Právě je 16.06.2021 - 11:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Film o Žižkovi
PříspěvekNapsal: 16.12.2018 - 22:46 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 436
Bydliště: Český Brod
Film "Outlaw King" mi přijde tak trochu divný. Svým vyzněním se s "fantasy" Statečným srdcem snad ani nedá srovnávat. Kostýmy, zbroje, vojenské tábory aj. jsou silně nadprůměrné. Tady to vypadá na slušného odborného poradce. Oproti tomu fortifikace jsou vesměs jen tak "jako", aby tam byla nějaká kulisa. Filmařům asi nelze vysvětlit, že hrady se nedobývaly tak, že se vyrazí brána beranidlem, protože obránce udělal vše proto, aby zrovna k bráně žádné beranidlo přisunout nešlo. On tam tenhle výjev naštěstí chybí, ale hradby bez příkopu, bez rozumného ochozu a brány s typickými "filmařskými" dvoukřídlými vraty, tam jsou vícekrát.

https://www.youtube.com/watch?v=wHpO9AG_dkE

Děj filmu je okořeněný různými brutalitami, šílenými bitevními výjevy i vysloveně nevěrohodnými scénami. Hned v úvodu filmu odpálí anglický král trebuchet tak, že mečem přesekne napínací lano. Sice je tam obvyklá spoušť, ale on se chce vytáhnout před obecenstvem, tak pro větší efekt přetne napnuté lano. To by nejspíš mečem "nedal", ale vypadá to hezky. V závěrečné bitvě upadne Eduard II. do Bruceových rukou, ale ten ho nechá odejít. Jen tak, bez vysvětlení. Jinak šermířské scény jsou děs a běs, jako obvykle :roll: :roll:.

Taky jsem moc nepobral ztvárnění postavy Bruceovy manželky Alžběty z Burgh. Ona byla zajata Angličany r. 1306 a vězněna 8 let a to dílem v kobce a dílem v kleci. I v té kleci vypadá, jako by se před chvílí nalíčila a po propuštění vypadá lépe, než na začátku filmu. Na konci je shledání Bruce s Alžbětou téměr ve stylu grotesky "Na brigádě" z kultovního projektu Pražská pětka. Taky s tím sluncem mezi zamilovanými hrdličkami.

Ale musím ocenit název filmu, protože by se mohl klidně jmenovat "Robert Bruce". Jenže pak by divák očekával spíše životopisné pojetí, zatímco za název "Outlaw King" se schová leccos :crazy: . Rovněž oceňuji absenci černocha, araba či homosexuála v kladné roli, naopak je zde opakovně zobrazeno hrdinství heterosexuálního bílého muže a také normální vztah muže a ženy. Z tohoto pohledu tedy film není "in" a nejspíš zapadne.

Jinak berte můj názor s rezervou. Mám totiž pocit, že všechny dobré filmy jsem už viděl :think:.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Film o Žižkovi
PříspěvekNapsal: 17.12.2018 - 12:43 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 436
Bydliště: Český Brod
Kritika kostýmů, zbrojí a rekvizit filmu Jan Žižka na základě fotografií z natáčení od Moniky Feyfrlíkové:

https://www.lidovky.cz/kultura/spektakl-za-pul-miliardy-se-historie-nedrzi-nejdrazsi-cesky-film-oblekl-zizku-do-motorkarskych-kalhot.A181216_172857_ln_kultura_mber

Není to a ani nemůže být kritika filmu samotného, neb teprve vzniká. Třeba bude mít atmosféru a náboj jako Statečné srdce a bude patřit k tomu lepšímu z kategorie Fantasy. Nelze ho však považovat za historický.

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: chyby v reáliích
PříspěvekNapsal: 18.12.2018 - 00:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8170
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
Kritika kostýmů, zbrojí a rekvizit filmu Jan Žižka na základě fotografií z natáčení od Moniky Feyfrlíkové: https://www.lidovky.cz/kultura/spektakl-za-pul-miliardy-se-historie-nedrzi-nejdrazsi-cesky-film-oblekl-zizku-do-motorkarskych-kalhot.A181216_172857_ln_kultura_mber ...
... tak tohle se věru nečte dobře. :!: :cry:
Ano, toho jsem se obával, nechápu, proč to Jákl mohl takhle nehorázným způsobem odbýt. :shock: :? Aspoň na ty reálie si moh' dát bacha. :idea: Než by zaplatil za odborného poradce, raději to utopí v ... Ale k věci:
Monika Feyfrlíková píše:
Jeho volný konec (opasku - pozn. JM) nebyl moderně zastrčený podél boku, ale smyčkou provlíknut za opaskovou přezkou.
:shock: Této základní chyby se snad dnes už nedopouští ani "keckař" 4. kategorie. :roll:

Citace:
Doba, za kterou se velkofilm stihl natočit, přitom tak nákladnému projektu příliš neodpovídá. První klapka totiž sklapla v září tohoto roku a už v prosinci padla ta poslední. Film se má přitom začít promítat oficiálně až v roce 2020.
Tak nad tím jsem se pozastavoval již tady ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: chyby v reáliích
PříspěvekNapsal: 18.12.2018 - 11:57 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 436
Bydliště: Český Brod
Citace:
Ale k věci:
Monika Feyfrlíková píše:
Jeho volný konec (opasku - pozn. JM) nebyl moderně zastrčený podél boku, ale smyčkou provlíknut za opaskovou přezkou.
:shock: Této základní chyby se snad dnes už nedopouští ani "keckař" 4. kategorie. :roll:


Ale Jirko, to nesmíš taky každému věřit všechno :P . Ta doba byla rozmanitá jako každá jiná a co člověk, to originál. Neexistovala nějaká uniformita, či nařízení, kterak nakládat s detaily typu opasek, tkanička apod. Opasky se nosily úzké i širší, delší či kratší. Když máš dlouhý tenký opasek, tak ti ani nezbyde nic jiného, než jeho volný konec provléknout tak, že pak čouhá svisle dolů. Když máš opasek širší, tak už ho tak snadno neohneš a neprovlékneš ... to bych prostě neřešil.

Ono je to podobné, jako za 500 let bazírovat třeba na detailním zpracování řemínků u kanad vz. 60. Ty měly zpočátku přezky s trnem, ale jelikož se tím snadno drbla výstroj (či padák), tak byly nahrazeny rámečky, nejprve dvojitými, později jednokusovými. Jenže u lampasáckých (podšitých) zůstalo zapínání na přezky s trnem. Jo a taky se to mohlo zapínat předpisově, na rychloběžku nebo na křížky. No a po těch 500 letech najdou archeologové někde v Jincích nebo v Holýšově fekáliemi zakonzervované kanady vz. 60 v betonové odpadní rouře, kam si je schoval v r. 1965 vojín Vocásek, který si je ukradl když šel do civilu, aby v nich dělal parádu na čundrech. Jenže si je nemohl vyzvednout kvůli otravě alkoholem utrpěné při oslavě znovu nabyté svobody a když ho kamarádi dopravili domů, už si na paráda-obuv ani nevzpomněl. No a ty boty našel v r. 2425 archeolog Doc. Mgr. Ahmed Abdul Karim, PhD., správně je datoval do II. pol. 20. století a předal restaurátorům k zakonzervování. Na základě muzejního exponátu pak čerstvě vystudovaná historička Mgr. Monika Yasmina Fatima konstatuje, že ve II. pol. 20. století nosila středoevropská armáda černé šněrovací boty s našitou spinkou se dvěma řemínky zapínanými přezkami s trny a všichni, co chtějí rekonstruovat toto období musí mít takovéto boty, jinak nebudou vpuštěni na historickou akci!! Když pak šermíř Abdul Hamid najde dobové fotografie, kde jsou kanady vz. 60 s jinými typy přezek a všelijak na rychloběžku a pokouší se tuto variabilitu prosadit na akcích, je rychle usazen odkazem na v kanále nalezený originál druhdy vojína Vocáska. Tož asi tak s těmi detaily bych to viděl.

... dlouhý provlečený opasek:
https://brodan.rajce.idnes.cz/Nohavice/#Casibus_1ctvrt15st.jpg
... krátký:
https://brodan.rajce.idnes.cz/Nohavice/#MeistervonLaufen_1445_1.jpg

Podobné je to i s těmi samostatnými nohavicemi:
https://brodan.rajce.idnes.cz/Nohavice/#Bible_VaclavIV_1390_1.jpg
Ale ty "motorkářské" v těch záběrech z natáčení, tak to fakt ne!

Ovšem obléci hereckou legendu Sira Michaela Caina do ohavnosti, co vypadá jako sud či jakýsi dekl, tak to chce opravdu určitou dávku drzosti. On tam jede ve svých 85 letech, dostane nesmyslnou vymyšlenou roli a ještě ho navlečou do komické zbroje:

Obrázek

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: chyby v reáliích
PříspěvekNapsal: 19.12.2018 - 09:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8170
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Ale Jirko, to nesmíš taky každému věřit všechno :P . ...
Podvědomě jsem tušil, že to budeš rozporovat. :oops: :cry: :D

Martin Picek píše:
... Ono je to podobné, jako za 500 let bazírovat třeba na detailním zpracování řemínků u kanad vz. 60. Ty měly zpočátku přezky s trnem, ale jelikož se tím snadno drbla výstroj (či padák), tak byly nahrazeny rámečky, nejprve dvojitými, později jednokusovými. Jenže u lampasáckých (podšitých) zůstalo zapínání na přezky s trnem. Jo a taky se to mohlo zapínat předpisově, na rychloběžku nebo na křížky. No a po těch 500 letech najdou archeologové někde v Jincích nebo v Holýšově fekáliemi zakonzervované kanady vz. 60 v betonové odpadní rouře, kam si je schoval v r. 1965 vojín Vocásek, který si je ukradl když šel do civilu, aby v nich dělal parádu na čundrech. Jenže si je nemohl vyzvednout kvůli otravě alkoholem utrpěné při oslavě znovu nabyté svobody a když ho kamarádi dopravili domů, už si na paráda-obuv ani nevzpomněl. No a ty boty našel v r. 2425 archeolog Doc. Mgr. Ahmed Abdul Karim, PhD., správně je datoval do II. pol. 20. století a předal restaurátorům k zakonzervování. Na základě muzejního exponátu pak čerstvě vystudovaná historička Mgr. Monika Yasmina Fatima konstatuje, že ve II. pol. 20. století nosila středoevropská armáda černé šněrovací boty s našitou spinkou se dvěma řemínky zapínanými přezkami s trny a všichni, co chtějí rekonstruovat toto období musí mít takovéto boty, jinak nebudou vpuštěni na historickou akci!! Když pak šermíř Abdul Hamid najde dobové fotografie, kde jsou kanady vz. 60 s jinými typy přezek a všelijak na rychloběžku a pokouší se tuto variabilitu prosadit na akcích, je rychle usazen odkazem na v kanále nalezený originál druhdy vojína Vocáska. Tož asi tak s těmi detaily bych to viděl. ...
Hezká story. :!: :thumbup: ..., avšak s neblahými futuristickými konotacemi. :shh: Jj, rozumím ... :P

Martin Picek píše:
... Ovšem obléci hereckou legendu Sira Michaela Caina do ohavnosti, co vypadá jako sud či jakýsi dekl, tak to chce opravdu určitou dávku drzosti ...
No, já bych to nazval daleko expresivněji - jedná se o ryzí amatérizmus a rovněž tak o nemalou porci pýchy, spočívající v tom, že odborný poradce pro tuto oblast není potřeba. :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rozhovor s Jáklem ...
PříspěvekNapsal: 21.01.2019 - 01:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8170
Bydliště: Athény východních Čech
Rozhovor s Petrem Jáklem o jeho nejnovějším filmu pro EXPRES:
https://www.expres.cz/petr-jakl-jan-zizka-nejdrazsi-film-ben-cristovao-fuu-/celebrity.aspx?c=A181219_124835_dx-celebrity_ren

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: fotky z natáčení ...
PříspěvekNapsal: 21.01.2019 - 23:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8170
Bydliště: Athény východních Čech
Tady se můžete podívat na pár fotek od Pavla Petránka, které jsou z natáčení Jáklova Jana Žižky v Kolíně ...
https://pavelpet.rajce.idnes.cz/2018.11.26_-_27_Jan_Zizka_nataceni_v_Koline/?fbclid=IwAR3o_vJPrhB5s2QIjUHLdbmHIcKHYEBLurgaREqGWXS4xOJRH2UD1K4qj_I
Příloha:
Z natáčení v Kolíně.jpg
Z natáčení v Kolíně.jpg [ 77.45 KiB | Zobrazeno 2061 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Film o Žižkovi
PříspěvekNapsal: 28.01.2020 - 15:40 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 436
Bydliště: Český Brod
Člověk se těší ... a těší ... na ten velkofilm o středověkém "žoldákovi" a jeho nemilosrdné tlupě :crazy: ... a oni nám premiéru odložili až na příští rok:

https://www.fandimefilmu.cz/clanek/21405-jan-zizka-premiera-ambiciozniho-ceskeho-velkofilmu-se-o-rok-odklada

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Film o Žižkovi
PříspěvekNapsal: 28.01.2020 - 17:41 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8170
Bydliště: Athény východních Čech
Někdo by se mohl pozastavit nad tím, jak je možné, že tzv. "post-produkční práce" (střih, počítačové animace, postsynchrony, ...) jsou mnohonásobně delší než vlastní natáčení filmu především v exteriérech. :shock:
No, jak mě laika přesvědčil odborník, u filmů nejenom tohoto typu tomu tak skutečně ve většině případů bývá.

btw. My bychom neměli stejně kvalitní střihače jako jsou ti zahraniční? Nebo zbyly prachy a bylo potřeba je utratit, resp. utopit? :?

Martin Picek píše:
Člověk se těší ... a těší ... na ten velkofilm o středověkém "žoldákovi" a jeho nemilosrdné tlupě :crazy: ... a oni nám premiéru odložili až na příští rok:
https://www.fandimefilmu.cz/clanek/21405-jan-zizka-premiera-ambiciozniho-ceskeho-velkofilmu-se-o-rok-odklada

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: V. Krištof o Jáklově filmu
PříspěvekNapsal: 24.03.2020 - 20:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8170
Bydliště: Athény východních Čech
Žižku ukáže velkofilm jako napraveného lapku, říká Viktor Krištof ...

Musí zaujmout českého diváka, který o oné historické postavě leccos ví, ale též zahraničního, pro něhož je zcela neznámá. Velkofilm o Janu Žižkovi musel balancovat mezi reáliemi a emocemi. Nabízíme příběh o tom, jak se z lapky zrodil hrdina, říká v pořadu Drive na Óčku Viktor Krištof, který se podílí na produkci filmu.

https://www.idnes.cz/xman/styl/jan-zizka-velkofilm-petr-jakl-produkce-historie.A200305_192852_xman-styl_fro
Příloha:
nábor2.jpg
nábor2.jpg [ 47.16 KiB | Zobrazeno 1401 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: TÉMA č. 11/2021
PříspěvekNapsal: 06.04.2021 - 16:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8170
Bydliště: Athény východních Čech
Rozhovor mj. taky trochu o Žižkovi a o Jáklově velkofilmu o něm v časopise TÉMA č. 11/2021 (připravila Dáša Nová, děkujeme)
Příloha:
Téma1.jpg
Téma1.jpg [ 294.11 KiB | Zobrazeno 629 krát ]
Příloha:
Téma2.jpg
Téma2.jpg [ 322.07 KiB | Zobrazeno 629 krát ]
Příloha:
Téma3.jpg
Téma3.jpg [ 524.86 KiB | Zobrazeno 629 krát ]
Příloha:
Téma4.jpg
Téma4.jpg [ 687.79 KiB | Zobrazeno 629 krát ]
Příloha:
Téma5.jpg
Téma5.jpg [ 497.51 KiB | Zobrazeno 629 krát ]
Příloha:
Téma6.jpg
Téma6.jpg [ 805.36 KiB | Zobrazeno 629 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.05.2021 - 17:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8170
Bydliště: Athény východních Čech
Tenhle odkaz mi v SZ poslal Napo_Leon:
"Úžasný rozhovor s Petrem Jáklem. Je sice dlouhý, ale doporučuji, Jirko. Alespoň to proklikej. Jákl je velký sympaťák. Neuvěřitelně skromný a hodný člověk, který Žižku a husity miluje, sice má o nich nepříliš hluboké znalosti, ale ten zápal pro věc a upřímné vlastenectví je neuvěřitelný. Navíc je to bývalý sportovec a judista, takže je to i pořádnej chlapák. Fakt mu ten úspěch s filmem Žižka přeju. Zasloužil by si to."

Ale bacha, je to fakt hodně dlouhej rozhovor:
https://www.youtube.com/watch?v=4Uq2VqSuObI
Příloha:
rozhovor s PJ.jpg
rozhovor s PJ.jpg [ 71.98 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz