Teplice 3
k dotazu č.1 - nemohu se k tomuto vyjadřovat, protože mnohde jde ještě o neprobádaná místa a nebudeme zde navádět, kam je nejlépe jít hledat /nelegální prospekce/
k dotazu č.2 - mnohé je zde již napsáno hned v úvodu tohoto vlákna spolu s odkazy - osobně více podkladů nemám, pokud Milan - nevím ...

_________________
Koiko Tomio


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 04.04.2018 - 09:52 
Offline
práče
práče

Registrován: 29.10.2013 - 17:27
Příspěvky: 37
Jak píše Petr, zatím to nebudeme zveřejňovat, něco máme v hledáčku a nechceme o to přijít. Moc se omlouvám, ale v dnešní sobecké době to bohužel jinak nejde. Ale můžete se spolehnout, že až budeme mít hotovo, tak se o všechny tyto radosti podělíme. Co se týká druhé otázky, tak zatím máme dohledáno pouze to, co je v knize. Pro obléhání Perštejna máme velké štěstí, že se unikátně dochovaly lounské městské knihy, ve kterých si rada zapisovala své výdaje na obléhání hradu, na němž se spolupodílela. Kalich v r. 1421 obléhal Vartenberk v rámci druhé křížové výpravy, zde je možnost, že se ještě něco najde v německých archivech (Norimberk, Sasko), nejsou totiž plně českou stranou využité. Pro l. 1436/37, kdy Kalich i Pannu obléhala krajská hotovost a snad i oddíly císařské, už moc šancí na další pramenné zmínky nevidím.
On tu je pochopitelně další problém, a to je ten, že v české kastellologii se až přespříliš spoléhá na A. Sedláčka. Ano, byl to velký historik a díky bohu za jeho skvělé dílo. Jenomže historie je dávno dál a také je spousta nových pramenů. Snažím se u každého hradu znova procházet prameny, alespoň ty vydané a podrobit je nové kritice a zanesení do nových kontextů. Nejsem však vyškolený historik (sem profesí olupovač mrtvol a vykopávač odpadků :D ), pouze do toho nezdárně fušuji, ale i tak třeba u Kalichu bylo zjištěno mnoho nového (za pomoci řady lidí). V poslední době však hodně spolupracujeme s Janem Boukalem, který teď zpracovával do připravovaných knih dějiny Rýzmburku (Oseka) a Egerberka a objevil přitom mnoho nového. Takže se zase posouváme o kousek dál.
Co se týká Moravy, tak občas zafušuji i tam. Nedávno jsem dělal 3D model hradu Hoštejna, který založil "náš" severočeský geroj Boreš z Rýzmburka (a naučil tak Moraváky stavět hrady :D ) a na kterém najdete i další velmi časný příklad vysunutého opevnění (jako bylo na Kalichu).


Přílohy:
33.jpg
33.jpg [ 3.92 MiB | Zobrazeno 3987 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 04.04.2018 - 14:07 
Offline
práče
práče

Registrován: 04.02.2016 - 19:47
Příspěvky: 20
Olupovač mrtvol a vykopávač odpadků :thumbup:
Tak se budu těšit, na další výstupy Vaší aktivity na Kulichu... Mě ani nenapadlo, že můj dotaz může posloužit té lůze k vykradení dalšího místa. A vlastně já bych mohl dělat to stejné a jen tu shánět tipy...
Ten Hoštejn je opravdu zajímavý. Nutno ještě podotknout, že nedaleko se nachází i Bludov, který svojí externí fortifikací jistě taky zaslouží (by si zasloužil) pozornost. Ale takových by bylo...
Třeba takový Levnov, Kraví Hora, Rabštejn. Stačí se podívat na práci "Hrady doby husitské".
K té Kraví Hoře - nedaleko, asi 150m pod V -SV svahem se nachází něco jako vodoteč, ne nepodobná příkopu (nebo okopu střelců), která lemuje i jezírko u přís. cesty a předhradí. Prochází i malým "lomem", z kterého se údajně bral materiál na hrad. Na některých místech ho lemuje nízký val směrem k hradu. Takhle nějak bych si představoval obléhací kruh kolem hradu. Přece jenom obléhání probíhalo i v noci a ty zvonečky dokola jako na Lichnici, vydržely jen do prvního výpadu z hradu. :D Když uzavřít, tak uzavřít.
A nějaké přednášky na Moravě, anebo vůbec kdekoli, nebyly by? :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 04.04.2018 - 15:11 
Offline
práče
práče

Registrován: 04.02.2016 - 19:47
Příspěvky: 20
Jo, teď jsem si toho všimnul. Zítra, Tábor. Tak su v pér.eli, pane hrábě... Tak až jindy. :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 06.04.2018 - 19:20 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 06.04.2018 - 18:55
Příspěvky: 1
Nové poznatky ke Kraví Hoře
V roce 2016 jsme s profesorem Ungerem prováděli drobný výzkum hradu Kraví Hora, při této příležitosti jsme zmapovali dosud neznámé předhradí položené na opyši před hradem. Situace kolem hradu Kraví Hora je poněkud složitější, lom u hradu pravděpodobně s hradem nesouvisí, protože porušuje val, který celý hrad obklopuje. Rekonstrukce od P. Šimečka je velice nepřesná. Hrad byl pravděpodobně jednodílný možná s obvodovou zástavbou. Za pozornost stojí dřevohlinité opevnění, které je mimochodem na plánech Plačka a v rekonstrukci Šimečka nepřesně zakresleno.


Přílohy:
kravi 0012 - kopiee.jpg
kravi 0012 - kopiee.jpg [ 1008.5 KiB | Zobrazeno 3297 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 07.04.2018 - 19:32 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 15.04.2015 - 07:31
Příspěvky: 103
Bydliště: Teplice 3
Příloha:
P1140653.JPG
P1140653.JPG [ 1.94 MiB | Zobrazeno 3277 krát ]

_________________
Koiko Tomio


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 09.04.2018 - 21:26 
Offline
práče
práče

Registrován: 04.02.2016 - 19:47
Příspěvky: 20
Pavle děkuju za info a doufám, že průzkum bude pokračovat! :thumbup:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 29.05.2018 - 17:23 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 15.04.2015 - 07:31
Příspěvky: 103
Bydliště: Teplice 3
Byli jsme a budem ...
Příloha:
P1140781.JPG
P1140781.JPG [ 1.85 MiB | Zobrazeno 2972 krát ]
Příloha:
P1140803.JPG
P1140803.JPG [ 1.65 MiB | Zobrazeno 2972 krát ]

_________________
Koiko Tomio


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 29.05.2018 - 17:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7553
Bydliště: Athény východních Čech
Koiko píše:
Byli jsme a budem ...
ANO!
Dokonce tam vlaje "naše" korouhev a navíc ve správné heraldické kombinaci barev. :wink: :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 3D vizualizace ...
PříspěvekNapsal: 02.02.2019 - 19:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 7553
Bydliště: Athény východních Čech
3D vizualizace podoby hradu Kalich v 15. století od Ing. Ivana Lehkého (video na YouTube):
https://www.youtube.com/watch?v=YD1tUcyKHAc&fbclid= ... :thumbup: :clap:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hrad Kalich
PříspěvekNapsal: 24.03.2019 - 21:20 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 15.04.2015 - 07:31
Příspěvky: 103
Bydliště: Teplice 3
Práce na hradě začaly a dnes byl vyčištěn JV svah jižní skály.
Příloha:
Poznámka: JV svah na jižní skále zbaven šípku a bordelu...
IMG_20190324_155019.jpg
IMG_20190324_155019.jpg [ 4.02 MiB | Zobrazeno 963 krát ]

_________________
Koiko Tomio


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz